PDA

Pogledaj cijelu verziju : Dešifrirajte što piše.



C
16-11-2011, 23:35
Ovo mi je upravo policija donijela na vrata, rekla da preuzmem situaciju i zbrinem još neke stvari, među kojima je i ovaj čudni code.
Ne znam je li to ćerilica ili šta je, pretpostavljam samo da je pisano naopačke...
Molim Vas bez spammanja, trolanja i sl., pokušajte dešifrirati što piše, drugo ništa.

http://k003.kiwi6.com/hotlink/lcayg4u0o5/pb160176.jpg

Kid A
16-11-2011, 23:40
Pise

OELOLE
EASTE
PAPOSTES


Mislim da je na grckom

C
16-11-2011, 23:57
Hvala.

Google od toga ne može ništa, osim ispraviti na grčki:
AELOLE - Nema prijevoda
ΕΑΣΤΕΡ - USKRS
POSTERS - PLAKATI

Kod ove zadnje riječi, ako
P uzmem da je = P,
ovo kao šator s krovom uzmem da je = A,
ovo što je kao S, a moglo bi biti i kao valovito E uzmem da je = I,
i ovo jedno jedino predzadnje slovo što ostaje = R,
dođe da piše
= PAPIRI
http://k003.kiwi6.com/hotlink/8kknh1ffbf/pb160176_3.jpg

Koje je točno, je li i jedno od ovo dvoje točno, nemam pojma.

Lord Ragnarok
17-11-2011, 01:27
kujo
plakat
uskrs

eto..

WAR-ELEMENT
18-11-2011, 13:16
Meni to izgleda kao sledeče:
sustav
staze j92
šlep
Zvuči kao pljačka ili je neka zenzancija.A mozda imam previše mašte ponekad.

marijanovic
18-11-2011, 14:02
Što ja iz slike vidim - radi se o nekakvom zapisu s 10 različitih simbola. Zapis je u 3 reda. Svaki od tri reda zapisa završava istim znakom.
Pretpostavimo da taj znak označava ili znak za novi red ili znak za razmak ili pak neki glas (da ne kažem slovo), ako pretpostavimo da svaki simbol ne nosi i vlastito značenje.
Određeni znakovi podsjećaju na grčki alfabet, no mislim da je sličnost slučajna ili namjerna. Vjerojatno se radi o nekakvom kodu. Moguće da se koriste skraćenice.
Od pomoći bi bilo više informacija o samom podrijetlu "teksta".

C
18-11-2011, 17:33
THX.

Fora je što nitko ne zna podrijetlo "texta", tj. te abecede, slova, riječi, jezika...čak ni Google kojem mogu svako slovo posebno uploadati, i za to ništa ne nađe, ono što nađe obično je blizu tog slova, ali nije ni približno točno, i obično su to slova iz grčkog, nekih alfabetova razno raznih, igara, i ponekih knjiga s nekim znakovima koji nisu nepoznati.

Mislim da svako slovo ima svoje značenje, pa ću tako trebati prevesti svako slovo zasebno.
Što se ima više materijala, veća je šansa da se svako slovo dešifrira. Now what? >.<

http://k003.kiwi6.com/hotlink/zi52n738m8/pb170176.jpg
http://k003.kiwi6.com/hotlink/e181c75seq/pb170177.jpg

Recimo ovo slovo "S" je sâmo za sebe, a sama slova mogu biti samo "a, e, i, o, u" i eventualno "s" ako se mjenja s riječi "sa". Ali po svemu sudeći mislim da je to slovo "I".
Za početak ću se probati držati one riječi PAPIRI, kako bi uspio odgonetnuti druga slova šta znače, ako ne bude imalo logiku onda trebam tražiti novi put i sve na novo.

Edit 1: Ovaj S nekada ima iza sebe šatorčić s krovom ili podvučeno slovo V. "#I", to može biti mislim samo mI, vI, tI, itd.

Edit 2: Heh, skužio sam šta piše na prvoj slici, u 3 reda. Piše:
MOJI
ČISTI
PAPIRI
Jedino ovo slovo u drugom redu drugo se nigdje ne pojavljuje (samo eto tu), pa pretpostavljam da je to ovo famozno "S".

Ali ima logike, to je napisano na 500 komada A4 zapakiranog papira.

marijanovic
18-11-2011, 17:48
Jedno je sigurno - pisano je kemijskom dakle nije jako staro.

Jel kuži ko razmak između PA i PIRI?

Ovo papiri zvuči malo bezveze, ko kaže da se radi o hrvatskom ili nekom srodnom jeziku?
Prije bih rekao da se radi o brojevima ili nekakvoj matematici...

Frky
18-11-2011, 17:51
Ovako, napiši negdje na papir sve znakove i vidi koliko ih ima! Sad onaj zajebaniji dio: za svaki znak stavi neko slovo i gledaj ima li to smisla, tj. probaj pročitati, nekako! Ako nevalja, mjenjaj slova poreda znakova! Jep, ima pun kuratz i 800 mogućnosti, ali to bi bio neki najlogičniji pristup riješavanju ovog! Gl hf!

EDIT: naravno, kod onih znakova koji se najviše pojavljuju pridružuj samoglasnike! To je opet nekako logično, zar ne?

C
18-11-2011, 17:55
Razmak je mali. Obično se stavlja razmak od veličine jednog slova, mislim da to nije razmak. Napisane su 3 tiječi u 3 reda, da su bile 4 riječi, vjerojatno bi bilo 4 reda. XD
Mislim da je jednostavno za dešifrirati, iako se vidi da je sporo pisano, po vučenju olovke i jer svako malo, neko slovo bude nagnuto na lijevu stranu, umjesto na desnu (dešnjak).

@Znam, zato sam slikao, budem pisao po tome, naravno. I kako koje slovo "dešifriram", tako ću iznad njega napisati to slovo.

BTW Editirao sam prošli post. :)

C
19-11-2011, 02:14
Poigrajmo se malo vješala.

Rješavam natpis na ovom pismu gdje su ta slova napisana od dvije riječi. Od prve riječi imam samo dva dešifrirana slova od mogućih 7 slova, pa nije od neke pomoći, ali zato kod druge riječi trebam dešifrirati 3 različita slova:
_ _ R M I _ I J A

Dva slova iz te druge riječi su i u prvoj riječi na jednom mjestu, pa bi mi bilo lakše za dešifrirati i prvu zbog +3 dešifrirana slova, a i imao bi 13 od 16 slova riješeno glede tih dviju riječi, pa bi sigurno bilo lakše.

Inače prva riječ je:
_ A _ _ O _ _

croat1gamer
19-11-2011, 02:36
Daj ti pojasni kako si dosao do ovih spisa uopce?

Posto je domaceg podrijetla, pretpostavljam da je na hrvatskom napisano, samo sto su znakovi izmisljeni i zamijenjeni. Sumnjam da je netko prolazio bilo kakvu daljnju proceduru kriptografije za ovo (tipa slogovi, pomjeranje redosljeda i sl.). Oni znakovi koji se cesce ponavljaju su najvjerovatnije samoglasnici, a ostatak bi se trebao sloziti nekako.

C
19-11-2011, 02:48
Nije bitno. Bitna je zaštita počinitelja. >.<
To je inače bilo iza Kapucinske crkve u Rijeci, tj. tamo su to policajci našli (vjerojatno je našla časna ili slučajni prolaznik, pa prijavio policiji). Policija je to uzela, odnijela u stanicu, prerovili su po tome, pročitali sva pisma (osim ovih pisani s nekim Bogtepitokojim jezikom). Pretpostavljam da bi to razumio netko jako star s ovih područja (možda moj pradjed od 90 godina koji ne vidi ništa). Pisma su većinom pisana na temu izdajica koji su bili prijatelji, smrti, ubijanju, ratu, uništavanju obitelji, otimanju svega, a ponajviše o propaloj/ubijenoj ljubavi.
Zadnje što sam čuo jest da bi to moglo otići u HVIDRA-u, iako ne znam šta će to tamo, pa ne dam, a uzrok toga je bila Državna Uprava.

cham3leon
19-11-2011, 10:48
Jel ovo možda neka reklama za Brownov novi roman ili nešto?

Devil Dog
19-11-2011, 11:31
http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSa2nSOmtvTfhaEEwxCiXIblOMXJerpG jdc0sPrO5kOqT8FVcpP_Wh0V6Rv

Death By Sexy
19-11-2011, 11:45
To su sigurno dinosauri napisali :eyebrows:

C
19-11-2011, 17:51
Jel ovo možda neka reklama za Brownov novi roman ili nešto?
Nije.

Ajde, je li netko može pogoditi ona tri slova?