PDA

Pogledaj cijelu verziju : Kratki osvrt: Havit HV-MS638 jeftinjak gaming miš



marijanovic
19-10-2012, 18:55
Nedavno sam imao priliku pozabaviti se novim Havit HV-MS638 gaming mišem; otpakirati ga, provjeriti ležanje u ruci i ponašanje. Stoga ću sada napisati kratki osvrt.

Krenimo od kutije. Tipično kineska roba niže kvalitete - na kutiji nedostaje potrebnih informacija, a ono ćega ne nedostaje navedeno je vrlo konfuzno i kontradiktorno.
Tako se spominje trajnost od 5.000.000 puta (vjerojatno misle na klikanje tipki) i trajnost USB-a od 3.000.000 puta (ma šta god to značilo).
Za senzor ja navedeno 800-1200-2400 dpi @ 4500 FPS, report rate od 500 R/S. Nožice su teflonske. Pokušali su i opisati gaming s tim mišem, al nije im baš pošlo za rukom.
Sama kutija je koncipirana (da ne kažem dizajnirana) bez imalo razmišljanja što bi značilo da se mora dobro razmisliti i dugo otvarati ako se ne želi uništiti.
Pozitivno je što se vidi miš kroz plastiku.

Što se priloženog tiče, uz miša u pakiranju dobije se jamstveni list, izjava o originalnosti miša (da nije nečija kopija Havit miša) i kratke besmislene upute.
Nema CD-a s driverima jer nikakvi driveri nisu potrebni (niti su nekakvi dostupni na stranici), dodatnih/zamjenskih nožica i sličnog. Vrlo siromašno.

No ono što nakon očajne kutije i "bundlea" dovodi do čuđenja je sam miš. Pa da pojasnim. Krenimo nekakvim redom.
Krenimo od kabela - pozlačen USB konektor, dovoljno dugačak kabel, opleteni kabel, lako savitljiv a čvrst. Crn.
Ostavlja bolji dojam nego večina kabela miševa s kojima sam se susretao. Ne znam kolika je trajnost, no dojam na prvi pogled i osnovnu analizu je zapanjujuć.
Sam glodavac je srednje veličine, pogodan i za claw/fingertip i za palm držanje. Meni u ruci leži dost dobro, iako ništa ekstra posebno.
Što se težine tiče, nije baš najlakši ali nije ni težak. Recimo prosječno, ali ipak malo teže nego jeftinjaci od 30-50-70 Kn.
Dojam čvrstoće je također nešto zanimljivo - uopće ne djeluje jeftino i kvarljivo. Ništa nije klimavo, ništa nije loše zaljepljeno ili sumnjivo.
6 tipki je prisutno; lijevi klik, desni klik, scroll, tipka za promjenu CPI i dvije bočne tipke palcu lako pristupne (back i forward).
Na dijelu miša koji bude prekriven dlanom nalazi se natpis Havit koji dok je miš uključen svijetli plavo. Lijep i ne previše blještav detalj.
Promjenom CPI vidi se da ima 4 moda rada; najmanje CPI bez ikakvog signaliziranja, druga postavka kod koje oko scrolla svijetli plavo, treća postavka kod koje
oko scrolla (koji je metalni) svijetli zeleno i četvrta postavka kod koje svijetli kombinacija plavo+zeleno. Koliko koja postavka nosi CPI/DPI nije poznato.
Prema osjetu rekao bih 800-1200-1600-2400 ili tako nešto. Rekao bih da senzor ima interpolaciju (800dpi-1600, 1200dpi-2400).
Zaboravio sam navesti, presvućen je gumiranim materijalom tako da kod znojenja ruke ne bi trebao bježati.

Miš sam isprobao u Paintu testove praćenja i provjeru predikcije, a testirao sam na podlozi SteelSeries QCK Mini.
Praćenje je relativno dobro. Brzina koju max prati procijenio bih negdje između 40 i 60 IPS. Predikciju (angle snapping) ima, vrlo lako se vuće ravne linije.
Ništa više ni nije bilo za očekivati od miša cijene 115 Kn. Napominjem, akceleraciju nisam bio u mogućnosti provjeriti je li prisutna. Rekao bih da nije.

Da sumiram:
- očajno pakiranje
- očajan bundle (što nije veliki minus)
- lošiji senzor (predikcija, max brzina praćenja)
+ izvrstan kabel
+ dobar oblik (dimenzije, ležanje u ruci) i težina
+ dojam kvalitete/čvrstoće
+ dobro praćenje pokreta (nema šiljke, lomove, prekidanje praćenja)
+ solidna obrada (dobro ofarban, sitni detalji tipa osvjetljen Havit logotip)
+ 500 Hz USB report rate
+ Relativno niska cijena

Link na stranicu proizvođača, model miša:
http://havit.hk/en/prod_show.asp?id=756&classid=1&nclassid=20&mclassid=22

Nisam se sjetio fotografirati miš, stoga evo par sličica s službene stranice.
http://havit.hk/Upload/SmallPic/Rexel.cc_2011111614515891780.jpg
http://havit.hk/Upload/SmallPic/Rexel.cc_2011111614513177209.jpg
http://havit.hk/Upload/SmallPic/Rexel.cc_2011120716525067528.jpg

Recimo da je miš prihvatljiv kao sekundarni/zamjena ili uz laptop. Eventualno kao prvi gaming miš ako se nema za skuplji/bolji.
No Verbatim Rapier V1 je ipak nešto bolji što se senzora i ponašanja tiče.

Vedro
19-10-2012, 19:09
Looks cheap,feels good.

Razzarach
19-10-2012, 19:16
Ova guma sa strane se ful brzo istrosi, znam iz osobnog iskustva... Krene spadat i odlijepi se...

Vedro
19-10-2012, 22:10
Bolja guma.Asus GX900.Malo vise od 200kn kosta.

http://i.imgur.com/fU7PR.jpg

W3DR4N
19-10-2012, 22:22
Zašto bi netko uopće gubio vrijeme na te Havit, Sharkoon, Verbatim, Coolermaster i slične miševe koji se pokvare za mjesec-dva kad G300/G400 košta 200 kuna, pa biraš koji god ti paše bolje u ruku.

Vedro
19-10-2012, 23:17
Trziste je pretrpano,a neki ne znaju da Logitech radi valjda najbolju periferiju.Valjda je bitno da dobro izgleda i da nije skupo.Ja sam kupio Corsair Vengeance mis i tipkovnicu jer znam da Cors radi sexy i odlican RAM,a kada sam vidio njihovu periferiju bilo je ono,WTF! moram to imati.

marijanovic
19-10-2012, 23:39
Ne trpaj Coolermaster u isti koš s Havitom, Sharkoonom i Verbatimom. Odakle ti samo ideja da ih staviš skupa u istu rečenicu?

Razzarach
20-10-2012, 21:04
Coolermaster sam cuo da su cak i okej... Ali Sharkoon je shit tier sa kojim sam se opeko više puta...
Logitech mi ide na kurac sa driverima totalno, jedino razerovi driveri valjda valjaju.

StormCr0w
20-10-2012, 21:06
Prestigio vgg.

marijanovic
20-10-2012, 21:14
Coolermaster sam cuo da su cak i okej... Ali Sharkoon je shit tier sa kojim sam se opeko više puta...
Logitech mi ide na kurac sa driverima totalno, jedino razerovi driveri valjda valjaju.

CM Storm miševi i jesu OK.

Sharkoon ne pravi miševe. On rebrandira od drugih. Tako da između pojedinog modela može varirati drastično. Ovisi od koga uzme i koji model.

Logitechovi driveri su zanimljivi, uglavnom valjaju. I Razerovi su OK, ali kako za koji miš.

W3DR4N
20-10-2012, 21:17
Driver za miš se naziva ustekaj_me_u_prvi_USB.dll

Razzarach
20-10-2012, 22:02
Driver za miš se naziva ustekaj_me_u_prvi_USB.dll
Ako koristis blentavi genius mis od 20kn onda da.

Vedro
20-10-2012, 22:10
Malo je kompliciranije a zove se prilagodi me.exe

Bartuc
20-10-2012, 22:35
Ja sam samo jednom instalirao drivere u miša i sad su fino u njemu i boli me briga :P Kod formata sustava, nema više drivera na kompu, sex.

Vedro
21-10-2012, 10:19
Ja sam samo jednom instalirao drivere u miša i sad su fino u njemu i boli me briga :P Kod formata sustava, nema više drivera na kompu, sex.
Super stvar kad mis ima memoriju pa mozes spremati profile nutra. :D

Gwin
23-10-2012, 10:50
Sharkoon ne pravi miševe. On rebrandira od drugih. Tako da između pojedinog modela može varirati drastično. Ovisi od koga uzme i koji model.
a čiji su onda fireglider, draconia i ostali iz te serije?

marijanovic
23-10-2012, 11:14
Fireglider je A4Tech X7 (jedan od modela iz Oscar Gaming serije). Za Draconiu i Darkglidera nisam siguran, nisam još pronašao koji je točno OEM no Sharkoon nije sigurno.

Razzarach
23-10-2012, 12:15
A4Tech nisu tako loši a ful su jeftini...