PDA

Pogledaj cijelu verziju : Koji procesor uzeti?



bounce
23-08-2012, 11:03
Pozdrav i hvala unaprijed na pomoći..

Imam dvojbu između dva procesora:

AMD Athlon II X4 640 BOX, s. AM3, 3.0GHz, 2MB cache, Quad Core
i
Procesor INTEL Pentium G850 BOX, s. 1155, 2.90GHz, 3.5MB Dual Core

Prvi jest quad, ali me prodavač uvjerava da je Intel bolji odabir - da je puno brži s svoje dvije jezgre...

Što kupiti?

marijanovic
23-08-2012, 11:14
Koja matična je u pitanju?

I zašto AII x4 kad za 50 Kn više imaš Phenom II x4?

Ne slušaj prodavača ako je procesor za gaming; bez 4 jezgre danas nema ništa.

bounce
23-08-2012, 11:19
Ma uzet ću i matičnu, sada me zanima koji od ta dva procesora uzeti :)

bounce
23-08-2012, 12:02
Ipak sam odlučil uzeti AMD Phenom II X4 965 BOX Black Edition, s. AM3, 3.4GHz, 8MB cache, Quad Core, hvala Marijanović na savjetu

Niko Bellic
23-08-2012, 13:03
Uzmi ovu matičnu...

ASUS M5A97

http://www.asus.com/Motherboards/AMD_AM3Plus/M5A97/
http://www.nabava.net/trazilica.php?tp=0&q=asus+m5a97

EnGuardian
24-08-2012, 15:25
2 jezgreni inteli s 2.0ghz su danas jaki koliko i 6 jezgreni amd-ovi sa 3.3ghz, bez sumnje, drugacije tehnologije, pa zato prodavac hoce reci da je intel s 2 jezgre jaci od amd-a sa 4, a uz to je vecinom intel i skuplji, ali gledaj drugu stranu, nije te ni pitao za sta ti treba, njemu je bitno prodati..samo ti uzmi x4 ili x6 ako imas para, za tvoje gamerske potrebe ce biti i vise nego ok
ja bi ti uvijek preporucio intel, ali ako nemas para ili se bojis visokih temperatura, uzmi amd kao jeftiniju opciju

marijanovic
24-08-2012, 16:47
A u kojoj je to igri molim te dvojezgreni Intel jači od četverojezgrenom AMD-a?

EnGuardian
24-08-2012, 17:34
kao sto rekoh, ovisi za sta ti treba
recimo 2 jezgreni intel sa 2.66ghz vs 2x2 (dva dvojezgrena procesora s dvije jezgre u jednom, 2 procesora, 4 jezgre realno) intel sa 3.3ghz od 4000 dolara. i 2 jezgreni je pobjedio s zescom razlikom u benchmarku, prvenstveno glede igara gdje ima veci fps i brzine, dok je drugi proglasen daleko boljim za hrpu programa od jednom
i zadnji test sto sam radio same brzine procesora:


AMD Athlon XP-M 2800+
Clock: 1.66GHz
Cache: 512 KB
Cores: 1
Threads: 1
=7M

Intel i3-370M
Clock: 2.4GHz
Cache: 3 MB
Cores: 2
Threads: 4
=7M

AMD Phenom II X6 1055T
Clock: 3.3GHz
Cache: 6 MB
Cores: 6
Threads: 6
=20M

Intel P7350
Clock: 2.0GHz
Cache: 3 MB
Cores: 2
Threads: 2
=21M

Intel T9400
Clock: 2.66GHz
Cache: 6 MB
Cores: 2
Threads: 2
=18M
uz to znas i sam da intel ima zesce infrastrukture i brdo svoje tehnologije koju gruvaju u svoje procesore, a da je amd od uvijek bio jeftini s razlogom, kao jedina najbolja konkurencija intelu. ne kazem da je amd losiji (kao sto mozes vidjeti, 1 jezgreni amd moze imati snagu jednog intelovog i3 proca), ali kao sto rekoh ovisi za sta kome treba
recimo ako ti treba laptop za rad, uzmes amd sa integriranom vga, eventualno s ati grafom, i ne trebas se brinuti, temperatura nikada nece preci preko 65 celza (za amd je 75+ vec kriticno), a cijena je niska, medutim ako trebas za igranje konfu, ili zescu pilu za 3d poslove i sl., to se zna da idu skuplji intel i nvidia, kojima je ponekad normalna temperatura 105 celza, kod mene se vucarao duze vrijeme na 117 celza i uspio mi je skuriti stol i nogu toplinom (negdje imam sliku temperatura iz everesta pro), i nije mu bio nikakav problem. u ostalom cijenim intelove tehnologije jer su puno bolje nego amd-ove, iako sam na amd-u i ati-u vec 10 godina, pa znam iz raznih iskustava, recimo moj frend ima amd x6 od 3.0ghz i obrada videa u after effectsu, komprimiranje/konvertiranje/encodiranje/decodiranje/etc. kao i 3d renderi mu traju duze nego kod mene na 2 jezgrenom intelu od 2.53ghz, a da ne govorim kako ima dvije uber grafe zadnje serije od nvidie, dok se ja vucaram po bijednoj 9600gs, itd., tako da ako ne shvacas ili si zagrizeni ljubitelj amd-a pa ces sada kumiti amd u nebesa, sidi s oblaka i budi realan, ili nesto nauci, u ostalom ako covjek nema para i treba mu za igre, nema bolje opcije od amd-a..

marijanovic
24-08-2012, 19:46
Možeš ti pričati što hoćeš, do 1400 Kn Intel nema bolji proc nego AMD. Za iste novce u toj kategoriji AMD daje bolje.

EnGuardian
24-08-2012, 20:51
bas nemas blage
pricaj ti sta hoces mene tvoje neznanje ne interesira ni najmanje

marijanovic
24-08-2012, 21:43
Ti si taj koji nema blage.

EnGuardian
24-08-2012, 22:21
lol?
da dobro, ne da mi se raspravljati s nekim tko nema blage, ajde ca

Razzarach
24-08-2012, 23:48
Dobro govori marijanovic.
U igrama koje koriste sve cetri jezgre AMDov quadcore odere i3, kamo li nekog Pentiuma.
Mada inace favoriziram Intel, ovo je cinjenica. Da ne govorim kako AMD-a mos clockat a i3 nemozes.

EnGuardian
25-08-2012, 00:19
kada znam da sam u pravu onda znam i nemate mi sta tuliti svojim neznanjem za sta zna cijeli svijet

marijanovic
25-08-2012, 00:25
Stvarno ne mogu zamisliti zid od toliko tvrdog materijal da ga ti svojom glavom ne bi mogao razbiti.
Od titanija bi razbio, dijamant bi razbio, od ugljičnih nanocijevi također...

golfw12
25-08-2012, 13:54
aj da si i ja uključim u ovaj šou :)

zašto intel dual kor proc novije generacije nebi bio skoro pa i bolji od relativno stare generacije amd p2 quada?

da je amd p2 965 isplativija kupnja? naravno

i zašto je neke stvari teško prihvatit da je nešto bolje u nečem

ps.
enguardian, jednom je davno na ovom forumu jedan gospodin rekao činjenicu za marjanovića :D


Ne vrijedi ti se sa njime raspravljati .Nikakav zaključak neće izaći iz toga .

marijanovic
25-08-2012, 14:01
Phenom II 965BE vs Intel B850:
http://www.anandtech.com/bench/Product/102?vs=404

golfw12
25-08-2012, 14:08
da i?
jedan je bolji u nečemu a drugi u nečem drugom

da svjestan sam da intel nema igrača u grupi do 800-900kn,ali zašto je onda toliko prokleto skup :-x

ali realno šta nije i3 2120 konkurent p2 965?

marijanovic
25-08-2012, 15:00
Pa i3 jeste, ali ovdje nije priča o i3 već o čisto dvojezgrenim Intelima (bez hypethreadinga i ostalih kerefeka).
i3 jest tu negdje s PII x4. Samo što recimo npr Battlefield 3 "diše" bolje na Athlon II x4 nego na Intel i3 kada ih upariš s nekom dobrom grafom.
Isto tako i npr u Cinebenchu 11.5, Fritz Chess benchmarku i još nekim čmarkovima i igrama i3 gubi od slabih četverojezgrenih.
Jednostavno nije to to, doba dualaca je prošlo.

EnGuardian
25-08-2012, 15:10
iskreno i3 je smece, jedino je dobro za laptope jer u samom procesoru ima i integrirana graficka, i zato se ne moze oc-ati (mozes jedino voltaze mjenjati i to one zesce razlike), ali je realno jako spor ako ga gledas samo kao cpu.

edit: ma pusti, zna se realno da je intel bolji, jedna od mana mu je da gori kao pakao, druga da je skuplji, ali ima razvijenije tehnologije. ja ne hvalim intel, i na amd-u sam vec 10 godina kao sto sam rekao, i govorim samo cinjenice koje jesu
inace intel je napravio cpu s 80 jezgri na 62w i uvijek je par koraka ispred amd-a (sto ne znaci da je amd los, malo je losiji i samim time jeftiniji), i marijanovic mi govori zasto se i3 ne moze oc-ati, a amd x4 moze (pa je zato kao bolji amd), a zna i sam da se overclockerski rekordi ruse bas s intelovim procesorima i svi veci projekti sto se rade, rade se na intelu i nvidiji
nvidija je cak i mocnija, gpu rendere nitko ne koristi jer su skupi, logo od rtl tv-a se 9 mjeseci rendirao na 10 racunala u lan-u s dvojezgrenim intelima (cpu), super racunalo (cpu) bi rendiralo u manje od mjesec dana, a nvidia (gpu) u 2 dana
a kada pojedinci pricaju, zasto uzeti 4 jezgre, kada moze 6, ovisi od drugih karakteristika, nije sve samo tako, i cisto za primjer, nvidia je napravila graficku s 8 gpu procesora od 2000mhz i pogadajte, na njoj ne mozete igrati ni jednu igru preko 5 fps-a, ali zato u 3d aplikacijama mozete ciniti cuda bozija, napraviti i rendirati igre zahtjevnije od deset crysisa skupa.
tako da ne treba gledati samo koliko jezgri nesto ima, ako ce te po toj logici, danasnja standardna racunala recimo imaju 4 jezgre od 3ghz i neku nabrijanu vga, uz 4gb+ ram memorije, i ako po takvoj logici gledate od sony-a cpu ima 1 jezgru na 333mhz, bez graficke kartice i bez ram memorije i jacine je kao standardno racunalo danasnjice koje sam vec naveo, zato ne mozete gledati laicki samo jezgre i ghz-e i to je to, ako ste netko tko se ne razumije u to, slobodno gledajte i ok je, ali kada se netko kao kuzi u racunala i izvaljuje nesto, sta reci

edit 2 ajde marijanovic zacepi ne mogu da te slusam s tim provalama, nemas dume nista o i3 ni o ikakvim tehnologijama intela, a bome ni amd-a.
i kao sto mozes vidjeti iz testa i3 je u rangu s cpu brzinom jednojezgrenog amd-a od 1.66ghz, ali zato i3 ima vga na koju sve guli, a amd nema
a to sto kazes da je doba dualca proslo, jos uvijek kada je rijec o cistoj cpu brzini, dvojezgreni skupljaju pobjede naspram danasnjih i7-ica i onih jacih od 16 jezgri

marijanovic
25-08-2012, 15:22
Ja overclock nisam spomenuo. Osim toga kad već spominješ OC, nije li trenutni držač rekorada AMD FX-8150 s nekih 8 GHz ili nešto takvo?

Intel jest bolji, to je činjenica. Ali ako hoćeš pošten Intel procesor, izvoli pa plati. Intel nema ništa "jako" a da je ispod 1500 Kn.

Ovo s Nvidijom bubaš totalne neistine, gluposti. U biti trollaš. Da je nVidiaj trenutno jača za proračune? lol puše u leđa AMD-u i ne može ga stići.
Serija GTX 600 jest dobra za igre, no ništa bolja od AMD-a za istu cijenu a što se same snage gpu-a tiče AMD je daleko jači s svojom GCN arhitekturom.

Šta je taj test koji si koristio? SuperPI koji ne može koristiti više od 2 jezgre? Probijanje passworda na rar arhivu nekim jadnim algoritmom? Nešto što iskorištava samo 1 jezgru?
Ili nešto što funkcionira samo random? Jerbo rezultati su ti čudni, upitni.

EnGuardian
25-08-2012, 15:36
prvo, intela su clockali na 10ghz, i amd je spusio
drugo, intel je skuplji, i ima more tehnologija od kojih amd nema ni pola, i zato su skuplji
trece kao trolam, realno nemas pojma o nvidiji niti renderima, da samo znas strukturu vga, i gpu-a pogotovo, sve bi ti bilo jasno, opcenito se zna da je gpu brzi za od cpu-a i to u vecim razmjerima poput 200 puta brzi, radim s racunalima onoliko koliko si ti star i znam vec dosta tog
cetvrto, test, nemas blage veze, za tvoju informaciju nisu bili srot programi, i koriste sve jezgre

mogu ti reci decko samo da nemas blage veze, koliko god mislis da znas, realno nemas pojma i zato nema svrhe raspravljati se s neznalcem koji ima neko svoje videnje i koji kumi amd u nebesa, pogotovo dudum koji je ubijeden u jedno sto nije tocno, sve sto sam rekao je istina i mozes izgooglati ili sam testirati, ili si slozi 100+ racunala, podijeli ih na amd/ati i intel/nvidia i budi na njima, radi sta god zelis, nema smisla s neznalicom ulaziti u rasprave

marijanovic
25-08-2012, 16:04
Svjetski OC rekordi: http://valid.canardpc.com/records.php
Koliko vidim prvo mjesto ja AMD, drugo mjesto isto AMD.

O Intelu na 10 GHz ni traga ni glasa. Toliki rekord a nigdje ga online NEMA. Kako to? Urota? Zavjera? Praznovjerje? EnGardianova glupavost?

Kojih to točno more tehnologija Intel ima a AMD ne? Ajde kad znaš, nabroji ih. Koje instrukcije podržavaju Intelovi najnoviji procesori a koje AMD-ovi? Koliko instrukcija više podržavaju Intelovi, a koje se ne rabe u AMD-ovim procesorima?
Misliš da AMD nema svojih tehnologija koje Intel nema? E pa da vidiš, ima. Npr ovo što su razvili i napravili čisto za Bulldozere. Intel je počeo s 3D tranzistorima (u visinu), AMD s Cluster Integer Core...

Da išta znaš znao bi da se GPU i CPU ne mogu porediti, pogotovo ne snaga. To su "čipovi" različite namjene; CPU je dizajniran da radi svoje zadaće, GPU da radi svoje.
CPU se ne može približiti GPU-u što se tiče operacija s pomičnim zarezom i jednostavnih meatematičkih operacija kao što je zbrajanje - zbog shadera, preciznije vertex shadera.
Isto tako, GPU ima svoja ograničenja - zadatke koje ne može obavljati - a koje jedan najjednostavniji CPU može.
Dobro sam upućen u strukturu i mikroprocesora i grafičkih procesora i čitavih grafičkih kartica; nešto što ti misliš da jesi a očito nisi.

Zbog čega bi starost osobe bila bitna ovdje na forumu? Misliš da ti s svojih 50 godina imaš više znanja od nekoga s 25 samo zato što imaš više godina?
E pa da te razočaram, ne dolazi znanje s godinama već s školovanjem, učenjem, proučavanjem i korištenjem.

O kojem se testu radi? Daj ga da ga i ja isprobam. Baš me zanima test u kojem jedan jednojezgreni prastari AMD tuče višejezgrenog novog Intela...

Tko diže AMD u nebesa? Ja to sigurno ne radim. Samo ga ne okaljavam jer za cijene koje ima uopće nije loš.

Sve što kažeš je istina? E pa pajdo kakva ti je to istina koju ne možeš dokazati? Možda EnGuardianovi teoremi i aksiomi?

EnGuardian
25-08-2012, 17:52
ajde suti, previse si pglu..

marijanovic
25-08-2012, 17:57
Pravi se javio...

šcer od SAVE BAĆIĆA
25-08-2012, 18:09
marijanovicu što ga ne steraš u tri krasne kada je tako bezobrazan ?

marijanovic
25-08-2012, 18:53
FMEe7JqBgvg

golfw12
25-08-2012, 20:39
Jednostavno nije to to, doba dualaca je prošlo.
slažem se

Intel jest bolji, to je činjenica. Ali ako hoćeš pošten Intel procesor, izvoli pa plati. Intel nema ništa "jako" a da je ispod 1500 Kn.
slažem se

Tko diže AMD u nebesa? Ja to sigurno ne radim. Samo ga ne okaljavam jer za cijene koje ima uopće nije loš.
potpis

neko davno je rekao tu na forumu

intel je bolji, ali amd je dovoljno dobar

EnGuardian
25-08-2012, 21:14
Jednostavno nije to to, doba dualaca je prošlo.
slažem se
i ne bas, tj. malo je kompleksno. realno je danas doba 4 jezgrenih, ali 2 jezgreni jos uvijek pobijeduju na brzini, ali ne i na snazi ili memoriji itd., ali kao sto rekoh, brzina obrade videa ili rendera na dvojezgrenim procesorima ide brze nego na 6-jezgrenim s time da se koriste sve jezgre. imate na netu test obrade videa, 4 jezgreni kojom brzinom obraduje video na 32bitnim windowsima i na 64 bitnim, i na 32 bitnim je cak 5 puta brzi nego na 64bitnom, ili recimo na 2 jezgrenom imas 50fps-a, a na 2x2 jezgrenom imas 40fps-a u igri, sto je jako cudno s obzirom na duple jezgre i duplo vise memorije, a cijena 2x2 je 4000 dolara, dok jedan 2 jezgreni danas mozes nabaviti na crno za 500kn, tako da je to sve skupa kompleksno i tu realno igraju neke druge cinjenice koje nisu ghz-i, jezgre, watti, voltaze, proizvodaci i sl., pretpostavljam da je fora u strukturama i materijalima, tj. nekim cudnim tehnologijama, ali ne znam, no cinjenica je da sama brzina procesora varira iz modela u model bez obzira na jacinu ili snagu. recimo imao sam slucajeve da mi likovi dofuraju stare pile s jednom intelovom jezgrom oc-ane na 3ghz i da se windows digne u roku 5min, dok mi na i7 treba pola sata iako je i7 daleko jaci od starih, ram je brzi, hdd je brzi, rom isti, fora je vjerojatno u oc-u s rupama, s riskantnim voltazama i sl., ali realno kada gledas brzi je kako god okrenes, ali ne i snazniji
a glede oc-a, ghz nemaju nikakve veze s brzinom, kao sto sam rekao sony cpu s jednom jezgrom od 333mhz, bez ram-a i vga ima brzinu koliku ima danasnja pila s dobrom vga, s dobrim ram-om i s 4 jezgre od 3ghz, a za rezultate, to su rezultati do 2009. godine, ali intela su nadrkali na 10ghz jos davno na jednojezgrenom, a i ne isplati se uzimati intel es procesore koji su jako skupi, bez garancije i clockati ga na 20ghz da srusis svjetski rekord s opasnoscu da ti izgori i izgubis pare realno, ali intelu to trenutno ni ne treba kada su napravili cpu s 80 jezgri, no kao sto rekoh, nije u tome sve

Intel jest bolji, to je činjenica. Ali ako hoćeš pošten Intel procesor, izvoli pa plati. Intel nema ništa "jako" a da je ispod 1500 Kn.
slažem se
tocno tako, koliko para toliko igre, ali istina je da intel nekada zna pretjerati s cijenom

Tko diže AMD u nebesa? Ja to sigurno ne radim. Samo ga ne okaljavam jer za cijene koje ima uopće nije loš.
potpis
da, ima ok cijene za svoje karakteristike, ali kako kaze autor ove teme, svaki je dobar za nesto, intel gruva u svoga sve i svasta pa im se ne isplati prodavati nesto jace od amd-a, a pri tome jos jeftinije
neko davno je rekao tu na forumu
intel je bolji, ali amd je dovoljno dobar
to ja cijelo vrijeme govorim

šcer od SAVE BAĆIĆA
25-08-2012, 22:05
Ako netko puno obrađuje video onda će to napraviti uz pomoć CUDA toolkita a ne nikakvog crnog Intela ili AMD-a.Što se igara tiče rasprava vam je totalno promašena .Igre su totalno procesorski nezahtjevne zbog štopanja konzola i konzolitisa da je više manje nebitno koji procesor imate a pogotovo je neisplativ i nepotreban skup procesor .Radije razliku u novcima uložiti u poštenu grafu AMD ili Nvidia potpuno svejedno .Koliko para toliko muzike .

EnGuardian
25-08-2012, 22:11
sve sto si rekao je cjelokupna istina

golfw12
26-08-2012, 05:58
@EnGuardian vidš da se možemo složiti oko svega :D

dođi na pivo u osijek

:friends:

EnGuardian
26-08-2012, 11:31
nije se problem sloziti oko istine i tocnosti a jos manji popit pivu he he

weird1
28-08-2012, 08:24
cek sta nije EnGuardian alt nekog s foruma? Ali od koga. Malo mi vuce na C po pisanju, a C se nekako vise ne vidja.
bas me zanima jel to on.

EnGuardian
28-08-2012, 12:06
alt c? ne ovo je aft f4

weird1
28-08-2012, 13:58
sta ces dosadno mi pa pogadjam,a da nije amd freak? on se nesto bio zakacio s marijanovicem i dovodio u pitanje njegove sposobnosti ako se ne varam, prije nego je otisao naravno.

EnGuardian
28-08-2012, 14:15
s ovog foruma svi pametni su otisli

Niko Bellic
28-08-2012, 15:22
s ovog foruma svi pametni su otisli
Bok glupane. :)

Neki ne čitaju ono što napišu, pa ih krokodil ujede za pišu. :)

EnGuardian
28-08-2012, 15:42
nisam ni rekao da sam pametan, glupane :)

marijanovic
28-08-2012, 19:07
Svatko tko ide samnom raspravljati i pošteno razgovarati ni ne treba otić sa ovog foruma. xD

@ Weird1 - Doctor Freak je imao nekih nesuglasica s glavnim urednikom časopisa (bar mislim) + ja sam mu u tekstu iz časopisa našao onak mali milijun netočnosti, krivih navoda, pogrešaka i zabluda... On nije mogao podnijeti da nije u pravu i stoga je otišao. E da, dio razloga odlaska bila je i kazna ovdje na forumu... koju je sam zaradio.