PDA

Pogledaj cijelu verziju : problem djeljenje veze



Haki
10-11-2011, 00:14
Meni je odkad je izisao prvi paket t-coma uzeo sam ga i sve je bilo ok,do prije jedno mjesec dana. Moj problem je taj sto se meni dijeli veza a to prije nije bilo. Sto zelim reci s time dijeli veza? Pa ja imam 1 komp (zicno) 1 laptop (zicno) i 1 laptop (bezicno) i sada brzina koji imam a to je 4mb kojoj je max download oko 485kb/s se dijeli izmedu ova 3 kompa a to prije nije bilo! Sada kada idem igrati bilokoju igru ping mi je masivan.Evo jedne situacije ja igram igru a na 2 laptopa upaljen youtube i meni je ping katastrofa,kada sam isao skidati 1 file od 900mb brzina mi je bila 485kb/s onda sam upalio 1 laptop i poceo isti taj fajl skidati a kasnije sam pokusao i drugi brzina mi je pala sto znaci MAX DOWNLOAD na SVIM kompjuterima je 485kb/s. Svi su godinama skidali max brzinom od oko 485kb/s osim ovaj bezicno njemu je malo manja brzina downloada vjerojatno jer je spojen bezicno.Zvao sam t-com,cak je dosao i covjek koji je zamjenio ruter,koji je cak neke portove sto ti ja znam odvajao i opet isto. Ovaj problem je poceo odjedanput sada neznam sto raditi,tako da molim iskusnije da postaju u cemo moze biti problem?

cham3leon
10-11-2011, 07:26
Pa to je već netko pitao ovdje. Nije mi jasno kako bi ti T-com trebao dodijeliti veću brzinu zato što ti imaš više računala. Vjerojatno ti kompovi prije nisu skidali maksimalnom brzinom, pa se veza nije zagušila.

Haki
10-11-2011, 12:31
ja sam pitao nazalost...
skidali su prije vjeruj mi......ovaj na bezicnoj vezi je samo na msn,facebook,youtube a ja na komp i ovaj na laptopu (zicno) skidamo igre,filmove itd. Kako sam vec godinama mogao skidati filmove punom brzinom i igrati igre bez problema? Znaci ako covjek ima 2 kompa u kuci i 4mb vezu to znaci da ce se veza dijeliti? pa vec sam pitao nekoliko ljudi i nemaju taj problem,a i ja ga prije nisam imao tako da neznam sto moze biti spliter ili neki qurac stvarno se nerazumjem pa bubam ovakve gluposti poput splitera^^ jeli ima sto u kuci sto mogu pokusati napraviti da se ovo ne dogada?

C
10-11-2011, 13:02
Neće se djeliti ništa.
Ako imaš 4MB-a i 2PC-a, ako jedan PC ne radi ništa na netu ili je na MSN-u i sl., realno guli 0,1% prometa. Ostalih 99,9% prometa ide drugom PC-u koji recimo downloada razne stvari. Točnije na 1. PC-u ide brzina od 20kbps, a na 2. 4MB.
Dakle, ništa se ne djeli.

Ovisno o vrsti downloada i prioritetu, može biti balansirano 2MB-2MB, ali to bi trebao biti download s web stranica, s FTP-a i sl., pri normalnom prioritetu.

Uz sve to postoji nešto kao bug da se veza ne može djeliti kako treba, tj. da je neki PC tako konfiguriran da je svežder, bez obzira kako je spojen na router.
Tako je primjerice moj stolni spojen žično u prvi LAN ulaz od njih 4, a laptop WLAN-om. Stolni PC nešto skida, brzina ide 800kbps, u to vrijeme stavim na laptopu da se nešto skida preko Firefox Mozille, laptop povuče 1000kbps brzine, spojen nekom vrstom double WLAN-a, a na stolnom se brzina spusti na doslovno 1B/s, čisto da ne pukne veza.
Pa iako je stolni spojen žično, kao admin, i sl. kerefeke, onaj preko wirelessa koji nema nikakve veze može povući proždrljivo cijelu vezu bez obzira na druga računala koja su spojena na istu mrežu.

Do sada mi samo laptop zna to raditi, uvijek vuče max. brzinu, što ni jedan drugi PC ne radi, tako da je moguće da imaš i takav problem.

Ako skidaš torrente, možeš ograničiti brzinu, recimo ako imaš brzinu od 4MB, stavi max. download brzinu na 2MB, na drugome napravi isto, da ne bi on možda povukao 100% brzine za sebe. S uploadaom isto napravi, stavi ih 50%:50% ili ih stavi na najminimalniju točku, da ti pingovi ne budu veliki i da ti odzivi budu brži, kako bi mogao nesmetano dovoljno brzo otvarati web stranice i sl.

Evo jedan primjer te enigme u EDULAB-u, gdje je brzina svima podjeljena na 500kbps kao max. Imaju DuoDLS od Carneta koji ima realnu brzinu od nekih 40MB/s, ali svi koji se spoje na taj net/router imaju max. brzinu od 500kbps, jer su tako sredili mrežu, a pokraj EDULAB-a se nalazi Carnet centar, a 20 metara dalje se nalazi 5 servera i Super Računalo koje ima 24 procesora...
Evo rezultata downloada preko wirelessa s laptopom:

http://i44.tinypic.com/fx9shi.png

http://i41.tinypic.com/14c4dia.png

Signal je tamo obično 3-4/5 iako je router doslovno 5 metara daleko od laptopa. Zato sam uvijek visio u EDULAB-u, zbog downloada i nije me bilo briga što drugima svima brzina padne na minimum minimuma. XD

Također kada nešto doma stavim downloadati na laptop, na stolnom budu pingovi preko 900ms.

Tako da možda imaš i takav problem proždrljivosti za koja ja ne znam odakle je niti zašto, niti išta o njemu znam (jednostavno ga zato zovem proždrljiva računala, jer samo se s nekim računalima to dešava), pa ti je najbolje da sve fino limitiraš, pogotovo u torrentima brzine.

cham3leon
10-11-2011, 15:56
A u Edulabu još blokirali bittorrent protokol da smanje skidanje piratije, kad eto naš C skida gusarske igre...

Haki
10-11-2011, 16:07
da ali ja nisam prije imao taj problem. Ako limitiram brzinu 50-50 bit ce mi jos gore.... trenutacno je na laptopu ogranicen download na torrentu 150kb/s i nemogu igrati igre normalno,malo steka....delay mi je negdje pola sekunde,a da ne govorim kad se na laptopu uz taj download pocne i surfati gledati jubito itd.... pa je moje glavno pitanje zbog cega mi se ovo dogodilo jer je covjek koji je u mene dosao i rekao da je sve ucinio,zvao zagreb,mjenjao neke portove ma sve, tako da mi stvarno nije jasno kako netko poput mene moze imati taj problem iz nicega,da sam nesto uradio pa rekao bi to sam radio i zbog ovog mi se dogodilo ali stvarno iz nicega. Ja doma ludim,uzeo sam bf3 nemogu igrati normalno,moram cekati da ovi koji imaju 2 laptopa spojena na ruter da izadu negdje vanka da ja u miru mogu igrati......
Jeli ti imas neki program koji mogu staviti na komp da mi doslovno pojede ruter brzinom da se smanji brzina ovim drugima spojenim na moj ruter?

marijanovic
10-11-2011, 16:14
Ako ti već toliko korisnika dijeli vezu, ta uzmite veću brzinu, pogotovo brzinu uplaoda.
Za igre ti nije toliko bitan download koliko upload, a 4 Mbps download i 256 Kbps upload je mizerno malo za više korisnika.
S npr B.net paketom 8Mbps/768Kbps puno bi ugodnije bilo.

Haki
10-11-2011, 16:21
opet ponavljam odkad je dosao t-com s ovim paketima 4 8 16 pa onda 4 10 20 tako nekako.... ja sam prvi uzeo i NIKADA nisam imao taj problem,znaci toliko godina a nikad mi se veza nije djelila nego sada pocela,i da uzmem duplo brzi paket sto bi s time postigao? opet bi ovi skidali jos brze pa bi ostao na istome a ja to nezelim samo zelim da mi se vrati stara veza nista vise

cham3leon
10-11-2011, 16:35
Slušaj, poanta je u tome da ne dobivaš 4 megabita downloada za svaki svoj kompjuter, nego za cijelo kućanstvo. Da to funkcionira kako ti misliš, u stan bih ja mogao naslagat jedno 25 računala koja samo skidaju i time natjerati T-Com da mi da 25 puta veću brzinu za istu cijenu. Kako da ne.

Haki
10-11-2011, 16:42
Slušaj, poanta je u tome da ne dobivaš 4 megabita downloada za svaki svoj kompjuter, nego za cijelo kućanstvo. Da to funkcionira kako ti misliš, u stan bih ja mogao naslagat jedno 25 računala koja samo skidaju i time natjerati T-Com da mi da 25 puta veću brzinu za istu cijenu. Kako da ne.

pa kako sam ja to imao preko 5 godina na 1 komp i 2 laptopa?

cham3leon
10-11-2011, 16:52
Najjednostavnije objašnjenje je da ti nisu skidali punom brzinom, odnosno da nisu iskoristili baš cijeli bandwidth, tako da se nigdje nije osjećalo zagušenje.

Haki
10-11-2011, 17:01
pa mislis da nebi primjetio ovih godina? ovaj laptop svaki dan skida nesto,a ja igram svaki dan nesto

edit: jeli znate za neki program koji dava max brzinu 1 kompu na mrezi?

marijanovic
10-11-2011, 17:04
Onda je T-com skužio da ti daju puno veću brzinu ili nešto pa su to popravili.
Sada imaš normalno kao i svi drugi.

Haki
10-11-2011, 17:08
Onda je T-com skužio da ti daju puno veću brzinu ili nešto pa su to popravili.
Sada imaš normalno kao i svi drugi.

to je nemoguce jer bi opet skuzio... kako? pa na isti nacin kao sada ovaj sa laptopa bi skidao film ili nesto drugo a nikada u zivotu nista nije limitirao znaci skidao bi full brzinom i ja bi to primjetio na svom kompu jer bi vidio velik ping u igrama i nebi mogao skidati bilokoji fajl sa neta max brzinom

C
10-11-2011, 17:16
A u Edulabu još blokirali bittorrent protokol da smanje skidanje piratije, kad eto naš C skida gusarske igre...
Netko je u moje doba derao po RapidShareu, znaš da je RapidShare svaki dan iza podne znao blokirati IP koji dolazi od tamo. XD
A to što su blokirali nije baš točno. I na veleučilištu su blokirali s istog interneta, pa su si neki dali truda i skidaju torrente dok drugi ne mogu. :)

@Haki - Imao si istu brzinu koja je za cijelo kućanstvo kako ti je kameleon pojasnio. Nisi mogao imati internet 4mbps i na sva tri PC-a imati 4mbps, jer bi to značilo da si imao brzinu interneta od 12mbps.
Testovi brzine će ti pokazati 4mbps na svakom PC-u, ali shvati kada nešto skidaš na sva tri PC-a, sve ukupna brzina im je brzina tvog interneta, a to je 4mbps.

Veliki pingovi i sl., ako skidaš s torrenta, jasno ti je da se jedan torrent može spojiti na 1000+ konekcija i samim time zabušiti vezu, tj. imati 1000ms pinga. Ako skidaš preko web browsera nešto, neki default je 32 konekcije za sve, ali obično ti serveri šalju s 8 konekcija i po 16 (primjer RapidShare), tako da ostatak do 32 ostaje za surfanje i skidanje nečeg drugog.
I naravno da s 32 konekcije nećeš zabušiti vezu pa ti neće biti niti veći ping, dok ćeš na torrentima s 50 000 konekcija zabušiti vezu totalka.