PDA

Pogledaj cijelu verziju : Lapy



cham3leon
25-08-2012, 10:59
Tri godine sebe uvjeravam kako mi ne treba laptop jer živim 2km od faksa koji je fala bogu dovoljno dobro opremljen kompovima, i onda se zadnjih pola godine ispostavilo kako skoro svaki dan vučem laptop kojeg je stari dobio na korištenje od firme, tako da bi se možda moglo isplatiti investirati u jedan.

Nisam siguran hoću li uopće kupovati jer ne znam hoće li se naći što para, ali htio bih samo da vidim da li se može naći nešto što meni treba i po kojoj cijeni. Inače bih išao tražiti guglanjem, ali to je gotovo nemoguće na jebenom slovenskom EDGE mobilnom internetu koji je sporiji od dial-upa, pa mi probajte vi nešto preporučit.

Evo requirementsa:

- Tražim isključivo 13" laptop, 14" možda može doći u obzir, ali više od toga nikako. Manje od toga možda, ali čini mi se da je 11" previše nepraktično.
- Autonomija baterije minimalno 5 sati rada. Da ne ovisim o utičnicama svako malo.
- Cijena - ne znam, ne pratim previše, ali recimo 4000 kn i manje. Može i mrvu više od 4k, ali 5k mi je preskupo.

Procesor - čim bolji, ali glavno da je u cjenovnom rangu, ne trebam nikakvu zvjerku, preferirano Ivy Bridge naravno.
Grafika - isto nije toliko bitno. Ne pada mi na pamet kupovati gaming lapy, iako bi bilo najs da se na njemu može pokrenuti kakav 3D Studio i sličan softver ako mi zatreba.

marijanovic
25-08-2012, 11:21
Evo našao sam ti jedan taman:
http://www.adm.hr/product_info.php?cPat ... s_id=11720 (http://www.adm.hr/product_info.php?cPath=258_254_201&products_id=11720)

cham3leon
25-08-2012, 11:40
Lijepo.

E, da, zaboravio sam. Po mogućnosti da ne dolazi sa Windows OS-om. Makar već jako dugo nisam vidio da je ijedan laptop došao bez toga.

marijanovic
25-08-2012, 11:48
Izgubio sam ti 20 minuta na traženje laptopa, nađem jedan jedini i na kraju tebe smeta što dođu winsi uz njega...

cham3leon
25-08-2012, 12:01
Nene, dobar je, bolji omjer cijene i sadržaja od onoga što sam našao do sada, samo kažem.

cham3leon
19-09-2012, 15:10
Btw, mislim da sam našao i bolji, samo nisam još 100% siguran. Lenovo ThinkPad Edge E330:

R3SE7lhQxTE&feature=related

Jedino šta ga se teško nađe po trgovinama, čak vidim da ga na stranicama od lenova niti nema više iz nekog razloga, a mislim da je novi model.

-Pentium dual core B970 (2.3 GHz) + Intel HD Graphics 2000
-Trajanje baterije deklarirano 8.5 sati (s time da to kod lenova znači rad bez wifija i ostalog uz najveću štednju, ali svejedno bogovska brojka)
-Trackpoint (baš mi fali na današnjim laptopima) + clickpad

cca. 3500 kn


Šta mislite? Vidim da lik na youtubeu snima kako igra Tropico 4 i Black Ops na tome, pa je valjda proc sa grafikom još i jači nego što će meni realno trebat.

cham3leon
12-10-2012, 17:23
Samo mali update, uzeo sam na kraju Thinkpad E330 iz gornjeg posta i prilično sam zadovoljan. Ne vjerujem da se može nabaviti bolji laptop za te pare. Doduše, zavisi što kome treba.

Vidi se na njemu da je jeftin, tako da materijali izrade ne ostavljaju osobit dojam, a i značkica sa nazivom modela je bila djelomice odlijepljena kad sam ga prvi put otvorio. Ipak, finiš na poklopcu je nekako gumasti tako da ne ostaju otisci i ful lijepo izgleda. Nije baš tanak, odnosno nije ultrabook, ali je prilično lagan. Nisam još vagao, ali čini mi se da ima manje od 2kg.

Ekran je dosta loš tako da nije nikako za nekoga tko želi uživati u kakvoj multimediji ili nešto, ali bar nije glossy. Tipkovnica je odlična, finog hoda, baš kako ja preferiram, jedino šta ovaj najjeftiniji model nema spill-protection kao ostali thinkpadovi. Taj clickpad isto nije baš nešto osobito, ali trackpoint je jako zgodna stvar. Zamjerke na tom dijelu su eventualno što su Ctrl i Fn tipke zamijenjene pa se treba naviknuti, te činjenica da multimedijske tipke na F-keys rade multimedijsku funkciju ako samo njih stisneš, a da bi stisnuo F1 npr. moraš držati Fn i F1, ali to nije toliko bitno.

Ono što je bitno je da radi lijepo i fluidno. Taj Pentium B970 2.3 GHz je tek nešto slabiji od i3 koji se nudi u malo skupljem modelu, a i pod Winsima i pod Ubuntuom radi dobro i ne osjeća se nikakav nedostatak hardverske snage. Igre nisam isprobavao, vjerojatno ni neću, ali ima par videa sa nekim igrama na baš ovom modelu na youtubeu.

Ali najbrutalnije od svega je baterija. Jučer sam ga napunio do vrha kako bi i trebalo, i sad prije idućeg punjenja moram ga isprazniti do kraja, a sad je tek negdje na trećini baterije. Nisam mjerio koliko sam ga ukupno koristio, ali ovako odoka vidim da ću moći izvući bar 7 sati na bateriji (za prosječnu uporabu, npr. surfanje webom). Na Ubuntuu sa Jupiterom možda potegne i do 8 sati. To bi u svakom slučaju trebalo biti dovoljno da se s njime radi cijeli dan na faksu ili poslu bez potrebe za punjačem. Da bi stvar bila bolja, unutra je još HDD od 500 giga što je bar meni daleko previše.

Ukratko, lagani, praktični i vrlo prenosivi radni stroj sa odličnom baterijskom autonomijom i velikim HDDom. Definitivno bih preporučio svima koji traže ovakav prijenosnik za posao i studiranje, samo što mi se čini da sam pokupio možda i posljednji primjerak u Lijepoj Našoj. Nijedna trgovina ga trenutno više nema na lageru, nitko ne zna da li će uopće doći. Trgovina u kojoj sam naručio imala je samo taj jedan na lageru :D