PDA

Pogledaj cijelu verziju : Najlakši izborni predmet na državnoj maturi



Dreamer Deceiver
29-01-2012, 17:03
Ime teme govori sve. Koji je izborni predmet najbolje uzet? Onako društveni :D

Death By Sexy
29-01-2012, 17:03
TVOJA MAMA! :pray:

Sori... Morao sam jer sam to bacio već frendu ocaj tjedan. Nije ni onda bilo nikom dobro ;(

Sonic_Moronic
29-01-2012, 17:06
Kod mene će svi uzeti sociologiju.

sickpetey
29-01-2012, 17:25
Informatika

Dreamer Deceiver
29-01-2012, 17:25
pretpostavljam da je to lako onda? :D a dobro, imao sam na faksu socjologijo pa ako sam je prošao kod banovca, proć ću je i ovdje :D

Duke of Earl
29-01-2012, 18:49
Politika i Gospodarstvo je uvjerljivo najlakši od onog što sam ja vidio. Ali ako si već imao sociologiju na faksu, onda si uzmi nju.

Maja
29-01-2012, 19:11
PiG, valjda. Jedna godina gradiva, mali, tanki udžbenik. Većina je opće znanje.

Dreamer Deceiver
29-01-2012, 19:15
ma uzet ču i socjologiju i PiG. Nemam šta za izgubit :D

McPingvin_v2.0
29-01-2012, 19:18
TVOJA MAMA! :pray:

Sori... Morao sam jer sam to bacio već frendu ocaj tjedan. Nije ni onda bilo nikom dobro ;(
:))))))))))))))))))))))))))))))))

Duke of Earl
29-01-2012, 19:23
ma uzet ču i socjologiju i PiG. Nemam šta za izgubit :D
Osim 175 kuna, koliko plaćaš za svaki ispit s obzirom da si već završio srednju. I nemoj zaboravit da sve predmete za DM moraš prijavit do 31.1.

Neven <R>
29-01-2012, 19:26
Kaj i ti ideš duke?

Dreamer Deceiver
29-01-2012, 19:36
[quote="Dreamer Deceiver":13bm9y6y]ma uzet ču i socjologiju i PiG. Nemam šta za izgubit :D
Osim 175 kuna, koliko plaćaš za svaki ispit s obzirom da si već završio srednju. I nemoj zaboravit da sve predmete za DM moraš prijavit do 31.1.[/quote:13bm9y6y]

a mislim, socjologiju ču ipak prijavit pošto se PiG ne gleda na jednom od fakulteta koji bi želio upisati, ali mi je ipak lakša od ostalih pošto sam već upoznat s njom.

Znam za rok, zato ih i prijavljujem u zadnji čas :D

Duke of Earl
29-01-2012, 20:46
Kaj i ti ideš duke?
Idem, prijavio sam već sve, uzeo sam biologiju kao izborni s obzirom da mi ju najviše boduje 1. izbor, Ekoinženjering na fakultetu kemijskog inženjerstva i tehnologije. Zanemarimo to što nisam imao ni kemiju ni biologiju u srednjoj. Isprve se čini kao suicidalna odluka, s obzirom da FKIT i ovako slovi kao dosta težak fakultet, ali imam ravno osam mjeseci da kolko-tolko detaljno prođem gimnazijsko gradivo iz kemije, već sam si nabavio literaturu. A biologiju isto nije problem naštrebat do 5. mjeseca, našao sam skriptu od 300 strana di je sažeto svo potrebno gradivo za DM. A ionako sam se već pomirio s tim da me čeka najmanje 3-4 sata svakodnevnog učenja ako krenem na taj faks, pa nemam briga :)

croat1gamer
29-01-2012, 21:20
E, daj mi jos malo informacija o FKIT'u, posto mi je trenutni plan za studiranje na razini koncepta "nešto s kemijom".
Izuzev tog faksa, koji fakulteti jos spadaju u taj opis i kakve su kvote za upis? A i sta mogu ocekivat nakon faksova?

Duke of Earl
29-01-2012, 21:47
A gle, ja ti mogu reći samo ono što sam pročitao na netu, s obzirom da neznam nikoga tko je išao ili ide na FKIT. Al ono, najočitiji izbori za "nešto s kemijom" su ti PMF-Kemija ili FKIT, di imaš izbor između 4 studija. Najveća razlika između njih je da se PMF fokusira više na znanstveno-istraživački rad (naravno, ako ne odabereš nastavnički smjer), dok je FKIT puno više orijentiran na praktičnu primjenu kemije u industriji. Izuzev smjera "Primjenjena Kemija", na FKITu baš i nema toliko puno kemije koliko bi očekivao od naziva, više se fokusira na matematiku, fiziku, mehaniku i takve stvari. FKIT je meni jako primamljiv izbor zato što nije popularan pa je relativno lako upasti, a i po svemu što sam pročitao, imaš iznimno velike šanse za zaposlenje jednom kad ga završiš, bez obzira na smjer.

Najbolje da si pročitaš zadnjih par stranica ove teme: http://www.forum.hr/showthread.php?t=214247&page=30

beba nema zvečku
29-01-2012, 22:23
e i farmacija ti je "nešto s kemijom"

za fkit znam da imaš predmet koji se zove strojarstvo na prvoj godini

Duke of Earl
29-01-2012, 22:38
Ima i računarstva, energetike, elektrotehnike, termodinamike, statistike, mehanike fluida itd., ovisno o smjeru. Recimo "Kemijsko inženjerstvo" ima svega sedam kemijskih predmeta kroz čitav preddiplomski studij. Ako si najviše zainteresiran za čistu kemiju i to ti ide dobro, onda vjerujem da ti je na FKITu najbolji izbor "Primjenjena Kemija".

croat1gamer
29-01-2012, 23:52
Sto bi trebao obaviti da izbjegnem fiziku na maturi? Tipa nekako nabacit biologiju i slicno, ili nekim cudom uspjet na drzavnom iz kemije.
Profesor nam je rekao, citiram "Da vam nipošto nije palo na pamet polagati fiziku na maturi. Ubit ću vas."
Ponavlja to sa regularnom frekvencijom od 4-5 tjedana, od 2. razreda.

Duke of Earl
29-01-2012, 23:57
Pa za FKIT možeš odabrati kemiju, fiziku ili biologiju, sve se boduje isto, sa 18 %. Ja sam zato i uzeo Biologiju, nju je najlakše naučiti i dobro položiti, s obzirom da se radi o čistoj teoriji.

Dreamer Deceiver
30-01-2012, 01:17
e da pitam, uz svjedožbe i domovnicu trebam poslat i prijavnicu skupa s time? I je potrebno ovjeriti domovnicu?

Duke of Earl
30-01-2012, 10:22
e da pitam, uz svjedožbe i domovnicu trebam poslat i prijavnicu skupa s time? I je potrebno ovjeriti domovnicu?
Da, prijavnicu si isprintas kad zakljucas prijavljene predmete za DM. I kopiju domovnice je potrebno ovjeriti kod javnog bilježnika, to ti je oko 50 kn. Makar sam čitao da su ljudi slali i orginale, s obzirom da te ponovno izdavanje domovnice košta manje, al neznam kak je to završilo pa najbolje da si ti to kod bilježnika ovjeriš. I požuri se !!

Dreamer Deceiver
30-01-2012, 10:39
može se slat i orginal. A kad se pošalje prijavnica s zaključanim ispitima? skupa s time (domovnica+svjedožbe) ili zasebno do nekog drugog datuma?

Duke of Earl
30-01-2012, 10:42
Prijavnica skupa s time, znači do sutra.

Dreamer Deceiver
30-01-2012, 11:17
bolje da ja, umjesto šta tu vrijeme gubim, idem to poslat :D

Insert
30-01-2012, 16:39
Informatika je lagana na državnoj maturi. Ja sam počeo učit 2 dana prije i imao sam 75%. Samo treba malo znat logičke sklopove i osnove programiranja.

###DK###
30-01-2012, 17:19
A gle, ja ti mogu reći samo ono što sam pročitao na netu, s obzirom da neznam nikoga tko je išao ili ide na FKIT. Al ono, najočitiji izbori za "nešto s kemijom" su ti PMF-Kemija ili FKIT, di imaš izbor između 4 studija. Najveća razlika između njih je da se PMF fokusira više na znanstveno-istraživački rad (naravno, ako ne odabereš nastavnički smjer), dok je FKIT puno više orijentiran na praktičnu primjenu kemije u industriji. Izuzev smjera "Primjenjena Kemija", na FKITu baš i nema toliko puno kemije koliko bi očekivao od naziva, više se fokusira na matematiku, fiziku, mehaniku i takve stvari. FKIT je meni jako primamljiv izbor zato što nije popularan pa je relativno lako upasti, a i po svemu što sam pročitao, imaš iznimno velike šanse za zaposlenje jednom kad ga završiš, bez obzira na smjer.

Najbolje da si pročitaš zadnjih par stranica ove teme: http://www.forum.hr/showthread.php?t=214247&page=30

Evo, ja vam studiram kemijsko inženjerstvo na FKIT-u, pa vam mogu reći par stvari, budući da je većina predmeta na prvoj godini za sva 4 smjera ista. Uglavnom, kao što će već rečeno, to je tehnički faks. Kemije nema baš puno, osim na Primjenjenoj Kemiji.
Ali faks nije lagan. Opća i anorganska je na prvoj godini najteži predmet, kako zbog samog predmeta (jer ima dosta gradiva), tako i zbog profesora. Gradivo nije nimalo lagano, jer na kraju krajeva, to je više kvantna fizika nego kemija. Uči se prvenstveno o međusobnom povezivanju molekula, kovalentnim i ionskim vezama, te općenito o elektronskoj strukturi atoma. Knjiga iz koje se uči taj predmet zove se Opća i anorganska kemija. Napisao Filipović. I kad se uči iz te knjige, podrazumijeva se da već dobro barataš kemijom, jer nema sveca da se to da skužiti bez nekog prethodnog znanja iz kemije.

Što se tiče ostalih predmeta, imaš matematiku, koja je lagana, tako da se oko toga ne trebaš opterećivati.
Zatim fiziku, koja isto tako nije teška (doduše, meni je, zato jer sam imao katastrofalnog profesora u gimnaziji, ali kad skužiš princip rada, ne bude komplicirana).

Onda Primjena i programiranje računala. E to treba kolokvirat. Kolokviji nisu zeznuti, ali ispit je zajeban totalno. Međutim, što se kolokvija tiče, trebaš znati na što obratiti pozornost. Tako da je bitno dobro se raspitati.
I onda engleski, ali to je bezveze. To svatko prolazi i nema teorije da padneš.

Što se mene tiče, kolokvirao sam matematiku i engleski, čekam da dođu rezultati iz programiranja, i nadam se da ću i to kolokvirati.
Fiziku idem na ispit (navodno je ispit dosta lagan), a kemiju sam ostavio za kasnije, jer se ona može prenositi. Ono, 3-4 studenta od nas 200-njak će zapravo riješiti tu kemiju sada, tako da, bolje da je ostavim nego da padnem ispit.

Inače, ako to upišeš, mogu ti pokazati neke smjernice sljedeće godine (pod uvjetom da prođem u iduću godinu, ali valjda hoću.) :D

hansi
30-01-2012, 18:16
djesi dk legendo

Duke of Earl
30-01-2012, 19:12
/cut
Puno hvala na informacijama, otprilike sam i ja dobio takav dojam o svemu surfajući po ostalim forumima. Uglavnom me najviše brine i taj moj nedostatak predznanja iz kemije baš zbog te Anorganske i Opće, ali kao što rekoh, imam dobrih 7-8 mjeseci za pripremu. Ako upadnem, sigurno ti se javim za smjernice :D

cham3leon
30-01-2012, 19:16
Kad sam ovog DK-a zadnji put vidio, u Kraš Ekspresu su vjerojatno još dolazili oni plastični vlakići :)

McPingvin_v2.0
30-01-2012, 19:20
E, kako sam se razočarao što tog više nema, a ful sam bio veseo da dobijem taj vlakić.


















:(

###DK###
30-01-2012, 21:17
djesi dk legendo

Đesi hansi. Kako život?


Kad sam ovog DK-a zadnji put vidio, u Kraš Ekspresu su vjerojatno još dolazili oni plastični vlakići :)

Navratim tu i tamo na forum, ali ne pišem puno. :D


[quote="###DK###":1ezffu06]/cut
Puno hvala na informacijama, otprilike sam i ja dobio takav dojam o svemu surfajući po ostalim forumima. Uglavnom me najviše brine i taj moj nedostatak predznanja iz kemije baš zbog te Anorganske i Opće, ali kao što rekoh, imam dobrih 7-8 mjeseci za pripremu. Ako upadnem, sigurno ti se javim za smjernice :D[/quote:1ezffu06]

Na FKIT-u nema puno studenata, tako da svi više-manje surađuju. :D
Ali sve u svemu, mislim da je to dobar faks. Posla ima, a čujem da je u inozemstvu to zanimanje vrhunski plaćeno.
Jer ipak, samo 200 ljudi godišnje upiše taj faks, a ne završi ih toliko puno.

hansi
30-01-2012, 21:36
težak život, američani nam internetove otimaju :(

Booby
31-01-2012, 12:54
ekipa, nemojte mislit da je sociologija lagana na maturi.

ja sam ju polagao prošle godine i bilo je nekih stvari kojih nema u udžbeniku, a udžbenik je relativno velik. na primjer, ponuđeno je nekoliko sociologa i nekoliko tvrdnji (o obrazovanju il tak nečem) i onda moraš povezat koji sociolog je imao kakvu teoriju. razarao sam sociologiju u srednjoj pa sam krenio par dana prije mature učit, mislim da sam imao negdje oko 60-70% ali ocjena je bila četiri zato što generalno ljudi nisu dobro to napisali. uzmite ju jedino u slučaju da vas baš zanima, ali onda pogledajte malo literature sa strane.

Dreamer Deceiver
25-02-2012, 14:37
Da pitam, koja je literatura za pročitat za esej iz hrvatskog?

keko
25-02-2012, 20:09
1. Camus, Albert, Stranac
2. Dostojevski, Fjodor Mihajlovič, Zločin i kazna
3. Držić, Marin, Dundo Maroje
4. Flaubert, Gustave, Gospođa Bovary
5. Goethe, Johann Wolfgang, Patnje mladog Werthera
6. Kafka, Franz, Preobrazba
7. Krleža, Miroslav, Gospoda Glembajevi
8. Krleža, Miroslav, Povratak Filipa Latinovicza
9. Marinković, Ranko, Ruke
(novele: Ruke, Zagrljaj, Anđeo, Prah)
10. Nehajev, Milutin Cihlar, Bijeg
11. Poe, Edgar Allan, Crni mačak
12. Salinger, Jerome David, Lovac u žitu
13. Sofoklo, Antigona
14. Šimić, Antun Branko, Preobraženja
15. Šoljan, Antun, Kratki izlet.

Dreamer Deceiver
26-02-2012, 18:28
bilo bi ljepo da poe bude :D

Sonic_Moronic
26-02-2012, 22:42
Samo se moli da nema Glembajevih.

Dreamer Deceiver
27-02-2012, 10:01
to će bit 100%

Maloki
27-02-2012, 11:12
Taj esej je čista pišurija, ako pratiš smjernice kak se spada i znaš barem nešto o pisanju imaš prolaz sigurno.
Pa ja sam imao 76/80 a u zaključku sam pisao o ratovima i gladi u svijetu. A imao sam ulomak iz Zločina i kazne.

keko
27-02-2012, 11:21
Ja se samo nadam da ne bude Dundo Maroje ili Preobraženja. Što se tiče prvog, to ne mogu nikako pročitati, a o poeziji fakat ne znam pisati esej.

accursed
27-02-2012, 12:55
pretpostavljam da je to lako onda? :D a dobro, imao sam na faksu socjologijo pa ako sam je prošao kod banovca, proć ću je i ovdje :D

zašto gibaš s prava?

sickpetey
27-02-2012, 15:33
Koliko se ja sjecam na mojoj maturi si imo Zlocin i Kazna i neki random tekst u slucaju da nisi cito lektire :P.

Lord Ragnarok
27-02-2012, 17:24
to je niza razina
knjizevnost+random bullshit
visa je
2*knjizevnost

tak je bilo meni kada sam ja polagao (1. generacija maturanata)

Dreamer Deceiver
28-02-2012, 12:09
pretpostavljam da je to lako onda? :D a dobro, imao sam na faksu socjologijo pa ako sam je prošao kod banovca, proć ću je i ovdje :D

zašto gibaš s prava?

jer sam upisao i rješio stručni studij u trajanju od 3 godine. 8)
sad mi je ostala samo praksa i završni

keko
28-02-2012, 15:29
Što se tiče eseja iz hrvatskog, na višoj razini se ove godine dobiva samo jedno, nasumično odabrano djelo i o tome treba pisati esej.

Dreamer Deceiver
28-02-2012, 15:59
odlično <3

Insert
28-02-2012, 20:10
Nama je prošle godine na višoj razini bilo samo 8 djela. Govorili su nešto da će ove godine biti sve, ali izgleda da ipak neće.