PDA

Pogledaj cijelu verziju : Rat u Iranu - skora realnost ili ipak ne?



josip_kraš
12-03-2012, 09:49
http://www.tportal.hr/vijesti/svijet/18 ... -Iran.html (http://www.tportal.hr/vijesti/svijet/181482/sto-ce-presuditi-u-dizanju-bombardera-na-Iran.html)

Što mislite hoće uvesti oni demokraciju tamo?
Situacija je ovakva:
Obami baš ne ratuje
Iranu pogotovo ne protiv Amera
Izrael pod svaku cijenu želi zbombati njihov nuklearni program a očito ne može bez SAD-a iza leđa

Macolla
12-03-2012, 16:41
Glasao sam za da jer nema razloga da SAD prestane raditi ono što je do sad radio. S time da uopće ne odobravam akcije amera, oca da im jebem. Ponašati se kao globalni policajac a imati oružja kao polovina ostalog svijeta uopće nema logike.

Babitz
12-03-2012, 18:32
Bojim se da ne znaš što je logika.

W3DR4N
12-03-2012, 18:51
KBK

Aerial
12-03-2012, 19:32
Glasao sam za da jer nema razloga da SAD prestane raditi ono što je do sad radio.

Sumnjam da će ovaj put opet zagristi na istu udicu. Valjda su naučili dovoljno na primjeru Vietnama, Afganistana pa i Iraka. Vojni stroj funkcionira do određene mjere, al SAD nije više u poziciji da odabire sukobe dok im vlastiti narod krepava pod nerješenom državnom infrastrukturom.

Ako će napadati nekoga, onda će to biti neki trećesvjetski ološ kojeg se ionako crpi već. Da li su pokušali to upravo neki dan s Ugandom ili ne, ostaje da vidimo.
Bliski Istok je zbilja postao preosjetljiv na ta sranja, a potencirati opasnost na nuklearnu razinu je ravno samoubojstvu.

Izrael, on the other hand, je postao novi Reich, tako da me ne bi začudilo da pokušaju neku glupost napraviti.
Bed je u tome što je toliko vezan za svoju "lijepšu polovicu" SAD da će vršiti pressing na njih za uključenje. Ako Obama ima nešto soli u glavi onda će nastaviti sa dosadašnjom anti-Netanyahu stavom.

whiskey
12-03-2012, 20:28
Jebiga, "mali" problem za Izraelce je islam i vjernici koji nece prestat mrzit židove dok ih ne istrijebe s tog teritorija. Zapravo islamisti ce vjecno mrzit židove tako da Izraelci s utemeljenim pravom mogu zveckat oružjem po tom neukom i religijski zatucanom narodu dok god se ne opamete.

j1N1zhUm84w&feature=related

Delirium
12-03-2012, 20:31
Inače, prije bih podržo Palestince nego Izraelce, to što ameri imaju želju da "demokratiziraju" pola svijeta je jedno, ali povijesno gledano ta zemlja pripada arapima više nego ikome. To što Izraelci nemogu prihvatit tu činjenicu je drugi problem. Oni su, narod bez zemlje (No BiH pun intended) i sad se, nakon masovnog iseljavanje iz Europe u 20.st pokušavaju ugurat arapima. Al ne ide.

Aerial
12-03-2012, 20:38
Zar nisu Izraelci tamo živjeli od... kajaznam 2 tisućljeća pr.Kr?
Imaju prava i jedni i drugi, valjda je samo pitanje čije zlatno tele ima veće rogove :D

Delirium
12-03-2012, 20:50
http://www.kadaitcha.com/wp-content/uploads/2009/01/palestineshrinks.jpg

To UNovo namirenje je bila pogreška, oni možda jesu tamo živjeli od prije 2k godina, ali kao manjina, to bi bilo kao da se Pešćenica odvoji od Hrvatske i traži zemlju jer oni tu žive XY godina

whiskey
12-03-2012, 20:51
Evo ovo poslušajte.
9Vaw658Bow8

Delirium
12-03-2012, 20:54
"Western liberal guilt"
Stopped there.

Ako iko koristi zapadni "guilt" onda su to Izraelci, i to još od 40-ih

Sgt. Bull
12-03-2012, 20:58
Inače, prije bih podržo Palestince nego Izraelce, to što ameri imaju želju da "demokratiziraju" pola svijeta je jedno, ali povijesno gledano ta zemlja pripada arapima više nego ikome. To što Izraelci nemogu prihvatit tu činjenicu je drugi problem. Oni su, narod bez zemlje (No BiH pun intended) i sad se, nakon masovnog iseljavanje iz Europe u 20.st pokušavaju ugurat arapima. Al ne ide.

Bosanci imaju svoju domovinu i ta se domovina kroz vijeke vijekova zvala Bosna. Kasnije je postala Bosna i Hercegovina (i ne, nemam problem sa time baš naprotiv, pola familije mi je iz Hercegovine so go figure). Problem je što mnogi ne shvaćaju kako je Bosna primarno domovina Bosanaca pa tek onda Hrvata i Srba (odatle i to tvoje mišljenje kako smo mi, Bosanci, bez zemlje. Nismo mi bez zemlje, nego su našu zemlju i drugi naselili). Druga je stvar što Dejtonskim sporazumom, ja kao netko ko živi u BiH cijeli život nisam u stanju da se izjasnim kao Bosanac već kao Bošnjak (koje je inače nastalo od Benjamina Kalaja i njegove želje da odvoji Bosanske Muslimane od Bosanskih Srba i Hrvata). Jednostavni cilj je bio (i ostao) da se ljudi etiketiraju i to im uspjeva.
Treća stvar koja je veliki problem za BiH jeste to što jedna manjina odbija da se povinuje i prihvati činjenicu da je manjina. Dodik već godinama gospodari RS-om čisto zbog toga što je u stanju ubjediti većinsko stanovništvo da su ljudi (i Bosanci i Hrvati) iz FBiH "oni tamo" a ne prve komšije. Nedavno sam gledao situaciju kada su novinari ispitivali građane "Istočnog" Sarajeva i Banja Luke o 1. 03. (dan nezavisnosti BiH) i većina ih je odgovorila sa jednim žalosnim tonom prepunim mržnje. No to je sušta realnost i utucanost "onih tamo" na koju mi ne možemo utjecati. Siguran sam da i kod "nas" ima istih takvih i to u velikom broju.

Ameri demokratizuju pola svijeta samo zato što su oni baš kao srednjoškolskog nasilnika kojemu nitko ne staje na put.

Izrael je država nastala na idealu od prije par tisuća godina. Problem je što je tu odvajkad bio netko drugi a ne Izraelci. Problem je što za razliku od BiH, Izraelci su svoju domovinu dobili otimačinom zemlje od Arapa. Tamo rat traje oduvijek. Kada su mome ocu '94 ponudili da se, iz ratnog Sarajeva preseli u Jeruzalem, kategorički je odbio odgovorivši kako će ovde rat ovde, možda i prestati dok gore...

System
12-03-2012, 21:11
Bosanci imaju svoju domovinu i ta se domovina kroz vijeke vijekova zvala Bosna. Kasnije je postala Bosna i Hercegovina (i ne, nemam problem sa time baš naprotiv, pola familije mi je iz Hercegovine so go figure). Problem je što mnogi ne shvaćaju kako je Bosna primarno domovina Bosanaca pa tek onda Hrvata i Srba (odatle i to tvoje mišljenje kako smo mi, Bosanci, bez zemlje. Nismo mi bez zemlje, nego su našu zemlju i drugi naselili).

Smijesno.

Sgt. Bull
12-03-2012, 21:12
Očito ne poznaješ historiju. Stoga šuti i drži se topica.

System
12-03-2012, 21:15
Ocigledno. Koliko god da se suzdrzavam da ne postam u ovakvim temama jednostavno nemogu da dozvolim takve gluposti prodju.

Sgt. Bull
12-03-2012, 21:16
Kakve gluposti? Historijske činjenice koje tebi smetaju? Nemam namjeru da se sa tobom raspravljam, očito je da nemaš pojma i da ideš samo sa ciljem da provociraš.

Aerial
12-03-2012, 21:21
Da malo backtrackam nazad na topic s Džonom :D

http://www.thedailyshow.com/watch/tue-march-6-2012/words-of-warcraft

Delirium
12-03-2012, 21:27
"responsible party to break up this fight"

He can't mean... *gasp* AMERICA!

YZdJRDpLHbw

McPingvin_v2.0
12-03-2012, 21:29
Kakve gluposti? Historijske činjenice koje tebi smetaju? Nemam namjeru da se sa tobom raspravljam, očito je da nemaš pojma i da ideš samo sa ciljem da provociraš.
Koje su to historijske činjenice? :D

Delirium
12-03-2012, 21:30
[quote="Sgt. Bull":1g8r22m9]Kakve gluposti? Historijske činjenice koje tebi smetaju? Nemam namjeru da se sa tobom raspravljam, očito je da nemaš pojma i da ideš samo sa ciljem da provociraš.
Koje su to historijske činjenice? :D[/quote:1g8r22m9]

Bosanski Ban Kulina, Bosansko-Humsko Kršćanstvo, Dinastija Kotromanić... Svi su oni bili autohtoni bosanci i djelov i bosanske povijesti...

Prije 600 godina.

Aerial
12-03-2012, 21:32
Držite se spoilera da ne dođe do locka :P

System
12-03-2012, 21:35
@Stg.Bull
Pa da, ono jedina stvar koju inace radim na internetu je da provociram ljude bez razloga tako sto cu da falsifikujem istorijske cinjenice.

Vidi, ne zelim da govorim o porijeklu muslimana u bosni i necu da bacam one srpske price kako ste svi srbi i slicno. Iskreno me zaboli pa da ste i marsovci. Posebno ne treba govoriti o istoriji jer ima toliko verzija iste da se ne vrijedi i baviti time. Ali govoriti da ti imas vise prava od srba i hrvata u bosni samo zbog druge religije (ili nacije ako ti je tako bolje) je smijesno. Znaci ja sam manje bosanac od tebe, iako citav zivot provedoh zivjeci u bosni i gdje mi je pola familije iz okoline sarajeva. Ma daj. Bosna se sastoji od tri konstitutivna naroda ne jednog. Ja sam bosanac koliko i ti, a pogodi sta - srbin sam, cak se i prezvam kao jedan bosanski kralj. A sto se tice mrznje, podjednako je zastupljena na sve tri strane, tako da ne mozes govoriti o mrznji samo jednog naroda, iako je istina da Dodik i kompanija forsaju to da bi se skrenula paznja sa ekonomske situacije. Ali ljudi su slijepi i bave se glupostima. Umjesto da se bave time sto nam hljeb i struja poskupljavaju svake godine a plate smanjuju, oni se bave ko je superiorniji i ko ima vise prava da zivi ovdje a ko ne.

Eto opet ja o onome sto navise mrzim.

Sgt. Bull
12-03-2012, 21:45
@Stg.Bull

Koje su to historijske činjenice? :D

Prvi bosanski ban - ban Borić, polovina XII stoljeća, u to vrijeme jedini samostalni vladar na ovim prostorima.


@Stg.Bull
Pa da, ono jedina stvar koju inace radim na internetu je da provociram ljude bez razloga tako sto cu da falsifikujem istorijske cinjenice.

Vidi, ne zelim da govorim o porijeklu muslimana u bosni i necu da bacam one srpske price kako ste svi srbi i slicno. Iskreno me zaboli pa da ste i marsovci. Posebno ne treba govoriti o istoriji jer ima toliko verzija iste da se ne vrijedi i baviti time. Ali govoriti da ti imas vise prava od srba i hrvata u bosni samo zbog druge religije (ili nacije ako ti je tako bolje) je smijesno. Znaci ja sam manje bosanac od tebe, iako citav zivot provedoh zivjeci u bosni i gdje mi je pola familije iz okoline sarajeva. Ma daj. Bosna se sastoji od tri konstitutivna naroda ne jednog. Ja sam bosanac koliko i ti, a pogodi sta - srbin sam, cak se i prezvam kao jedan bosanski kralj. A sto se tice mrznje, podjednako je zastupljena na sve tri strane, tako da ne mozes govoriti o mrznji samo jednog naroda, iako je istina da Dodik i kompanija forsaju to da bi se skrenula paznja sa ekonomske situacije. Ali ljudi su slijepi i bave se glupostima. Umjesto da se bave time sto nam hljeb i struja poskupljavaju svake godine a plate smanjuju, oni se bave ko je superiorniji i ko ima vise prava da zivi ovdje a ko ne.

Eto opet ja o onome sto navise mrzim.

Gdje sam ja to rekao da ja imam više prava nego ti? Upravo si samog sebe etiketirao. I to je ono što meni konstantno ide na živce. Što se svi u ovoj jebenoj državi etiketiraju kao Bošnjaci, Srbi, Hrvati, Manjine, Cigani, Kurci i palci. Kada ću ja imati pravo da se izjasnim kao Bosanac? Kao stanovnik, ne Federacije Bosne i Hercegovine nego Bosne i Hercegovine? Nikada. I ja religiju nisam niti jednog trenutka spomenuo. Tko me zna, zna me kao nekoga ko nije uopšte religiozna osoba. Čak nisam ni odgajan kao musliman (samo mi je majka muslimanka, otac je agnostik) i uopšte se ne izjašnjavam kao musliman i ne znam odakle ti takvi zaključci. Tebi smeta što sam rekao da su Bosnu naselili i drugi narodi. Što je istina, bolna ili ne, oni su je naselili. I dugo su se vremena zvali Bosanci i Hercegovci bez obzira na svoje korijene kojih su se sjetili tek tamo '92.

Delirium
12-03-2012, 21:49
Inače Hercegovina je nastala tek 1448. kao geopolitčki pojam.
Hercegovci nisu etnička skupina, oni su Bošnjaci više nego 90% Sarajeva.

System
12-03-2012, 21:56
@Stg.Bull
E totalno nisam za raspravu sad.

Problem je što mnogi ne shvaćaju kako je Bosna primarno domovina Bosanaca pa tek onda Hrvata i Srba.

Ne. Podjednako.

Bosnjaci ne razdvajaju naciju i religiju, sto me ne navelo to da napisem.

Takodje je problem sto srbi i hrvati imaju svoje druge drzave dok bosnjaci nemaju. Tu se javlja problem razumjevanja bosnjaka od strane druga dva naroda. Ali to opet nije razlog da se trazi da se ukinu entiteti.

Necu vise da pricam o ovome. Radije bih da se rijesim ove oligarhije koja vlada republikom srpskom nego da utvrdjujem ko je ko i gdje treba da zivi.

Sgt. Bull
12-03-2012, 22:09
@Stg.Bull
E totalno nisam za raspravu sad.

Problem je što mnogi ne shvaćaju kako je Bosna primarno domovina Bosanaca pa tek onda Hrvata i Srba.

Ne. Podjednako.

Bosnjaci ne razdvajaju naciju i religiju, sto me ne navelo to da napisem.

Takodje je problem sto srbi i hrvati imaju svoje druge drzave dok bosnjaci nemaju. Tu se javlja problem razumjevanja bosnjaka od strane druga dva naroda. Ali to opet nije razlog da se trazi da se ukinu entiteti.

Necu vise da pricam o ovome. Radije bih da se rijesim ove oligarhije koja vlada republikom srpskom nego da utvrdjujem ko je ko i gdje treba da zivi.

Bošnjaci je samo politički korektan naziv za Bosanske muslimane koji ne čine večinu stanovništva u Bosni i Hercegovini. Štaviše, među mlađim generacijam sigurno ima više onih koji ne praktikuju niti jednu religiju nego onih koji praktikuju Islam. Sve dok to ne shvatiš nema svrhe da raspravljamo. Sve dok se ti prozivaš Srbinom/Hrvatom i dok ti je draži i važniji Beograd/Zagreb, za mene si upravo to - Srbin/Hrvat. Onog trenutka kada ti Sarajevo postane glavni grad, postaješ Bosanac. Pa tome možeš dodati epitet koji hočeš. I dok se to ne shvati i ne uredi, nećemo imati državu.

bezimeni
12-03-2012, 22:56
Bošnjaci je samo politički korektan naziv za Bosanske muslimane koji ne čine večinu stanovništva u Bosni i Hercegovini. Štaviše, među mlađim generacijam sigurno ima više onih koji ne praktikuju niti jednu religiju nego onih koji praktikuju Islam. Sve dok to ne shvatiš nema svrhe da raspravljamo. Sve dok se ti prozivaš Srbinom/Hrvatom i dok ti je draži i važniji Beograd/Zagreb, za mene si upravo to - Srbin/Hrvat. Onog trenutka kada ti Sarajevo postane glavni grad, postaješ Bosanac. Pa tome možeš dodati epitet koji hočeš. I dok se to ne shvati i ne uredi, nećemo imati državu.


Sa ovime se potpuno slažem , ali potpuno.Gdje bi danas bila npr.Švicarska kada bi im se građanstvo ponašalo poput plemena u kojem svatko vuče na svoju stranu .Ti ljudi prihvaćaju tu zemlju kao svoju .Kome se ne sviđa vrata mu nisu zaključana .

Lord Ragnarok
12-03-2012, 23:20
cek cek cek, kaj nije ono bosna bila dio hrvatske ili tako nesto?

jsut sayin...

Systematic Reverse
12-03-2012, 23:41
sup

McPingvin_v2.0
13-03-2012, 02:57
[quote="McPingvin_v2.0":3nxdzgtu]@Stg.Bull

Koje su to historijske činjenice? :D

Prvi bosanski ban - ban Borić, polovina XII stoljeća, u to vrijeme jedini samostalni vladar na ovim prostorima.[/quote:3nxdzgtu]
Jedini izvori koji su mi raspoloživi nikako ne potvrđuju tu tvoju tezu.
Engleska vikipedija kaže da je bio mađarski vazal, dok bosanska ide do toga da tvrdi da su velike šanse da on uopće nije Bosanac i da je direktno doveden od strane Mađara.

keko
13-03-2012, 05:54
cek cek cek, kaj nije ono bosna bila dio hrvatske ili tako nesto?

jsut sayin...

http://www.vrilo-mudrosti.hr/karte/vm-karta-kralj%20Petar%20KresimirIV.jpg

I ja sad malo guglao jer e zanimalo to, ovo je karta Hrvatske za vrijeme kralja Petra Krešimira IV.-a, a koliko se sjećam ranohrvatske povijesti, nigdje nije spomenuto da je Hrvatska okupirala BiH. Nije da sam neki nacionalist koji smatra da bi BiH trebala biti dio Hrvatske,ali ovo me zbunjuje :? ...

Što se tiče Irana, ne bojim se toliko američkih poteza, s obzirom da USA trenutno i bez ratova ima dosta problema, ali Izrael je već druga priča. To njihovo stalno zveckanje oružjem i prijetnje kao da su ostali na Bliskom istoku uljezi, a ne oni, stalno destabilizira taj prostor.

The Boz
13-03-2012, 10:42
Za one koje zanima, HRT1 upravo emitira iznimno zanimljivu emisiju o nafti i geopolitičkim strujama oko iste.

Sgt. Bull
13-03-2012, 10:53
[quote="Sgt. Bull":n3mi1ksk][quote="McPingvin_v2.0":n3mi1ksk]@Stg.Bull

Koje su to historijske činjenice? :D

Prvi bosanski ban - ban Borić, polovina XII stoljeća, u to vrijeme jedini samostalni vladar na ovim prostorima.[/quote:n3mi1ksk]
Jedini izvori koji su mi raspoloživi nikako ne potvrđuju tu tvoju tezu.
Engleska vikipedija kaže da je bio mađarski vazal, dok bosanska ide do toga da tvrdi da su velike šanse da on uopće nije Bosanac i da je direktno doveden od strane Mađara.[/quote:n3mi1ksk]

Ban Borić je vladao od 1154 do 1164 (iako godine nisu sigurne). Spominje se u izvorima da je Borić tada, na kratko pristupio ugarskoj vojsci tokom opsade grada Braničeva u Srbiji, ali da je nakon toga na njega bila dignuta hajka od strane bizantskog cara Manojla Komnena (druga polovina XII stoljeća). Manojlo je odmah po tome odabrao "najhrabriji dio vojske" da goni Borića.
Po Kinamu, bizantskom piscu, ban Borić je bio saveznik ugara, odatle i odmazda iz Bizanta. No što je još važnije on kaže da Bosna "nije potčinjena velikom županu Srba, nego narod u njoj ima poseban način života i upravljanja". Tek je 1167. bizantski car uspio zavladati Dalmacijom, Srijemom i Bosnom, no za taj period je poznato da je Borić pobjegao u Slavoniju po obnavljanju bizantsko-ugarskog rata. Naredni vladar se spominje tek početkom XIII stoljeća je veliki ban Kulin.
Izvor: Nije wikipedia.

Lord Ragnarok
13-03-2012, 11:00
sgt bull, baci oko na kartu.
zato nemate zemlje. vi ste ustvari nasi.

Sgt. Bull
13-03-2012, 12:09
Obzirom da mi je crkao net dok sam editovao odgovor na tvoje pitanje repostat ću.

Mapa koju spominješ je rezultat Pacta conventa, ugovora između hrvata i ugara kojim su hrvati priznali ugarskog kralja kao svoga kralja. Kao nagradu su dobili "podnožje ugarske države" - Bosnu. No hrvatska vladavina nad Bosnom nije nikada ni počela jer se veoma brzo počela stvarati i osnaživati bosanska srednjevjekovna država (iako kasnije nego kod susjeda) čiji je prvi vladar bio, već spomenuti, ban Borić. Od dokumenata koji svjedoče postojanju Bosne i prije XI stoljeća, svakako vrijedi napomenuti i franačke anale koji spominju kneza Ratimira (kraj IX i početak X stoljeća); LjetopisSpopa Dukljanina Regnum SclavorumSa vladar Bosne je "preblagi kralj Budimir". Te De administrando imperioSod Porfirogeneta koji spominje Bosnu kao malu zemlju lociranu oko izvora, gornjeg i srednjeg toka istoimene rijeke. Bosna je tada imala dva grada, usko povezana sa današnjim Sarajevom i Visokim (piramide jel') gdje je područje Sarajeva bilo nazvano Katera (grč. kastron, utvrđenje) i Denesk (povezano da ilirskim plemenom Destijata, Visoko).

Možemo li prestati sada? :(

McPingvin_v2.0
13-03-2012, 13:36
Koja nagrada, stari moj? Loza Trpimirovića je izumrla i po nasljednom pravu kraljičin brat (Ladislav) je taj koji treba preuzeti krunu. Pošto je on bio ugarski kralj bilo je komplikacija, pa je tek njegov nećak postao ugarski i hrvatski kralj, a Ugarska i Hrvatska su bile u personalnoj uniji - povezane samo osobom kralja.

Inače, imam te komplete karata koje je keko linkao, moram ih samo naći negdje.

Na kraju krajeva, svi ti povjesni izvori na našim prostorima kurca ne valjaju. Od malena nas uče da je kralj Tomislav okrunjen 925. i da ga je sam papa priznao za kralja Hrvata pa sada ispada da možda uopće nije postojao. Yippie-Kai-Yay.

Neven <R>
13-03-2012, 13:58
Smješno je kolko se povijest razlikuje ovisno o izvoru. Recimo chatao sam s nekim Mađarem koji je pričao kako je Ugarska bila velika u srednjem vijeku i uopće nije znao da je postojala perosnalna unija s Rvackom, za njih je to jednostavno bio dio Ugarske. Nešto ko što Ragnarok tvrdi za Bosnu

keko
13-03-2012, 14:51
Obzirom da mi je crkao net dok sam editovao odgovor na tvoje pitanje repostat ću.

Mapa koju spominješ je rezultat Pacta conventa, ugovora između hrvata i ugara kojim su hrvati priznali ugarskog kralja kao svoga kralja. Kao nagradu su dobili "podnožje ugarske države" - Bosnu. No hrvatska vladavina nad Bosnom nije nikada ni počela jer se veoma brzo počela stvarati i osnaživati bosanska srednjevjekovna država (iako kasnije nego kod susjeda) čiji je prvi vladar bio, već spomenuti, ban Borić. Od dokumenata koji svjedoče postojanju Bosne i prije XI stoljeća, svakako vrijedi napomenuti i franačke anale koji spominju kneza Ratimira (kraj IX i početak X stoljeća); Lje topisSpopa Dukljanina Regnum SclavorumSa vladar Bosne je "preblagi kralj Budimir". Te De administrando imperioSod Porfirogeneta koji spominje Bosnu kao malu zemlju lociranu oko izvora, gornjeg i srednjeg toka istoimene rijeke. Bosna je tada imala dva grada, usko povezana sa današnjim Sarajevom i Visokim (piramide jel&#39;) gdje je područje Sarajeva bilo nazvano Katera (grč. kastron, utvrđenje) i Denesk (povezano da ilirskim plemenom Destijata, Visoko).

Možemo li prestati sada? :(

Karta koju sam ja stavio je za vladavine kralja Petra Krešimira IV., tako da nikako nije mogla biti rezultat Pacte Convente, koja je tek 1102. (?) ... Nadalje, spomenuo je Pingvin komplet karata, imam i ja to doma, sad malo gledam, Bosna je dio Hrvatske već za vrijeme knezova i za vrijeme kralja Tomislava.

Nemoj me krivo shvatiti, nije da negiram Bosnu i postojanje bosanskog naroda, nego me to oduvijek zanimalo s obzirom da je to u školskom gradivu dosta šturo objašnjeno: u jednoj lekciji je Bosna dio Hrvatske, a već u sljedećoj se spawna Bosna kao neovisna država.

Sgt. Bull
13-03-2012, 15:02
Ne znam. Vjerovatno sam i ja pomješao i šta sve ne. Uostalom više se i ne bavim historijom.
Škole su nam u kurcu odavno. I historija nam je nepotpuna i uistinu jedne sekunde smo dio Hrvatske, druge smo samostalni, treće nas nema uopšte.

The Great Duck
13-03-2012, 16:25
Samo su dijelovi Bosne bili u Kraljevini Hrvatskoj (kao što je i prikazano na karti).
A Pacta Conventa je nastala dosta vremena nakon osnutka personalne unije.

keko
13-03-2012, 19:33
Natrag na topic, podupirem to da Iran ima nuklearnu bombu jer budimo realni, danas je atomska bomba jedino jamstvo da te nitko neće napasti, tako da glavni razlog tom protivljenju SAD-a i Izraela iranskoj nuklearnoj bombi vidim u tome da ih više neće moći maltretirati.

Dosta često čujem argumente tipa: "To su ludi islamisti,pobit će na sve!". Rezultat zapadne propagande je taj što dosta ljudi Irance počinje doživljavati kao neljude, stvorenja čija je cijela povijest i život posvećen tome da konačno naprave nuklearnu bombu i dovedu cijeli svijet do nuklearnog holokausta.

cham3leon
13-03-2012, 20:20
Ja imam osjećaj da su danas Muslimani ti koji su potlačeni, a nitko ne reagira. Normalno da je USA neprijateljski nastrojena prema njima kad su Židovi u USA jaki, ali ako toliki ljudi prozivaju holokaust i pozivaju da se nikad ne zaboravi, zašto ne kažu ponešto o ovome?

Insert
13-03-2012, 22:59
Dokaz da je bosna dio rvacke.

http://www.croatia.ch/zanimljivosti/images/100122/100122_clip_image005.jpg

Aerial
13-03-2012, 23:21
oh, christ...

not sure if...

TeraBajt
13-03-2012, 23:23
chJ0MKb1lyM

josip_kraš
14-03-2012, 14:00
Ja imam osjećaj da su danas Muslimani ti koji su potlačeni, a nitko ne reagira. Normalno da je USA neprijateljski nastrojena prema njima kad su Židovi u USA jaki, ali ako toliki ljudi prozivaju holokaust i pozivaju da se nikad ne zaboravi, zašto ne kažu ponešto o ovome?

Slažem se.
Imaju li Židovi pravo na državu? Da.
Imaju li Židovi pravo na zatiranje drugog naroda koji je tamo živio stotinama godina? Ne.

Iritantno je to, "E ljudi, nije nas bilo ovdje 2000 godina ali sada smo tu i izvolite se izgubiti, or else..."

Delirium
15-03-2012, 20:04
368c4uvcGns

Aerial
19-03-2012, 01:50
http://www.index.hr/vijesti/clanak/mossad-i-cia-zakljucili-isto-iran-je-od-razvoja-nuklearnog-oruzja-odustao-2003-godine/605042.aspx

keko
19-03-2012, 05:37
To ne znači ništa, očito je da su već odlučili da će napasti i ništa ih tu neće spriječiti:

Link! (http://www.advance.hr/vijesti/sve-napetija-situacija-u-perzijskom-zaljevu-sad-povecava-prisutnost-i-dovodi-mnoga-nova-naoruzanja)

Najviše me zanima reakcija Kine i Rusije, ali i ostalih muslimanskih zemalja.