PDA

Pogledaj cijelu verziju : Koliko često formatirate sustav?



Bartuc
10-10-2011, 17:40
Ja sam po tom pitanju u totalnom qurcu pošto pre pre pre često formatiram xD Odigram par igara i ajmo format sustava. To mi je ostalo u navici još od WinXP-a, kad sam imao relativno loš komp pa je format života značio (za igre), a sada se nikako riješiti te navike, jednostavno mi vrag ne da mira. Tak da uglavnom formatiram od ATI drivera do ATI drivera, a to praktički znači jednom mjesečno (kadkad izdržim 2 mjeseca bez formata) :(


Zato me zanima koliko često vi formatirate sustav i koji su vaši najčešći razlozi formata sustava?

Dania
10-10-2011, 17:45
Rijetko, možda dva put godišnje...inače tu i tamo defragmentiram i šljaka

Scarecrow
10-10-2011, 17:49
2-3 puta godisnje

croat1gamer
10-10-2011, 18:00
Samo ako su podatci beyond salvation.

R@pt0r
10-10-2011, 18:05
Tako sam i ja znao dok sam koristio XP i u početku korištenja Viste. Sad imam 7 i reinstaliram winse samo ako je to baš potrebno.
Recimo ako se pojavljuje kakav error ili ako mi nešto ne radi kako treba. Eto baš neki dan sam reinstalirao Windowse zato jer mi EA-ov Origin nije radio.
Nakon updatea sa EA Download Managera mi se pri pokretanju Origina počeo pojavljivat BSOD. -.-
Probao sam sve i svašta, od A do Ž, jednostavno nisam našao soluciju kako to popravit.
Prije toga, zadnju reinstalaciju sam, sudeći po zadnjim backupovima, radio 19.5.2010. :)

Inaće XP sam jako često reinstalirao zbog tog što se nakon mjesec dana totalno uspori, a reinstalacija mi je davala uvijek onaj osjećaj kao da sam upgradeao komp. hh
Sa Vistom SP1 i W7 toga više nema i kao što rekoh reinstalacija je potrebna samo ako se dogodi kakva greška u softwareu.

BigBongman
10-10-2011, 18:09
2 puta odkad imam komp. Dakle...2 puta u 5 god :D

Devil Dog
10-10-2011, 18:12
Ja jednom u 6. Defragmentirao možda 3-4 puta. Lijenost :(

Bartuc
10-10-2011, 18:14
Znači ja jedini patim od opsesivno kompulzivnog poremećaja formatiranja sustava? :( Niš, idem ga onda sad sformatirati i onda ga neću formatirati sljedeća 3 mjeseca.

cham3leon
10-10-2011, 18:17
Čim rjeđe moguće jer je stvarno oko toga puno posla. Ne oko same reinstalacije, lako za to, ali kopat po postojećim podacima tražeći šta se sve mora backupat, i to po deset puta da mi nešto ne promakne, a onda je tu i ponovna instalacija svih mogućih programa i drugih sranja. Plus, ja imam i jedan bedast manevar kad mi se ne da reinstalirat neku igru nanovo, pa joj pustim program files tamo gdje je (to je uvijek na zasebnom disku), i backupam joj registry key. Naravno, kad to restoraš, obično ne ispadne baš najbolje, ali uglavnom igre rade :D

Sad nedavno sam bacio friške windowse, djelomice zato što su već stari 2 godine, a djelomice zato šta mi je linux poludio pa sam i njega morao reinstalirat, pa reko, što ne bi sve zajedno.

Bartuc
10-10-2011, 18:23
Jel primijetite da vam igre sporije rade nakon toliko mjeseci ne formatiranja?

Constantine
10-10-2011, 18:25
jedanput godišnje u prosjeku
evo bas sam prije tjedan dana morao formatirat diskove,obicno mi je to zabavno radit posto volim imat sto manje programa na racunalu,ali je problem nac nekog tko ima tako velik eksterni disk za backup

cham3leon
10-10-2011, 18:26
@Bartuc

Baš i ne. FIFA je dosta degradirala s vremenom jer što se više nakupi raznih programa i drugoga kao procesa u pozadini, to više jede RAM, na što je osjetljiva, al drugo je ok. Osim toga, sad prašim dvanaesticu koja samo povremeno traži da gasim rainmeter dok igram, i sve leti.

Sonic_Moronic
10-10-2011, 18:27
Nisam nikad formatirao, forsiram winse dok ne krepaju.

Outmind
10-10-2011, 19:02
Meni se jednostavno ne da gubiti rijeme na pronalaženje i instalaciju svih sitnica koje sakupim, a znam da će mi kad-tad trebati. 2 puta godišnje formatiram, ako i toliko.

Xero
10-10-2011, 19:04
Ako radi zašto bi nešta popravljo. Nisam godinu dana formatiro ništa.

TeraBajt
10-10-2011, 19:19
Jel primijetite da vam igre sporije rade nakon toliko mjeseci ne formatiranja?
jako

inace mrzim formatiranje al ono 2 puta godisnje je must

Dania
10-10-2011, 19:26
Ja sam prije 3 mjeseca formatirala zadnji put, ponovno instalirala igre i radile su jednako kao i prije

Arbiter of Change
10-10-2011, 19:52
Jel primijetite da vam igre sporije rade nakon toliko mjeseci ne formatiranja?
Ne baš ako držiš komp uredno defragmentiran i sve ostalo.

Niko Bellic
10-10-2011, 19:57
Znači ja jedini patim od opsesivno kompulzivnog poremećaja formatiranja sustava? :( Niš, idem ga onda sad sformatirati i onda ga neću formatirati sljedeća 3 mjeseca.
Radio sam to prije svakih mjesec ili dva, baš kao i ti, ali ja ti imam posebnu particiju od 32 gige koja mi služi samo za OS i Program Files, tako da je to uvijek brzo gotovo u roku od cca 2 sata. Sad mi se to više ne da, a i nemam vremena, tak da ovaj trenutni OS imam od (copy paste s najstarijeg foldera) "6. ‎siječnja ‎2011., ‏‎17:45:41" i ne planiram ga tako skoro rokat nanovo.

To ti je super ako te ne zamara. Stalno si u điru i nećeš zaboravit pol stvari. Ja i inače kad si metnem OS stavim gore cca 5 glavnih programa i ostalo stavljam po potrebi kad skužim da mi treba, a da nije instalirano.

Also, brijem da ti to radiš jerbo imaš "large" HDD i zabrijao si da ti to čisti HDD od smeća koje OS s vremenom nagomilava, što donekle i je istina.


P.S. Don't worry. Ako te to veseli ne beri brigu. Korisnije je trenirati OS reinstalaciju nego igrati neku random igru.

P.P.S. Daj kupi si više neki HDD od bar 500 gigi. Pokloni si ga za dan mrtvih... xD

Bartuc
10-10-2011, 20:01
Imam isto tak 30GB OS particiju, 100GB Game particiju i ostalo za Storage particiju. Imam 320+500GB HDD...

cham3leon
10-10-2011, 21:46
Vidiš, ja isto imam baš sve ostalo na drugom disku, pa mi većinu stvari ne treba backupat, ali onda mi bootloader od Windowsa pojede GRUB koji mi treba za Linux, pa se još i s time trebam zajebavat. A imam i ograničeno keyeva za Windowse, ostalo mi je još samo dva-tri za sedmicu :) Nisam pokrao MSDNAA kao što sam mogao.

MasaKrisT
10-10-2011, 21:59
"Novi" komp jos nijednom, star je dvije godine. Tune Up radi svoje, igre lete, defragmentacija redovita. Stari sam formatirao par puta u zadnjih dvije godine jer ga koriste sestre i nakon mjesec dana ima 17 barova u mozzili,916 ikona na desktopu i more crvi.

Frky
10-10-2011, 22:43
100 gb za OS, Program Files, muzika, slike i sve što nema veze s filmovima/serijama! Za filmove/serije imam drugih 100gb!

Formatiram kad mi se prva particija napuni i kad mi se neda svaki program/igru ručno brisati! Znači, svakih 7-8 mjeseci a možda i više!

Igram samo starije igre jer je laptop sranje za gameanje prema tome neosjetim neku razliku prije i poslije formatiranja! Zadnji put sam (prije pola godine) formatirao čisto da provjerim da li mi jedna igra ide na XP-u (imam W7, jel) i, normalno, nije ni tamo išla jer imam sjebanu grafičku... no to je druga priča!

Niko Bellic
10-10-2011, 23:16
My bad, mislio sam da si jos na onom hardu od 80 gigi. Koji je model taj od 500 gigi?

Bartuc
11-10-2011, 05:31
To mi je storage externi disk, WD Elements. A u kompu je 320GB koji je rascjepan 30/100/180, i on je WD samo se ne sjećam jel je blue ili black. Za sustav i programe mi je savršeno 30GB pošto mi ostane 5-7GB slobodno, a za igre sam prije koristio 60GB što mi je bilo dovoljno, sad sam malo povećao to pošto su sve veće i veće :D

Aral
11-10-2011, 07:14
Pa, u vrijeme XP-a dost često, 3-4 puta godišnje. Od kad su došli Win7 niti jednom, s tim da sam ubo novu konfu pa imam friške winse na novom hardu, tak da se to nemože računat ko format.

Također mi je od vremena xp-a ostala navika da formatiram svako malo, jer volim da mi sistem radi besprijekorno, a i tad sam imao stariju konfu. Danas, sa sedmicom, moram priznat da sam se naviknuo da nema potrebe za čestim formatom, sve radi kako treba. A i nije dobro svako malo formatirat, rađe defragmentiranje obavim i to je to.

Hexfire
11-10-2011, 09:23
Slažem se s Aralom. Od kad imam win 7 formatirao sam sustav možda dvaput i to više iz dosade nego iz stvarne potrebe.

Razzarach
11-10-2011, 09:27
Jel primijetite da vam igre sporije rade nakon toliko mjeseci ne formatiranja?
Slazem se...
Ja sam isto prije formatiro non stop, sad mi se vise neda... Nije mi tlaka instalirat sustav nego podesavat sve one pizdarije i slicno...

Death By Sexy
11-10-2011, 09:52
Nikad.. :/
A trebao bi.

Bartuc
11-10-2011, 12:25
Evo ja sam jučer napravio format i sada mir barem do Skyrima :D

Aral
11-10-2011, 12:54
LOL, manijače. Pazi, ja koji imam preko 30 igara istovremeno instaliranih, igram ko lud i sve, plus brdo programa i podataka, ne formatiram barem godinu, godinu i pol, a komp leti sam tak. Ali, suit yourself :D

marijanovic
17-10-2011, 19:19
Ja sam nekoć [verzije prije XP-a, XP i rane faze Viste (do sp2)]Sto također radio često. XP je jednostavno takav da ga advanced user smrda u nekoliko mjeseci, možda malo više ako ga dobro održava no teško da izdrži preko godinu bez problema. Vista bez SP-a također, grozno. No otkako sam na sedmici sve mi nekako mrsko reinstalirati kad uglavnom sve jako dugo radi kak spada.
Na kompu sam indowse 7 reinstalirao zadnji put u srpnju, no to jer sam prešao s sporog 160GB na brzi 1000Gb disk.
Windows 7 koji su bili prije toga radili su dost dugo bez problema, sve otkako sam prešao s x86 na x64 verziju, a to je bilo otprilike kad sam kupio dodatnih 2GB ram (nadogradio da bude 4GB), nekih godinu i pol mislim.
Na laptopu mi je trenutno XP (uskoro mislim vratit 7 opet) od veljače (kada sam nadogradio procesor + XP je trebao zbog nekih programa za faks koji baš i ne rade na Visti ili 7).
Na kompu kojeg koriste roditelji XP je bio par godina star (2-3 tako negdje), no to sam baš temeljito održavao i komp se jako rijetko koristio. Sada je gore 7 x86 čisto zbog promijenjene platforme (P IV 1,7 GHz, 640 MB SDRAM, 9000pro 64MB na C2D E6300 s 1GB DDR2 667 i 8500GT).

Bartuc
17-10-2011, 22:36
ATI-evci, ste počeli koristiti "novu" foru da više ne treba čistiti stare drivere sa sweeperom ili bilo čim drugime, već samo gaziti stare sa novima preko updates fore?

IGoR_2803
18-10-2011, 07:48
svaka čast bartuče, ne znam kak ti se da...

ja svoj sustav trenutačno imam gore od kad sam mijenjao proc i ploču, a uskoro će već godinu dana... i nemam namjeru nekaj mijenjati dok god super radi... a da primjetim neka usporavanja, niti ne... pogotovo sa sedmicom.. na xpu je možda bila druga priča, njega sam češće formatirao ali ne znam kolko je to danas fakat potrebno... :)


ATI-evci, ste počeli koristiti "novu" foru da više ne treba čistiti stare drivere sa sweeperom ili bilo čim drugime, već samo gaziti stare sa novima preko updates fore?

ja jesam sa ovim zadnjim preview driverima (ovima za Rage)... prvi puta sam sad na taj način ažurirao drivere... inače prije - uvijek prvo uninstal u CPu, pa restart pa driver sweeper, pa restart i tek onda novi driveri...

a ne znam da li ste primjetili da s novim driverima više nije potreban restart nakon instalacije... :)

bezimeni
18-10-2011, 08:23
Ja presnimavam preko postojećih "oduvijek"...valjda već deset godina i nikada problema.

fear
18-10-2011, 10:24
Koji vam je redoslijed instaliranja drivera svježe instalacija winsa?

IGoR_2803
18-10-2011, 12:00
Koji vam je redoslijed instaliranja drivera svježe instalacija winsa?

na sedmici nemaš kaj previše instalirati... staviš najnovije dipslay drivere, i eventualno ako imaš neke dodatne, netipične uređaje... ali za današnji prosječni komp koji nema posebnu audio karticu ili kaj ja znam, dosta je instalirati samo grafičke drivere...

ako se radi o xpu, onda prvo drivere za čipset, pa gpu pa onda ostalo (mreža, zvuk itd...)

Bartuc
18-10-2011, 13:22
Koji vam je redoslijed instaliranja drivera svježe instalacija winsa?

Prvo grafu, onda WLAN i nakon toga Windows Updates rješi sve ostalo. Na drugom kompu ne moram niti WLAN pošto se automatski instalira, što mi je čudno pošto je kartica ista kao i kod mene :o Možda drugačija revizija.

Chupacabra
18-10-2011, 13:36
Formatiram jednom u tri mjeseca.
inace, u jednog ljetnog dana sam formatirao C i D osam puta :(

Marvin OCX
18-10-2011, 14:26
LOL, manijače. Pazi, ja koji imam preko 30 igara istovremeno instaliranih, igram ko lud i sve, plus brdo programa i podataka, ne formatiram barem godinu, godinu i pol, a komp leti sam tak. Ali, suit yourself :D


Ista stvar. Formatiram kad vec vise nema smisla i kad primjetim da komp radi neke stvari samostalno tj da se javlja AI :D