PDA

Pogledaj cijelu verziju : Računalo krepava



cham3leon
04-05-2012, 16:51
Sad maloprije se počelo dešavati. Surfam po netu i najednom se komp ugasi ko da je struje nestalo. Čudno. Probam ga upaliti, radi jedno 3, možda 4 sekunde i opet se ugasi.

Najprije sam mislio da mi je možda HDD otišao, jer ovaj na kojem imam OS-ove instalirane je već dosta star, a i činilo mi se da je izvisio točno na onom dijelu kad bi se trebao aktivirati bootloader, međutim, to sam otpisao jer sam onda pokušao ući u BIOS koji bi trebao raditi bez obzira na HDD, pa se i na njemu ugasio.

Na guglu, prvi link koji sam našao je ovaj (http://www.knowledgesutra.com/discuss/ttipft-shuts.html)Sgdje ljudi među ostalim spominju i viruse koji brišu BIOS. Doduše, kad sam probao ući u BIOS konfiguraciju, prije nego se ugasio vidjelo se da prepoznaje BIOS i da je spreman ući u config, a osim toga, to ne bi objasnilo prekid rada u windowsu. Da li takvi virusi uopće postoje, btw?

Pretpostavljam da to ostavlja napajanje (u što sumnjam, jer to je Corsair CX400 koji me izvrsno služio zadnje 2-3 godine), i dakako matičnu. I možda procesor. Ne znam da li bi ovakvi simptomi uopće značili fail procesora.

Matična je glavni sumnjivac, ona je dosta stara, bit će jedno 4 godine, možda i 5, a iz one druge teme se vidi da joj je ona CMOS baterijica rikla. Da li to možda ima kakve veze s tim?

Ideje?

W3DR4N
04-05-2012, 16:59
Meni je nedavno krepavao komp i u takvoj situaciji, jedini pravi pristup je metoda eliminacije. Prvo isključi disk i odi u bios. Zatim optički pogon. Probaj na jednoj keksi rama. Pa na integriranoj grafičkoj ako imaš. Ako ništa ne uspije, na kraju ti ostanu samo matična, procesor i napajanje.

I daj kupi bateriju điberu škrti.

Niko Bellic
04-05-2012, 17:05
Ta baterijica ti drzi na zivotu BIOS postavke, a u slucaju da je gecrkt BIOS se resetira na default podesenja. Ako ti neka od komponenti u racunalu treba drugacije postavke, mozda ti to nakon resetiranja na default onemogucava bootanje. Definitivno je trebas zamijeniti ako nemas dual BIOS, ali mislim da je kod tebe i nesto drugo u pitanju. Sebi sam neki dan zamijenio baterijicu, jer mi je komp poceo zajebavat kod bootanja (sat se resetirao na 2008. godinu LOL) i sad je sve super. Probaj to prvo, kosta te tek nesto sitno. Uzeo sam si komplet sa dvije CR 2032 baterijice (Panasonic) za manje od 20 kuna.

marijanovic
04-05-2012, 17:15
Prvo što bih ja na tvom mjestu napravio je odspojio sve i očistio nešto ako treba čišćenje.
Onda bih pregledao jesu li svi kondenzatori na matičnoj u redu (da nije koji napuhan, napukao ili procurio), ako je neki sumnjiv zamijenio i sve fino sastavio.
Nakon toga bio zamijenio bateriju i pokušao ponovno upaliti računalo.
Ako i nakon toga ostane prisutan problem, slijedeće bi bilo isprobavanje s samo jednim modulom memorije pa s drugim (da se eliminira RAM problem).

cham3leon
04-05-2012, 17:17
@Wexan: Nisam škrt nego sam lijen. I btw, ista stvar mi je i ako probam ući u BIOS. U njemu ne mogu napravit ništa.

@NIko: Ne bi smjelo biti to problem, iako bih si trebao kupit tu bateriju, da. U BIOS-u mislim da nisam ništa mijenjao od defaulta.

Inače, sad sam pustio komp da stoji malo duže vrijeme, i sad je čak krenuo u boot, Ubuntu se počeo pokretati, i onda opet fail. Sad, neki po forumima okolo tvrde da bi isto moglo biti do ekstremnog pregrijavanja procesora, nekima je čak bilo zbog toga što se ventić na hladnjaku od proca prestao okretati, ali meni se sve normalno vrti i sve normalno izgleda. A da je bilo nekog pregrijavanja, valjda bih to osjetio, jer sam maloprije igrao Skyrim, a znam već iz iskustva s ovim procom da kad se pregrije, frame rate pada na slideshow brzinu dok se malo ne pohladi.
Ne znam, sad iduće bih mogao malo pregledati RAMe, mada ne bi smjelo biti do toga. Kad RAM zakaže, onda se komp ne ugasi sasvim nego samo zablokira, bar dok se to dogodi nakon bootanja.


EDIT: @marijanović: Pogledao sam sad malo na netu slike kako bi trebali izgledati pukli i napuhani kondenzatori, i pretražio sam po ploči, pa sve izgleda ok.

W3DR4N
04-05-2012, 17:20
Kondenzatori se napuhuju ili pucaju samo u Konohagakureu.

marijanovic
04-05-2012, 17:34
Kondenzatori se napuhuju ili pucaju samo u Konohagakureu.
Je, Nindže kondenzatori.

Niko Bellic
04-05-2012, 17:43
PODUZMI NESTO! Za pol sata ode na pivu, nemoj me drzati u napetosti!

cham3leon
04-05-2012, 17:44
Heh, našao sam potencijalni uzrok problema. Krenuo da ću skinuti jedan keks RAMa, okrznem rukom hladnjak od proca i vidim da visi na kopči, i uopće ne leži na površini procesora. Da ne spominjem kako sam pastu trebao promijeniti još dok je Sanader bio na slobodi, i da je sam hladnjak blatan ko cigansko naselje. Je li moguće da nisam primijetio nikakve simptome pregrijavanja u obliku štucanja i sličnog, nego da se naglo tako pregrijao da se ugasio?

marijanovic
04-05-2012, 17:51
Moguće je. Kod računala je svašta moguće.

Niko Bellic
04-05-2012, 17:53
Koja si ti sramota za PC Play forum. Hladnjak se treba redovno cistit i pasta mijenjat bar jednom u 3 godine.

marijanovic
04-05-2012, 17:58
Pastu se mora promijeniti svaki put kad se razdvaja hladnjak od procesora. Dakle ako se skida hladnjak mora se i pastu zamijenit.
A čistit, pa to valja abrem par puta godišnje, najmanje 1 puta u godini ako se ne skuplja puno prašine unutra...

cham3leon
04-05-2012, 18:45
Jebiga, lijen sam.

Bit ću ful razočaran ako namjestim hladnjak nazad, a opet ne bude radilo...

cham3leon
05-05-2012, 11:47
Sad vidim i zašto se kiler odvojio, jedan od plastičnih držača je puko :((((

Sad će bit MacGyverisanja...

marijanovic
05-05-2012, 12:49
Neće, McGyver nije toliko lijen. Ti ćeš radije kupiti novi hladnjak nego majstorisati taj stari.

cham3leon
05-05-2012, 13:02
Za AM2+ socket? Malo teže. Ma učvrstit ću ga nekako.

marijanovic
05-05-2012, 13:15
Zašto malo teže? Imaš i novih i polovnih. Kod AMD-a je to tako, isti hladnjak odgovara na Socket 939, AM2, AM2+, AM3, AM3+ a možda čak i FM1. Kao što rekoh, imaš i jeftinih i skupih i novih i polovnih...
No ako ti je pukla plastika od matične a ne držač od hladnjaka, onda to već nije zgodno.

cham3leon
05-05-2012, 13:28
Ona plastika koja stoji oko socketa. Ne znam sada da li to dođe sa matičnom ili sa hladnjakom, odnosno CPU-om, ali uglavnom na tome je jedna ručica pukla. Nije ni čudo s obzirom na to koliko je heatsink jako pritegnut na to.

marijanovic
05-05-2012, 13:34
To je od matične. Uglavnom ne dolazi s hladnjakom.
http://www.xsfans.com/images/medium/0937_MED.jpg

Niko Bellic
05-05-2012, 14:05
Daj oglas da kupujes neispravnu AM2/AM2+/AM3 maticnu i kad je kupis skini tu plastiku i nabij je u pak ili na svoju majku plocu, po zelji.

Mozda ti netko i pokloni neispravnu plocu. Koji ce to ionako kurac nekom. Ja bi je zalansirao u kontejner prije nego kazes brisalni gumi.

cham3leon
05-05-2012, 16:05
Nvm, riješio, i to bakrenom žicom, radi kao prije:

http://i.imgur.com/K0jtY.jpg

I am legend.


Jedino što sad kako se BIOS resetirao (a možda i nije do toga), prvi put kad sam bootao Windows mreža preko wireless sticka mi nije radila. Sad kad sam rebootao radi, ali primjerice u trayu su mi gotovo sve ikonice nevidljive i ne reagiraju. Al dobro, sve drugo lijepo radi. Problem riješen.


DAKLE PAŽNJA ljudima koji bi mogli imati neki sličan problem. Ako računalo radi svega par sekundi prije nego se ugasi, moguće je da se radi o TEŠKOM slučaju pregrijavanja.

Niko Bellic
05-05-2012, 18:14
Jedino što sad kako se BIOS resetirao (a možda i nije do toga), prvi put kad sam bootao Windows mreža preko wireless sticka mi nije radila. Sad kad sam rebootao radi, ali primjerice u trayu su mi gotovo sve ikonice nevidljive i ne reagiraju.
Točno tako je i meni bilo. Problem sam riješio tako da sam kupio...

http://zaslike.com/files/he2joua0ns54gyat8om7.gif

cham3leon
05-05-2012, 18:46
Pa kupio sam i novu bateriju i ubacio je unutra.

Niko Bellic
05-05-2012, 23:40
http://www.zaslike.com/files/qmoflar23uwss1ev4nun.jpg

cham3leon
06-05-2012, 09:34
U nekoj drugoj temi me provociraj. Tu se priča samo o problemima i rješenjima.

EnGuardian
07-05-2012, 11:55
ovo je forum