PDA

Pogledaj cijelu verziju : local disk c



Freddy
18-11-2011, 12:34
velicina tog diska mi je 50 gb i na njemu imam samo programe, a pun mi je
pa me zanima kako da ga najlakse ocistim
isao sam onaj "disk cleanup", a to mi je dalo samo 6 gba i nakon 1 dana mi se opet napunio ( a nisam nista instalirao.. )

hvala

cham3leon
18-11-2011, 14:12
CCleaner je program koji čisti registry, browser cache i druge potencijalne zatrpavače harda, pa ti može oslobodit koji gigabajt nakon čišćenja.

Što se ostalog tiče, ako si ga zatrpao programima možeš probati preseliti dio programa na drugu particiju bez reinstalacije. Prvo što mi pada na pamet da može to napraviti je neki program koji se, ja mislim zove Steam Mover ili tako nekako. Sve što mi je prebacio je uredno radilo.

C
22-11-2011, 00:03
Sve što radiš na PC-u ti s vremenom zauzima pristor, poput surfanja internetom, sve što otvaraš, on to sprema na disk. Kako kolega kaže, CCleaner bi ti bio najbolja opcija, a možeš ga koristiti i uz Glary Utilities.

Inače, da, na 50GB-a je danas teško živjeti, par potrebnih programa, Windowsi i sve ostalo, na raspolaganju ti ostane 10-20GB-a. Pa ako ti je C: Particija formatirana u NTFS, desni klik na nju, Properties, pod karticom General na dnu odaberi Compress this drive to save disk space. Nakon što klikneš na OK ili Apply, pitati će te na šta sve želiš da to primjeniš, i odaberi na sve foldere, subfoldere i sl. Nakon što to odabereš, svi fajlovi će ti se komprimirati u standardni ZIP od Windowsa. Oni će i dalje biti normalni fajlovi, samo će biti komprimirani, manji, i njihovo ime će biti plavom bojom ispisano.
Dok komprimira sve što je na njemu, može potrajati, i dok komprimira, potrebno mu je puno prostora, za tvoj disk oko 20GB-a bi bilo OK praznog prostora, da sve komprimira.
Ono što je komprimirano, pri pokretanju će se u letu utpakiravati, ali to neće utjecati na brzinu.

S obzirom da Windows folder nije pametno tako komprimirati (osim ako ga komprimiraš s drugog Windowsa, dok se trenutni ne koristi), rađe uđi na C: i odaberi sve, osim Windows foldera, desni klik, Properties, Advanced, na dnu stavi kvačicu Compress contents to save disk space, OK, OK ili Apply, i opet odaberi da to primjeni na sve foldere, subfoldere i sl. Možeš i cijelu C: particiju komprimirati, pa vidi kako radi, ako nije bajan, onda skini kvačicu s Compress i sve će se vratiti kako je bilo prije, nekomprimirano.
To može dugo potrajati, ovisno o brzini procesora i diska, ali dok komprimira, neke stvari neće moći komprimirati (bilo da su prevelike, da se koriste i sl.), pa će stati s porukom da pokušaš opet, da ignoriraš i sl., tako da ga ne ostavljaš tako preko noći, jer čim dođe do nečega što ne može komprimirati, pauzirati će se i čekati tvoju akciju (Retry, Ignore, Abort).

Usput, neke stvari će biti više komprimirane, neke manje. Na primjer, ja mogu komprimirati oko 1GB filma u doslovno 50KB, ali neke stvari će se moći komprimirati u istu svotu, tako da će neki fajlovi od npr. 1GB biti komprimirani opet u 1GB. Ali kada se to sve iskompresira, bude ti uštedilo prostor na disku.
Evo, sada sam komprimirao jedan folder od ~4GB podataka, koji nisu baš stlačivi, i evo rezultata:
Size: 3.86 GB (4,148,353,222 bytes) - Koliko je sve skupa veliko u stvarnoj veličini.
Size on disk: 3.83 GB (4,117,819,392 bytes) - Koliko zauzima na toj particiji.
Tako da ćeš možda moći spremiti podatke veličine 60GB-a na disk od 50GB-a, to će biti (Size on disk) 50GB-a (komprimirano), a stvarna veličina svega toga (Size) će biti 60GB-a (nekomprimirano).
Inače bez te opcije Size on disk je uvijek veći nego Size, jer i prazni folderi ili sami folderi za sebe zauzimaju neku svotu prostora.

U glavnom svaki komprimirani file će biti plave boje na C:\, i pokretati će se normalno, utpakiravajući se u letu u RAM memoriju, tako da nećeš imati gubitak brzine, ni u kojem pogledu, a uštedjeti ćeš si prostora na disku.
I naravno, prije komprimiranja diska, trebaš mu osloboditi slobodnog mjesta, da ima resurse nesmetano komprimirati.

Inače kada komprimiraš file, od recimo 1GB, treba ti još 1GB slobodnog prostora, 1GB zauzima file, 1GB za isti takav komprimirani file, i 1GB za kopiranje tog fajla. Pa ako ti u pola komprimiranja bude stao i rekao da je disk full, prekini operaciju da se očisti, i opet ponovi isto (komprimirani file se neće opet komprimirati).

BTW Koliko sam skužio, na tu foru radi i Linux, jer sam na 32GB disk uspio strpati oko 10TB podataka. Za nevjerovati.

Niko Bellic
22-11-2011, 11:55
Cek malo, ti si na disk od 32GB uspio staviti 10TB? WTF?

Freddy
22-11-2011, 15:51
hvala, probat cu

C
22-11-2011, 18:30
Cek malo, ti si na disk od 32GB uspio staviti 10TB? WTF?
Umm, na 32GB sam stavio nešto malo više od 128TB-a. XD Ja to ne shvaćam, evo ti ovdje video, stavi u 480p da bi mogao vidjeti. Snimao sam na Linuxu s programom kojeg nisam podesio, pa je brzina visoka i YouTube ga vidi učitati samo na 480p (u ostalima je samo zeleni screen), pa pogledaj.
7NcYoBPSr2o
Mislim da sam i ovdje već negdje postao kako je to moguće, ali odgovora nema.
Kao što vidiš zauzeće diska je mizerno, i slobodni prostor je mizeran. A size svega toga je mega velik.

C
24-11-2011, 14:34
Comprimirao sam kod sebe C particiju onako bez veze.
Evo par primjera:
Par XML fajlova za 3D renderiranje koji su se automatski komprimirali i koristili bez frke, sa 420MB zauzelo je samo 100MB diska.
Što se tiče svega na C particiji osim Windowsa, s 27GB na 21GB.
http://i42.tinypic.com/2gttamu.pngShttp://i41.tinypic.com/nqbf52.png
Naravno, to je sve invidualno, neki 30GB-a pretvore u 10GB-a, jer imaju takve podatke koji nisu komprimirani, tj. daju se komprimirati.


Budem ovdje demonstrirao kako video od recimo 10GB-a komprimirati u 1MB. S time sam inače napravio Virus za rušenje servera (testirao sam ga na sada već nepostojećem HostSnake serveru koji je imao ograničenje max. 10MB per file i slučajno ga srušio jer je primio u sekundi 1024GB file, zapakiran ima 72KB, idealan za rušenje servera, pogotovo onih koji imaju opciju extract, inače najbolji free server ikada, jbga), AV kompanije su ga nazvale Virus Boom, a pravo ime mu je 1024, jer ima 1024MB (inače sam ga napravio pomoću kamere, jednim programom za snimanje i trojancima; inače je bezopasan; opasan je samo za servere), radio sam na izvedbi od 100TB, ali nije ugledalo svjetlo dana. Evo ovako izgleda komprimiran od strane Windowsovog kompresora na C:\.
http://i40.tinypic.com/wl272h.png