PDA

Pogledaj cijelu verziju : Izrada lampaškog pojačala (ili bilo kakvog)



Lord Jambrek
09-09-2013, 16:44
Ouvako, imam doma Behringer GX110 kojem pregara šugavi LMC 4701t (već 3 skurena) čip iz pita boga kojeg razloga. U pojačalu je Jensen 30W zvučnik koji je u savršenom stanju i mislio sam uzet kućište i taj zvučnik te ga pretvorit u lampaša. Znam radit tiskane pločice i lemit na dotične, dosta se kužim u elektroniku i struju. E sad bi trebao ideje i savjete kaj napravit od tog? Ciljam na neku Marshall šemu od 30W

SharpDressedChevap
09-09-2013, 19:15
I ja isto to namjeravam izradit.
Doduše, nemam puno znanja ali bit će mali izazov + učiš, nema problema što se toga tiče (i podrška profesora/drugova).

Inače. Valjda već i sam znaš da su te cijevi ponešto skuplje i neisplativije. Ako znaš neki servis starijih televizija ili slično - nema problema za nabavku istih.
Ne znam koju klasu pojačala ideš raditi, i iskreno ne znam da li možeš birati baš sve na lampašu, ali ono, klasa D je valjda neki standard. IAKO, ne znam koja je stvar na starijim pojačalima, jer oni imaju dosta "siroviji" zvuk kojega i ja tražim. Ne volim ove moderne efekte, zvukove i pizde materine.
Ne bi trebalo biti preskupa izrada svega toga, jedino možda za cijevi ili ako slučajno ne usereš nešto. Doduše, ja sam još u srednjoj pa si mogu sredit neke alate i sl., ne znam za tebe :/

Nisam ti ništa konkretno rekao, jebiga :) Probaj, pa ako napraviš, stavi tu slike i shemu.
Možda da probaš i neko mini od 6W otprilike? Razmišljao sam i o tome, barem za početak, malo uhvatiš stvari i još ti dobro dođe za svirati po vani.

Prometheus
03-11-2017, 20:22
Djeco za to je najbolje uzeti neki KIT na ebay-u. U starom televizoru nema lampi za 30W snage, za to bi trebalo UL34 a u starom TV_u najviše što ima je EL84.

Za početnike preporučam hibride, lampe + mosfet. Lampa "oboji" zvuk na ulazu a mosfet ga za male pare pojača koliko želiš i daje sve modernije tehnologije kao kojekakve zaštite tipa zaštita od pregrijavanja, kratkog spoja - preopterećenja itditditd... Naravno neki HIFI mosfet, a ne neko sranje pa da ono što lampa napravi od zvuka sjebe ;) Lošiji mosfeti znaju zvučati jako metalno, što niej baš za slušanjev glazbe niti zvuka filmova, ako želiš uživati gledajući film uz zvuk lampaša :)

Hexfire
08-11-2017, 14:00
Bili su djeca kad je tema otvorena