PDA

Pogledaj cijelu verziju : Obavezna lektira



W3DR4N
17-05-2013, 20:36
Znate ono kad se u raspravi o nekoj igri kaže "ta igra je obavezna lektira".
Ajmo onda nabrojati te obavezne lektire u gamingu.

Po nekakvoj definiciji, obavezna lektira nije ni dobra, ni loša igra. Tu spadaju one igre koje mijenjaju žanrove, koje definiraju standarde i koje su dio esencijalne kolekcije igara koje bi igrač trebao odigrati.

Kao primjer, Medal of Honor: Allied Assault se smatra jednom od prvih pucačina koje su donijele filmski gameplay visoke produkcije i smatra se obaveznom lektirom. S druge strane, Battlefield 3 je generični moderni shooter u nizu kojeg se bez problema može zaobići i ništa ne propustiti.

Sonic_Moronic
17-05-2013, 20:41
Ne znam baš da je MOH obavezan šuter. Volim ga, ali kad sam ponovno zaigrao nedavno, nije se baš dobro održao kao recimo Return to Castle Wolfenstein, taj bih proglasio klasikom.
Od ostalih u žanru naravno Doom i Quake, Half-Life 1&2, NOLF i Serious Sam prvi padaju na pamet.

SharpDressedChevap
17-05-2013, 20:48
Deus Ex. Zato što kombinira dosta elemenata iz različitih žanrova, bla bla, znamo već.
Tomb Raider (prvi naslovi).
Prva tri Spyroa jer su genijalni.

Bartuc
17-05-2013, 20:52
1) Baldur's Gate (2) je lektira i benchmark kvalitete RPG-a, na žalost je postavio ljestvicu toliko visoko da do dan danas nema igre koja bi mu konkurirala.

2) Max Payne 1 je također obavezna lektira, dok to ne odigrate nikad nećete znati koliko su svi ostali TPS-i površni i generični.

3) STALKER kao predstavnik FPS žanra, 99% FPS-a nakon ove igre postane smiješno loše i neigrivo.

4) Limbo i Hard Reset kao predstavnici Indie scene, čisto da vidite kako Indie ne mora biti neigrivo smeće.


Mada je lista lektira ogromna... neke koje valja spomenuti su:

Planescape Torment
GTA 4 (i prijašnji su OK, ali nisu lektira)
DeusEx (1)
VtM Redemption (može i Bloodlines)
Fallout
...

Xero
17-05-2013, 20:56
Bloodlines GOTY svih vremena. Dark Souls kao jedina japanska igra koja valja. Witcher jer nas je spasio od BioWare seks scena. Bioshock Infinite da bi vidili kako izgleda sranje igra koja je dobila 10/10 u svakoj recenziji.

Bartuc
17-05-2013, 20:57
Da, Dark Souls, jebate kojn kak sam to zaboravio, LEKTIRA :pray: Ne samo lektira, već i benchmark kako RPG gameplay i boss bitke moraju izgledati.

Sonic_Moronic
17-05-2013, 20:58
2) Max Payne 1 je također obavezna lektira, dok to ne odigrate nikad nećete znati koliko su svi ostali TPS-i površni i generični.
...
Primjer igre koja je majstorski kombinira gameplay sa masom filmskih inspiracija i posveta.

StormCr0w
17-05-2013, 21:22
Prvi TR je trapav i šrotan.

GTA: San Andreas - jer je do danas ostao najbolji sandbox.
Metal Gear Solid 3 - jer je najbolja igra špijunske tematike + savršena igrivost. (bila bi i dvojka, samo da nema rajdena i heksagona)
Splinter Cell: Chaos Theory - jer je najbolji sneaker.
SWAT 4 - najbolji timski šuter.
Crash team racing - super trke.
Ico
LOTR: Return of the king - najzabavniji coop
Warcraft 3
Witchera oba
Robin Hood - imo najbolja commando-like igra
God of War
Super Mario valjda
Tekken/SF/MK/VF, treba isprobat sve
Neka iz Ratchet&Clank serijala
Mirrors edge
Okami
Heretic jer rula
Planescape: Torment

ne mogu se sjetit više

Hexfire
17-05-2013, 21:24
FEAR sa svojom umjetnom inteligencijom.

Portal jer je bio pravo osvježenje u to vrijeme. Iz istih razloga, Mark of the ninja, Botanicula i Walking dead.

Neven <R>
17-05-2013, 21:33
Baš bi htio igrat Stalkera, al ne znam s kojim da počnem. Ne daju mi se svi nastavci igrat, preporuke?

Od lektira tu su Starcraft i Age of Empires 2 u RTS žanru, Heroes of Might and Magic 3 u TBS žanru.

Windwalker
17-05-2013, 21:36
Assassin's Creed (bilo koji), čisto da vidite definiciju užasne overhypeane hrpe govana.
U zamjenu može poslužiti i bilo koji COD od 2 nadalje.
I Diablo 3, naravno. Tj. sve Blizzardovo poslije D2.

Xero
17-05-2013, 21:40
Baš bi htio igrat Stalkera, al ne znam s kojim da počnem. Ne daju mi se svi nastavci igrat, preporuke?

Od lektira tu su Starcraft i Age of Empires 2 u RTS žanru, Heroes of Might and Magic 3 u TBS žanru.
Prvi Stalker je puno duži od ostalih i baš dobiješ osjećaj kao da živiš u zoni, ali Call of Pripyat je najstabilniji.

W3DR4N
17-05-2013, 21:48
Mark of the ninja, Botanicula i Walking dead.

Kakva su ovo besmislena indie smeća?

Falus
17-05-2013, 21:53
Potpisujem Dark Souls. Nema igrača kojem ne bih preporučio tu igru, čisto da vidi kako se gameplay izvodi skoro do savršenstva.

Deadwalker
17-05-2013, 21:59
Spomenuo bi Obsidianove RPG-ove, no Weky će reci da je to smeće. Što je u biti poanta ovog topica - da ljudi pišu igre koje valjaju i da Weky govori da su smeća.

Sonic_Moronic
17-05-2013, 22:03
Ajde da se probam držati teme, klasici koji su uveli nove elemente ili jednostavno značili puno za žanr...

2D platformeri: SMB 1, Mega Man, Contra, Sonic i Castlevania, od DOS igara Prince of Persia kao predstavnih "cinematic" platformera
Shoot 'em up: Od fiksnih Galaga, horizontalnih Gradius, vertikalnih Xevious (ali je dosadan danas)
cRPG: Ultima, Might and Magic i Wizardry serijali, Dungeon Master, većina Black Isle izometričnih

W3DR4N
17-05-2013, 22:10
Obsidian je godinama radio tehnički loše nastavke loših igara. Ali i bolje tako, jer kad su počeli raditi vlastite igre, tek su onda pokazali netalent.

Inače, kad je Hex već spomenuo avanture, ove su obavezna lektira:

Broken Sword 1 i 2
The Curse of Monkey Island
Blade Runner
Syberia 1 i 2
The Longest Journey
Grim Fandango
Sanitarium
Discworld Noir

Božanstveno prema današnjem Telltale smeću i Walking Deadu.

cham3leon
17-05-2013, 22:14
+1 na Dark Souls, Deus Ex.

Civilizacija petica ili četvorka - pojednostavljena simulacija razvoja čovječanstva, ali ne znam da li je to netko bolje izveo.
SW KotOR - ako volite SW, bez imalo razmišljanja najbolja SW igra u kojoj ćete se više osjećati kao da ste u filmovima originalne trilogije nego u bilo kojoj drugoj SW igri.
Hitman - igra genijalnog pristupa koja gotovo da nema konkurenciju. Sve nastavke osim Absolutiona (i za tricu nisam baš siguran). Čak je i bugovita jedinica vrijedna igranja.
Total War serijal - strategija koja se fokusira na realistične i detaljne bitke u kojima treba primijeniti prave vojne taktike. Također uglavnom povijesno točna i poučna. Također nema baš neke konkurencije.

Bartuc
17-05-2013, 22:26
Baš bi htio igrat Stalkera, al ne znam s kojim da počnem. Ne daju mi se svi nastavci igrat, preporuke?

Obavezno jedinica, Shadow of Chernobyl, najpotpunije STALKER iskustvo. Dvojka (CS) je podbacila, a trojka (CoP) je vgg, u mnogoćemu je masu bolja od jedinice (grafika, upgrade opreme i oružja itd.), ali fali nešto da bi je prestigla.

Arbiter of Change
17-05-2013, 22:31
Inače, kad je Hex već spomenuo avanture, ove su obavezna lektira:

Discworld Noir
Može. Svi uvijek zaborave na Noir i samo pričaju o prve dvije igre.

Bartuc
17-05-2013, 22:42
Nisam baš ljubitelj avantura, moram biti nabrijan za taj žanr, ali istina je da su te stare avanture nebo i zemlja naspram novih. Ove nove su uglavnom no brainer, toliko siromašne opcije i puzle da samo ploviš kroz igru.


Semi related... Silent Hill 2 je po meni lektira. Danas su gameplay i kontrole teško zastarjele, ali sve jedno je igra temelj survival horror žanra.

mravojed20
17-05-2013, 22:49
Ne nužno ovim redoslijedom:

1. Deus Ex - jer je pre pre nelinearna igra koja te pusti s lanca, odlična priča i atmosfera. nakon nje vidiš koliko ostale 3D igre imaju malo mogućnosti.

2. Legacy of Kain serijal - dva odlična glavna lika i stvarno nevjerojatna priča, mada gameplay u nekim nastavcima nije nešto poseban.

2. Fallout 2, Baldur's Gate 2, Arcanum, Planescape: Torment, Diablo II i Nox. Svaka briljira.

3. Sacrifice, Giants: Citizen Kabuto - one čudne čarobne igre koje 10 godina kasnije iz nekog razloga izgledaju PRELIJEPO.

4. Max Payne - pucačina koju se može igrati svake zime s neopisivim guštom, nikad ono ne može dosaditi.

5. Return To Castle Wolfenstein, Serious Sam prvi i drugi encounter, Half-life 2, Doom 3, Stalkeri

6. The longest journey i Dreamfall

7. Mafia - dat atmosphere

8. Arx Fatalis - dat underground atmosphere i gameplay:pray:

9. Silent Hill 2 - brrr, onaj osjećaj odvratne bespomoćnosti i gadosti dok igraš i gledaš taj svijet, trojku nisam igrao osim neš malo pa neću stavit.

10. Gothic 2 i Gothic 3 - drugi zbog odličnog level dizajna i likova, treći zbog veličine, glazbe, jednostavno te poprilično uvuče u svijet, bolji od mnogi open world igara svog vremena

11. Morrowind - kad je open world singleplayer u pitanju nema boljeg - ima previše mističnosti, neobičnosti, sadržaja, zanimljivosti, detalja u priči da bi se propustio

12. World of Warcraft - tko nije prošetao Elwynn Forestom, trčao po snijegu u Dun Moroghu, eh kad se sjetim..

13. Dark Souls - komentar ni ne treba. dubina gameplaya, setting

14. Witcher prvi

Bartuc
17-05-2013, 22:52
Ti ko da si mi brat jebote... morao bi ti dati sliku svog staroga, možda ličite :D

SharpDressedChevap
17-05-2013, 22:55
znate šta
idem instalirat Deus Ex opet

mravojed20
17-05-2013, 22:56
:D :friends:

EDIT: Vidim da je očito istina da se Deus Ex uvijek negdje instalira nakon što ga se spomene. :)

Hexfire
17-05-2013, 23:10
Još uvijek se nisam uspio prisiliti da odigram više od pol sata Deus Ex-a.

Raz
17-05-2013, 23:31
Baš bi htio igrat Stalkera, al ne znam s kojim da počnem. Ne daju mi se svi nastavci igrat, preporuke?

Obavezno jedinica, Shadow of Chernobyl, najpotpunije STALKER iskustvo. Dvojka (CS) je podbacila, a trojka (CoP) je vgg, u mnogoćemu je masu bolja od jedinice (grafika, upgrade opreme i oružja itd.), ali fali nešto da bi je prestigla.

CoP-u fali zanimljiva priča. SoC je imao prilično zanimljiv backstory, dok u Cop-u moraš pronaći srušene helikoptere. I to je to... nema nikakve dodatne radnje, zanimljivih twistova niti ičega.

Windwalker
17-05-2013, 23:33
Ja sam Deus Ex igrao i nisam mogao u intervalima dužim od nekih 45 minuta.
Prošao sam trećinu i odustao.
Human Revolution sam prošao cijeli i dobar mi je.
Čak mi je i Invisible War ostao u dobrom sjećanju, iako ga nisam prošao do kraja.
Pitanje je kakav bi mi bio danas.

cham3leon
18-05-2013, 05:55
Deusa igram onako... ponekad ga ubacim u juggle sa još nekim igrama, i onda mi dosadi na par mjeseci tokom kojih žongliram s nekim drugim igrama, i tako nikako da ga pređem.

Ali igra je fantastična. Borba je potpuno zastarjela i previše je brojčana, a čini mi se da su i oružja malo nebalansirana, ali ono što u igri briljira je level design i priča koji mogu biti školski primjer svim ostalim developerima.

SharpDressedChevap
18-05-2013, 08:59
da uzmem GEP gun ili snajper

Sonic_Moronic
18-05-2013, 09:01
Snajper. Jew sex vrijedi igrati samo stealthy.

MasaKrisT
18-05-2013, 09:33
Starcraft
Diablo
GTA
CS
Serious Sam

Horny Devil
18-05-2013, 09:50
da uzmem GEP gun ili snajper

Stick with the prod.

Bartuc
18-05-2013, 09:51
da uzmem GEP gun ili snajper

Najbolja oružja su ti:

Pištolj
Assault Rifle
Combat Shotgun
Sniper
Crossbow
Stun Prod

SharpDressedChevap
18-05-2013, 10:13
Ma igrao sam non-lethal prelazak već par puta. I opet bih, ali nekako mi se ne da.
DILEME
PRVI SVJETSKI PROBLEMI

Bartuc
18-05-2013, 10:21
Teška oružja su banana, valjaju tek kad ih max razviješ, zauzimaju puno previše mjesta u inventaru, čak i municija zauzme gro mjesta i ima je relativno malo. Čak i ako ne igraš stealth, opet su Assault Rifle, Combat Shotgun i Sniper vrh. Assault Rifle sa max recoil i accuracy upgradeima puca sve metke u istu točku koliko je precizna. A Shotgun na blizinu je gotovo insta kill.


PS: Zanemari ovo sa municijom, brijem da sam zamijenio sa HR nastavkom... ako se ne varam, u jedinici municija ne popunjava INV space...

cham3leon
18-05-2013, 10:27
Snajper, roboti su prilično glupi pa se nije teško prošuljat oko njih, a osim toga, GEP ti uzme puno više mjesta u inventoryju.

GDra
18-05-2013, 13:06
znate šta
idem instalirat Deus Ex opet
Ja ga nisam nikad igrao.
Mogao bih ga instalirati.

Tegla Ajvara
18-05-2013, 13:10
ja brijem da je The legend of zelda, ono nesto sta se mora odigrat bilo na snes ili gbc-gba
jos nemogu vjerovat da nema nijedne pc igre koja donekle brije na zeldu
za obozavatelje strategija tuje c&c generals zero hours, pomeni najbolja strategija, znam da nije savrsena, al takav tip strategije najbolje mi odgovara
od shotera battlefield 1942 sa expanzijama i gta vice city (bolji 100x of san adreasa)

ostalo necu bubat
dajte u prvi post teme stavljajte te igre i po žanrovima sortirajte i stavit po sticky temu

SharpDressedChevap
18-05-2013, 13:12
Teška oružja su banana, valjaju tek kad ih max razviješ, zauzimaju puno previše mjesta u inventaru, čak i municija zauzme gro mjesta i ima je relativno malo. Čak i ako ne igraš stealth, opet su Assault Rifle, Combat Shotgun i Sniper vrh. Assault Rifle sa max recoil i accuracy upgradeima puca sve metke u istu točku koliko je precizna. A Shotgun na blizinu je gotovo insta kill.


PS: Zanemari ovo sa municijom, brijem da sam zamijenio sa HR nastavkom... ako se ne varam, u jedinici municija ne popunjava INV space...

Jel Sawed off ili onaj što puca više zaredom... zaboravih :)
Inače, ovo je nešto ko blunt weapons u Oblivionu. Beskorisno u usporedbi sa lukom i strijelom te mačem, ali opet zabavno.

Sonic_Moronic
18-05-2013, 13:21
gta vice city (bolji 100x of san adreasa)

Deluzije.

Deadwalker
18-05-2013, 13:28
Ne nužno ovim redoslijedom:

1. Deus Ex - jer je pre pre nelinearna igra koja te pusti s lanca, odlična priča i atmosfera. nakon nje vidiš koliko ostale 3D igre imaju malo mogućnosti.

2. Legacy of Kain serijal - dva odlična glavna lika i stvarno nevjerojatna priča, mada gameplay u nekim nastavcima nije nešto poseban.

2. Fallout 2, Baldur's Gate 2, Arcanum, Planescape: Torment, Diablo II i Nox. Svaka briljira.

3. Sacrifice, Giants: Citizen Kabuto - one čudne čarobne igre koje 10 godina kasnije iz nekog razloga izgledaju PRELIJEPO.

4. Max Payne - pucačina koju se može igrati svake zime s neopisivim guštom, nikad ono ne može dosaditi.

5. Return To Castle Wolfenstein, Serious Sam prvi i drugi encounter, Half-life 2, Doom 3, Stalkeri

6. The longest journey i Dreamfall

7. Mafia - dat atmosphere

8. Arx Fatalis - dat underground atmosphere i gameplay:pray:

9. Silent Hill 2 - brrr, onaj osjećaj odvratne bespomoćnosti i gadosti dok igraš i gledaš taj svijet, trojku nisam igrao osim neš malo pa neću stavit.

10. Gothic 2 i Gothic 3 - drugi zbog odličnog level dizajna i likova, treći zbog veličine, glazbe, jednostavno te poprilično uvuče u svijet, bolji od mnogi open world igara svog vremena

11. Morrowind - kad je open world singleplayer u pitanju nema boljeg - ima previše mističnosti, neobičnosti, sadržaja, zanimljivosti, detalja u priči da bi se propustio

12. World of Warcraft - tko nije prošetao Elwynn Forestom, trčao po snijegu u Dun Moroghu, eh kad se sjetim..

13. Dark Souls - komentar ni ne treba. dubina gameplaya, setting

14. Witcher prvi

Da upotpunim:

15. Total War: Shogun 2 - nema smisla igrati ranije nastavke, ovaj je nekoliko koplja napredniji. Oni koji ne vole Japan, tu je relativno dobro ispolirani Napoleon TW.

16. Company of Heroes - najbolja strategija ikad?

17. Fallout: New Vegas - na razini originalne dvije igre serijala. Obavezno Ultimate edition.

18. Heavy Rain - najbolja film-igra na tržištu. Al mislim da će Beyond: Two Souls nadmašiti to.

19. Neverwinter Nights 2 - jedna od najboljih DnD igara, ako ne i najbolja (računajući posljednju ekspanziju). Preko 100 sati zabave.

20. FEAR - još uvijek the pucačina s najboljim AI-em ikada. I atmosfera. I slow-motion. I kraj igre.

21. Max Payne 3 - vrijedno barem tri repriziranja. Ako si Rockstar fanboj, šest.

22. GTA 4 - petica će vjerojatno nadmašiti ovo, ali ono, napredak naspram San Andreasa svemirski. Što znači kako je riječ o lektiri.

23. Gran Turismo 5 - najzaokruženija trkaća igra na tržištu, još uvijek. Šestica je na putu, no ima se ovdje što raditi.

24. Half-Life (1 & 2 & epizode) - u biti, epizode je možda bolje preskočiti. Nakon kraja druge, teško je ne proklinjati Gabea.

25. Star Wars: Kotor 2 - najbolja SW igra ikad. I jedni od najboljih dijaloga ikad.

26. The Witcher 2 - po radnji i atmosferi nije na razini jedinici, no prema svemu ostalom ju nadmašuje. Za najbolji doživljaj, igrati na dark težini.

27. Red Dead Redemption - najbolja open world igra na tržištu. Vjerojatno će je nadmašiti GTA 5, no bude jednog dana RDR 2. I hope so.

28. Batman: Arkham Asylum - fantastičan revive šišmiša u obliku vrhunske akcijske avanture. Joker za povijest.

cham3leon
18-05-2013, 14:43
ja brijem da je The legend of zelda, ono nesto sta se mora odigrat bilo na snes ili gbc-gba
jos nemogu vjerovat da nema nijedne pc igre koja donekle brije na zeldu
za obozavatelje strategija tuje c&c generals zero hours, pomeni najbolja strategija, znam da nije savrsena, al takav tip strategije najbolje mi odgovara
od shotera battlefield 1942 sa expanzijama i gta vice city (bolji 100x of san adreasa)

ostalo necu bubat
dajte u prvi post teme stavljajte te igre i po žanrovima sortirajte i stavit po sticky temu

GTA igre nisu shooteri. A Vice je bolji od SA jedino po settingu i soundtracku. Gameplay je u svakom smislu mnogo lošiji od SA.

StormCr0w
18-05-2013, 15:19
Darksidersi su zeldasti.

Sonic_Moronic
18-05-2013, 15:41
U prijevodu, Vice City je bolji po settingu ako se furaš na njega. San Andreas presavršeno parodira nigga gangsta kulturu, nije nimalo lošije.

Bartuc
18-05-2013, 15:54
Vice je odličan, SA ništa ne valja, GTA 4 je na n-tu bolji od svih prethodnih zajedno.

Hexfire
18-05-2013, 16:03
+1

cham3leon
18-05-2013, 16:08
Vice je odličan, SA ništa ne valja, GTA 4 je na n-tu bolji od svih prethodnih zajedno.

Zbog čega SA ništa ne valja? Jest da se od količine sadržaja igra pred kraj malo urušava, ali što se gameplaya tiče, vožnja je bolja, pucanje je 6x bolje, auti su bolje modelirani, mapa je jedno 10 puta veća...
A priča je jednako loša ko u Vajsu.

Xero
18-05-2013, 16:10
Nigeri.

Sonic_Moronic
18-05-2013, 16:22
Haha.
VC ima kriminalno loše kontrole i zbog letenja je praktički neigriv. Nikad nisam prešao onu misiju gdje bacaš bombe sa onim malim aviončekom jer je čisti bulšit. Pilot school u SA je mila majka kad naučiš u usporedbi s tim.

Hexfire
18-05-2013, 16:34
Kad si nesposoban

StormCr0w
18-05-2013, 16:39
San Andreas > Vice > III > IV

Svi ste pederi.

Horny Devil
18-05-2013, 16:41
San Andreas > Vice > III > IV
Svi ste pederi.
Ovaj čovjek zna.

Duke of Earl
18-05-2013, 16:44
IV na početak i to je realno najobjektivniji poredak. Sve ostalo su subjektivna izdrkavanja. GTA je serijal koji svakim novim nastavkom od III. postavlja letvicu na viši nivo.

StormCr0w
18-05-2013, 16:50
Čime je četvorka postavila letvicu?

Hexfire
18-05-2013, 16:50
Nego kakva bi trebala biti nego subjektivna? Činjenica je da je serijal napredovao svakim nastavkom i iako je SA imao hrpu nepotrebnih sranja, bio je zabavan. Ali meni puno bolje paše setting Vice citya i likovi iz istog, nego ove in da hud spike iz SA. Stoga, VC > SA.

Xero
18-05-2013, 16:51
Vice najbolji.

Deadwalker
18-05-2013, 16:59
IV na početak i to je realno najobjektivniji poredak. Sve ostalo su subjektivna izdrkavanja. GTA je serijal koji svakim novim nastavkom od III. postavlja letvicu na viši nivo.

+1
Što se tiče "subjektivnog izdrkavanja", obično je riječ o tome jel nekome odgovaralo određeno okruženje ili ne.

cham3leon
18-05-2013, 17:06
Čime je četvorka postavila letvicu?

Najboljim gameplayom u serijalu, prvom non-trash pričom koja nije tu samo da daje smisao misijama, stotinama sitnih detalja koji doprinose doživljaju. Četvorka je podbacila jedino u misijama koje su bile dosta nezanimljive, manjkom interesantnih side-aktivnosti, odnosno, nije sadržaj nije bio ni približno tako dobro realiziran kao tehnologija igre. Izgleda da to žele itekako nadoknaditi u petici, tako da imam visoka očekivanja.

Mislim da je IV bolji od SA iako se radi o prilično drukčijoj igri, ali mi se jako sviđa smjer u kojem serijal ide. Svejedno možemo diskutirati o tome je li IV bolji od SA koji ima bolje i zabavnije misije, više vozila i sadržaja, veću mapu (bar mislim), ali to što si stavio četvorku iza trojke svjedoči kako uopće nemaš ukus. Trojka je u svoje vrijeme bila revolucionarna, ali danas je zadnje smeće i nema apsolutno ništa čime bi bila uopće u rangu četvorke.

Sonic_Moronic
18-05-2013, 17:08
Na trojku se najgore vratiti zbog nemogućnosti micanja kamere mišem. Bol.

Duke of Earl
18-05-2013, 17:15
+1
Što se tiče "subjektivnog izdrkavanja", obično je riječ o tome jel nekome odgovaralo određeno okruženje ili ne.
Pa no, to mislim. Meni jednako dobro odgovaraju 80s, geto i "modern times" okruženja tak da sam mogao uživati u svakome.


Čime je četvorka postavila letvicu?
Tehnologija, tj. sami engine je već dovoljan argument.

Windwalker
18-05-2013, 17:17
Od GTA, SA je definitivno najbolji. I od svih sličnih open worldova koji ga kopiraju.
Iako još nisam igrao IV pa ne mogu suditi. Ali teško da će ga nadmašiti.
A postoje još i Liberty i Vice City Stories, pa i njih treba odigrati za konačni sud.

Neven <R>
18-05-2013, 17:36
Po meni je trojka napravila najveći iskorak u odnosu na sve GTA naslove. Sve poslije su iteracije i dodavanja nekih stvarčica

Hexfire
18-05-2013, 17:40
Pa to je istina. Rijetke su igre kod kojih je tranzicija sa 2D u 3D prošla toliko glatko. Ali to ne mijenja činjenicu da je serijal sa svakim nastavkom napredovao, bez obzira što Stormcrow i njemu slični pričali.

Horny Devil
18-05-2013, 18:18
Ako su dosadne misije i manjak side-misija u četvorci napredak, onda da, serijal je definitivno uznapredovao tim nastavkom. Iako, mislim da su Epizode popravile neke od tih nedostataka.

Tegla Ajvara
18-05-2013, 19:47
vice city mogo bi i dan danas igrat bez problema.
igra ima atmosferu i taj poseban ugodjaj, grad je nije ni premal ni pre velik, dovoljno da znam svaku kantu u igri i svaki cosak
i uzivancija je naganjanje sa policijom okolo i radit gluposti sa siframa

san adreas ima u pocetku savrseno sve, ko i vice city, taj gangsta life i sve, tipicno ''nigga'', pogotovo kad osvajas kvartove. al cim otkljucas 2. i 3. grad sve ode i izgubi se taj osjecaj i igra postane bljutava i dosadna
cak ni naganjanje sa policijom nije tak zanimljivo. znaci, igra nakon 7-8 dana dosadila i obriso sam. vice city igro par mj.

za 4. nemerem nis previse rec jer ju nisam preso dokraja, jer mi isto brzo dopizdila i obriso.

al eto, svak ima svoj ukus

W3DR4N
18-05-2013, 19:48
Deadwalker, za ozbiljno sad. Zašto su Obsidianove igre obavezna lektira? Što novo donose? Po čemu se izdvajaju naprema drugim igrama ili orginalnim igrama na čijim su temeljima nastale?

StormCr0w
18-05-2013, 19:53
@ajvar

Po meni san andreas ima najbolji osjećaj napretka, i razvija se kao film.
Dolaziš u grad s 200 kuna u džepu, svi te naguravaju uokolo kao bekstrit kuju i nitko te ne poštuje. Onda se malo nabildaš, okupiš raspalu bandu i stare prijatelje, pokupiš malo novaca i taman kad se počneš osjećat kao totalna gengsta faca koja sve može - srede te.
Onda opet krećeš ispočetka na selu, upoznaješ nove prijatelje, ponovno sve polako gradiš, odstupiš od sve te gengsta spike i baciš se u biznis s krađom luksuznih automobila, kasina i naručenih ubojstava. Opremiš se, vratiš se u Los Santos i jebeš im mamu.

flander
18-05-2013, 20:26
Vice je odličan, SA ništa ne valja, GTA 4 je na n-tu bolji od svih prethodnih zajedno.

Zbog čega SA ništa ne valja? Jest da se od količine sadržaja igra pred kraj malo urušava, ali što se gameplaya tiče, vožnja je bolja, pucanje je 6x bolje, auti su bolje modelirani, mapa je jedno 10 puta veća...
A priča je jednako loša ko u Vajsu.


meni je SA jedino dobar zbog aviona :D

upravo ga sad instaliravam, jest da ce mi se zbulvat radi grafike, al probat cu se priviknut :D

ali da SA ima stvarno ogromnu mapu, 3 grada koji su različiti i igra jako teško dosadi, dok recimo GTA 4 koji ima samo LC brzo se zasitim asfalta :D

Windwalker
19-05-2013, 01:11
SA je najbolji, rasisti jedni rasistički!

Bartuc
19-05-2013, 09:15
GpkBtWlkOAo

Deadwalker
19-05-2013, 11:22
Deadwalker, za ozbiljno sad. Zašto su Obsidianove igre obavezna lektira? Što novo donose? Po čemu se izdvajaju naprema drugim igrama ili orginalnim igrama na čijim su temeljima nastale?

Te originalne igre naprave se onako kako su od početka trebale biti - znači igrive sa smislenom pričom.

crnisokol
19-05-2013, 12:44
to što uzmu tuđi original i naprave poboljšani nastavak ih ne uvrštava u ''obaveznu lektiru''...skoro sve u Obsidianovom nastavku je već viđeno u originalu, makar možda malo slabije izvedeno...

Hexfire
19-05-2013, 12:56
Pa cijela poanta teme (osim da Wedran sere bezveze) i je da se vidi što točno bi trebalo ići u "obaveznu lektiru". Po meni je Fallout New Vegas bliže obaveznoj lektiri nego Fallout 3 bez obzira što je dio toga viđen u "originalu", ali slabije izveden.

Ali evo s druge strane, prvi KOTOR bi mi spadao u obavezno, a dvojka možda i ne.

Sonic_Moronic
19-05-2013, 13:34
Po nekakvoj definiciji, obavezna lektira nije ni dobra, ni loša igra. Tu spadaju one igre koje mijenjaju žanrove, koje definiraju standarde i koje su dio esencijalne kolekcije igara koje bi igrač trebao odigrati.
Ne, ovo je poanta teme. Vi ste tu izlistali igre koje su jako dobre, ali da mijenjaju žanrove? Smiješno.

Hexfire
19-05-2013, 13:41
To je njegova definicija. Po meni je to jednostavno nešto što bi trebalo odigrati dok si živ.

cham3leon
19-05-2013, 13:51
E, pa da, treba odigrati i Big Rigs, diskutabilno najgoru igru koja je ikad izašla na tržište. Čisto zato da se kroz to vidi koliko je zapravo teško napraviti igru koja liči na nešto, a kamoli igru koja te uspije prikovati za ekran.

Arbiter of Change
19-05-2013, 13:53
Big Rigs baš treba biti obavezna lektira. Možda nešto nauče svi koji viču SMEĆE svaki put kad im se neka igra ne svidi.

Neven <R>
19-05-2013, 14:17
Gledam baš na wikiju sve loše ocjene i vidim kak na metacriticu ima 8/10, wtf. Onda skužim da je 8/100 lol

W3DR4N
19-05-2013, 17:29
Big Rigs nije takvo smeće kakvim ga prozivaju. Barem ne kao Bioshock, Far Cry 2 ili Saints Row.
Jer smeće nije smeće samo zato jer ga kolektivno prozivaju smećem. Najgore smeće je ono što nimalo nevalja, a kolektivno kupi dobre ocjene.
To je obmanjujuće smeće i tjera te da trošiš lovu da bi na kraju požalio.


Deadwalker, pomiješao si kruške i jabuke. Obsidian radi nastavke napornih igara. Ako naprave ne znam kako dobru priču, a ne naprave, svejedno su zasnovani na napornoj i usporenoj mehanici koju više ništa ne može spasiti, čak ni bugovi koji su njihov trademark. Najbolja Star Wars igra je Jedi Knight 2 i amen. Nikakvi Kotori. New Vegas je jednako užasan kao i Fallout 3.

Deadwalker
19-05-2013, 17:34
Srećom pa si ti definicija ukusa ovdje.

ProzoЯ
19-05-2013, 17:50
Max Payne 1 i 2, Warcraft3, Diablo2, CoD1/2, GTA SA i VC, Super Mario

cham3leon
19-05-2013, 18:13
Big Rigs nije takvo smeće kakvim ga prozivaju. Barem ne kao Bioshock, Far Cry 2 ili Saints Row.
Jer smeće nije smeće samo zato jer ga kolektivno prozivaju smećem. Najgore smeće je ono što nimalo nevalja, a kolektivno kupi dobre ocjene.
To je obmanjujuće smeće i tjera te da trošiš lovu da bi na kraju požalio..

To uopće nema smisla. Zašto bi ijedna mentalno zdrava osoba smatrala prosječnu ili ok igru smećem većim od Big Rigsa samo zato jer je precijenjena?

Hexfire
19-05-2013, 19:08
Da Wedrane, zašto bi ijedna mentalno zdrava osoba?

Aerial
19-05-2013, 23:29
Najbolja Star Wars igra je Jedi Knight 2 i amen.

Nemoj zaboraviti najbolju utrku ikad. (t8FVL46rZm0)

Windwalker
20-05-2013, 00:09
CTR je najbolja utrka ikad.

MasaKrisT
20-05-2013, 06:37
Nemoj zaboraviti najbolju utrku ikad. (t8FVL46rZm0)


Jao, predobro. Utukao sam sate i sate na ovo kao klinac i sad kad pogledam yt vidim neopisiv osjećaj brzine koji pola trkačkih naslova ne može stvoriti.

Bartuc
20-05-2013, 07:59
Da, pre savrsena igra, samo mi uopce nije radila od WinXP na dalje :( Obozavao sam taj osjecaj brzine, milina.

flander
20-05-2013, 08:04
igra izgleda ko drek koji se spušta niz kanalizacijsku cijev

Tegla Ajvara
20-05-2013, 09:01
need for speed underground 8)

SharpDressedChevap
20-05-2013, 09:55
Dvojka.


NEONKE
FELGE
NEONKE

Windwalker
20-05-2013, 11:19
NFS:U2 je druga najbolja utrka.
Treća je Motorstorm Apocalypse.


A što se brzine tiče, sjećam se da su Wipeout i F-Zero serijali bili dosta brzi.

crnisokol
20-05-2013, 13:32
MotorStorm Apocalypse?? nisam obožavatelj utrka i nisam ih baš previše odigrao no Motorstorm ne može biti u vrhu, mada nije loša igra...

SharpDressedChevap
20-05-2013, 13:32
Jebeni Wipeout. Mrzio sam tu igru, imao sam 4 godine ili možda 5, nisam kurca kužio ništa i uvijek bi bio zadnji :(