PDA

Pogledaj cijelu verziju : Promjene zakona u vezi zdravstvenog osiguranja studenata



W1k1n6
26-10-2013, 14:00
Umjesto bilo kakvog uvoda prenosim vam otvoreno pismo inicijative “Zdravstveno svima”, pa ga pročitajte i potom komentirajte.


Obraćamo se javnosti kao skupina studenata, građana i javnih institucija povodom neprihvatljive odluke Vlade Republike Hrvatske u vezi s novim Zakonom o obveznom zdravstvenom osiguranju (čl. 7. stavka 1., točke 14. i 15.), prema modifikaciji kojega je redovnim studentima nakon osam godina studiranja ukinuto obvezno zdravstveno osiguranje i povodom odluke da svi redovni studenti više neće biti zdravstveno osigurani preko svojih roditelja, već preko institucija na kojima studiraju.

Svi studenti stariji od 26 godina prvom su verzijom zakona lišeni besplatnog zdravstvenog osiguranja, što se pokušalo opravdati idejom skraćivanja vremena studiranja. Ova je odluka promijenjena u jednako tako proizvoljnu odredbu da studenti nakon osme godine studiranja gube pravo na zdravstveno osiguranje. Smatramo da je bilo kakvo ograničavanje prava na zdravstveno osiguranje redovnih studenata apsolutno neprihvatljivo. Uvođenje proizvoljnih osnova po kojima se ograničavaju prava studenata – a koje u odnosu na različite tipove studija, trajanja studija i osobne situacije studenata ne mogu biti opravdane nikakvom računicom – čini nam se samo prvim korakom u uskraćivanju socijalnih prava različitim društvenim skupinama, kao što je to slučaj s umirovljenicima kojima je već uskraćeno besplatno dopunsko osiguranje.

Redovni studenti pritom čine osobito ugroženu društvenu skupinu jer se zbog svog statusa ne mogu prijaviti na burzu, a gubitkom zdravstvenog osiguranja više ne mogu niti raditi preko studentskog servisa. Budući da spadaju u društvenu skupinu bez vlastitih stalnih prihoda, izravno ovise o tuđoj pomoći, prije svega o svojim obiteljima već pogođenima općim padom socijalnog standarda.

Studenti su osobito pogođeni uvođenjem bolonjskog sustava koji je poslužio kao osnova za komercijalizaciju visokog obrazovanja koja se čini samo preludijem šireg društvenog procesa komercijalizacije sektorā koji su do sada bili smatrani javnim dobrom; upravo je takav slučaj i sa zdravstvenim sustavom. Prema aktualnom sustavu studiranja studentska su prava već uvelike ograničena i nemoguće je «vječno studirati», zbog čega se izdvajanje prava na zdravstveno osiguranje iz osnovnih studentskih prava ne može opravdavati pokušajem da se na taj način skrati vrijeme studiranja.

Odredbom prema kojoj su studenti osigurani preko svojih institucija, a ne roditelja, može se otvoriti prostor za daljnje manipuliranje osnovnim pravima studenata pri čemu će se ostaviti pravo institucijama da arbitrarnim kriterijima lišavaju studente socijalnih prava u skladu s premisama bolonjskog sustava.

Tražimo da svi redovni studenti, bez iznimke, i dalje imaju pravo na besplatno zdravstveno osiguranje. Proizvoljni kriteriji prema kojima se diskriminira studente samo su početna točka ograničavanja socijalnih prava na svim razinama društva i u svim društvenim skupinama, zbog čega pozivamo i ostale građane na solidarnost u borbi za osnovna socijalna prava. Zahtijevamo od Vlade Republike Hrvatske da zaštiti i očuva javno zdravstvo i visoko školstvo kao javna dobra.

Incijativa «Zdravstveno svima
Inicijativa studenata Filozofskog fakulteta Osijek

Inicijativu podržavaju
Vijeće Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu
Uprava Akademije dramske umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu

flander
26-10-2013, 14:54
aj popravi ovo

viewtopic.php?f=38&t=17399&start=9495 (http://pcplay.hr/forum/viewtopic.php?f=38&t=17399&start=9495)

Diablo 3 + Reaper of Souls

dugi
26-10-2013, 14:56
Konačno barem nešto. Iduće ukinuti subvencioniranu prehranu, stanovanje i sve druge povlastice svim studentima. Ili ostaviti sve povlastice uz obvezu da svaki student kada završi školovanje volontira za državu onoliko godina koliko je studirao.Kad kažem volontira mislim na rad u bolnicama, starčkim domovima, javnim radovima, poslovima održavanja i sl. Ako ne završi plaća sve troškove. Ako pobjegne iz zemlje gubi državljanstvo dok ne vrati dugove.

Razzarach
26-10-2013, 15:11
Konačno barem nešto. Iduće ukinuti subvencioniranu prehranu, stanovanje i sve druge povlastice svim studentima. Ili ostaviti sve povlastice uz obvezu da svaki student kada završi školovanje volontira za državu onoliko godina koliko je studirao.Kad kažem volontira mislim na rad u bolnicama, starčkim domovima, javnim radovima, poslovima održavanja i sl. Ako ne završi plaća sve troškove. Ako pobjegne iz zemlje gubi državljanstvo dok ne vrati dugove.
Ovo bi bilo genijalno.

Neven <R>
26-10-2013, 15:14
Malo si frustriran dugi, a?

Po meni je ok što su promjenili uredbu sa 26 godina života na 8 godina studiranja, što bi većini ipak trebalo biti dovoljno (ne znam sad kak idu stažiranja na medicini i slično). Znam i za dosta slučajeva ljudi koji si namjerno produžavaju studij kako bi mogli što duže raditi preko student servisa, čime se lijepo troši državni novac i stvara nelojalna konkurencija onima koji su često i socijalno ugroženiji od studenata. Trebalo bi dosta toga promjeniti u vezi svega toga npr. fokusirati se na kvote i KVALITETU brojnih studija, gdje se gube daleko veći resursi nego na menzama i sličnom i gdje su daleko veće ekonomske posljedice i po državu i po pojedinca.

Paran0a
26-10-2013, 15:31
Skoro sam te shvatio ozbiljno dok nisi rekao "gubi drzavljanstvo".

dugi
26-10-2013, 16:00
Malo si frustriran dugi, a?

Normalno da jesam. Neznam nikoga tko u ovoj državi nije frustriran a da zarađuje vlastitim radom i ujedno podmiruje sve svoje obveze a tjeraju ga da radi za druge. Samo netko tko živi na tuđoj grbači može biti oslobođen frustracija.

Uostalom reci mi što sam rekao pogrešno? To što očekujem da svatko plaća vlastite troškove ili da to plaća onaj tko mu je skrbnik? Nije li to osnova zdravog društva? Na stranu invalidi koji to ne mogu i obaveza su svakog društva.

Anarion.Umarth
26-10-2013, 16:06
Na stranu to šta će akademski obrazovani građani nadoknaditi sve te investicije time što će po završetku studija plaćati više poreza i ispunjavati radna mjesta kakva traže investitori?

dugi
26-10-2013, 16:09
Gdje će to plaćati? U Kanadi?

W3DR4N
26-10-2013, 16:09
Studenti su osobito pogođeni uvođenjem bolonjskog sustava koji je poslužio kao osnova za komercijalizacijuSvisokog obrazovanja koja se čini samo preludijem šireg društvenog procesa komercijalizacijeSsektorā koji su do sada bili smatrani javnim dobrom

Ko da je Sonic pisao inicijativu.

Kakva mrtva komercijalizacija ako se od studenta očekuje da redovito dolazi na predavanja, daje ispite i godine. Rofl.

W3DR4N
26-10-2013, 16:13
Na stranu to šta će akademski obrazovani građani nadoknaditi sve te investicije time što će po završetku studija plaćati više poreza i ispunjavati radna mjesta kakva traže investitori?

Pogotovo profesori komparativne književnosti. :rotfl:

Neven <R>
26-10-2013, 16:26
Normalno da jesam. Neznam nikoga tko u ovoj državi nije frustriran a da zarađuje vlastitim radom i ujedno podmiruje sve svoje obveze a tjeraju ga da radi za druge. Samo netko tko živi na tuđoj grbači može biti oslobođen frustracija.

Uostalom reci mi što sam rekao pogrešno? To što očekujem da svatko plaća vlastite troškove ili da to plaća onaj tko mu je skrbnik? Nije li to osnova zdravog društva? Na stranu invalidi koji to ne mogu i obaveza su svakog društva.
A zašto onda ista pravila ne bi vrijedila za one koji su završili srednju ili osnovnu? I u svim sferama, zdravstvo, policija itd.? Ne znam kakvo bi društvo bilo ono gdje nema poreza i svatko plaća sve svoje troškove, al bome nije u mojoj ideji "zdravog" društva. Niti takvo društvo postoji na kugli zemaljskoj. Više mi zvuči kao fantazija nekog tinejdžera koji je otkrio Ayn Rand.

Siguran sam da si isfrustriran, osim onda kada tebi paše da drugi za tebe plaćaju porez (a bilo je slučajeva kada si se okoristio državnim službama i uslugama, nemoguće je da nisi), onda je to ok.

W3DR4N
26-10-2013, 16:28
Meni je ok da je studij i zdrastvo plaćeno dok god se taj sustav ne iskorištava. A studiranje duže od osam godina je iskorištavanje sustava.

Neven <R>
26-10-2013, 16:30
Apsolutno, ja sam i napisao da se slažem s tom odlukom. I daleko od toga da nema problema s tim sustavom i da ne treba mjenjati stvari

Anarion.Umarth
26-10-2013, 17:19
Na stranu to šta će akademski obrazovani građani nadoknaditi sve te investicije time što će po završetku studija plaćati više poreza i ispunjavati radna mjesta kakva traže investitori?

Pogotovo profesori komparativne književnosti. :rotfl:
To je već problem što fakulteti sami određuju broj brucoša, umjesto da im to odradi država kao financijer, prateći kretanja tržišta rada.

W3DR4N
26-10-2013, 17:36
Pa da, al generaliziraš. Čobani poput Mamića i Keruma bez škole uplate više poreza od 1000 akademski obrazovanih građana.

Deadwalker
26-10-2013, 17:52
Ne shvaćam baš ovaj bunt - rok od 8 godina za završetak studija sasvim je razumljiv. Postoje određene razlike među fakultetima (medicina recimo), no mislim da je u redu da s 25 godina čovjek počne iz svojeg džepa financirati neke stvari.
Al razumijem dugog - trebalo bi još dosta toga srezati jer je ovako jednostavno neodrživo. O nekim državnim povlasticama tipa besplatno zdravstvo ili školstvo možemo govoriti kada ćemo biti jedna Švicarska. Čudi me koliko je teško shvatiti da ako želimo biti socijalna država, moramo prvo postati bogata. Sve što je kao "besplatno", netko mora financirati. Već je smiješno na što nam liče javne financije.

Neven <R>
26-10-2013, 17:57
Pa da, al generaliziraš. Čobani poput Mamića i Keruma bez škole uplate više poreza od 1000 akademski obrazovanih građana.
I još ga 10 puta toliko utaje :D

Doduše za Mamića ti analogija ne vrijedi pošto je on tj. Dinamo dobivao pare od grada/države ko zna koliko dugo,a profit od Dinamova rada preko raznih transfera ide njemu, a na te transfere igrača ne plaća se porez. Vjerojatno nas je koštao više od 1000 akademski obrazovanih građana

cham3leon
26-10-2013, 18:50
Ja još uvijek mislim da bi trebala reforma srednjoškolskog i možda osnovnoškolskog sustava, možda da se srednja škola podijeli na nekakvu baznu školu i stručnu, ali samo da srednje škole postanu za nešto korisne. Ovako nemaju baš previše smisla ako nitko tko završi srednju ne može dobiti posao u struci. Ulogu srednje škole praktički su dobila kojekakva veleučilišta u kojima studira masa tutaša koji nisu za neki malo jači faks.

Ali da, što se mene tiče, neka se dalje skidaju beneficije. Sigurno da će to utjecati na studentski život i možda na broj akademski obrazovanih građana, ali Hrvatska to ne može platiti. Ako ih ne ukinu sada, morat će ih ukinut jednom u budućnosti. Problem je što nitko u Hrvatskoj neće htjeti nikada pristati na nikakvo smanjenje socijalnih beneficija. Pogotovo ona najveća stoka politički nepismenih koji ozbiljno misle da im se ukida nešto zato da bi ih političari "opljačkali". Radi takvih majmuna vlada se neće usuditi štediti na socijali nego će još morati povećavati poreze što će smanjiti plaće i otežati stanje u gospodarstvu i tako opet u začarani krug.

dugi
26-10-2013, 18:52
Normalno da jesam. Neznam nikoga tko u ovoj državi nije frustriran a da zarađuje vlastitim radom i ujedno podmiruje sve svoje obveze a tjeraju ga da radi za druge. Samo netko tko živi na tuđoj grbači može biti oslobođen frustracija.

Uostalom reci mi što sam rekao pogrešno? To što očekujem da svatko plaća vlastite troškove ili da to plaća onaj tko mu je skrbnik? Nije li to osnova zdravog društva? Na stranu invalidi koji to ne mogu i obaveza su svakog društva.
A zašto onda ista pravila ne bi vrijedila za one koji su završili srednju ili osnovnu? I u svim sferama, zdravstvo, policija itd.? Ne znam kakvo bi društvo bilo ono gdje nema poreza i svatko plaća sve svoje troškove, al bome nije u mojoj ideji "zdravog" društva. Niti takvo društvo postoji na kugli zemaljskoj. Više mi zvuči kao fantazija nekog tinejdžera koji je otkrio Ayn Rand.

Siguran sam da si isfrustriran, osim onda kada tebi paše da drugi za tebe plaćaju porez (a bilo je slučajeva kada si se okoristio državnim službama i uslugama, nemoguće je da nisi), onda je to ok.


Normalno da postoji. Pogledaj koliko košta studij u USA. koliko košta privatna srednja škola ili osnovna. Da postoje javne osnovne i srednje škole koje su besplatne pa opet imaš i taj dio privatiziran za ljude koji žele najbolje mouće obrazovanje za svoju djecu. Zdravstvo se također plaća, nema besplatno. Plaćaš osiguranje a plaćaš ga i kod nas.Nije besplatno. Imaju tamo i kvartovske privatne policije. Ako želiš bolje osiguranje plaćaš ga. Sve se plaća ali se može i zaraditi ako se želi raditi. Zato jer ti ne uzme država 60% zarade plus 25% dodatnog poreza ako bilo što kupiš.

I ne nisam bez kućeta i mačeta..i sam sam roditelj i plaćao bih studij djetetu ako me država ne bi derala. Ili ga ne bi plaćao ako ne bi mogao. I nisam se okoristio. Ono što sam dao državi u 21 godinu rada nije mi se vratilo ni 1%. Nisam nikada imao besplatne knjige za dijete, povlašteni vrtić ili nešto slično. Niti bi to želio niti to tražim, samo želim da svatko za sebe i za one za koje je odgovoran, plati račune. Kada se treba platiti onda se poziva na društvenu solidarnost a kada se treba zaraditi onda se poziva na Kanadu ili kapitalizam. Fuuuuuuuj.

Neven <R>
26-10-2013, 19:03
Normalno da postoji. Pogledaj koliko košta studij u USA. koliko košta privatna srednja škola ili osnovna. Da postoje javne osnovne i srednje škole koje su besplatne pa opet imaš i taj dio privatiziran za ljude koji žele najbolje mouće obrazovanje za svoju djecu. Zdravstvo se također plaća, nema besplatno. Plaćaš osiguranje a plaćaš ga i kod nas.Nije besplatno. Imaju tamo i kvartovske privatne policije. Ako želiš bolje osiguranje plaćaš ga. Sve se plaća ali se može i zaraditi ako se želi raditi. Zato jer ti ne uzme država 60% zarade plus 25% dodatnog poreza ako bilo što kupiš.

I to su još uvijek društva di se itekako plaćaju porezi i gdje isto tako postoji gro državnih usluga (postoje i državni faksevi isto kao što kod nas postoje privatni faksevi i škole), daleko je to od tvog imaginarnog društva di je svako odgovaran za sebe i plaća sve svoje.

A ovo što govoriš to sve postoji i kod nas, možeš platiti osiguranje, možeš platiti zaštitare itd. Međutim i država ti može pružiti te usluge baš kao i u SAD-u. Jedina je razlika u kvaliteti usluga i viisini poreza, ali sustavi su u suštini isti.


I nisam se okoristio. Ono što sam dao državi u 21 godinu rada nije mi se vratilo ni 1%. Nisam nikada imao besplatne knjige za dijete, povlašteni vrtić ili nešto slično.
Ne nisi završio školu na teret države, nisi išao doktoru na teret države itd. Samo su se se zločesti studenti koji se hrane u menzama okoristili državom i samo oni bi trebali vraćati dug državi.

Anarion.Umarth
26-10-2013, 19:11
Normalno da postoji. Pogledaj koliko košta studij u USA. koliko košta privatna srednja škola ili osnovna. Da postoje javne osnovne i srednje škole koje su besplatne pa opet imaš i taj dio privatiziran za ljude koji žele najbolje mouće obrazovanje za svoju djecu. Zdravstvo se također plaća, nema besplatno. Plaćaš osiguranje a plaćaš ga i kod nas.Nije besplatno. Imaju tamo i kvartovske privatne policije. Ako želiš bolje osiguranje plaćaš ga. Sve se plaća ali se može i zaraditi ako se želi raditi. Zato jer ti ne uzme država 60% zarade plus 25% dodatnog poreza ako bilo što kupiš.

I ne nisam bez kućeta i mačeta..i sam sam roditelj i plaćao bih studij djetetu ako me država ne bi derala. Ili ga ne bi plaćao ako ne bi mogao. I nisam se okoristio. Ono što sam dao državi u 21 godinu rada nije mi se vratilo ni 1%. Nisam nikada imao besplatne knjige za dijete, povlašteni vrtić ili nešto slično. Niti bi to želio niti to tražim, samo želim da svatko za sebe i za one za koje je odgovoran, plati račune. Kada se treba platiti onda se poziva na društvenu solidarnost a kada se treba zaraditi onda se poziva na Kanadu ili kapitalizam. Fuuuuuuuj.

I zato je US of A danas poznata po sreći svojih građana, po najvećem propisanom godišnjem odmoru i po najmanjoj segregaciji po ekonomskom statusu... Pogledaj Detroit ;)
To što je kod nas situacija takva kakva je nema veza sa socijalnom državom, nego sa korupcijom i nepotizmom.

I to plaćanje fakulteta i boljih škola(vrtića) vodi samo u to da su oni dostupni bogatima, i kroz par generacija imaš nedodirljivu zatvorenu kastu superbogatih.
Možeš ti crnčiti koliko hoćeš, nikad nećeš platit najbolji studij za 3 djece, koja onda neće naći najbolje poslove, čija djeca neće moći završavati najbolje fakultete i tako dalje...

Bijes ti je jednostavno usmjeren na krivu demografiju, stvara se slika da su studenti neradnička marva koja samo čeka pokrasti. Teško je vrijeme za matore, nema nikakve perspektive i sustavno im se stanjuju prava, financije sa roditeljske strane su još koliko toliko jake, od generacije koje su poslove dobile u doba Juge. Čisto me zanima kakva će biti situacija kad današnji studenti, odgojeni na 1600kn ropstva budu othranjivali svoju djecu....

Pa da, al generaliziraš. Čobani poput Mamića i Keruma bez škole uplate više poreza od 1000 akademski obrazovanih građana.

Nemožeš reći da velik postotak visoko obrazovane populacije nije krucijalan za razvoj društva, možda ne direktno kroz porez koji će plaćati, ali sigurno kroz know-how.

Electromaster
26-10-2013, 19:16
Meni je najsuper kako su kraljevi uspjeli sjebat naslov na vlastitim plakatima pa piše "ZDAVSTVENO SVIMA". Koliko ćorav možeš bit...

cham3leon
26-10-2013, 19:22
I zato je US of A danas poznata po sreći svojih građana, po najvećem propisanom godišnjem odmoru i po najmanjoj segregaciji po ekonomskom statusu... Pogledaj Detroit ;)
To što je kod nas situacija takva kakva je nema veza sa socijalnom državom, nego sa korupcijom i nepotizmom.



Ja mislim da su Gorski Kotar i Sisak mnogo gori od Detroita. A sreća građana baš i neće biti visoka ako standard počne ozbiljnije pratiti ekonomsku situaciju. Već i sada većina mladih si ne može priuštiti ni vlastiti auto bez da starci pomognu, dok USA ima potpuno stabilne ekonomske pokazatelje.

Što se korupcije i nepotizma tiče, to je značajan faktor u cijeloj priči, ali ne i jedini.

Neven <R>
26-10-2013, 19:28
dok USA ima potpuno stabilne ekonomske pokazatelje.
lol

Duke of Earl
26-10-2013, 19:32
Ovo sa 26 godina je takva izuzetna retardacija, i pogađa me osobno jer sam upisao faks sa 23 godine, sve dajem u roku i diplomirat ću ga sa 28 i nije mi jasno koji kurac je potrebno stavljat dobnu granicu, potrebna je jedino ova sa dužinom studiranja. Čak bi je smanjio na 6 godina za većinu fakulteta. Uglavnom, bit ću bez zdravstvenog na diplomskom jer si ga neću moć priuštit, s obzirom na to da gubim hrpu ostalih prava poput prijevoza i prehrane sa 26/27 godina. Zapravo, postoji realna mogućnost da ću morat odustat od studija kolko će me isilovat sa troškovima. Država znanja, GG.



dok USA ima potpuno stabilne ekonomske pokazatelje.

http://en.wikipedia.org/wiki/United_Sta ... wn_of_2013 (http://en.wikipedia.org/wiki/United_States_federal_government_shutdown_of_2013)

Neven <R>
26-10-2013, 19:34
Ovo sa 26 godina je takva izuzetna retardacija, i pogađa me osobno jer sam upisao faks sa 23 godine, sve dajem u roku i diplomirat ću ga sa 28 i nije mi jasno koji kurac je potrebno stavljat dobnu granicu
Promjenjeno je sa 26 godina na 8 godina studiranja tak da nećeš imati problema

Duke of Earl
26-10-2013, 19:37
A ipak je na kraju. Ha jebote to je zakon i sasvim u redu, popravio si mi dan :)

dugi
26-10-2013, 19:54
Normalno da postoji. Pogledaj koliko košta studij u USA. koliko košta privatna srednja škola ili osnovna. Da postoje javne osnovne i srednje škole koje su besplatne pa opet imaš i taj dio privatiziran za ljude koji žele najbolje mouće obrazovanje za svoju djecu. Zdravstvo se također plaća, nema besplatno. Plaćaš osiguranje a plaćaš ga i kod nas.Nije besplatno. Imaju tamo i kvartovske privatne policije. Ako želiš bolje osiguranje plaćaš ga. Sve se plaća ali se može i zaraditi ako se želi raditi. Zato jer ti ne uzme država 60% zarade plus 25% dodatnog poreza ako bilo što kupiš.

I to su još uvijek društva di se itekako plaćaju porezi i gdje isto tako postoji gro državnih usluga (postoje i državni faksevi isto kao što kod nas postoje privatni faksevi i škole), daleko je to od tvog imaginarnog društva di je svako odgovaran za sebe i plaća sve svoje.

A ovo što govoriš to sve postoji i kod nas, možeš platiti osiguranje, možeš platiti zaštitare itd. Međutim i država ti može pružiti te usluge baš kao i u SAD-u. Jedina je razlika u kvaliteti usluga i viisini poreza, ali sustavi su u suštini isti.


I nisam se okoristio. Ono što sam dao državi u 21 godinu rada nije mi se vratilo ni 1%. Nisam nikada imao besplatne knjige za dijete, povlašteni vrtić ili nešto slično.
Ne nisi završio školu na teret države, nisi išao doktoru na teret države itd. Samo su se se zločesti studenti koji se hrane u menzama okoristili državom i samo oni bi trebali vraćati dug državi.


Ne stoji to što pričaš. Pronađi podatke koliko mora raditi učitelj ili profeseor u njihovim javnim školama, koliko ima radnihSsati tjedno a koliko ima kod nas. Njihovo obrazovanje je efikasnije i sigurno košta manje porezne obveznike, vjerojatno je i na manjoj kvaliteti ali tko želi bolje mora platiti. U tome je poanta. Plaćaju se porezi i koliko znam Hrvatska je u vrhu kada se gleda ljestvica po broju dana kojih je potrebno odraditi za državu. Mi smo jedna od rijetkih država koja debelo preazi pola godine+ imamo jedan od najvećih PDV-a. Gdje su svi ostali porezi...

Što se mene osobno tiče daj mi objasni što bi bilo bolje za mene. Da sam ovih 120000 tisuća kuna, minimalno, koje sam do sada uplatio u zdravstveno osiguranje uplaćivao u neko privatno koje oplodilo moj novac i pružilo mi veću razinu zaštite s obzirom da sam u zadnjih 21 godinu bio možda dva tjedna na bolovanju i jednom godišnje kod zubara gdje bi dodatano platio ako bih htio bijelu plombu? Kako sam se ja to okoristio u zdravstvu?

Školu sam završio na teret društva ( pričam o srednjoj školi jer sam fax plaćao privatno uz rad, nisam ga završio zbog vlastite lijenosti) u vrijeme kada je broj zaposlenih bio duplo veći nego danas, sa manjom državnom upravom i manjim socijalnim davanjima. Završio sam ju u socijalizmu. U socijalizmu je radnik dobio stan od države, imao je manje poreze i objektivno živio bolje. Znači više manje svi su bili podjednako opterećeni i podjednako zadovoljni/nezadovoljni.

Danas imamo kapitalističku retoriku kada se želi primiti ali socijalističku kada se treba plaćati. Zato i jesmo u govnima.

Neven <R>
26-10-2013, 20:14
Sve je to jasno. I ja sam za to da čovjek može birati između privatnog i javnog sustava, ali neka razina zaštite mora postojati za one najugroženije inače država uništava vlastiti potencijal ne pružajući ljudima priliku.

Jer ako netko iznimno inteligentan ne može upisati faks zbog nedostatka novca, potencijal te osobe može biti potraćen na nešto deseto i time će ta osoba kroz dugi rok manje doprinjeti društvu. Slično je i za zdravstvo, ako nekom djetetu roditelji ne mogu priuštiti lječenje, to dijete može umrijeti/imati velikih problema itd . i potencijal tog djeteta je izgubljen zauvijek (da ne pričam o vrijednosti ljudskog života na humanoj razini). Po meni to je neuspjeh društva i simptom bolesnog društva. Naravno da je kod nas puno toga u kurcu i da stvari treba mjenjati, ali ne slažem se s time da bi baš svatko trebao sve sebi plaćati. Pogotovo oni koji nisu ni imali priliku zaraditi novac jer su djeca/mladi. Po menibi jedno zdravo društvo trebalo stvoriti takvu okolinu gdje svatko barem ima priliku dokazati se i uspjeti.

Da se neracionalno raspodjeljuju sredstva to je očito, ali nije ni u Americi puno bolje. Lako njima imati niske poreze kada ih svijet financira po ultra niskim kamatnim stopama, državni dug Hrvatske premašio je 50% BDP-a nedavno, SAD je na 107%. Jebiga mi možda sami sebe pelješimo, ali SAD financira svoje potrebe velikim dijelom na teret Kineza, Japanaca i sličnih.


Školu sam završio na teret društva ( pričam o srednjoj školi jer sam fax plaćao privatno uz rad, nisam ga završio zbog vlastite lijenosti) u vrijeme kada je broj zaposlenih bio duplo veći nego danas, sa manjom državnom upravom i manjim socijalnim davanjima. Završio sam ju u socijalizmu. U socijalizmu je radnik dobio stan od države, imao je manje poreze i objektivno živio bolje. Znači više manje svi su bili podjednako opterećeni i podjednako zadovoljni/nezadovoljni.
Aha znači tad je to sve bilo ok, a danas kad je tvoja generacija sve sjebala sad moraju mladi ispaštati. gg

cham3leon
26-10-2013, 20:28
dok USA ima potpuno stabilne ekonomske pokazatelje.
lol

Elaboriraj. Neki dan sam naletio na statistiku gdje je sve bilo bolje čak i od većine zemalja EU. Ne nešto ekstra, ali sasvim ok. I ne razumijem kakve veze ima government shutdown sa time kad je do toga došlo samo zbog neslaganja žešće desnice sa Obamacareom?


U socijalizmu je radnik dobio stan od države, imao je manje poreze i objektivno živio bolje.

E, bezimeni, tu ti je dobar dio retorike pao u vodu. Pa baš sav nepotizam i korupcija dolazi iz tog razdoblja, a nikako nije primjer socijalne pravednosti. Baš to dijeljenje stanova koje spominješ je bilo za sjest i plakat. To je bila lutrija u kojoj si dobio ako si imao bolju vezu, tako da su razni cigani i sirotinja često dobivali ogromne stanove na račun toga što su imali gomilu djece a ništa nisu radili ni zaradili. Bar tako priča narod.
A i ne vidim po čemu točno su živjeli bolje, to je čista jugonostalgija. Da bi išao nešto pošteno kupit morao si ići u Trst ili nekamo, ako si uopće imao auto.

dugi
26-10-2013, 20:31
LOL, mladi ispaštaju a starci ih i dalje financijaju do tridesete pa i dalje. Koji kurac vi ispaštate?

W3DR4N
26-10-2013, 20:36
Nemožeš reći da velik postotak visoko obrazovane populacije nije krucijalan za razvoj društva, možda ne direktno kroz porez koji će plaćati, ali sigurno kroz know-how.

Pogledaj Predatora. Niti će uopće plaćati poreze, niti je naučio know-how koji se da iskoristiti. Potpuno beskoristan državi, odnosno društu, a bezveze smo mu plaćali godine i godine faksa kojeg je još 91. trebalo ukinuti.

Neven <R>
26-10-2013, 20:37
lol

Elaboriraj. Neki dan sam naletio na statistiku gdje je sve bilo bolje čak i od većine zemalja EU. Ne nešto ekstra, ali sasvim ok. I ne razumijem kakve veze ima government shutdown sa time kad je do toga došlo samo zbog neslaganja žešće desnice sa Obamacareom?

Napisao sam u prethodnom postu o dugu SAD-a koji je u odnosu na BDP duplo veći od Hrvatskog (a i deficiti su nam tu negdje). I kod njih je dosta toga na klimavim nogama, većina rasta od krize je osjetila vrlo mala količina stanovništva. Pogledaj si realne plaće koje stagniraju, dug studenata (koji će biti ogroman problem btw, googlaj student credit bubble), vrlo loš koeficijent nejednakosti (bliže razinama trećeg svijeta) itd. Daleko od toga da i mi, i mnoge zemlje EU nemaju problema, ali ne bi uzimao SAD kao primjer na kojeg se treba u potpunosti ugledati. OK ima i dobrih stvari, ali mnoge tipa obrazovanje i slično mi se ne čine blistavim.

@dugi: da, baš sve starci financiraju do tridesete. Vas je fino država financirala sve i nalazila vam posao/stanove, a sad se tu pravite da smo mi lijeni i neradnici. Kad nama treba financirati obrazovanje e sad je to odjednom problem. Stvorili ste nam jebene ekonomske uvjete za pronalazak posla i mogućnost osamostaljivanja. Ma mrš

Electromaster
26-10-2013, 20:42
Nemožeš reći da velik postotak visoko obrazovane populacije nije krucijalan za razvoj društva, možda ne direktno kroz porez koji će plaćati, ali sigurno kroz know-how.

Pogledaj Predatora. Niti će uopće plaćati poreze, niti je naučio know-how koji se da iskoristiti. Potpuno beskoristan državi, odnosno društu, a bezveze smo mu plaćali godine i godine faksa kojeg je još 91. trebalo ukinuti.

Tvoje recenzije su inače jako korisne. Ja možda trenutno jesam na mutavom faksu s kojim ću boktepita kad nać posla, ali zato imam završenu srednju za električara. Imam i radno iskustvo na šanku, prodaji ulaznica i turist infou, ako ćemo u krajnjoj liniji imam ga i iz T-komove terenske službe s prakse. Nadalje imam hrpu iskusvta s volontiranjem na deset različitih mjesta za sve i svašta, a i za razliku zapravo dobrog dijela moje generacije, nisam jebeni tard i znam si sam skuhat objed i oprat veš a ne da mi jaje zagori. Tak da ne brini se ti za mene srećo, bit ću ja produktivan član društva. ;*

W3DR4N
26-10-2013, 20:48
Ti budeš danas-sutra došao na razgovor za posao i rekao budeš: imam beskoristan faks, znanje iz škole koje sam zaboravio, hrpu prakse i volontiranja koje nema nikakvu realnu vrijednost pri traženju posla, al ono, nisam redard jer znam skuhati jaja i oprati gaće. Rofl.

Electromaster
26-10-2013, 20:55
Bmk, nije poanta koji ću poso dobit ni koliko ću zarađivat. Makar da nađem poso u jebenom top šopu (U biti, ovo ljeto kad sam tražil poso i primili su me u jedno 4 call centra, al sam na kraju moro ić doma tak da je to otišlo u kurac.), nać ću neki poso i plaćat porez etc.

Uostalom, jebote faks. Čisto da odmah izbjegnem situaciju da mi nabijaš na nos kak si studiral nešto superiornije neg ja, kaj drugog znanja osim faksa imaš? I po čemu bilo što od toga ne bi i bilo tko drugi mogao naučit ak mu prdne?

cham3leon
26-10-2013, 20:56
ali zato imam završenu srednju za električara. Imam i radno iskustvo na šanku, prodaji ulaznica i turist infou

Polako, poslodavci, jedan po jedan

dugi
26-10-2013, 21:08
@dugi: da, baš sve starci financiraju do tridesete. Vas je fino država financirala sve i nalazila vam posao/stanove, a sad se tu pravite da smo mi lijeni i neradnici. Kad nama treba financirati obrazovanje e sad je to odjednom problem. Stvorili ste nam jebene ekonomske uvjete za pronalazak posla i mogućnost osamostaljivanja. Ma mrš

Nitko iz moje generacije nije dobio stan osim ako nije osakaćen na frontu ili ako ga je dobio prijevarom zbog istog razloga. Ja sam radnik kapitalizma, nemam ni dana staža u socijalizmu. Počeo raditi pod uzbunama i nisam odbio prvi fizički posao ispod svoje stručne spreme za tadašnjih 250 DM-a. Osobno od prethodne generacije nisam dobio ništa više od onoga što dobivaju trenutne generacije od sadašnje. Posao je tada bilo jednako teško naći kao i danas. 91. kada sam se ja zapošljavao je bilo daleko nesigurnije nego je danas. Perspektiva je bila još gora. Uostalom ja sam na tržištu rada od tada pa tako i danas.

Nitko ne kaže da ste neradnici, niste vi ništa gori od prošlih generacija, vjerojatno ste i bolji. Školstvo je samo dio problema a onakvi ste kako smo vas znali i mogli odgojiti. Poanta je da se svi moramo mijenjati, željeli ili ne. Balon se neće još dugo moći napuhavati. Na žalost već je kasno za mnoge stvari.

Možda vi mladi spasite stvar :D

W1k1n6
26-10-2013, 21:50
Po meni ovo nije uopće pitanje iskorištava li neki student državu ako predugo studira ili ne, već je osnova čitave priče zdravstveno osiguranje. Ne mislite li da bi svi građani Hrvatske trebali imati pravo na besplatno zdravstveno osiguranje bez obzira na to jesu li učenici, studenti, zaposleni, nezaposleni, jesu li se prijavili na burzu u zadanom roku ili nešto slično. Smije li država ograničiti pravo na liječenje bilo kome? Pravo na zdravlje, život?

Kao što je netko spomenuo, ekipa u Remetincu ima pravo na besplatno zdravstveno, a ako je netko na teret države, onda su to valjda prije oni nego neki student koji iz bilo kojih razloga nije završio faks u određenom roku.

Isto tako ova promjena zakona da student više nije osiguran preko roditelja nego preko faksa, omogućuje svakakve manipulacije i stvara preduvjete za nova buduća ograničenja kako se političarima prohtije, jer oni na sve načine pokušavaju od građana nadoknaditi onu lovu za čiji gubitak su isključivo sami odgovorni.

Maloki
26-10-2013, 22:17
Po meni ovo nije uopće pitanje iskorištava li neki student državu ako predugo studira ili ne, već je osnova čitave priče zdravstveno osiguranje. Ne mislite li da bi svi građani Hrvatske trebali imati pravo na besplatno zdravstveno osiguranje bez obzira na to jesu li učenici, studenti, zaposleni, nezaposleni, jesu li se prijavili na burzu u zadanom roku ili nešto slično. Smije li država ograničiti pravo na liječenje bilo kome? Pravo na zdravlje, život?
Smije. Zašto bi netko tko je fizički sposoban za rad ali na apsolutno nikakav način ne doprinosi društvu, čak štoviše živi na grbači države, imao pravo na privilegije?
Ako izgubi pravo na zdravstveno kao student može ispisat faks, zaposlit se i opet imat osiguranje. Jednostavno je.

Na zatvorenike se često gleda kao na bolesne ljude koji idu na rehabilitaciju.

W1k1n6
26-10-2013, 22:36
Maloki, pravo na zdravstveno osiguranje nije privilegija.

Ili to barem ne bi smjelo biti u civiliziranom društvu koje vodi brigu o osnovnim pravima svakog svojeg građana bez obzira u kojoj životnoj situaciji se nalazi. A to da student može ispisati faks i zaposliti se da bi imao osiguranje je floskula u doba kada skoro 400 tisuća ljudi u Hrvatskoj nema posao.

Dania
27-10-2013, 00:55
PRAVO na zdravstveno osiguranje, a ne radim-i-pridonosim-pa-imam-nagradu-bit-bolestan-bespla.
Meni se ne da tipkati, ali se generalno slažem sa Nevenom.

dugi
27-10-2013, 08:28
Koliko ja kužim nitko njima kao građanima ne ukida to pravo. Ako je netko nesposoban završiti školu nakon toliko godina studiranja ili ju ne želi završiti,ne mora se zaposliti kako bi ostao osiguran. Može se ispisati i prijaviti na brzu i ponovno ima ostvareno pravo.

A kako bi se vi učinkovito borili protiv vječitih studenata koji koriste privilegije studentskog života u vidu rada preko student servisa, subvencioniranog prijevoza, prehrane, stanovanja, stipendija i sl.? Uz pravo idu i obaveze. Ako na posao ne dođeš pet dana po zakonu dobijaš otkaz a neki izigravaju sustav i žele studirati preko osam godina? Da li se itko udostojio popisati koliko studenata "studira" po desetak i više godina? O kolikom je broju riječ? Kada bi škola bila privatna takvi studenti bi odgovarali roditeljima ili bi si sami plaćali i tako postali dobar izvor zarade za društvo a ne trošak.

Da se razumijemo, nisu samo studenti trošak ali ovo je tema o njima. Jednako tako sam frustriran sa hrpom drugih neopravdanih primatelja koji guše sustav, krenuvši od vrha države. Država se utapa u neodgovornosti. Očito je većini cilj kako nešto izmusti od "države". Bilo što. Onda oni gore samo znaju lupati nove poreze jer očito se najlakše zamjeriti radničkom biračkom tijelu koje je već toliko dobro izdresirano da je uvijek spremno na novo šišanje. Da, ovce smo.

McPingvin_v2.0
27-10-2013, 10:23
Ja još uvijek mislim da bi trebala reforma srednjoškolskog i možda osnovnoškolskog sustava, možda da se srednja škola podijeli na nekakvu baznu školu i stručnu,
Oh hell no, nigga. Stipe Šuvar je imao tu ideju i moja stara je bila u jednoj od par generacija koje su bile u sustavu 2+2 (dvije godine srednje svi imaju isto, dvije onaj tehnički dio) i to je bio jebeni kaos. U dvije godine ne stigneš naučiti sve što trebaš. Zločesta djeca jednom prilikom (mislim da je čak na Istočno od jaja) spominju ovo i komentiraju kako je jebena ta Šuvarova generacija jer su tolko glupe da ih možeš zbarti bez problema.

Da, treba nam potpuni rehaul obrazovnog sustava, ali ima jedan ogroman problem u svemu tome... Autonomija Sveučilišta. Ukratko: Vlada daje novce iz proračuna Sveučilištu, ovi rade što god hoće. Upisne kvote nemaju blage veze s realnom potrebom za radnom snagom na tržištu rada, ali se Sveučilište ne želi odreći para. Za to vrijeme, imamo 10k nezaposlenih ekonomista sa završenim faksom... I što? Čame na burzi. Rade na crno. Jednako su korisni i dok su studirali, zapravo.

Ono što je najgore, bagra koja vodi fakultete je toliko stara i "set in their ways" da im ne pada na pamet mijenjati sustav koji, po njima, super funkcionira.

Još k tome dodaš prstohvat apsolutno nesposobnih profesora (na pamet mi pada naša Mr.sc. Olivia-Silvana Prlić dipl.oec viši predavač, osoba koja predaje predmet Elektroničko poslovanje, a ne zna se služiti e-mailom) kojih ima na svakom faksu... Gdje ćeš bolje?

Uz to još i pokoje bacanje novaca koje se dešava u SC-u (dug od 121 milijun kuna), trošenje para na online kladionice (FFZG represent), jasno ti je zašto je to sve jedna kolosalna banana.

cham3leon
27-10-2013, 10:42
osoba koja predaje predmet Elektroničko poslovanje, a ne zna se služiti e-mailom) kojih ima na svakom faksu... Gdje ćeš bolje?

Ovo ne mogu vjerovat. Sry ali ne. Vidio sam i ja nesposobnih profesora, ali i oni barem teorijskim znanjem opravdavaju svoju poziciju.

McPingvin_v2.0
27-10-2013, 10:57
Nope. Boz može potvrditi.

The Boz
27-10-2013, 11:25
Boz potvrđuje. Ima gro nesposobluka okolo po faksevima, i to ne samo na TVZu. Evo, Siniša "roll 1d6, reroll 6" Fajt, na FERu. Divan primjer.

Deadwalker
27-10-2013, 12:15
Dođite na FOI.
Izuzev matematičke katedre, žali bože novca. Posebice po pitanju ljudi koji vode programerske kolegije.

cham3leon
27-10-2013, 12:42
Ozbiljno? Znam da je dosta sjeban, npr. frend je morao prošle godine još jednu godinu preddiplomskog slušat jer su im ubacili još jedan predmet viška jer će im kao trebat za diplomski ili tako neš. Al opet, nešto ste valjda naučili, ne može bit baš toliko loše?

MasaKrisT
27-10-2013, 13:56
Nekadašnji student filozofskog fakulteta našao posao u struci (http://news-bar.hr/zanimljivosti/nekadasnji-student-filozofskog-fakulteta-u-zagrebu-nasao-posao-u-struci/)

Deadwalker
27-10-2013, 14:17
Ozbiljno? Znam da je dosta sjeban, npr. frend je morao prošle godine još jednu godinu preddiplomskog slušat jer su im ubacili još jedan predmet viška jer će im kao trebat za diplomski ili tako neš. Al opet, nešto ste valjda naučili, ne može bit baš toliko loše?

Ovisi što smatraš pod time "valjda naučili".
Da znaš o čemu se radi, to da. Da naučiš nešto da ti pomogne u radnoj karijeri kako bi bio konkurentniji radnik na tržištu, jok.
Naravno, dosta toga zavisi o samoinicijativi, al u načelu se rade stvari u zastarjelom softwareu koje su još prije par godina bile tržišno neupotrebljive, s time da je opće poznato kako na FOI-u nitko ne zna programirati - trenutno valjda najtraženije ICT zanimanje u Hrvatskoj. Moja firma ne može pronaći dobrog backend programera već godinu dana, a svake godine s faksa izađe kao nekoliko desetaka informatičara s VSS spremom.
Da ne spominjem ekonomske predmete koji se rade polovično, nepotrebno zauzimaju satnicu i dobrim dijelom ih dolaze predavati profesori iz Zagreba kada imaju vremena i pristupaju ljudima kao prema nižoj rasi u odnosu na zagrebačke studente. Tako je barem bilo u moje vrijeme, no sumnjam da se nešto previše toga promijenilo.

MasaKrisT
27-10-2013, 14:40
Sve je isto bilo i dok sam ja bio tamo:)

cham3leon
27-10-2013, 14:52
No, pa i kod nas se pogotovo u ranijim godinama radi mnogo zastarjelih stvari. Prve dvije godine nigdje se ne uči ništa vezano za struku osim C programiranja koje se onda provlači kroz sve druge predmete, tipa algoritmi i os-ovi, a tek poslije dođeš u doticaj sa novijim i korisnijim tehnologijama. Ali nije to uopće poanta. Kad bi faks i mogao uopće pratiti trendove u tako živoj industriji, nema smisla da mu svrha bude da te školuju za taj i taj jezik i tu i tu tehnologiju. Sve što smo mi radili bilo je tako organizirano da naučimo nekakve temelje, osnovne stvari koje treba razumjeti prije nego se prihvatiš nekog programiranja i koje, ako znaš, možeš primijeniti na bilo što drugo. Poslije toga su počeli šibati sa projektima gdje si morao sam napraviti ono što si učio.

Što se tiče backenda, to je i u susjednim zemljama dosta traženo, ako se ne varam. Ali stvar je da bi se student morao opredijeliti za neki takav smjer i sam se baciti u takve vode. Kod nas isto nema opcije za specijalizaciju na takvim područjima, ali to je ponajviše zbog manjka profesora. Ipak je naš cijeli smjer star jedno 5 godina, tako da imamo totalno bezvezne "smjerove" na diplomskom koji se razlikuju u jednom do dva predmeta.

Nodakim
27-10-2013, 18:27
Gdje će to plaćati? U Kanadi?


Takvi ljudi se obično vrate pa osnuju ono malo tvrtki što imamo ili barem infuziraju nasu ekonomiju kada su na ljetovanju sa vise nego da tu rade. Mislim da glavni razlog zašto ljudi otiđu je što nema posla ili nema pristojnog posla. Barem u mojoj i srodnim strukama(Strojarstvo,Elektrotehnika,IT). Definitivno si ne bih dopustio da radim u struci za bilosta ispod 6k kuna, kada ZETovac ili radnik na šalteru sa jedvitom srednjom stručnom školom ima više od toga.

Neven <R>
27-10-2013, 18:31
Lol da ljudi na šalterima zarađuju 6k kn, moš mislit. A zetovci imaju visoke plaće jedino zato što sa svojim štrajko paraliziraju cijeli grad i iznimka su političkih okolnosti. Velika većina niskoobrazovanih (a i dobar dio visokoobrazovanih) bi ubilo da mogu raditi za 6k kn. Ak ti kao početnik odmah očekuješ ne znam kakve uvjete i plaću, onda ne znam šta da ti kažem, nećeš se ni u Kanadi razveseliti

W3DR4N
27-10-2013, 18:51
Prosječna plaća šalteraša u državnoj upravi je 3.5-4k s nula mogućnosti napredovanja i osobnog razvoja. Umreš od uzbuđenja.

Za nodu, većina "kanađana" se vrati bez gaća jer ih tamo ne dožive ni pol posto. Al novine prenose samo sretne pričice lol.

Deadwalker
27-10-2013, 19:18
Ane.
Svi gledaju prema Kanadi, Australiji ili Švedskoj kao prema obećanim zemljama, a zbilja uspiju samo rijetki, obično oni koji već imaju nekoga vani da im sredi nekakav posao.
Što se tiče plaća, obično se spominju bruto iznosi što znači da se predstavljen iznos može umanjiti barem za trećinu.
Al meni nisu jasni ti što rade u državnim firmama - ako ti ne odgovara plaća i radni uvjeti, daj otkaz, otiđi na tržište rade i nađi si bolje plaćen posao. Valjda još nije nikome iz guzice u glavu došlo da se sigurnost radnog mjesta kompenzira s manjim primanjima i obratno. Tako to barem funkcionira u nekim normalnim državama.
@cham3leon
Poanta srednje škole i faksa je da te osposobi za tržište rada, a ne za burzu rada. Razumijevanje koncepata je bitno, no oni se mogu pojasniti na aktualnoj tehnologiji, na na nečemu što nije valjalo još prije 10 godina. Ili trebamo nakon faksa proći svi još dvije do tri godine robavanja za 1600kn mjesečno prije nego li budeš upotrebljiv poslodavcu?

cham3leon
27-10-2013, 19:28
Pa kažem, kod nas se to poslije kompenzira s time što imamo sve više i više projekata koji uglavnom idu po principu - aha, napravio bi to i to? Super. Nađi sve što ti treba za to, nauči u tome raditi i napravi. I sad, netko se baci više u web, netko u android, netko u automatiku, mreže, itd.
Da li bi bilo dobro da te faks direktno pripremi za ono što je tržištu najpotrebnije? Pa vjerojatno bi, ali teško je to izvesti. Pitanje je i što je to točno tržištu potrebno? Kod nas je nekako poslovično najviše tražen C# i Java programer što se tiče developmenta, ali i njih će uskoro vjerojatno bit poplava i postat će jeftina roba. U razvijenim zemljama Java se više baš ni ne traži. Da li da te onda faks priprema za nešto egzotičnije i futureproof? Puno je tu upitnika.

Deadwalker
27-10-2013, 19:37
Postoji nešto što se zove strateško planiranje - prilično nepoznat pojam hrvatskoj vlasti unatrag 20 godina. Nije teško kreirati studijske programe ako imaš jasno zacrtane ciljeve u kojem smjeru želiš razviti gospodarstvo. Hrvatski studiji bi trebalo prvenstveno školovati ljude za hrvatsko tržište i hrvatske tvrtke (budući da su pretežito financirani javnim novcem), a mislim da nije teško napraviti analize i procjene u kojoj mjeri će biti potrebni pojedini stručnjaci. Istina, u informatičkoj struci to je sve dosta dinamično, no nije da se ne može.
Ovo je gg što imate tako, no koliko vidim, dosta je tu važna samoinicijativa koje kasnije ljudima svakako nedostaje, ako im faks u prvim godinama studija ubije volju za tim poslom za koji su se došli školovati.
Općenito je problem u Hrvatskoj (a dobrim dijelom i u svijetu) što imamo školstvo s početka 20. stoljeća u vremenima kada se način života korijenito mijenja svakih par godina.

W3DR4N
27-10-2013, 19:51
Al meni nisu jasni ti što rade u državnim firmama - ako ti ne odgovara plaća i radni uvjeti, daj otkaz, otiđi na tržište rade i nađi si bolje plaćen posao. Valjda još nije nikome iz guzice u glavu došlo da se sigurnost radnog mjesta kompenzira s manjim primanjima i obratno. Tako to barem funkcionira u nekim normalnim državama.


Redovna plaća svakog desetog u mjesecu, ugovor na neodređeno, sindikat u zaleđu, kreditna sposobnost bez bona 1 i 2, nema prekovremenih i redovito iskoristiš cijeli godišnji. Lako pregrmiš manja primanja kad nemaš trunke stresa.

dugi
27-10-2013, 20:17
Gdje će to plaćati? U Kanadi?


Takvi ljudi se obično vrate pa osnuju ono malo tvrtki što imamo ili barem infuziraju nasu ekonomiju kada su na ljetovanju sa vise nego da tu rade. Mislim da glavni razlog zašto ljudi otiđu je što nema posla ili nema pristojnog posla. Barem u mojoj i srodnim strukama(Strojarstvo,Elektrotehnika,IT). Definitivno si ne bih dopustio da radim u struci za bilosta ispod 6k kuna, kada ZETovac ili radnik na šalteru sa jedvitom srednjom stručnom školom ima više od toga.

Da, jer tamo se odlično nauče prati suđe i WC, fenomenalno iskustvo za poduzetništvo kada se vrate. Što se zetovaca tiče za koliko bi novaca ti bio spreman voziti stotinjak putnika odjednom u tri smjene uključujući radne nedjelje i praznike? Taj posao uključuje natezanje sa klincima i cugerima koja ne plaćaju kartu, idiotima koji otvaraju vrata na silu a ti odgovaraš za moguće posljedice. Koliku bi ti dao plaću čovjeku koji odgovara za stotinjak putnika, bez onog dijela koji se podrazumijeva da ih razvozi u točno propisano vrijeme? Misliš da ti sa diplomom vrijediš više? Što ti to možeš ponuditi poslodavcu da bi te platio neto 6 tisuća kuna/ bruto 11-12?

McPingvin_v2.0
27-10-2013, 20:24
Moja stara nakon 30 godina staža kao medicinska sestra ima jednaku plaću kao ZET-ovac prvi dan. Sori stari moj, to mi je malo čudan odnos.

Neven <R>
27-10-2013, 20:29
Vozači za privatne prijevoznike imaju jednaku odgovornost, pa čisto sumnjam da imaju plaće kao zetovci.

Paran0a
27-10-2013, 20:29
O cemu ti pricas bokte. Od kad znam za sebe vozim se u zetu.
Sveukupno sam vidio 3 puta da se netko posvadjao i natezao sa vozacem. I svaki put je bio kriv vozac.

Da ne pricam o tome kako voze po kvartu. Zasto bi trebao odgovarat vozac ako neke budale otvore vrata i iskoce van?

Jebote pricas kao da su oni sveci sto se toliko zrtvuju za nas pa nas voze po gradu i " pridrzavaju " se voznog reda.

dugi
27-10-2013, 20:40
Moja stara nakon 30 godina staža kao medicinska sestra ima jednaku plaću kao ZET-ovac prvi dan. Sori stari moj, to mi je malo čudan odnos.



Pa oba su posla jako odgovorna, traže znanja i vještine. Ne mogu se odlučiti koji je posao odgovorniji...vozač ipak odgovara za više života istovremeno, možda ima i veći rizik. Možda postoje statistike osuđenih vozača i sestara zbog grešaka ili nemara pa da se vidi omjer. Ja bih definitivno upravljač u ruke dao sposobnom vozaču motiviranom za posao a ne obrnuto.

Electromaster
27-10-2013, 20:41
Onda se radije nemoj vozit u ZETu.

Paran0a
27-10-2013, 20:41
A kako se danas dobiva posao u ZET-u? Sigurno te ne zaposle jer vide da si mlad i motiviran.
Ista stvar ko i policija.

McPingvin_v2.0
27-10-2013, 20:45
možda ima i veći rizik.
Da, sigurno. Jer MRSA, TBC, sve vrste hepatitisa, HIV i sve ostalo s čim možeš doći u kontakt zbilja predstavlja manji rizik od vožnje tramvaja po gradu. I to pričam samo za svoju staru koja radi u klinici za plućne bolesti, sad još uzmi u obzir sestre koje rade na kirurgiji, u zaraznoj, na psihijatriji...

Moja stara vikendom kad radi noćnu direktno i osobno sama brine za ~30 bolesnih ljudi. Od tinejdžera s upalom pluća, preko četrdesetogodišnjaka koji ima još nekoliko tjedana života jer ima rak pluća do "fosila" od 90 i više godina koji nisu sposobni ni otuširati se sami. Ali da, voziti tramvaj ili bus po gradu je veća odgovornost.

Paran0a
27-10-2013, 20:51
Meni je bilo smijesno vidjeti kad sam prenocio u bolnici tu razliku u medicinskim sestrama.
Imao sam dvije ,jednu mladu jednu stariju. Ova starija je bila bezobrazna :( Dok je ova mladja bila stvarno kul i poprilicno mi olaksala noc.

Al to valjda tako dodje kad se sto godina brines o ljudima koji neznaju previse o zdravlju pa ti pametuju.

Xero
27-10-2013, 20:53
Najbolje sestre su na fizioterapiji.

dugi
27-10-2013, 21:03
možda ima i veći rizik.
Da, sigurno. Jer MRSA, TBC, sve vrste hepatitisa, HIV i sve ostalo s čim možeš doći u kontakt zbilja predstavlja manji rizik od vožnje tramvaja po gradu. I to pričam samo za svoju staru koja radi u klinici za plućne bolesti, sad još uzmi u obzir sestre koje rade na kirurgiji, u zaraznoj, na psihijatriji...

Moja stara vikendom kad radi noćnu direktno i osobno sama brine za ~30 bolesnih ljudi. Od tinejdžera s upalom pluća, preko četrdesetogodišnjaka koji ima još nekoliko tjedana života jer ima rak pluća do "fosila" od 90 i više godina koji nisu sposobni ni otuširati se sami. Ali da, voziti tramvaj ili bus po gradu je veća odgovornost.

Sad bi ti ja trebao odgovoriti kako je moj stari vozač pa je proživio ovo/ono. Nije, pa nemam osobna iskustva ali nije rijetkost pročitati kako je neki završio na groblju, invalidskim kolicima ili zatvoru zbog neopreznosti, vlastite ili tuđe. Kao što rekoh, da sam poslodavac definitivno bih želio dobre, odgovorne i motivirane vozače. Isto želim i kao putnik. Hebiga, isto želim i kao bolesnik.

Deadwalker
27-10-2013, 21:09
Al meni nisu jasni ti što rade u državnim firmama - ako ti ne odgovara plaća i radni uvjeti, daj otkaz, otiđi na tržište rade i nađi si bolje plaćen posao. Valjda još nije nikome iz guzice u glavu došlo da se sigurnost radnog mjesta kompenzira s manjim primanjima i obratno. Tako to barem funkcionira u nekim normalnim državama.


Redovna plaća svakog desetog u mjesecu, ugovor na neodređeno, sindikat u zaleđu, kreditna sposobnost bez bona 1 i 2, nema prekovremenih i redovito iskoristiš cijeli godišnji. Lako pregrmiš manja primanja kad nemaš trunke stresa.

I još se žale because why not.

:(

McPingvin_v2.0
27-10-2013, 21:59
Sad bi ti ja trebao odgovoriti kako je moj stari vozač pa je proživio ovo/ono. Nije, pa nemam osobna iskustva ali nije rijetkost pročitati kako je neki završio na groblju, invalidskim kolicima ili zatvoru zbog neopreznosti, vlastite ili tuđe. Kao što rekoh, da sam poslodavac definitivno bih želio dobre, odgovorne i motivirane vozače. Isto želim i kao putnik. Hebiga, isto želim i kao bolesnik.
Molim te pokaži mi di to kod nas nije rijetkost. Ne sjećam se jel ove godine bio ijedan napad na ZET-ovca, primjera radi.

cham3leon
27-10-2013, 22:06
Ukinut cijeli javni prijevoz, ko zaradi za auto nek vozi, drugi pjege.

McPingvin_v2.0
27-10-2013, 22:08
Ne, ali smatram da puno toga treba drugačije raditi.

Dania
27-10-2013, 22:08
I za javni prijevoz treba zaraditi, osim ako se ne misliš švercati.

dugi
27-10-2013, 22:13
Ne, ali smatram da puno toga treba drugačije raditi.

Isto kao i u zdravstvu. Negativnih primjera ima u nedogled na svim razinama.

Neven <R>
27-10-2013, 22:13
Ukinut cijeli javni prijevoz, ko zaradi za auto nek vozi, drugi pjege.
Privatizirat ZET i ukinuti bilo kakvo financiranje istog iz proračuna (eventualno subvencije za najsiromašnjie) pa da vidiš kolke bi im bile realne plaće

Also bicikli

McPingvin_v2.0
27-10-2013, 22:19
Ne, ali smatram da puno toga treba drugačije raditi.

Isto kao i u zdravstvu. Negativnih primjera ima u nedogled na svim razinama.
Zamolio sam te da mi nađeš di je ful često riskiranje života vozača po gradu btw.

dugi
27-10-2013, 22:23
[quote="McPingvin_v2.0":1covic50]Ne, ali smatram da puno toga treba drugačije raditi.

Isto kao i u zdravstvu. Negativnih primjera ima u nedogled na svim razinama.
Zamolio sam te da mi nađeš di je ful često riskiranje života vozača po gradu btw.[/quote:1covic50]


Zamolio bih te da me citiraš gdje sam ja napisao da gradskiSvozači često riskiraju život?

Gu$ht3r
27-10-2013, 22:27
[quote="McPingvin_v2.0":29kt2vo8]Ne, ali smatram da puno toga treba drugačije raditi.

Isto kao i u zdravstvu. Negativnih primjera ima u nedogled na svim razinama.
Zamolio sam te da mi nađeš di je ful često riskiranje života vozača po gradu btw.[/quote:29kt2vo8]

na semaforima

Electromaster
27-10-2013, 22:36
Da al ne svoj nego onih na pješačkom.

W3DR4N
27-10-2013, 22:53
Najbolje da ZET-ovcima ukinemo zdrastveno nakon 26. godine života.

dugi
27-10-2013, 22:57
LOL

Falus
28-10-2013, 01:28
ali zato imam završenu srednju za električara. Imam i radno iskustvo na šanku, prodaji ulaznica i turist infou

Polako, poslodavci, jedan po jedan

:pray: :pray:

Umro.

McPingvin_v2.0
28-10-2013, 09:56
Zamolio bih te da me citiraš gdje sam ja napisao da gradskiSvozači često riskiraju život?
Pa pričamo o ZET-ovcima trenutno. Osim toga, vozači međugradskih linija imaju još i niže plaće :)))

Kid A
28-10-2013, 11:24
Radno iskustvo prodaje ulaznica :)))))))))))))

W3DR4N
28-10-2013, 16:40
SI po čemu bilo što od toga ne bi i bilo tko drugi mogao naučit ak mu prdne?

Ne radim ja niš pametno što netko ne bi mogao naučiti, ali su potrebne godine iskustva.

Prvi savjet
Kad sam tražio prvi posao, nije ni meni bilo jasno zašto se traži duže iskustvo za raditi neke poslove. Sad ti mogu reći da je to zbog sranja. U sranju lakše izađeš čist ako si se u istoj situaciji godinama ranije zasrao.

Drugi savjet
Prva stvar kod zaposlenja koju moraš napraviti je zaboraviti sve što si dotad naučio, jer tek onda počinje učenje korisnih stvari. Tak da ono, sve što znam raditi, nisam učio u školama. Program je neiskoristiv u stvarnim situacijama. Zvuči glupo, ali tako funkcionira.

Treći savjet i najbitniji
Ova tri savjeta su besplatna. Ništa drugo nije.

cham3leon
28-10-2013, 16:45
Onda si sam sebe pobio jer prema tome nema veze da li si završio FSB ili FFZG ako moraš zaboraviti sve što si dotad naučio. Djelomično se slažem, ali ne bih to toliko jednostavno objasnio.


Treći savjet i najbitniji
Ova tri savjeta su besplatna. Ništa drugo nije.

Linux je besplatan. *le trollface*

dugi
28-10-2013, 17:08
Za posao su vam najbitniji dobri živci. Ako ih imate možete opstati, ako ih nemate dobijete nogu bez obzira o kojem nivou poslovanja ili posla pričamo. Bili vi poslodavac ili posloprimac, dobri živci tj. visoki stupanj tolerancije na sranja su najpoželjnija osobina. Evo jedan motivacijski...


D_Vg4uyYwEk

W3DR4N
28-10-2013, 17:33
Onda si sam sebe pobio jer prema tome nema veze da li si završio FSB ili FFZG ako moraš zaboraviti sve što si dotad naučio. Djelomično se slažem, ali ne bih to toliko jednostavno objasnio.


Pa dugoročno nije bitno. Bitno je na početku, odnosno prvom poslu da poznaješ terminologiju i lakše poloviš konce. Ionako ništa ne znaš samostalno odraditi i treba ti mentor koji će te naučiti poslu.

Vedro
28-10-2013, 17:35
Za posao su vam najbitniji dobri živci. Ako ih imate možete opstati, ako ih nemate dobijete nogu bez obzira o kojem nivou poslovanja ili posla pričamo. Bili vi poslodavac ili posloprimac, dobri živci tj. visoki stupanj tolerancije na sranja su najpoželjnija osobina.
^What he said. A sto se tice konkretno odredenog posla bitna je samo praksa, a ovo gore ostalo su laprdanja.Odite u politiku onda najbolje,bla bla bla...

McPingvin_v2.0
28-10-2013, 18:05
Volim kako me dugi počeo ignorirati kad treba dokazati stvari koje plasira kao činjenice.

dugi
28-10-2013, 18:09
Uopće te ne ignoriram, što te točno zanima?

McPingvin_v2.0
28-10-2013, 18:27
Zamolio bih te da me citiraš gdje sam ja napisao da gradskiSvozači često riskiraju život?
Pa pričamo o ZET-ovcima trenutno. Osim toga, vozači međugradskih linija imaju još i niže plaće :)))

dugi
28-10-2013, 18:36
Dobro i što sad tupiš oko toga, kakve ti to "činjenice" želiš da ja plasiram. Rekao sam ti svoje mišljenjeSoko toga. Smatram to zanimanje odgovornim, rizičnim te stručnim jednako kao i zanimanje medicinske sestre. Zetovci po gradskoj vožnji također riskiraju vlastito zdravlje te odgovaraju za mnogobrojne putnike. Što se sad moram ponavljati ko papiga?

http://www.jutarnji.hr/zagreb--tezak-su ... ja/950554/ (http://www.jutarnji.hr/zagreb--tezak-sudar-tramvaja/950554/)
https://www.google.hr/search?q=sudar+tr ... 20&bih=955 (https://www.google.hr/search?q=sudar+tramvaja&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=6p9uUvb1JOKI4gSrrYCgAw&ved=0CDMQsAQ&biw=1920&bih=955)
http://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/suda ... 08150.html (http://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/sudar-tramvaja-i-teretnog-vozila-ima-ozlijedzenih---308150.html)
http://dalje.com/hr-zagreb/sudar-tramva ... nut/488333 (http://dalje.com/hr-zagreb/sudar-tramvaja-i-kamiona-tri-osobe-ozlijedjene-tramvajski-promet-prekinut/488333)
http://www.jutarnji.hr/sudar-zet-ovih-a ... tId=601635 (http://www.jutarnji.hr/sudar-zet-ovih-autobusa/601854/?artId=601635)
http://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/suda ... 06749.html (http://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/sudar-zet-ovog-autobusa-i-kamiona---306749.html)

Gu$ht3r
28-10-2013, 19:25
ja bi sad volio ovoliko linkova na clanke o tome kako su medicinske sestre nastradale na radnom mjestu, u hrvatskoj da budemo ''relevantni'' jer ipak je ovo PCPLAY FORUM gdje se moraju iznosit ČINJENICE.

McPingvin_v2.0
28-10-2013, 20:00
Dobro i što sad tupiš oko toga, kakve ti to "činjenice" želiš da ja plasiram. Rekao sam ti svoje mišljenjeSoko toga. Smatram to zanimanje odgovornim, rizičnim te stručnim jednako kao i zanimanje medicinske sestre. Zetovci po gradskoj vožnji također riskiraju vlastito zdravlje te odgovaraju za mnogobrojne putnike. Što se sad moram ponavljati ko papiga?
U redu, ali zbog čega onda medicinska sestra ima plaću kao i ZET-ovac koji tek počinje raditi nakon što ima 30 godina staža? Oboje imaju završenu srednju školu, primjera radi.

Po pitanju zdravlja ne znam što da ti više kažem. Lakše prometne nesreće se događaju u prosjeku jednom do dva puta mjesečno (u gradu s milijun ljudi, btw), a Google ne izbacuje kad je zadnji put ZET-ovac poginuo. Sad, čega se sve medicinske sestre moraju nagledati i naraditi, i bolje da ne znaš. Rađe bi vozio ZET na relaciji Voltino - Mažuranac duplu smjenu svaki dan nego bio medicinska sestra.

Sickmanno1
28-10-2013, 20:05
dugi, imaš pivu od mene ako se ikada sretnemo :)

Btw netko je neznam na kojoj točno stranici napisao da se ljudi idu na faks ne bi li lakše našli posao. Po meni je to krivo i totalno netočno. Garantiram da ima više nezaposlenih ekonomista (je da pa nisu ljudi ludi da idu na strojarski fakultet gdje ima i fizika i gdje moraš imat prije svega logiku (hint: za ekonomiju to netreba, zato većinom žene i jesu u toj branši)), nego zidara, vodoinstalatera, krovopokrivaća, armiraća i keramičara zajedno. Eh da, al svi bi rađe radili za 7k kn u spreadsheetu sa klimicom nego crnčili pošteno za 4k. S druge strane kako kriviti ljude koji tako razmišljaju, ali nije bila riječ o tome šta je bolje, nego šta će mi prije naći posao. Dobrog vodoinstelatera je sve teže i teže naći, zapravo naći nekoga ispod 30. godina a da zna neki kurac je gotovo nemoguće naći (barem u Bjelovaru), a ako čovjek zna može imati satnicu kakvu ekonomist bude samo sanjao. Sve se na kraju odnosi na individalnu vrijednost.

Mislim ponekad ispada da su samo obrazovani ljudi pametni ljudi (jer kao vide razliku između tipkovnice i fangle), a ja moje iskustvo mi govori da tako nije. Ja imam, može se reći sreće, što radim u firmi gdje je bitniji IQ od razine obrazovanosti. Pod IQ ne mislim da riješavamo neke IQ testove, već tvoje napredovanje kao i pozicija u firmi ovise samo i isključivo o tvojim sposobnostima, tako da je u toj firmi kuhar voditelj proizvodnje, a zubarski tehničar glavni programer.

Kako takva firma stoji? Pa među vodećim je firmama u hrvatskoj u svojoj branši, izvozi robu van i 150 ljudi redovito dobivaju plaće uz iskorištene godišnje, gdje je svaki prekovremeni sat redovito plaćen + uskršnjica, regres i božićnica.

Meni je eto samo žao što su takve firme sve rijeđe i rijeđe, a za to krivim prvenstveno državu jer sa porezima i sve glupljim zakonima tuku najviše po proizvodnom sektoru, a svi znamo koliko je on zapravo bitan....ili bi trebali znati. A privatnik ko privatnik pametniji od države. Ok država tražiš od mene da ti na vrijeme plaćam poreze (prije nego što sam prodao robu), kasnit će ljudima plaća. Ok nedaš mi da si kupim mercedesa na firmu i da se vozim s njim, nema problema, skinut ću ljudima plaću za 20% i evo mi mercedesa za 2-3 mjeseca.

Electromaster
28-10-2013, 20:06
Treći savjet i najbitniji
Ova tri savjeta su besplatna. Ništa drugo nije.

Linux je besplatan. *le trollface*

Jel ovo prikladan trenutak za "i tvoja mama" foru?

dugi
28-10-2013, 20:21
Dobro i što sad tupiš oko toga, kakve ti to "činjenice" želiš da ja plasiram. Rekao sam ti svoje mišljenjeSoko toga. Smatram to zanimanje odgovornim, rizičnim te stručnim jednako kao i zanimanje medicinske sestre. Zetovci po gradskoj vožnji također riskiraju vlastito zdravlje te odgovaraju za mnogobrojne putnike. Što se sad moram ponavljati ko papiga?
U redu, ali zbog čega onda medicinska sestra ima plaću kao i ZET-ovac koji tek počinje raditi nakon što ima 30 godina staža? Oboje imaju završenu srednju školu, primjera radi.

Po pitanju zdravlja ne znam što da ti više kažem. Lakše prometne nesreće se događaju u prosjeku jednom do dva puta mjesečno (u gradu s milijun ljudi, btw), a Google ne izbacuje kad je zadnji put ZET-ovac poginuo. Sad, čega se sve medicinske sestre moraju nagledati i naraditi, i bolje da ne znaš. Rađe bi vozio ZET na relaciji Voltino - Mažuranac duplu smjenu svaki dan nego bio medicinska sestra.

Tebi za informaciju kćer upisala medicinsku prvenstveno na moj nagovor. I dobro sam joj objasnio u što se upušta, objasnio sam joj da možda nađe posao u staračkom domu gdje će doslovno čistiti govna sa nemoćnih ljudi. Ili će gledati djecu na kemoterapiji kako laganu venu. Možda će raditi u operacijskoj sali i gledati kako režu žive ljude...na to ona upali jubito i gleda operacije bez da trepne. Reko OK, to bi moglo biti za tebe.

Dakle znam kakvo je to zanimanje i koliko je teško. Zanimanje koje nosiš kući i sanjaš ga. Sve je to meni poznato. Ali smatram da vozač tramvaja ili autobusa, koji istovremeno prevozi stotinjak ljudi i te kako zaslužuje jednaku ili čak bolju plaću. Odgovornost je ogromna i ja kao eventualni poslodavac bi želio na tom mjestu visoko motiviranog i dobro selektiranog radnika. Ako su neki vozači plaćeni manje, a jesu, imaš primjera i medicinskih sestara koje bi rado došle u našu državu i primale ovoliku plaću. Ima ih i na našoj burzi koje bi sutra počele raditi kada bi im netko ponudio ovoliku plaću i ovakve radne uvjete. Znam primjere iz privatnih staračkih domova, koji su katastrofa ali totalna katastrofa, gdje sestre i tehničari rade najkrvaviji posao za 30% manju plaću. Praktički su na minimalcu.

Electromaster
28-10-2013, 20:27
Meni ta tvoja kćer zvuči ko ona milijun i jedna klinka koje su sve zabrijale da će postat forenzičarke nakon što su gledale Bones.

dugi
28-10-2013, 20:29
Ti se primi konabarenja, vidim tračanje ti ide dobro.

Razzarach
28-10-2013, 22:04
http://i.imgur.com/3yUQEA4.jpg

StormCr0w
28-10-2013, 22:16
Ja sam gledao čečene kako kolju ruske vojnike a u rl ne mogu gledat kad se neko poreže.

Deadwalker
29-10-2013, 00:09
Onda si sam sebe pobio jer prema tome nema veze da li si završio FSB ili FFZG ako moraš zaboraviti sve što si dotad naučio. Djelomično se slažem, ali ne bih to toliko jednostavno objasnio.


Pa dugoročno nije bitno. Bitno je na početku, odnosno prvom poslu da poznaješ terminologiju i lakše poloviš konce. Ionako ništa ne znaš samostalno odraditi i treba ti mentor koji će te naučiti poslu.

Slažem se.
Naletio danas na ovaj osvrt, prilično dobro sve sumarizirano.

http://www.ictbusiness.info/kolumne/uvodi-li-se-staziranje-u-it-u

McPingvin_v2.0
29-10-2013, 03:01
Ali smatram da vozač tramvaja ili autobusa, koji istovremeno prevozi stotinjak ljudi i te kako zaslužuje jednaku ili čak bolju plaću.
I'm out.

dugi
29-10-2013, 06:58
Znači više ne namjeravaš forsirati da te ignoriram?

loo
29-10-2013, 08:34
Aj stvarno ne budi smiješan. Medicinske sestre se svakodnevno brinu za stare, bolesne, nemoćne, često sudjeluju u raznim situacijama koje mogu završiti, i vrlo često završavaju, sa smrtnim ili trajno štetnim rezultatima, itd. Možda 1% vozača ZET-a u cijeloj karijeri ikad ima utjecaj na smrt možda 1 putnika. Da, na papiru stvarno zvuči kao da su "vozači ZET-a odgovorni za tisuće i tisuće ljudi koje prevoze svakodnevno", ali u praksi je takva izjava smiješna. Javni prijevoz je daleko najsigurniji oblik prijevoza u gradu.

dugi
29-10-2013, 09:02
Ako pogledaš statistike ako netko smrtno stradava onda su to građevinski radnici, nikakve sestere. Od kuda samo izvlačiš takve podatke?

Electromaster
29-10-2013, 09:17
Mislio je na pacijente, za razilku od putnika.

dugi
29-10-2013, 10:14
Pa ako pacijenti umiru njihovom krivnjom onda su debelo preplaćene, LOL.

Niko Bellic
29-10-2013, 10:37
Jeste čuli onu da su med. ses. navodno najbolje supruge/majke i da #totrebaženit? Legenda kaže da pošto na poslu dožive #sveisvašta kod njih nema onog #tipičnoženskog prenemaganja oko nebitnih gluposti, jer znaju što su #praveživotnevrijednosti.

Istina ili mit?

P.S. Onih par koje poznam stvarno su #downtoearth na najjače, ali i okupirane od strane #mužidjeca.

Sonic_Moronic
29-10-2013, 11:30
Može mi neko objasnit tu foru sa #, meni nije jasno.

loo
29-10-2013, 11:37
Pa ako pacijenti umiru njihovom krivnjom onda su debelo preplaćene, LOL.

Stvarno si pacijent. Netko tko svaki dan radi sa smrtno bolesnim ljudima po tebi ima manju odgovornost na poslu od jebenog ZET-ovog vozača tramvaja/busa :)
Nedamise više, nije ni bitno za raspravu, samo je jako glupo.


Može mi neko objasnit tu foru sa #, meni nije jasno.

Počelo na Twitteru kolko ja znam. Ako u svom tweetu napišeš #swag, taj hešteg postaje link koji te vodi na stranicu na svim tweetovima koji u sebi imaju #swag. Sad se # koristi ironično. Recimo, spremaš se na đez koncert, ne radi ti fen i mokra ti je kosa. Uslikaš se, objaviš sliku i napišeš "going to jazz concert like this #yolo #brokenfan #newhairstyle #bitchescanthandlemyswag"

Sickmanno1
29-10-2013, 13:53
Previše generalizirate. Nije isto sestra koja prima pacijente i mrdne guzicom samo kad treba pikicu dati i sestra koja se bori sa 50 psihički nestabilnih ljudi...

Isto tako nije isto vozač koji svakodnevno prevozi 50 djece koji skaću sa jednog kraja autobusa na drugi i tip koji vozi minibus sa kineskim turistima.

Nodakim
29-10-2013, 14:04
Lol da ljudi na šalterima zarađuju 6k kn, moš mislit. A zetovci imaju visoke plaće jedino zato što sa svojim štrajko paraliziraju cijeli grad i iznimka su političkih okolnosti. Velika većina niskoobrazovanih (a i dobar dio visokoobrazovanih) bi ubilo da mogu raditi za 6k kn. Ak ti kao početnik odmah očekuješ ne znam kakve uvjete i plaću, onda ne znam šta da ti kažem, nećeš se ni u Kanadi razveseliti

Takvi kao ZETovci ima jako puno, a za ljude na šalterima - uzeo sam kao okvirni primjer, i to ovisi za koga i na kojem šalteru rade.
Ne studiram novinarstvo/filozofiju/političke i mislim da nakon što položiš termondinamiku i slična sranja ti ne pada napamet za toliko raditi. Zato i ogroman broj ljudi ide van, govorite vi šta hoćete, ali ekipa kaj ode van i vrati se nevesela obično nije otišla sa planom već je mislila da će se "snaći" kao i sva ta silna ekipa na ekonomiji i pravu. Znam ih dosta koji su otišli van i dobro im je tamo. Istina, sve su to diplomirani inženjeri sa znanjem više stranih jezika koji nisu otišli u nasumični stranu državu, već onu gdje im je struka tražena i imaju neku rodbinu za početnu sigurnost.



Moja stara nakon 30 godina staža kao medicinska sestra ima jednaku plaću kao ZET-ovac prvi dan. Sori stari moj, to mi je malo čudan odnos.



Pa oba su posla jako odgovorna, traže znanja i vještine. Ne mogu se odlučiti koji je posao odgovorniji...vozač ipak odgovara za više života istovremeno, možda ima i veći rizik. Možda postoje statistike osuđenih vozača i sestara zbog grešaka ili nemara pa da se vidi omjer. Ja bih definitivno upravljač u ruke dao sposobnom vozaču motiviranom za posao a ne obrnuto.

Dobro, shvaćam da si jako izfrustriran uspjehom/neuspjehom u životu i stanjem u državi, ali povlačiti ovakve paralele je debilno.
Posao medicinski sestara zahtjeva veću odgornost,veće znanje i veću koncentraciju od posla kontrolora,radnika na šalteru ili slično u ZETu. Probajmo zamjeniti radnike na tim poslovima pa će biti jasno da se neće naći niti jedan kontrolor neće znati spasiti život čovjeku, dok solidan broj ljudi će znati napraviti njegov - jer ne zahtjeva nikakvu stručnost. Nemoj se lagati da svaki posao u ZETu je posao vozača, sumnjam da njihov udio prelazi 50%.

Rashodi lokalne samouprave se trebaju početi bolje kontrolirati, jer imamo ogroman deficit i tu je najviše prostora za smanjiti. Naravno to nije moguće provesti zbog prevelikog stanovnistva zaposlenog u državnim/gradskim službama pa bi vladi pala potpora. Zato to rade polako i neefektivno. Ova primjedba se odnosi i na sveučilišta i religijske zajednice. Pa mi ih financiramo, a oni produciraju samo veću štetu.


Ane.
Svi gledaju prema Kanadi, Australiji ili Švedskoj kao prema obećanim zemljama, a zbilja uspiju samo rijetki, obično oni koji već imaju nekoga vani da im sredi nekakav posao.

Imaš drugih opcija. Započneš sa studentskim razmjenama,stažiranjem preko ljeta po tvrtkama i slično. Uzmeš neki hobi povezan sa strukom ili ljudima u njoj,upoznaješ te ljude. Zbližiš se sa ljudima u obitelji ili okolini koji ti mogu pomoći i i ti njima. Uspjet će onaj tko se potrudi, a ne netko tko očekuje sve na pladnju. Diskutiram ovo jer se prikazuje kao da je nemoguće uspijeti i trebaš se pomiriti sa 4.5k plaće u Hrvatskoj. Lol ne.
Nije sve "omfg rođak iz livnog mi živi tamo i tamo i radi to i to te će mi naći predobar posao" kako ljudi prikazuju.

dugi
29-10-2013, 16:06
Dobro, shvaćam da si jako izfrustriran uspjehom/neuspjehom u životu i stanjem u državi, ali povlačiti ovakve paralele je debilno.
Posao medicinski sestara zahtjeva veću odgornost,veće znanje i veću koncentraciju od posla kontrolora,radnika na šalteru ili slično u ZETu. Probajmo zamjeniti radnike na tim poslovima pa će biti jasno da se neće naći niti jedan kontrolor neće znati spasiti život čovjeku, dok solidan broj ljudi će znati napraviti njegov - jer ne zahtjeva nikakvu stručnost. Nemoj se lagati da svaki posao u ZETu je posao vozača, sumnjam da njihov udio prelazi 50%.


Oprostite gospon ekspert, ali ja sam samo iznosio vlastito mišljenje. Znači razlike između radnih mjesta sestara su velike, i neke su čista administracija i rad na šalteru za prijem bolesnika, ili čak davanja uputa kako nešto naći u bolnici uz javljanja na telefon do sestara koje rade u operacionim salama. Trpati ih sve u jedan koš po stručnosti, zahtjevnosti radnog mjesta, složenosti i rizika je jednako debilno kao trpati sve ZET-ovce u isti koš.

Zato gospon ekspert nazad u prvi razred i naučiti čitati sa razumijevanjem.

EDIT;

Pogledajte si npr. cijene rada za ova zanimanja u Njemačkoj. Medicinske sestre početnice 1500 Eura, profi vozači 3-4 tisuće eura 8)

Gu$ht3r
29-10-2013, 16:11
dugi jebe majke

W3DR4N
29-10-2013, 16:20
Sick, a da jednostavno priznaš da imaš crvenu iskaznicu i gotovo.

StormCr0w
29-10-2013, 16:23
Postoje burek sa sirom i burek s mesom.

McPingvin_v2.0
29-10-2013, 16:29
Koliki je postotak sestara na šalteru u odnosu na one po odjelima?

Gu$ht3r
29-10-2013, 16:36
32,36888365% otprilike

StormCr0w
29-10-2013, 16:39
Inače se zaokruži na 5 decimala, al ok.

Paran0a
29-10-2013, 16:49
Odakle sad zetu novi busevi ? I kaj nisu oni nes bili u gubitku sa parama nedavno?

StormCr0w
29-10-2013, 16:50
Ivo Sanader

McPingvin_v2.0
29-10-2013, 16:57
Odakle sad zetu novi busevi ? I kaj nisu oni nes bili u gubitku sa parama nedavno?
Vrlo je jednostavno:
Grad nema para.
Holding kupi buseve.
Holding proda buseve banci.
Holding uzme buseve od banke na lizing.
Holding da pare gradu.
???
Bandićevi kumovi.
Profit.

W3DR4N
29-10-2013, 17:02
Imaš drugih opcija. Započneš sa studentskim razmjenama,stažiranjem preko ljeta po tvrtkama i slično. Uzmeš neki hobi povezan sa strukom ili ljudima u njoj,upoznaješ te ljude. Zbližiš se sa ljudima u obitelji ili okolini koji ti mogu pomoći i i ti njima. Uspjet će onaj tko se potrudi, a ne netko tko očekuje sve na pladnju.

Daj kaj ti briješ rofl. Ljudi spajaju kraj s krajem i za prvi posao prihvatiš bilo što ako može blisko struci da počne kapati pinka i da pomogneš sebi i obitelji. Kaj misliš fakat da netko tjera hobije i volontira po firmama da skupi kontakte i ne znam kaj. Daj pliz okreni se oko sebe.

Evo, on ima termodinamiku i sad ga zovemo Isus. Poželjniji je za izvoz iz Hrvatske od Jane i Vegete. Njemačka mu plaća ispite ba faksu da ga što prije dobiju.

dugi
29-10-2013, 17:07
Vedran se vrača u formu :thumbs2: .

Paran0a
29-10-2013, 17:12
Odakle sad zetu novi busevi ? I kaj nisu oni nes bili u gubitku sa parama nedavno?
Vrlo je jednostavno:
Grad nema para.
Holding kupi buseve.
Holding proda buseve banci.
Holding uzme buseve od banke na lizing.
Holding da pare gradu.
???
Bandićevi kumovi.
Profit.

Drago mi je da se zrtvuju za nas,mislim da bi trebali jos vece place imat.

Neven <R>
29-10-2013, 17:34
Takvi kao ZETovci ima jako puno, a za ljude na šalterima - uzeo sam kao okvirni primjer, i to ovisi za koga i na kojem šalteru rade.
Ne studiram novinarstvo/filozofiju/političke i mislim da nakon što položiš termondinamiku i slična sranja ti ne pada napamet za toliko raditi. Zato i ogroman broj ljudi ide van, govorite vi šta hoćete, ali ekipa kaj ode van i vrati se nevesela obično nije otišla sa planom već je mislila da će se "snaći" kao i sva ta silna ekipa na ekonomiji i pravu. Znam ih dosta koji su otišli van i dobro im je tamo. Istina, sve su to diplomirani inženjeri sa znanjem više stranih jezika koji nisu otišli u nasumični stranu državu, već onu gdje im je struka tražena i imaju neku rodbinu za početnu sigurnost.
ju.
Tvoj PRVI posao vrlo vjerojatno neće biti 6k kn pa makar si bogisus sa tehničkog fakulteta kojem se svi trebaju klanjati i ljubiti mu noge. Nitko ne kaže da si cijeli život osuđen na 4k kn plaće, ali ako odmah očekuješ s faksa bez iskustva da ćeš biti ne znam šta onda se grdo varaš. Termodinamika ti neće pomoći u međuljudskim odnosima i mnogim drugim skillovima koji su ogroman dio svakog posla uz samu struku, a sve te stvari dolaze s iskustvom.

Dam se kladiti da i ovi koji odu van na početničkim pozicijama krenu s plaćama koje nisu tako visoke u odnosu na troškove života, te da ih neko vrijeme mora podržavati rodbina.

Znam i ja ljude s PMF-a, FKIT-a i sličnih poprilično zahtjevnih fakseva koji sada imaju problema s pronalaženjem posla ili rade nešto izvan struke.

dugi
29-10-2013, 17:44
Trebaju u Kanadi perače suđa i WC-a. Diploma je prednost.

Šalim se malo, dobro je imati diplomu, puno bolje nego samo srednju školu. Radni vijek je jako dug, do 65. godine života a kao šljaker si poslije pedesete za otpis.Problem je što nema posla za diplomirane, prije se zaposliš ko keramičar, parketar, vodoinstalater...i sl. A oni imaju finu satnicu ako su dobri majstori. Samo treba raditi...a tko kod nas voli raditi, samo budale :D .

Sickmanno1
29-10-2013, 19:05
dugi ajd prestani prepisivat :P

dugi
29-10-2013, 19:16
Great minds think alike. Jedino kad kreneš stalkera opisivati dođe mi da ti velim

OyIfNqpN9lg

cham3leon
29-10-2013, 19:19
Ne bi me čudilo da dobar zidar ili vodoinstalater i slični budu na cijeni. Zadnja dva puta kad smo ugrađivali nove prozore, našli smo po preporuci zidara koji je vrhunski obavio posao i kojeg ćemo ubuduće za bilo šta zvat i preporučit svima, a s druge strane oba puta je s prozorima bilo natezanja jer ih majmuni nisu napravili na vrijeme (2 različite firme, ili obrta kako se to već klasificira), i onda ne samo što nakon plaćanja unaprijed odgađaju mjesec dana dolazak tjedan po tjedan, nego poslije još i u transportu oštete stakla i okvire.

Sickmanno1
29-10-2013, 20:43
Koje su firme u pitanju ako smijem znati : )?

cham3leon
29-10-2013, 21:08
Ma ovi kod kojih smo naručivali prozore. Nemam pojma kako se zovu, ali iz Rijeke firma, živa katastrofa, a druga je iz Skrada, ali ajde, oni bar nisu tražili ništa unaprijed i dobro su napravili, jedino šta je kasnilo pun kurac.

W3DR4N
30-10-2013, 20:19
Na stranu nodakim, predator, deadwalker, chameleon, pingvin i ostali koji su se oglasili, sigurno su super i ovi koje ne znam, jedina osoba s foruma koju ja nikad u životu ne bih zaposlio je Marijanovic.

Sickmanno1
30-10-2013, 21:45
Obrazloži :)

McPingvin_v2.0
30-10-2013, 22:27
Tenisice.

StormCr0w
30-10-2013, 22:35
Ja ne bih mogao raditi ili biti u isto prostoriji s toliko napornim likom koji sve zakomplicira.

W3DR4N
31-10-2013, 06:47
Obrazloži :)

Frajer je tipkovnicu birao tri mjeseca. Daj zabrij da treba firmu opremiti s 50 kompova. Ljudi bi počeli raditi za 15 godina.

cham3leon
31-10-2013, 09:48
Zato nabavu daš nekom drugom, a Marijanoviću daš da radi statistiku i QA i dobiješ najpouzdaniji i najprecizniji QA department ikad.

McPingvin_v2.0
31-10-2013, 11:17
Marijanović neće raditi za tebe, on se deklarira kao NEET. Otvoreno. I smatra to nečim pozitivnim.

Kid A
31-10-2013, 11:27
Joj sad bi najradije linkao ono al bed mi nekako

StormCr0w
31-10-2013, 11:36
Nemoj :D

dugi
31-10-2013, 13:11
Nemereš mi napisat neš tak i ostavit da visi u zraku...

Sonic_Moronic
31-10-2013, 13:17
DIGG5CvRhzM

StormCr0w
31-10-2013, 13:25
Nemereš mi napisat neš tak i ostavit da visi u zraku...

Ne želiš znati.

dugi
31-10-2013, 13:52
Baba sam, želim :D .

Nema veze, ja ga smatram izuzetno detaljnom osobom, naglasak je na izuzetno.

McPingvin_v2.0
31-10-2013, 13:53
Joj sad bi najradije linkao ono al bed mi nekako
Budem ja.

https://www.facebook.com/groups/6444138 ... 903831385/ (https://www.facebook.com/groups/64441381384/permalink/10151947903831385/)
(brijem da trebaš bit u grupi da vidiš, jer ja ne vidim, a nema boga da se pridružim)

dugi
31-10-2013, 13:58
Nije neka fora jer nemam facebook profil niti ga želim imati, da znam kromanjonac sam. A da netko prepriča :D

Sonic_Moronic
31-10-2013, 14:01
Ma jebo te fejs i stranice koje nemožeš vidit, ko oni odvratni zaključani forumi. Odma izgubim volju.

StormCr0w
31-10-2013, 14:07
Nije neka fora jer nemam facebook profil niti ga želim imati, da znam kromanjonac sam. A da netko prepriča :D

marijanovic je tražio curu na fejsbuk anime stranici. To ti je dovoljno.

dugi
31-10-2013, 14:33
Bogme je.

McPingvin_v2.0
31-10-2013, 15:57
Nije neka fora jer nemam facebook profil niti ga želim imati, da znam kromanjonac sam. A da netko prepriča :D

marijanovic je tražio curu na fejsbuk anime stranici. To ti je dovoljno.
On nije tražio curu, samo žensku osobu sličnih interesa za druženje. A i da traži...

StormCr0w
31-10-2013, 16:03
... nije loš :D

cham3leon
31-10-2013, 16:04
Marijanović je okosnica ovog foruma. Svi threadovi, uz pretpostavku da će trajati neograničeno dugo, u nekoj vremenskoj točki derailat će u raspravu o mag. ing. Marijanoviću.

Sonic_Moronic
31-10-2013, 16:22
Pa da se pitam za hardver prvo bih njegov savjet poslušao, čovjek se predao tome.

W3DR4N
31-10-2013, 17:11
Marijanović je okosnica ovog foruma. Svi threadovi, uz pretpostavku da će trajati neograničeno dugo, u nekoj vremenskoj točki derailat će u raspravu o mag. ing. Marijanoviću.

Sad se vrati na početak topica i sam zaključi zašto treba ograničiti prava studentima. Pa pogledaj što je sve magistar-inžinjer-nešto.

cham3leon
02-11-2013, 14:13
Sad je i mene strah nastavit diplomski.