PDA

Pogledaj cijelu verziju : [DPSGR] 10. tjedan: Kries - Kocijani



Maloki
22-12-2013, 00:46
http://img13.nnm.ru/imagez/gallery/4/0/0/3/3/40033a05985645d9f73301aefaeefb4b_full.jpg

Drugi album Mojmira Novakovića i Kriesa, najboljeg hrvatskog benda za koji (vjerojatno) nikad niste čuli.
Šamanu Mojmiru i njegovom Kriesu možemo zahvalit na tome što nam približavaju tradicionalnu hrvatsku glazbu na nov i moderan način.

I dok se Kries, kao i Mojmirov prvi bend Legen, na prvom albumu (Ivo i Mara) oslanjao na elektroniku, za Kocijane se fokus prebacio na "žive" instrumente - što tradicionalne (gajde, tapani, kavali...), što moderne (gitare, bubnjevi i bas).
Osobno smatram da je ta odluka uvelike doprinjela autentičnosti cijelog uratka i još nam više približila te tradicionalne zvukove.
Koliko god mi Ivo i Mara bio drag album, Kocijani je ipak atmosferičniji proizvod.

Album ima slabijih trenutaka, malo dosadnjikavih, ali ima puno više "snažnih" trenutaka i pruža jedno jako jedinstveno, ugodno i zanimljivo iskustvo.


Bude mi žao što se danas toliki fokus stavlja na tamburaše i klape, a ovakve stvari se ignoriraju.
Također mi je žao što ih nisam poslušao na FERovoj brucošijadi 2010., iako sam bio tamo.
Tek sam dan kasnije odlučio provjerit o čemu se tu zapravo radi i shvatio svoju pogrešku.

YTxOPOReAVY

0kouss7nGF8
ofNmlKmEtiM

SharpDressedChevap
22-12-2013, 17:59
Poslušao sam ovo i ne mogu baš reći da sam zadovoljan.


Volim otkrivati našu tradicionalnu, narodnu, "seljačku" kulturu i glazbu jer je to ionako kultura naših baka, djedova itd., pogotovo ovdje u Dalmaciji - nisu klape "naše", nego upravo ovo - linđo, ostala kola i slično. U Slavoniji mi je isto bilo predobro gledati i slušati sve to.

Međutim, treba biti "objektivan" - takva glazba kao glazba nije neki vrhunac stvaralaštva jer uz ondašnji način života i nije bilo potrebno ništa drugo doli brzog ritma, sličnih melodija i da sve bude sinkronizirano za ples. Naravno da to ne vrijedi za sva podneblja i naravno da ima nekih plesova/pjesama koji su šareniji (npr. sjever Hrvatske, utjecaj cigana i tako dalje i tako bliže).

E sad, tradicionalne glazba na moderan način... zamislio bih to kao uklanjanje beskonačnih ponavljanja jedno te istih dijelova, te više isticanje virtuoznosti svirača tradicionalnih instrumenata. Da bude zanimljivije slušatelju koji se tek treba upoznati s našom kulturom, jel.

Ukratko, naglasiti i sačuvati obilježlja te kulture i zapakirati u format da bude zanimljivo.

Meni osobno to i nije baš uspio. Nije baš najjednostavnije narodne pjesme prenijeti u drugom formatu - to su pjesme koje su se izvodile na specifičan način, pjevane i svirani od strane specifičnih ljudi i instrumenata. A pogotovo ako je nekakav ples u pitanju. Tada ples govori još više nego sama glazba, a onda imamo nezahvalan posao dočarati to "slušno".
Teme samih pjesama su uvijek iste - divojka na livadi, rijeka, ptica, jelen... što jest možda vjerodostojno, ali dosadnjikavo jest. Tehnički dobro odsvirano, ali sumorno i nezanimljivo u većini pjesama. Tih nekoliko "snažnih" momenata ima, ali su zasjenjeni. A iskreno nije pamtljiv nimalo, jedino što mi ostane u pamćenju nakon tri slušanja su Zora i Bujada.

Sve u svemu, ako je ovo spoj tradicionalnog i modernog onda okej, to njih veseli i super. Međutim, ako je ovo stvarno zamišljeno kao pokušaj da se upozna sa tradicijom naše kulture... mišljenja sam da to i ne treba baš činiti. Kulturu je najbolje ostaviti u izvornom obliku. Ne kažem da nije u redu crpiti inspiraciju iz nje, dapače, ali kao pokušaj promoviranja te iste kulture ne ide. Ono što je bilo, bilo je, i ne treba ni rušiti ni izmjenjivati spomenike. Neka stoje jedan uz drugog. Radi novi po uzoru na starog ako hoćeš.


Numeričku ocjenu ne bih znao ovaj put dati, nije to loše ali definitivno mi nije to to, dosta toga fali za neki veći "nivo".

beba nema zvečku
27-12-2013, 21:10
[justify:ta6z2ztk]Mislil sam da ću se bost iz dosade negdi tamo oko četverte pjesme,ali Kries u svakoj stvari uspjeva predstaviti neku novu ideju ili barem novi zvuk. Znao sam da će biti riječ o domaćem zvukovlju, ali ga nikako nisam očekivao u kombinaciji s Bucketheadom. Naime ono što radi gitara(izbor akorda, boja,efekti) pa i bass tokom cijelog albuma vuče na Bucketheada. Kak su došli do te kombinacije nemam pojma.

Ali kombinacija totalno radi što je jasno već od prve stvari,čiji intro malo povuče na početak od It's about that time, gdje u versima gitara svira lagano groovy vamp, momci gude po žicama Mojmir pjeva o djevojčicama. Savršeno prenesen ugođaj ljetnog jutra. Na jubitou je raspored pjesama krivo napisan. Opet gitara na Oj LivadoSjebe mame kolko je predivna, vokal se uklapa s jednostavnim beatom i brujećim bassom. Suvereno vladaju s intezitetom i ugođajem kroz cijeli album.

Nisu mi trebali oni djelovi na engleskom. Vokal mi gubi neki sloj koji ima dok je tekst na naškom. Također mi fali back vokala. Nekih deset krkana odvaljenih od stjene bi dobro došlo na albumu da malo jače dignu atmosferu.

Maloki javi kad je prvi koncert u blizini, idemo.

Ocijena:
http://i.imgur.com/j2x0Osd.jpg[/justify:ta6z2ztk]

cham3leon
27-12-2013, 22:12
Ne sudjelujem, ali moram komentirat da je prezakon ovo. Išao sam poslušat čisto iz znatiželje, poslušao sam cca pola albuma i baš je zakon. Dal su to sve njihove autorske pjesme, ili su neke baš narodne stare?

Paran0a
27-12-2013, 22:18
Jebeno mi je ovo za pit i skakat.
9.5/10

Maloki
27-12-2013, 23:25
@beba - u krajnjem slučaju idemo na Ethnoambient, tamo su svake godine.

@cham3leon - iskreno nisam siguran, mislim da se radi o autorskim prepjevima starih narodnih :)
Ak ti ovo paše onda si provjeri i Afion, rade ti sličnu stvar kao i Kries s time da im etno utjecaj pokriva i ostatak Balkana, ne samo Hrvatsku.
in71niiqBy0
Fr6nvZznJQs

croat1gamer
27-12-2013, 23:30
+1 nenajavljeni upad.

Maloki, stavio si jos one najslabije pjesme za primjere. Tek sad sam ponovno isao provjerit koja je fora sa tako dobrim kritikama pa sam jos par related stvari poslusao.

beba nema zvečku
28-12-2013, 13:34
Meni Afion previše vuče na neke gloabalnije etno/folk zvukove(znam da to nema puno smisla). A i dosade mi brzo.

System
28-12-2013, 13:38
Joj album mi je i tamo i vamo.

Prvo dobre stvari.
Taj etno shit mi je dobar. Tekstovi takođe. Prilično interesantno. Vokal je dosta atmosferičan. Sviđaju mi se dionice sa etno instrumentima.
Loše mi je ta kombinacija sa modernom muzikom. Ne znam, nekako mi je u glavi bila ona dubstep violina samo ne toliko loše. "E ajmo da spojimo neka dva random žanra jer je to kul". I sama realizacija toga mi nije nešto, ti moderni elementi su mi ko nakalemnjeni,u nekim trenutcima mi zvuči kao da dva benda sviraju jedan pored drugog u isto vrijeme. Naravno ima i djelova gdje je odlično pogođeno ali oni traju veoma kratko.Gitare mi užasno zvuče i ti efekti na bubnjevima su lol.

Ovaj album bi mi se mnogo više svidio da je čisto tradicionalan, ali onda ga moderna alternativna masa ne bi slušala.

Stvarno ne znam kako bih ocjenio, tako da ni neću.

Outmind
28-12-2013, 14:51
Imam podjeljene osjećaje oko ovog albuma.

S jedne strane, glazba u većini slučajeva leži dobro, ili je pak nenametljiva, dajući prednost vokalu. Ovaj je pak nekada pre tih, valjda zbog mističnosti, no više mi to onda ispadne kao nesmotrenost u produkiji.

Što se pjesama tiče, nekako su mi sve pre slične. Izdvojio bih doduše "oj livado" i "pisan jelen" koji bi bio fenomenalan da ga na početku i kraju nisu zasrali sa totalno nepotrebnim, i poslovično lošim, engleskim.

Sve u svemu neloše, možda još koji put koju pjesmu poslušam.

5.5/10

Čux
28-12-2013, 17:40
Prije svega, jako zanimljivo. Fora su mi takve kombinacije, mada mi to uglavnom ispada il da valja il ne valja. I uglavnom mi se sviđda dobar dio toga, pojavi se neš novo svako malo i iznenadi. Jedino mi par sporijih trackova ne leži nikak pa bi ih zaobišo samo svako sljedeće slušanje. Slažem se sa engleskim, bolje da ga ni nema, baš su usrali sa time početak. Fini dio svega toga mi je itekako slušljiv i iznenadilo me kolko mi se dopalo. Grličica mi se nekak najviše dopada, mislim da je kombinacije svega nekak tu najbolje ispala. Gajde pwnaju isusove kad god se pojave, velki :thumbs2: Definitivno nešto za ispipat još malo.

Ocjena: gajde/10

p0ky12
28-12-2013, 20:06
Dobar album, a i lijepo je osvježenje čuti nešto hrvatsko za promjenu.
A kako da kažem nešto loše protiv naše hrvatske muzike, koja pritom nije mainstream pop smeće.
Solidna muzika, solidan album, solidan doživljaj.

Pošto kasnim pet minuta sa rokom, bolje da ne odužim recenziju previše.

Samo riječi hvale, ocijena 7/10.

GDra
28-12-2013, 22:24
Dobar mi je ovaj album, dosta zanimljiv.
Folk instrumenti su mi jako dobri, kao i sveukupna atmosfera. Ponekad je malo dosadno, ali ne često.
Neki efekti na gitarama ili basu mi se nisu svidjeli, ali se inače dobro uklapaju u ostatak zvukova.
Najbolje pjesme su mi Oj Livado i Bujad. Na nekim sporim pjesmama mi je bio baš pogođen ugođaj.
Sve u svemu dobro, iako bih volio da je manje repetitivno i da moderni instrumenti sviraju više riffove i tako nešto.
Ocjena:7/10

PS. Isprike zbog velikog kašnjenja, nisam imao pristup internetu neko vrijeme.

Maloki
28-12-2013, 22:48
Što se engleskog tiče - da, poprilično je nepotreban i out-of-place.
No, na prvom albumu je na par mjesta još lošije ubačen i jedan je od razloga zašto nisam stavio taj album koji sam nešto aktivnije slušao.

TK1x685OgJw
Samo poslušajte uvod i bit će vam jasno :)

Inače ako koga interesira prvi album neka mi se javi.