PDA

Pogledaj cijelu verziju : Grafička se pregrijava?



cham3leon
21-01-2012, 13:39
Već par dana vidim da nešto nije u redu. Sad sam krenuo igrati ArmA2 i framerate u meniju grozan ko da ju pokrećem sa vrećicom kikirikija, a ne normalnim kompjuterom. Prije toga nisam mogao igrati rFactor koji je brat bratu izašao još kad je Isus hodao zemljom, isto zato jer je zvjerski štekao. Jučer mi je ipak dobro radio, ali danas opet isti problemi. Normalno sad sam posumnjao na grafičku.

Radi se o Radeonki HD 4770. I baš neki dan sam primijetio da se čudno ponaša kad se komp upali. Inače uvijek čim gumb pritisnem čuje se kratko turiranje ventilatora od grafičke nakon kojeg se pokaže logo od matične i kreće dalje proces bootanja. E, pa sada se to i dalje čuje, ali ta faza traje jedno 10-15 sekundi, a ne sekundu kao inače. Sad sam stavio neki program za praćenje temperature, i gledam u idleu CPU ima 50 do 51 stupnjeva, grafička negdje 60 do 63 stupnjeva. Probam otvorit rFactor nek malo šteka, izađem, temperatura GPU-a na 67 ili tako negdje. Je li moguće da je to već previsoka temperatura na kojoj tako gnjusno štuca 3D grafika?

Inače, nisam ju overclockao, makar je nisam kroz ovih par godina ni temeljito čistio. Prošao sam s usisivačem preko ventilatora da malo pokupi prašinu i nedavno sam isto tako prošao po stražnjoj rešetkici na koju bi trebao izlaziti topli zrak iz nje, iako sad kad ruku stavim vidim da vent iz kućišta ispuhuje osjetno topliji zrak nego ovaj iz grafičke, tu se ni ne osjeti da išta izlazi van. Ne želim ić skidat ono ogromno plastično kućište s nje.


EDIT: Samo da napomenem da se ovo počelo dešavati doslovce preko noći. Nije mi komp nigdje udario, ni pao niti ništa.
EDIT2: Skyrim recimo normalno radi dok se grafa za to vrijeme grije do nekih 74 stupnja, ali rFactor nikako.

cham3leon
21-01-2012, 15:51
Očistio sam malo od prašine ne rastavljajući kućište od hlađenja. Temperatura se smanjila za možda 1 stupanj, ništa više, međutim, sad iako se digne preko 70 stupnjeva na rFactoru, igra radi normalno, a i prilikom paljenja nije bilo dugog zujenja ventilatora.

A sad primijećujem da joj treba dobrih 5 minuta da se vrati sa 70 na 60 stupnjeva, a zbilja se ne osjeti baš da neki topli zrak izlazi van. Je li moguće da je hlađenje u qrcu? Ventić radi perfektno, u što sam se i sam uvjerio kad sam ga ručno namjestio na veće brzine.

Niko Bellic
21-01-2012, 17:52
Može link na točan model grafe? :eyebrows:

cham3leon
21-01-2012, 18:13
XFX HD Radeon 4770. Šta će ti link?

Inače, mislim da se temperatura nije nešto spuštala, ali sad sve normalno igram. Koji je to vrag?

bezimeni
21-01-2012, 18:41
jel to ko ova sa slike (http://www.elitebastards.com/index.php?option=com_content&task=view&id=723&Itemid=27&limitstart=2)S? Ako je garant su se žljebovi oko ventilatora zaštopali sa prašinom.Izvadi ju iz kućišta i očistiti ju komadom krute žice .

cham3leon
21-01-2012, 19:30
Je, točno takva. Hvala puno, probat ću.

cham3leon
22-01-2012, 12:32
Malo čačkanja žicom, pa onda usisavač na zadnju rešetku. Ovako na prvi pogled nije baš puno prašine ispalo van, tu i tamo koja sitna grudica, ali promjene se vide. Sad dok ovo pišem pratim temperature. Kad su se digli Windowsi bila je na nešto manje od 40 stupnjeva, sad se nakon desetak minuta polako zagrijala na 45 i tako stoji. Ogromna promjena s obzirom da je u Idleu prije imala 63°C

bezimeni
22-01-2012, 12:39
Pa te grudice su ti totalno zatvorile protok zraka .Ako te bude još zezalo ponovi postupak i gurni žicu kroz svako rebro ako možeš .Imaš za kupiti komprimirani zrak u boci za čišćenje elektronke pa možeš i sa time probati ako ne želiš skidati hladnjak i detaljno ga očistiti .