PDA

Pogledaj cijelu verziju : Odluka EU suda - moguća preprodaja digitalnih igara



Arbiter of Change
03-07-2012, 16:09
Izgleda da je po novome, bar za EU članice, na snazi novi zakon koji omogućava preprodaju digitalno kupljenih igara, što sugerira da su po novome sve digitalne igre koje ljudi posjeduju zaista njihoveSte da ih ne "iznajmljuju" više samo od servisa tipa Steam, Origin, itd. Kakve će ovo trajnije posljedice imati i hoće li ti isti servisi mijenjati način poslovanja ostaje za vidjeti.

Samo da ne sabotira ljetnu Steam prodaju. :)

http://www.rockpapershotgun.com/2012/07 ... ded-games/ (http://www.rockpapershotgun.com/2012/07/03/crikey-eu-rules-you-can-resell-downloaded-games/)
http://curia.europa.eu/jcms/upload/docs ... 0094en.pdf (http://curia.europa.eu/jcms/upload/docs/application/pdf/2012-07/cp120094en.pdf)

Well here’s some pretty huge news. The Court Of Justice of the European Union has just ruled that people should be able to resell downloaded games. In an environment where publishers are trying to destroy basic consumer rights like the ability to resell physical products you’ve paid for, this is one heck of a setback. And that’s no matter what it might say in the EULA. This could have absolutely enormous implications on how services like Steam, Origin, GamersGate and the like work, and finally restore some rights back to the gamer.

Kid A
03-07-2012, 16:18
Da li to znaci da ce u EU biti ukinuti oni online passovi (jer sad vise nemaju svrhe)?

Deadwalker
03-07-2012, 16:19
Ako će to biti tržišno pravilo na području zemalja EU, onda će Valve, EA i ostali morati mijenjati svoje odredbe u ugovoru te dosadašnji način poslovanja.
Al ok, sigurno će se izdavači izboriti za neko kompromisno rješenje - da se recimo ne mogu prodavati igre prvih 6 mjeseci od datuma kupnje. U interesu im je da ljudi razvikane naslove kupuju prvih par mjeseci izravno od samog distributera.

Sonic_Moronic
03-07-2012, 21:07
Odlično. Pošto digitalna prodaja sve više raste, bilo je i vrijeme da se donesu neki novi zakoni.

Sad kad bi još bilo neko pravo na posjedovanje u slučaju da servis propadne :|

Sgt. Bull
03-07-2012, 21:12
Servisi poput Steama i/ili Origina neće nikada propasti jer imaju ogroman kapital. Origin je EA-ovo oružje na digitalnom marketu i bilo bi glupo i neoprostivo da sebi dozvole da im nešto tako važno i veliko propadne. Steam je jednostavno preveliki da bi propao, nadrastao je svoju originalnu koncepciju i postao je glavni supplier manje-više svih gamera. Ostali su na marginali, i nemaju baš toliki uticaj na digitalnu pijacu.

Kid A
03-07-2012, 21:44
Ovo nema veze sa Steamom jer u EULI izricito pise da nam iznajmljuju samo licencu prilikom kupnje i nista vise. Tak da ne mozemo prodavati igre kad ih uopce tamo ne posjedujemo

kulamasta
03-07-2012, 22:19
Ovo nema veze sa Steamom jer u EULI izricito pise da nam iznajmljuju samo licencu prilikom kupnje i nista vise. Tak da ne mozemo prodavati igre kad ih uopce tamo ne posjedujemo


Potpuno je nebitno sto pise u euli ako je u koliziji s vazecim zakonima...

Zakon je iznad

Kid A
03-07-2012, 22:28
To ti bas i nema smisla

Sonic_Moronic
03-07-2012, 22:39
Ovo nema veze sa Steamom jer u EULI izricito pise da nam iznajmljuju samo licencu prilikom kupnje i nista vise. Tak da ne mozemo prodavati igre kad ih uopce tamo ne posjedujemo

Ima veze sa Steamom. Ali vjerojatno će naći način da to ograniče, prodaja po njihovim uvjetima ili tako nešto.

kulamasta
03-07-2012, 22:46
Na tvoju srecu ima i te kako smisla

Ako zivis u Zanzibaru svi zakoni moraju biti u skladu s ustavom Zanzibara, ako postoji sumnja da zakon nije u skladu s ustavom, zakon se ili mijenja ili se ukida, postaje nevazeci...

Svi ugovori, usmenii pismeni glazbeni moraju biti u skladu s zakonom Zanzibara koji je u skladu s ustavom Zanzibara....

Ako ugovor nije u skladu s zakonom Zanzibara, pogadjas, taj ugovor je nevazeci...


Tako ako eula nije u skladu s zakonom Zanzibara ti mozes kliktat bjespomucno po i agree i onda prekrsit sve odredbe iz te iste eule i nece ti biti nista: jerbo taj ugovor nije valjan


I to tako mora biti; jer inace mi moglo pisat u euli sitnim slovima da nakon sto stisne i agree moras predat nekog clana obitelji u roblje...

Ali to nemoj cinit, jerbo takav ugovor nije valjan i ne obvezuje te na nista...

Kid A
03-07-2012, 22:50
@sonic
Pa kao da je problem i sad izmijenit, svega pet minuta posla da se doradi koja stavka u EULI aka

"Koristenjem Steam accounta obvezujete se da koristite igre na neodredjeno vrijeme samo za vasu osobnu uporabu, bez resellinga etc" (vjerojatno bi to ljepse zvucalo al you get the point)

Uostalom Valve je baziran u Seattle tako da uvijek mogu igrati i na "van EU' kartu. Ma stotinu rupa u zakonu s kojim mogu ovo zaobici


Al ono najvaznije:

The fact that it's legal to resell software doesn't mean that it's their responsibility to facilitate the transfer of game licenses between accounts
U prevodu, boli ih k za taj zakon, samo imaju opciju da to implementiraju ako zele ali ne i obvezu

Maloki
04-07-2012, 00:35
Primjer ti je recimo kako je Blizzard morao uklonit real money aukciju iz Diabla 3 za Koreju jer se kosi sa njihovim zakonom o kockanju, a i sad su bili neki problemi zbog te "ti nisi vlasnik igre, samo ju smiješ koristit".

Uglavnom, po ovome ja sad mogu potpuno legalno prodati svoj Battlenet, random-mmo, Steam i kaj ti ja znam kaj account bez da kršim zakon. Ako mi account bude banan tužim ih jer su oni prekršili zakon.

Deadwalker
04-07-2012, 12:13
Malo sam se išao detaljnije informirati te mogu reći kako je ovo još jako daleko od konkretne primjene u gaming vodama kakvu ovdje svi očekujemo. Presuda se generalno odnosi na sudski spor između Oraclea i jedne njemačke tvrtke oko prava vlasništva nad softverskom licencom.
E sad, ovo u svakom slučaju jest presedan na koji se u budućnosti mogu pozivati zagovornici promjena pravila igre oko kupovine digitalnih sadržaja.

Što se tiče Steama, nisam baš proučavao EULA-u, no koliko znam, taj servis je više neki modificirani oblik knjižnice, nego li knjižara. Ne razumijem dovoljno dobro trgovačko pravo da mogu ustvrditi može li pojedina kompanija pod prisilom nekakvog zakona mijenjati svoj način (filozofiju) pružanja usluge, no logika mi govori da bi zakon trebao biti iznad svega.
Iako naravno, zakon nije teško "preveslati".

Btw, koga zanima, skraćena verzija presude je ovdje (http://curia.europa.eu/jcms/upload/docs/application/pdf/2012-07/cp120094en.pdf)

Tegla Ajvara
26-07-2012, 20:44
prodajem bf3
tj svoj acc od orgina
lol

Kid A
01-08-2012, 03:36
http://i.imgur.com/BEHyi.jpg
http://i.imgur.com/TXGBg.jpg
"Pretty much all virtual items on steam including games are no longer considered licenses and are considered subscriptions which you can not trade (unless bought as a gift). This is ONLY the case for EU valve"
http://puu.sh/NvPU


Pa kao da je problem i sad izmijenit, svega pet minuta posla da se doradi koja stavka u EULI

i told you so, i told you so

Babitz
01-08-2012, 07:50
And no shit was given.

IGoR_2803
01-08-2012, 08:43
Uostalom Valve je baziran u Seattle tako da uvijek mogu igrati i na "van EU' kartu. Ma stotinu rupa u zakonu s kojim mogu ovo zaobici


to sto je baziran u Seattleu nema nikake veze jer su za njih važeći i obvezujući zakoni one države di posluju... drugim riječima u svakoj državi moraju poštivati nacionalne zakone odnsno u zemljama članicama EU moraju poštivati EU zakone...

isto kao što i ne znam, Jameson ne može svoj whisky prodavat u nekoj ortodoksnoj islamskoj državi zbog lokalnih zakona bez obzira di imaju sjedište...

you get the point

Maloki
01-08-2012, 10:34
http://i.imgur.com/BEHyi.jpg
http://i.imgur.com/TXGBg.jpg
"Pretty much all virtual items on steam including games are no longer considered licenses and are considered subscriptions which you can not trade (unless bought as a gift). This is ONLY the case for EU valve"
http://puu.sh/NvPU
[quote="Kid A":26rx1ly1]
Pa kao da je problem i sad izmijenit, svega pet minuta posla da se doradi koja stavka u EULI

i told you so, i told you so[/quote:26rx1ly1]
Je, ali...


Na tvoju srecu ima i te kako smisla

Ako zivis u Zanzibaru svi zakoni moraju biti u skladu s ustavom Zanzibara, ako postoji sumnja da zakon nije u skladu s ustavom, zakon se ili mijenja ili se ukida, postaje nevazeci...

Svi ugovori, usmenii pismeni glazbeni moraju biti u skladu s zakonom Zanzibara koji je u skladu s ustavom Zanzibara....

Ako ugovor nije u skladu s zakonom Zanzibara, pogadjas, taj ugovor je nevazeci...


Tako ako eula nije u skladu s zakonom Zanzibara ti mozes kliktat bjespomucno po i agree i onda prekrsit sve odredbe iz te iste eule i nece ti biti nista: jerbo taj ugovor nije valjan


I to tako mora biti; jer inace mi moglo pisat u euli sitnim slovima da nakon sto stisne i agree moras predat nekog clana obitelji u roblje...

Ali to nemoj cinit, jerbo takav ugovor nije valjan i ne obvezuje te na nista...


Mogu oni to zvat licencama, pretplatama, srbima ili nešto deseto. Skroz ne bitno. Bitno je samo da po Europskim zakonima ti možeš dalje prodat "svoj" software, a u EULA-ma neka pišu kaj god žele. Ako ja odlučim prodat svoj bnet account ja to zakonski smijem. Korištenje drugih riječi ne mjenja značenje i sadržaj teksta, a nitko neće doslovno čitat neki pravni tekst. Tom logikom bi ja mogao otvorit trgovinu u kojoj prodajem sredstva za privremenu promjenu percepcije, raspoloženja i svijesti bez da dobijem kaznenu prijavu za preprodaju droga.

Delirium
01-08-2012, 10:47
Zašto se svi toliko pjene oko toga?
Kupit će te igru, igrat ju i ona preprodat?
Jeste to dosada radili?
Ja nisam. Ovo mi apsolutno ne mijenja život na niti jedan način.
Ljudi se pjene zbog "B-but my rights"
Ali to su prava koja nitko ne koristi.

kulamasta
01-08-2012, 14:56
Zasto nitko ne bi koristio ta prava

Meni je najnormalnije prodati ono sto mi ne treba a opet mogu dobiti neki novac za to

Windwalker
01-08-2012, 19:45
Ili ako kupiš sranje kao Silent Hill Homecoming pa ti ga steam zaključa i ne možeš ga se nikako riješit.

Kid A
01-08-2012, 19:48
Kako ti ga moze zakljucat, o cemu pricas

Hexfire
01-08-2012, 20:28
Ili kupiš GTA Complete pack pa ti ne rade Episodes from Liberty city :(.

W3DR4N
01-08-2012, 20:34
Glumac.

Maloki
01-08-2012, 21:54
Zašto se svi toliko pjene oko toga?
Kupit će te igru, igrat ju i ona preprodat?
Jeste to dosada radili?
Kako ću radit nešto ako to ne mogu? :)

Osobno bi se riješio dobrog dijela igara sa svog steama.

IGoR_2803
02-08-2012, 09:46
Ili kupiš GTA Complete pack pa ti ne rade Episodes from Liberty city :(.

zakaj ne rade? ja sam to isto kupio ali još nisam probao... nek se gone ak mi to neće radit...

W3DR4N
02-08-2012, 10:09
Normalno da radi.

Hexfire
02-08-2012, 10:15
Ili kupiš GTA Complete pack pa ti ne rade Episodes from Liberty city :(.

zakaj ne rade? ja sam to isto kupio ali još nisam probao... nek se gone ak mi to neće radit...

Ne znam točno, čekam odgovor supporta. Igra se ne pokreće. U task manageru se vidi proces EFLC.exe i to je to. Niti ima kakvog prozora ni ništa. Al kolko vidim po steam forumu hrpa ljudi ima problema s tim.

Kid A
02-08-2012, 17:35
http://i.imgur.com/bXcxw.jpg

Windwalker
02-08-2012, 17:55
Kao što rekoh. SRANJE!

(You don't own games, bla, bla.)

Babitz
02-08-2012, 18:55
To je puka semantika.

Kad kupiš fizičku igru, isto nisi njen vlasnik, tj. ne smiješ je duplicirat i reverse engineerat. Nije ništa drukčije od digitalne inačice. Idioti koji govore "ALI NE POSJEDUJEŠ IGRE NA STEAMU" su apsolutno isti ko oni "SUCK IT ATHEISTS THEY FOUND THE GOD PARTICLE" idioti.

Delirium
02-08-2012, 18:59
To je puka semantika.

Kad kupiš fizičku igru, isto nisi njen vlasnik, tj. ne smiješ je duplicirat i reverse engineerat. Nije ništa drukčije od digitalne inačice. Idioti koji govore "ALI NE POSJEDUJEŠ IGRE NA STEAMU" su apsolutno isti ko oni "SUCK IT ATHEISTS THEY FOUND THE GOD PARTICLE" idioti.

QFT

Deadwalker
02-08-2012, 19:05
To je puka semantika.

Kad kupiš fizičku igru, isto nisi njen vlasnik, tj. ne smiješ je duplicirat i reverse engineerat. Nije ništa drukčije od digitalne inačice. Idioti koji govore "ALI NE POSJEDUJEŠ IGRE NA STEAMU" su apsolutno isti ko oni "SUCK IT ATHEISTS THEY FOUND THE GOD PARTICLE" idioti.

Ne znam zašto uopće odgovaraš na njegove postove.

Windwalker
03-08-2012, 00:18
Imam God of War 3 u kutiji, igram i pojedujem igru.
I nitko mi ju ne može uzet osim zlih lopova.

Igram na steamu, nešto zajebem, bannaju me i uzmu mi sve što sam platio svojim krvavo zarađenim novcima.
Što logika govori?

Babitz
03-08-2012, 05:35
Logika govori da si malouman jer varaš u online igrama i da si dobio ono kaj si zaslužio.
Pazi sad ovo.
Imaš God of War 3 u kutiji za PS3. Ne moš modat igru. Moš je igrat samo onako kako je to veličanstveni Sony predvidio. Modaš konzolu i Sony će napravit sve u svojoj moći da je bricka i odu tvoji teško krvavo zarađeni novci. Jer ti si vlasnik konzole i moš s njom kaj želiš, jelda? Kako je ovo ikako pravednije od benanja zbog varanja online na steamu?
HINT: TI NISI VLASNIK SVOJE KONZOLE NI SVOJIH IGARA U KOJEM GOD SE FORMATU NALAZILI OLOLOLOLOLOLOLOLO

Alternativno, pazi ovo, no pridrži se za nešto jer će te šokirati i skrhati ono što tvoj mozak percipira kao fabriku realnosti.
Imaš GoW3 u kutiji. Posudiš nekome / pas ti ju pojede / zli lopov ti ukrade. Moš se jebat frende. Kupi novu, supportaj developere EHEHEHE.

S druge strane imaš igru na Steamu. Moš downloadat kolko hoćeš, gdje hoćeš i otkud hoćeš. Ukrast ti račun mogu samo ako si totalno malouman, a pomisao da ćeš sve jednog dana izgubit jer će Valve propast je tako glupa jer je vjerojatnost takvo nečeg tako astronomski zanemariva da moraš biti pants-on-head retardan da u to vjeruješ.
_________________________
Applying Windwalker logic
...
Calculating
...

Zaključak:
Steam je fašizam i za pedofile.

šcer od SAVE BAĆIĆA
03-08-2012, 07:45
Imam God of War 3 u kutiji, igram i pojedujem igru.
I nitko mi ju ne može uzet osim zlih lopova.

Igram na steamu, nešto zajebem, bannaju me i uzmu mi sve što sam platio svojim krvavo zarađenim novcima.
Što logika govori?

Nova generacija konzola se kompletno prebacuje na digitalnu distribuciju .Igre u kutijama će postati poput CRT televizora.Ima ih za kupiti u onim "trećim" zemljama .Hebiga , preprodaja rabljenih igara ih košta isto kao i piratluk ako ne i više od toga .Piratizirana igra ne mora značiti i direktni gubitak jer nitko ne može znati da bi ju pirat stvarno i kupio dok je mogućnost preprodaje originala sigurni gubitak .Zato se "banda" dobro sjetila kako tome doskočiti .možeš po ovoj odluci suda preprodati igru u digitalnom obliku , ali tko to radi kada u velikoj većini slučaja na svom profilu imaš više naslova .Prodaja takvog profila se gotovo nikada ne isplati .

Windwalker
03-08-2012, 10:16
Znači, hoćete reći da smo sjebani, u bilo kojem formatu.

Što je sljedeće? Još će reći da kruh koji kupim nije moj, već posuđen.
No, tu nema beda da im ga vratim, nakon što ga obradim, jel.


Logika govori da si malouman jer varaš u online igrama i da si dobio ono kaj si zaslužio.


Ma ne varam ja, već me plaši da me ne bannaju ako negdje kažem da je Gabe debeo ili nešto tako.

Inače, onaj zaključak ti je donekle točan.



Nova generacija konzola se kompletno prebacuje na digitalnu distribuciju .Igre u kutijama će postati poput CRT televizora.Ima ih za kupiti u onim "trećim" zemljama.
Pa onda sam miran. Ak mi nismo 'treća' zemlja, tko je?