PDA

Pogledaj cijelu verziju : Disk error kod bootanja



Azer
17-12-2013, 20:12
Odlucio sam prekjucer reinstalirati Windowse, nakupilo se svega i svacega pa sam mislio da je to najbolje rjesenje. I tako sam si bitne podatke kopirao na USB i zapoceo instalaciju (sa DVDa kojeg sam vec dosta puta koristio i uvijek je radio). Formatirao sam HDD i napravio nove particije (75gb i 425gb) i zapoceo instalaciju. Ne znam zasto, ali instalacija se prekinula na 92%, nakon cega sam pokusao jos jednom, sa istim rezultatom. Iduci dan sam nabavio drugi DVD (takodjer testiran prije). Instalacija je ovaj puta prosla, ali se nakon instalacije pri bootanju pojavio ovaj error prokleti. Znaci na crnom ekranu bijela slova (DIsk error. Press any key to restart.) i nakon toga pise nesta u smislu da sustav nije pronadjen na HDDu. Pretpostavio sam da se HDD nekako sjebo pa sam kroz BIOS pokrenuo HP Diagnostics ili whatever sa najduzim i najopsirnijim HDD testom koji je prosao bez errora. Preko BIOSa sam napravio onda HPov System Restore pa me je vratio na Linux, koji savrseno radi. Znaci uspio je instalirati sustav i podici ga.

Onda sam pomislio da je problem u DVDovima pa sam skinuo trial verziju Windows 8.1 Enterprise ili tako nesto. Sprzio sam .iso na DVD i instalirao ponovno instalirao sustav. I opet isti error. Sad sam opet vratio Linux i evo kao sto vidite radi.

Probao sam restartirati BIOS na defaultne postavke, promjeniti raspored bootanja, napraviti samo jednu particiju i na nju instalirati sustav, podjeliti HDD i instalirati i na jednu i na drugu particiju, proveo jos neke HPove checkove (uspjesno), ma sve. Uopce nemam ideje u cemu je problem.

Primjetio sam da su nakon Linuxa particije oznacene kao Logical, a ne Primary, te da se na njih ne moze instalirati sustav. Tek pri brisanju i ponovnom pravljenju particija stvorile bi se Primary particije i onda sam mogao instalirati. Ne znam ima li to kakve veze.

TLDR sere da nema HDDa i sustava, a oboje postoji.

Vedro
17-12-2013, 20:18
Super, a na kaj instaliravas?

Azer
17-12-2013, 20:21
Znao sam da sam nesto zaboravio. :D

HP ProBook 455 G1. Star nekih dva mjeseca, kupljen nov novcat, neostecen.

Azer
18-12-2013, 14:02
Pls halp

marijanovic
18-12-2013, 14:36
Probaj u biosu prebaciti SATA način rada ne IDE ili Compatible ili AHCi (sam oda je drugačije od defaultnog) i onda instalirati.

Azer
18-12-2013, 14:47
Mislim da nisam vidio tu postavku, ali provjeriti cu.

Azer
18-12-2013, 16:03
Hm. Vise ne pokazuje isti error, nego "BootDevice not found. HardDrivei (3FO)".

I nema mi vise HP Tools ni Recovery particija, tako da ne mogu ni na Linux vise,?

Azer
18-12-2013, 16:17
Lol, ponovno sam vratio BIOS na default, nekako sam valjdq obrisao te HP particije i pokusao instalirati Win7 ponovno.
Ovaj puta sam napravio jednu jedinu particiju (i Win si je uzeo parsto mb kao system reserved) i instalacija se nastavils, mislim da ce sada htjeti.

Edit yup, radi. Hvala!

marijanovic
18-12-2013, 16:45
Drago mi je da sada radi. :)