PDA

Pogledaj cijelu verziju : Baterija i njena pravilna upotreba



Glaciax
17-12-2011, 08:20
Imam laptop koj je 90% stalno na stolu uštekan u struju i u bateriju, a ostalih 50% je na krevetu i tako to, uvjek ukopčan u oba izvora.
Zanima me, već kad je tako stalno ukopčan u struju, jel on i dalje prima struju od baterije koja se stalno i neprestano puni dok je uštekan ili kad je ukopčan da uzima struju prek kabela pa onda baterija ne šalje svoju struju. Jel me razumijete šta pitam?
Ovo pitam zato što sam čuo da se baterija s vremenom uništava ako je stalno u laptopu, pa sam mislio jel bolje da je izvadim ak se uništava, ili da je ne maknem ak se ne uništava, tj. ako ona ne daje i prima struju dok je ukopčan laptop.
Ak nerazumijete budem opet probo objasnit.

Devil Dog
17-12-2011, 09:02
Ako je baterija 100% puna i ako je priključen na izvor struje onda će primat struju izravno preko kabela.

cham3leon
17-12-2011, 09:06
Bolje je izvadi kad je uštekan jer su baterije tako znale rikavati. Mislim da je to možda zbog toga što baterija sama po sebi gubi napon s vremenom pa se zato neprimjetno puni.

marijanovic
17-12-2011, 11:59
Ispraznit bateriju na oko 40% napunjenosti, izvaditi, staviti u najlonsku vrecicu kako ne bi dolazila vlaga te ju drzati na hladnom. Kazu da je to najbolji nacin cuvanja baterije. Isto tako kazu da ju se ne smije potpuno prazniti. Vidis, u mom preko 5 godina starom laptopu baterija je tek nešto malo slabija nego prvog dana a nisam se uopće pridržavao tih savjeta. Prvotno sam ju držao van laptopa napunjenu dok je laptop na struji, praznio ju potpuno barem jednom mjesečno a zadnjih par godina je.stalno u laptopu.
Koliko ce baterija valjati ovisi o samoj bateriji, laptopu i uporabi.

Glaciax
17-12-2011, 15:33
Hvala vam. Ma moja je uvjek 100% puna i u laptopu je. Al ako ide izravno prek kabela u laptop, onda je neću ni vadit :)

C
18-12-2011, 18:16
U mojem laptopu je baterija već 2 godine 24/7, laptop je stalno upaljen i prikopčan na struju (radim restart svakih 700 do 1400 sati), tako da je baterija non-stop na 100%, eventualno isključim adapter na pola sata ili manje, pa ostane na bateriji, ili prilikom nestanka struje ostaje na bateriji i nije se u opće ni malo "ofucala."
Potrošnja baterije ovisi o konfiguraciji i onome što radiš na laptopu dok je na bateriji. Moja baterija može izdržati surfanje 2 sata po netu, 5 sati ako baš ništa ne radi, nego samo stoji, bez stand by-a, ili pola sata ako igram neku noviju igru na max. podešenjima. Naravno, na laptopu možeš sniziti taktove procesora, grafičke, RAM-a, i sl., tako da će raditi sporije, i samim time neće vući puno baterije. Ako npr. imaš 2 jezgreni s 2GHz, staviš da ti radi samo jedna jezgra na 1GHz i to je dovoljno za gledanje filmova, surfanje i sl., usput smanjiš grafičku, samim time se smanjuje brzina i RAM-a, smanjiš svjetlost zaslona i sl., i duže može izdržati, opet ovisi što radiš na njemu, ali će ti barem potrošnja biti puno manja, jer smanjiš brzinu komponenti i biti će usporene, ali sasvim dovoljne za surfanje, slušanje muzike, gledanje filmova, čistanje/pisanje s/u HDD i sl., a samim time se neće grijati, pa se baterija neće trošiti ni na ventilatoru.