PDA

Pogledaj cijelu verziju : Alan Wake



Stranica : 1 [2]

cham3leon
27-06-2014, 22:22
Imali smo u nekoj drugoj temi nedavno diskusiju o ovoj igri, ne znam gdje, ali bolje da ovdje napišem da je ontopic.

Znači, prešao sam upravo. Konačno bih zaključio da je ok igra, nikako ne spada u kategoriju smeća, ali nije ni nešto bogzna šta da bi bilo osobito vrijedno igranja. Ako imate, ok je za proći. Priča koja bi trebala biti vodeći element igre je sasvim ok i radi svoj posao. Ne kažem da ne bi mogla biti bolja, ja bih promijenio neke stvari, ali svakako ima stila - baš klasična posveta američkim trash horrorima/psihološkim trilerima, a la Dean Koontz ili Stephen King, iako naravno, ne na toj razini kvalitete. Za jednu igru je prilično dobra, ja ne bih ni očekivao ništa bolje, pa mi je zato valjda i tako dobro sjela.

Nedostatak je svakako ta repetitivnost. Ne može se ni borbi previše zamjeriti jer su kontrole ok i zajebavaju jedino kad treba nešto preskočiti ili zaobići neku rupu i slično. Problem je baš u koncepciji. Nekako mi ostavlja dojam kao da je trebala biti open-world pa su se devovi u zadnji čas predomislili, jer ono, ima i vozačke dionice i prostore koji su poprilično široki za jednu tako linearnu igru. Možda bi bilo bolje da su izostavili jebenu imitaciju tv-serije sa tim epizodama i "previously seen on Alan Wake..." sranjima i napravili nekakav bar pojednostavljeni survival horror u stilu RE, samo uz takav model borbe i mnogo zagonetki bez strelice koja ti pokazuje kamo ići. Svi oni tajni stashevi i ostalo je postavljeno na prilično predvidljivim lokacijama, a ni neprijatelji te ne mogu iznenaditi kad ti je sasvim jasno da čim izađeš u veliko prošireno područje sa plinskim bocama i paketima municije da će tu biti još jedan standoff sa prilično dosadnim protivnicima.

Što se kraja tiče, malo je nedorečen, ali koliko sam skužio,

kad je pisao zadnju stranicu odlučio je da ne spasi Alice uopće. Rekao je prije toga da je shvatio da je potrebno da se održi balans između svjetla i tame u smislu da se nešto mora i žrtvovati da bi se nešto dobilo. Zane je tu valjda pogriješio jer je pod svaku cijenu pokušao vratiti Barbaru, pa je ta tama to iskoristila. Ipak, na kraju opet čuješ Alice koja mu kaže da se probudi, tako da je teško reći.


E da, i baš ima masu reklama u igri, ili barem brand placementa. Verizon, Energizer, Lincoln,...

Baldrick
28-06-2014, 12:34
evo jedne moje poruke s drugog foruma o alanu vejku. prvi pasus je o prici i ima spojlera:

Svidelo mi se to što je priča pametna i što je sve metafora - Alan ima kreativnu blokadu (tama), zbog toga je nadrkan pa mu brak propada (tama mu otela ženu), mora da dovrši roman da bi je spasio (da se probudi i suoči sa blokadom). Mogu da zamislim kako su se osećali igrači koji su igru završili na Boxu bez DLC epizoda - sigurno su imali lošiji utisak, jer su dobili cliffhanger, kad Alan shvata da se suočio sa delom problema, ali da demona ima još (it's not a lake, it's an ocean). Premisa je takođe super i ultra-zanimljiva (nestalih nedelju dana, nestanak kolibe, fora sa manuscriptom itd.), ali je bezveze što do kraja nema preokreta. Bolje da je neka od ovih kul fora upotrebljena pri kraju, da se priča malo začini... Ovako, posle uvoda nije toliko zanimljivo. Mada, ipak je odlično, a i produkcija je super - da je ovo film, bio bi sasvim gledljiv, pa i više od toga, što je za jednu igru odlično.

meni igra nje bila repetitivna:

Gejmplej mi se takođe svideo, mislim da je sasvim dovoljno raznovrstan, a survival elementi su takođe lepo odrađeni. Koristio sam drugačije oružje u zavisnosti od vrste protivnika, izbegavao udarce, povremeno bežao ka svetlu... U sadejstvu sa "osvetljavanjem" protivnika, traženjem zaliha, povremenim "zagonetkama", vožnjom, gledanjem emisija i slušanjem radija, manuscriptom i mirnijim, dnevnim delovima igre - to daje sasvim dovoljno raznovrsnosti. Plus što je mehanika u globalu tečna, zanimljiva i zabavna. Poseban naklon zaslužuje scena na bini. Beri i ja smo pobedili tamu svojim rokenrolom. Jedino što ima previše šume, pa malo dosadi akcija u tom okruženju. Koje je, inače, izuzetno plauzabilno.

inace, dobro si primetio, igra je prvobitno razvijana u open world fazonu.

inace part II, ne kaze se trash, nego pulp, posto trash ima negativnu konotaciju

crnisokol
28-06-2014, 13:02
inace part II, ne kaze se trash, nego pulp, posto trash ima negativnu konotaciju

koji bog ti znači taj pulp??

Duke v2.0
28-06-2014, 14:44
baldrick doktor lingvistike

cham3leon
28-06-2014, 14:50
Mogu da zamislim kako su se osećali igrači koji su igru završili na Boxu bez DLC epizoda - sigurno su imali lošiji utisak, jer su dobili cliffhanger, kad Alan shvata da se suočio sa delom problema, ali da demona ima još (it's not a lake, it's an ocean).

Ček, znači postoji još nastavak toga? Nešto nakon "wake up, Alan"?

Dylan11
28-06-2014, 14:57
Inace, mi ne govorimo pulp nego šund

(međunarodni dan guzobola)

Baldrick
29-06-2014, 15:24
sund = trash ≠ pulp

kad je nesto pulpy, to je petparacko na srpskom (pretpostavljam i na hrvatskom). ilustracije radi, taj termin je koriscen da se opisu radovi hauarda lavkrafta i roberta e. hauarda (autor konana) kad su, davno, objavljivali svoje radove. sad je taj termin mnogo siri i dosta subjektivan - obuhvata sve ono s takoreci stripskim senzibilitetom. ili, to je to trash bez negativne konotacije

a alan vejk ima dve dlc epizode koje se nastavljaju na kraj originalne kampanje, plus mini-nastavak american nightmare

crnisokol
29-06-2014, 15:36
Ček, znači postoji još nastavak toga? Nešto nakon "wake up, Alan"?

ak si igrao na PC-u onda su ti DLC-ovi skupa s igrom...na XBoxu su zasebno zasebno...

cham3leon
29-06-2014, 15:48
sund = trash ≠ pulp

kad je nesto pulpy, to je petparacko na srpskom (pretpostavljam i na hrvatskom). ilustracije radi, taj termin je koriscen da se opisu radovi hauarda lavkrafta i roberta e. hauarda (autor konana) kad su, davno, objavljivali svoje radove. sad je taj termin mnogo siri i dosta subjektivan - obuhvata sve ono s takoreci stripskim senzibilitetom. ili, to je to trash bez negativne konotacije

a alan vejk ima dve dlc epizode koje se nastavljaju na kraj originalne kampanje, plus mini-nastavak american nightmare

Zašto ne pišeš palp i treš umjesto pulp i trash?

Baldrick
29-06-2014, 16:57
sto se stranih reci tice, neke mozemo da pisemo kako se izgovaraju, pod uslovom da su dovoljno poznate, ali to je stvar licnog izbora. po srpskom pravopisu, ispravno je i "trash" i "treš", i "gameplay" i "gejmplej" i tako dalje. ja sam napisao "trash" verovatno zato sto si i ti, pa sam ja to samo iskopirao bez razmisljanja. a "palp" vec ne bi valjalo jer nije toliko poznata rec i ljudi bi morali da razmisle da shvate na sta mislim

cham3leon
29-06-2014, 17:31
To piši kako čitaš mi nikad nije bilo jasno. Brijem da i kad bih tamo živio da bih svejedno pisao kako se piše u originalu. Jednom sam u osnovnoj dobio 1 na testu iz fizike jer sam svuda pisao "newton" umjesto "njutn", što je navodno krivo jer kad se misli na jedinicu baš moraš pisat "njutn", ali ja to jednostavno nisam mogao.

crnisokol
29-06-2014, 19:10
i meni je to blesavo...pogotovo kod naziva i imena...

Windwalker
29-06-2014, 19:31
Jedinica se piše N.