PDA

Pogledaj cijelu verziju : Pregrijavanje proca. POMOĆ!



thonchek
17-04-2012, 08:49
Pozdrav. Imam procesor AMD Athlon 6000+ x2. Prije mjesec dana zamjenio sam pastu na njemu i danas skužim da mi se pregrijava opet. Instalirao sam program Core Temp i na njemu mi pokazuje slijedecu temeperaturu: CORE1:84C CORE2:78C. Što da radim da temperaturu spustim na normalnu? Hitno je zbog radova za završni rad. Hvala!

marijanovic
17-04-2012, 10:27
1. Ne vjeruj tom smeću od programa.
2. Stavi HWMonitor, Aida64 ili nešto treće (SpeedFan npr) i pogledaj temperature.
Temperature jezgri su za q***, gledaj ukupnu temperaturu procesora koja i jest bitna.

thonchek
17-04-2012, 10:37
Nakon mjesec dana, pasta se već zapekla.
Pogledat ću temp u onim programima.

marijanovic
17-04-2012, 10:47
Ne bi pasta trebala biti tako loša, osim ako nisi uzeo neku žnj tipa Spire BlueFrost (al i one bi trebale biti OK barem godinu dana).
Kada si mijenjao pastu, jesi li dobro očistio (ispuhao) hladnjak? Koje kućište je u pitanju i kakva ventilacija?

thonchek
17-04-2012, 10:49
Ne bi pasta trebala biti tako loša, osim ako nisi uzeo neku žnj tipa Spire BlueFrost (al i one bi trebale biti OK barem godinu dana).
Kada si mijenjao pastu, jesi li dobro očistio (ispuhao) hladnjak? Koje kućište je u pitanju i kakva ventilacija?

Prije mjsec dana sam ju mjenjao. Neznam točno koja je, ali je koštala oko 50 kn, kvalitetnija je. Sve sam dobro pročistio i ispuhao. Kučište je coolermaster, ali su otvorene stranice tako da ventilacija nema svoju ulogu.

marijanovic
17-04-2012, 11:41
Zašto držiš kućište otvoreno? To je puno gore nego dobra ventilacija u kućištu (dobar protok zraka), doslovno su osjetno veće temperature.
A dobar protok zraka ne znači nužno i hrpa glasnih ventilatora velike brzine, bitno je samo da hladniji zrak ulazi a topliji da se izbaciva van.
Dakle dovoljno je dva ventilatora za npr sprijeda upuh i odostraga ispuh + uredan cable management (da kabeli ne smetaju protok zraka).

Koje temperature ti pokazuju oni programi?

Kako si i koliko paste nanio kada si mijenjao?

Da nisi možda stavio pastu, stavio hladnjak pa podigao hladnjak da vidiš kako se razmazala pasta pa vratio hladnjak?
Ne bi čovjek vjerovao koliko ima bisera što tako rade, a to se ne treba raditi jer tako dospiju mjehurići zraka u pastu.

Kostolomac
17-04-2012, 11:43
Temperature jezgri su za q***, gledaj ukupnu temperaturu procesora koja i jest bitna.
Koji prozor? Pa što nisu CoreTemp/RealTemp i slični programi i niknuli zbog toga što se počela veća važnost pridodavati temperaturi jezgri? :?
Daj pliz neki link na tu ponovnu promjenu mišljenja.

marijanovic
17-04-2012, 11:57
Koliko je meni poznato komp se gasi kad temperatura procesora prijeđe određenu granicu a ne kad temperature jezgri prijeđu.
Temperature jezgri mogu biti očitane kao veće nego temperatura termalne zone procesora, kao manje, mogu biti krivo očitane ili uopće ne očitane.
Ono što je bitno je temperatura termalne zone procesora.
Kada AMD kaže da je za određeni procesor sigurna temperatura do npr 65°C to se odnosi na temperaturu termalne zone procesora (TZ0, cpu temp).
Ne treba mi link za zdrav razum, samo treba malo razmisliti. Ne kažem da temperature jezgri nisu bitne, al pitanje je kako se mjere i koliko su mjerodavne (realne).

Kostolomac
17-04-2012, 12:47
What is TjMax?

Tjunction Max (TjMax) is the maximum temperature the manufacturer has rated their processor at. This value represents the maximum temperature the hottest part of the processor core should not exceed.
This value should not be confused with the TCaseMax rating, which indicates the maximum temperature the top-center of the processor's heatspreader should not exceed.
If your CPU is rated for 100C TjMax, and it was nearing the 100C value in the temperature fields, that is a sign of overheating. The temperature should not exceed this value, or it may cause instability, shorten the life of the CPU and cause massive performance issues.
A rule of thumb dictates that the temperature should be kept around 20C or lower below the TjMax value while under full load.

What is considered to be a safe temperature for my processor?
For processors with the "TjMax" value being shown in Core Temp it is usually considered best to keep the temperature 15-20C below that value when the processor is under full load.
For chips which don't provide a TjMax value, such as the AMD K8 family of chips, it's best to keep the temps under 70C full load.
Kao što vidiš, i temperature jezgri su bitne. Problem su ljudi koji pobrkaju njih sa temperaturom kućišta procesora i misle da vrijede ista pravila.
Jako bitno za one koji gledaju temperature jezgri: http://www.overclock.net/t/476469/the-t ... d-voltages (http://www.overclock.net/t/476469/the-truth-about-temperatures-and-voltages)

@thonchek, sorry na spamu =)

thonchek
18-04-2012, 09:38
Zašto držiš kućište otvoreno? To je puno gore nego dobra ventilacija u kućištu (dobar protok zraka), doslovno su osjetno veće temperature.
A dobar protok zraka ne znači nužno i hrpa glasnih ventilatora velike brzine, bitno je samo da hladniji zrak ulazi a topliji da se izbaciva van.
Dakle dovoljno je dva ventilatora za npr sprijeda upuh i odostraga ispuh + uredan cable management (da kabeli ne smetaju protok zraka).

Koje temperature ti pokazuju oni programi?

Kako si i koliko paste nanio kada si mijenjao?

Da nisi možda stavio pastu, stavio hladnjak pa podigao hladnjak da vidiš kako se razmazala pasta pa vratio hladnjak?
Ne bi čovjek vjerovao koliko ima bisera što tako rade, a to se ne treba raditi jer tako dospiju mjehurići zraka u pastu.

73C pokazuje, ali ne temp jezgre, nego proca.

Dosta paste, nisam ju nanio pa stavio vent, pa gledao jel se razmazala nego sam ju prvo razmazo, pa stavio vent. Prije mjesec dana

Niko Bellic
18-04-2012, 15:46
Stavi pastu na sredinu proconje i nek bude velicine zrna rize (3 do 4 milimetra kvadratna), pa nasadi hladnjak rego i toe to rista. Ako i tada budes imao problema s temperaturom, javi se da proanaliziramo kaj da se dalje dela.

GLHF :)

thonchek
20-04-2012, 08:42
Stavio sam pastu na sredinu procesora velicine zrna rize, hladnjak samo stavio na njega..Komp se u idle-u nakon petnajstak minuta resetiro zbog pregrijanog proca....

weird1
20-04-2012, 11:15
U idle-u? Mislio sam da provjeris voltazu proca i da pratis broj okretaja ventilatora da li se on vrti stalno i na koliko, ali uz ove temperature koji nisu ljetne, u idle-u da se ugasi tako brzo, neznam jedino mozda da hladnjak nije dobro sjeo? Iako me, buduci da si ga vise puta stavljao, cudi da moze biti to.

Jel mozes malo pojasniti kazes danas si primjetio opet, u svom provm postu. Jesu li temperature bile tako visoke i prije promjene paste(ono prije mjesec dana), a nakon promjene se vratilo u normalu, a nakon te promjene na normalu nisi nista dirao tipa oc, dizanje voltaze? Mislim glupo pitanje, ali eto kad si tada sredio temp mozda si se odlucio za oc i dizanje voltaze?

Provjeri, napisi voltazu, broj okretaja ventilatora u windowsima i provjeri da li je hladnjak cvrsto pripijen uz proc ili je onak klimav, slabo drzi.

marijanovic
20-04-2012, 12:00
Glupo pitanje; jesi li prije promjene paste uklonio staru i s procesora i s hladnjaka?
I još gluplje pitanje; da nisi možda zaboravio uključiti ventilator hladnjaka u matičnu?

E sad nešto treće, ovaj puta ne glupo, mom bratiću je s X2 6000+ pokazivalo temperaturu procesora da ide na 80 u većini programa.
Osobno mu kompresorom ispušem hladnjak, zamijenim pastu, sve ugradim i ono opet a ne bi smjelo.
I onda skužim da programi krivo pokazuju, da se radi o temperaturi čipseta. Očistim malo pasivni hladnjak čipseta i temperatura padne.
Padne na nekih 70-74 stupnja. Nagovarao sam ga da uzme neki vent da stavi da puše po čipsetu, al kaže neće jer i onako primarno koristi laptop.
Dakle bilo je obrnuto pokazivanje - zamijenjeno temperatura čipseta i temperatura procesora. Procesor mu je hladan.

I još jedno pitanje za kraj, je li na matičnoj najnoviji bios?

thonchek
20-04-2012, 17:46
U idle-u? Mislio sam da provjeris voltazu proca i da pratis broj okretaja ventilatora da li se on vrti stalno i na koliko, ali uz ove temperature koji nisu ljetne, u idle-u da se ugasi tako brzo, neznam jedino mozda da hladnjak nije dobro sjeo? Iako me, buduci da si ga vise puta stavljao, cudi da moze biti to.

Jel mozes malo pojasniti kazes danas si primjetio opet, u svom provm postu. Jesu li temperature bile tako visoke i prije promjene paste(ono prije mjesec dana), a nakon promjene se vratilo u normalu, a nakon te promjene na normalu nisi nista dirao tipa oc, dizanje voltaze? Mislim glupo pitanje, ali eto kad si tada sredio temp mozda si se odlucio za oc i dizanje voltaze?

Provjeri, napisi voltazu, broj okretaja ventilatora u windowsima i provjeri da li je hladnjak cvrsto pripijen uz proc ili je onak klimav, slabo drzi.

Hladnjak je dobro sjeo. Na procu nisam mijenja pastu ima dobrih dvije godine. Prije mjesec dana uocio sam na dodir da je hladnjak prevruć, pa sam zamjenio pastu, hladnjak je bio hladan mjesec dana i sad opet vruć, dvaput sam zamjenio pastu i opet je vruć. Nisam ništa dirao u biosu, niti mijenjao voltaže, znači sve je po defaultu. Hladnjak cvrsto drzi.

thonchek
20-04-2012, 17:48
Glupo pitanje; jesi li prije promjene paste uklonio staru i s procesora i s hladnjaka?
I još gluplje pitanje; da nisi možda zaboravio uključiti ventilator hladnjaka u matičnu?

E sad nešto treće, ovaj puta ne glupo, mom bratiću je s X2 6000+ pokazivalo temperaturu procesora da ide na 80 u većini programa.
Osobno mu kompresorom ispušem hladnjak, zamijenim pastu, sve ugradim i ono opet a ne bi smjelo.
I onda skužim da programi krivo pokazuju, da se radi o temperaturi čipseta. Očistim malo pasivni hladnjak čipseta i temperatura padne.
Padne na nekih 70-74 stupnja. Nagovarao sam ga da uzme neki vent da stavi da puše po čipsetu, al kaže neće jer i onako primarno koristi laptop.
Dakle bilo je obrnuto pokazivanje - zamijenjeno temperatura čipseta i temperatura procesora. Procesor mu je hladan.

I još jedno pitanje za kraj, je li na matičnoj najnoviji bios?

Uklonio pastu i sa proca i sa hladnjaka, alkoholom.
Uključio sam i vent na matičnu.
Moj procesor je na dodir vruć, vrel. Na matičnoj nije najnoviji BIOS.

marijanovic
20-04-2012, 18:57
Nisi odgovorio na moje upite. !!!

thonchek
20-04-2012, 19:27
Ovako u BIOS-u pise:
Reset case open status----Disable
Case opened--------------Enable
Vcore---------------------1,456V
DDR2 1,8V-----------------1,952V
+3,3V---------------------3,36V
+12V----------------------12,236V
System temp---------------26°C
CPU temp------------------41°C
CPU Fan speed-------------2319rpm

Takve su postavke u BIOS-u, dali je sve uredu sa njima?

marijanovic
20-04-2012, 19:48
Ajd za početak flashaj najnoviji bios na ploču. To napravi prvo.

To što si naveo nisu postavke nego vrijednosti koje ti senzori očitavaju i to je sve uredu.

Jesi zatvorio kućište i sredio protok zraka?

Kostolomac
20-04-2012, 22:07
Što nije Vcore previsok? Prema AMD-u je 1.4V gornja granica preporučenog napona: http://products.amd.com/en-us/DesktopCP ... spx?id=451 (http://products.amd.com/en-us/DesktopCPUDetail.aspx?id=451)
Naletio na ovo:

I've got a athlon 64 x2 6000+ processor
and in the past the processor reached
temps over 100c and then it turned itself off
I've tried new coolers and *** but that didn't work.
After all i found out the voltage was too high
I changed it to 1.375v and now it works perfectly
and the temp of the processor never passes
55c. even when i'm playing cod6 with all graphics
on max and resolution on max and dts surround sound

Niko Bellic
20-04-2012, 22:50
Bas sam to htio napisati.