PDA

Pogledaj cijelu verziju : Python pomoć



Nee Joe
12-06-2013, 19:35
Pozdrav!

Odmah ću se pri početku klasificirati kao totalni neznalica što se tiče programiranja.

Dakle, za dva dana imam kolokvij iz Programiranja, u kojem koristimo Python, i jako sam blizu toga da nemam blagog pojma. Imam par primjera ispita i molio bih pomoć vezanu uz savjete kako što riješiti i što točno ponoviti, odnosno izvježbati svezi toga. Naravno, ako postoji netko voljan i dovoljno stručan. Da ovdje ne spamamo mnoštvo toga, tko je voljan pomoći, neka mi se javi pm-om.

Zahvaljujem unaprijed!

Neven <R>
12-06-2013, 19:37
Ja znam nešto sitno, ali pukni pitanja tu na forum slobodno da se svi koji znaju uključe.

Nee Joe
12-06-2013, 19:43
Ako je tako, može!
http://i.imgur.com/AO8uDcu.jpg

Ispričavam se unaprijed zbog slabije kvalitete fotografije. Uglavnom, što se ovog primjera tiče, samo prvi znam riješiti, budući da je uistinu poprilično lagan. Međutim, što se tiče ostala tri, ne znam zapravo ni kako bih počeo, osim možda tu i tamo definiranjem klase itd. Molio bih sve sposobne da mi možda daju savjet koji dio da točno ponovim (izvježbam) vezano uz određeni zadatak još večeras budući da imam šturu skriptu od barem neke pomoći.

Neven <R>
12-06-2013, 20:17
http://pastebin.com/acF1j3ve

Ovdje je za 4. zadatak rješenje, uzmi u obzir da sam i ja početnik pa možda ima boljih/elegentnijih rješenja, al ovo bi trebalo raditi. S tim da je ovo napravljeno za python 2.7., tak da ak si na trojci može biti razlika.

Odličan izvor informacije je dokumentacija: http://www.python.org/doc/Si obično ak guglaš se nađe odgovor na stackoveflowu.

Budem probao i ostale rješiti, sam se moram podsjetit kako čitati/pisati u txt fajlove.

Nee Joe
12-06-2013, 20:20
Zahvaljujem! Odmah i pitanje da bacim --> raw_input. Ako se ne varam, to je naredba koja nam omogućava unos teksta prilikom pokretanja programa?

Carp
12-06-2013, 20:22
Vi radite Python na programiranju. I'm jelly. :(

Mi ga radimo pod Operacijskim Sustavima, ali pogledat cu malo poslije ako mogu ista rijesit.

Neven <R>
12-06-2013, 20:23
raw_input traži od korisnika da nešto upiše, znači taj prompt se ne miče dok korisnik ne stisne enter (ne mora unjeti tekst). Ovo u zagradi je tekst koji će se prikazati korisniku.

BTW većinu mog dosadašnjeg python znanja sam naučio preko ovog online tečaja: https://www.edx.org/course/mit/6-00x/in ... cience/601 (https://www.edx.org/course/mit/6-00x/introduction-computer-science/601)Ssad je nedavno završilo, al će nuditi opet.

Nee Joe
12-06-2013, 20:25
Vi radite Python na programiranju. I'm jelly. :(

Mi ga radimo pod Operacijskim Sustavima, ali pogledat cu malo poslije ako mogu ista rijesit.

Pomagaj kako god znaš, znam da je vjerojatno jednostavan programski jezik, međutim nikad nisam bio pretežiti talent za programiranje, a rado bih ovaj kolegij predao da se mogu prebaciti u Zg na Grafiku kao čovjek. Treba mi bijednih 20 bodova, iako je 11 dosta za izlaz na ispit, ali HEJ, uvjetovani kolokvij. Svaka pomoć je dobro došla. Za svaku sintaksu plaćam jedno pivo :D

@Neven, ok, shvatio sam, hvala!

cham3leon
12-06-2013, 20:39
Vidjet ću ako budem imao šta vremena ovaj tjedan, ali inače su ful lagani zadaci. Uz malo guglanja, mislim da bilo tko to može riješit.

Inače, učite Python čim više možete. U Pythonu se može napraviti gotovo sve, dok god nije neki ogromni komad softvera. Od web stranica, znanstvenih numeričkih računa i robotike do jednostavnih igara, audio plejera, tekst editora i valjda bilo čega drugoga što se da izmisliti.

Sad kad spominjem audio player, jedan kolega ga je na prezentaciji iz skriptnih jezika u Pythonu napisao za otprilike sat i pol do dva sata. Naravno, jednostavan, sa gumbima za play i pause i izborom pjesme, ali ono.

Nee Joe
12-06-2013, 20:48
Vjerujem ti, dakako. Imam vremena do kraja sutrašnjeg dana. Meni u biti treba samo onaj početni korak naprijed da shvatim kako krenuti (pretpostavljam da je najbolje od funkcija početi), budući da nisam gotovo ništa učio zbog drugih stvari.

Neven <R>
12-06-2013, 21:19
http://pastebin.com/mNkM12AJ

Evo 2. zadatak, opet velim možda ima bolji način ja sam to nabrzaka. Trebalo bi raditi ok

Nee Joe
12-06-2013, 21:27
http://pastebin.com/mNkM12AJ

Evo 2. zadatak, opet velim možda ima bolji način ja sam to nabrzaka. Trebalo bi raditi ok

Znači. pri završetku obavezno zatvoriti datoteku? To je to, hvala puno!

Može netko usput riješiti ovo? Nevene, zbilja sam zahvalan, iako se ne moraš toliko patiti :D

Napraviti funkciju tekma koja:
- prima (argumenti) imena 2 kluba
(defaultno &#39;Klub A&#39; i &#39;Klub B&#39;)
- Zahtjeva unos rezultata
- Ispisuje rezultat, npr.
Klub A (2) : Klub B (0)
- Vraća ime kluba koji je pobjedio
ili &#39;nerjeseno&#39; u slučaju nerješenog
rezultata
- pozvati funkciju

U globalu je također strašno jednostavan, samo me zanima kako će ga još netko riješiti, ako može.

Neven <R>
12-06-2013, 21:45
Ma nije bed ionak sam si rekao da ću si ovu večer uzet za programiranje.


Znači. pri završetku obavezno zatvoriti datoteku?
Da, jer inače zajebava pa ti nekad neće upisati u txt file.

Nee Joe
12-06-2013, 21:54
Ok :) Si dao pokušaja ovom koji sam posljednji postavio? Brijem da imam problema sa pridruživanjem, iako nisam siguran. A malo je i laptop počeo "štucati", budući da radi već 3 dana neprekidno, pa mi Python baca brije lude.

cham3leon
12-06-2013, 22:39
Ako sam dobro skužio zadatak... (http://pastebin.com/5vh8c5ZW)

Nee Joe
12-06-2013, 22:50
To je to. Hvala lijepa na pojašnjenju i da, potrebno je znati te formate. Tome ću posvetiti cijeli četvrtak. Zahvaljujem jako još jednom na pomoći.

Neven <R>
12-06-2013, 23:08
Sam mislim da se golovi ne predaju ko argument, već se pita korisnika unutar funkcije koji su rezultati bili.

Nee Joe
12-06-2013, 23:28
Kako god, nastavljam sutra, inače ću nekoga ugristi za glavu ako nastavim večeras. Momci, zahvaljujem vam jako puno, od velike ste pomoći. Budite još sutra tu i onda idemo u bezdan svi zajedno :D

cham3leon
13-06-2013, 06:51
Sam mislim da se golovi ne predaju ko argument, već se pita korisnika unutar funkcije koji su rezultati bili.

Vidiš, ni to ne znam kako se radi u pythonu, morao bih guglat :)

Nee Joe
13-06-2013, 11:28
Može pomoć sa preostala dva iz primjera ispita? Još samo to i možda još par pitanja ovako i to je to :D

Nee Joe
13-06-2013, 15:53
Komanda self, koja se najčešće koristi kod metoda - koja je njena svrha i što ona zapravo radi?

cham3leon
13-06-2013, 16:16
Ja mislim da je to nekakva referenca na objekt, odnosno klasu. I nije komanda nego ključna riječ, ali dobro.

Dakle, u OOP imaš pojam klase, a to bi bio dio koda koji je poput nekog nacrta za instanciranje takvog objekta. Objekt se onda može pozivati u nekom drugom dijelu koda i koristiti kao što se koriste najobičnije varijable, ali pošto je on napravljen prema klasi koja može sadržavati i neki vlastiti kod, znači da on može nad sobom ili nad drugim objektima izvršavati nešto. Ako recimo želi promijeniti varijablu a koja je njegov dio u nulu, u metodi koja to radi će imati self.a = 0

Nisam znao da vas traže objektno orijentirano programiranje. To vam Miletić drži, ne?

Nee Joe
13-06-2013, 16:24
Čavrak i Ivić nam drže predavanja i vježbe, dok su nositelji Grbac i Škifić, iako od njih ni G (odnosno Š). I moram priznati da te nisam baš previše shvatio, ako ti nije bed, probaj mi još temeljitije objasniti. I da, bio si u pravu, ključna je riječ. Kažem, zaista nemam pojma, nisam obraćao pažnju na Prog. budući da sam prvi kolokvij dosta dobro napisao, a zaboravio sam da je uvjetovan, pa sad ispaštam.

Neven <R>
13-06-2013, 18:57
S tim da je ovaj self konvencija u pythonu, ti možeš to nazvati i "peceni_irud", ali ako će itko ikad raditi s tobom neće im biti jasno koji kok.

cham3leon
13-06-2013, 19:12
Čavrak i Ivić nam drže predavanja i vježbe, dok su nositelji Grbac i Škifić, iako od njih ni G (odnosno Š). I moram priznati da te nisam baš previše shvatio, ako ti nije bed, probaj mi još temeljitije objasniti. I da, bio si u pravu, ključna je riječ. Kažem, zaista nemam pojma, nisam obraćao pažnju na Prog. budući da sam prvi kolokvij dosta dobro napisao, a zaboravio sam da je uvjetovan, pa sad ispaštam.

Šteta što niste imali nikakva predavanja kod Škifića, čovjek je najveća legenda ikad.

Ono sam napisao nekako najkraće i najjednostavnije, a ne znam koliko znate objektno orijentirano programiranje i koliko se iz toga traži.

Nee Joe
13-06-2013, 19:59
Ma da su nam bodovali dolaske na vježbe i predavanja, bio bih sad mirniji, a i vjerojatno ne bih pokrenuo ovu temu :P
U redu je, zaista hvala na pomoći. Ponavljam neke zadatke i štrebam malo i moglo bi se reći da mi se vjera u Boga naglo probudila zadnjih par dana :D

Hvala još jednom, Nevenče i Kameleonče, imate pivo! :thumbs2: