PDA

Pogledaj cijelu verziju : Lijek protiv raka, bez ikakvih testova na životinjama



W1k1n6
12-08-2011, 00:51
Rezultati ove genske terapije u kojoj su se služili čak i neopasnom vrstom virusa HIV-a, oduševljavaju znanstveni svijet, mada je još potrebno napraviti mnoštvo testova na velikim grupama pacijenata kroz dulje vrijeme, da bi se moglo reći da je rak (ili barem neke vrste) pobijeđen.

Ono što je posebno zanimljivo kod ovog otkrića je da su testiranje izveli nad bolesnicima, bez ikakvih testova na životinjama, dakle čak ni na miševima, što sam svojevremeno osobno zastupao, kao jedan od mogućih načina testiranja.

Po zakonima će svejedno morati provesti testiranje i na životinjama kako bi dobili dozvolu za široku primjenu, što će (uz dodatna klinička testiranja na ljudima) odužiti pojavu terapije na 7 do 10 godina. Što mislite koliko ljudi će u međuvremenu umrijeti od tih boleština?

Uglavnom, ovi pacijenti su ozdravili, no šansu za preživljavanje još godinama neće dobiti drugi bolesnici :(

http://vidi.hr/Zdravlje/Modificirani-HI ... -ubija-rak (http://vidi.hr/Zdravlje/Modificirani-HIV-virus-ubija-rak)

Pored toga postavlja se pitanje koliko testiranje genskom terapijom ima smisla provoditi na životinjama, obzirom na "sitne" razlike u genetici.

Kid A
12-08-2011, 01:02
Toliko o tome da je HIV bozja kazna za homoseksualce :)

Wolfwrath
13-08-2011, 20:29
Sad se neki rakom oboljeli homofob iz osamdesetih kupa u ironiji...

Al bit će zanimljivo. Ako se ne varam,već je nešto pokrenuto da se izbace nepotrebna testiranja, pošto kao što si i sam rekao, lijeku treba 7-10 godina da izađe,dok bi optimizacijom procesa testiranja trebalo svega 3 godine. Morat ću to još pogledati...

W1k1n6
14-08-2011, 01:03
Ja ne vidim nikakav problem u tome da teško oboljeli za koje praktično nema nade standardnim liječenjem, potpišu neki dokument privole kao što ga potpisuju kad su uključeni u kliničko ispitivanje nekog novog lijeka i time im se omogući liječenje. Što se boje da će ih nuspojave ubiti? :)

Wolfwrath
14-08-2011, 12:32
E to. Šta je najgore što se može dogoditi? Mogu odapet. Osim ako je to superposeban lijek koji će ih kilnut, oživit,pa opet kilnut, pa započet zombi apokalipsu... But what are the chances?

Xero
14-08-2011, 19:52
inb4 Zombi apokalipsa.

Marvin OCX
14-08-2011, 20:09
Rak nije "goruce" pitanje i problem zdravstva. Ma kako smrtonosan bio nije smrtonosan kao sto je to bila kuga ili TBC. Davno bi se pronasao lijek za rak da su ulozena odgovarajuca prije svega finansijska sredstva,nekako je uvjek bitnije uloziti novac u face lifting,lasersku liposukciju i slicno.. Tako da je ovo otkrice i ovaj rad tih ljudi vrijedan oooogromnog naklona :pray: :pray: :pray:

Wolfwrath
14-08-2011, 21:06
Jeste. Sramota je koliko važnih otkrića tako neki timovi nađu, ali se uopće ne čuje za njih zato što je ipak važnije raspravljati tko je kraljica estrade,ne? A zatim ne mogu ni nastaviti istraživanje zato što nema financija koje su inače uložene u mnogo "važnije" stvari.

Baš sam sad neki dan vidio sliku vezanu za financije SETI-a. Sramota je što zapravo to traži toliko malo novaca (relativno), dok se ogromne pare stavljaju u oružja i razvoj socijalnih mreža... GG, čovječanstvo. Well played.

Marvin OCX
14-08-2011, 21:31
Opet,ne bi da zvucim bolesno, al nesto mora odrzavati balans nataliteta i onoga sto jos uvijek sprecava ovu planetu da postane tijesna za sve nas(to nesto smo najcesce mi sami)... Pogledaj samo ove "zivotinjske gripe"...nekako su, "tempirane"?!
Opet navikli smo da zivimo sada i ovdje a kada se to "sada i ovdje" bude moglo nazvati stvarnim terapijskim lijecenjem karcinoma, to ce biti velika stvar,jer trenutno u terapijskom,konzervativnom,staronarodskom i bilo kakvom drugom vidu lijecenja karcinoma to je nazalost najcesce put bez povratka. Lijek ce se definitivno pronaci al ce tada nesto novo pocet da nas tamani...

Schadenfreude
14-08-2011, 23:33
Jeste. Sramota je koliko važnih otkrića tako neki timovi nađu, ali se uopće ne čuje za njih zato što je ipak važnije raspravljati tko je kraljica estrade,ne? A zatim ne mogu ni nastaviti istraživanje zato što nema financija koje su inače uložene u mnogo "važnije" stvari.

Baš sam sad neki dan vidio sliku vezanu za financije SETI-a. Sramota je što zapravo to traži toliko malo novaca (relativno), dok se ogromne pare stavljaju u oružja i razvoj socijalnih mreža... GG, čovječanstvo. Well played.

Od oružja i socijalnih mreža ljudi imaju koristi, od SETI-a koristi imaju samo oni kojima plaćaju da traže izvanzemaljce.

Niko Bellic
14-08-2011, 23:35
Koji FAIL. Ovo je so LAME. :fof:

Wolfwrath
15-08-2011, 07:41
Od oružja i socijalnih mreža ljudi imaju koristi, od SETI-a koristi imaju samo oni kojima plaćaju da traže izvanzemaljce.

Da,imamo ogromnih koristi. Imamo više načina da se međusobno pobijemo dok socijalne mreže poglupljuju ljude. SETI sam uzeo samo za primjer, nevjerojatno mnogo takvih projekata koji bi dugoročno bili vrlo korisni za cijelo čovječanstvo propada zato što se ne može odvojiti par milijuna za njih iz silnih trilijuna potrošenih na pizdarije.

W1k1n6
16-08-2011, 01:24
Možda SETI nisi uzeo kao dobar primjer, jer nije donio nikakvih rezultata, stoga je i dospio u krizu. Nadam se da će ga Jodie Foster i njezina zaklada održati na životu, no nisam siguran koliko je realno za očekivati da bi ga i dalje financirali porezni obveznici.

No za sve pametne projekte vezane uz zdravlje i medicinu doista ne bismo smjeli škrtariti, niti ih ograničavati propisima starim više desetljeća.

Wolfwrath
16-08-2011, 07:10
Fino rečeno. Ugl,na to sam i mislio,samo mi je SETI bio nedavno na umu pa eto :P

The Boz
16-08-2011, 08:50
Lijek nije testiran na životinjama i za sada je na teoretskoj bazi. Još deset godina minimalno treba do prve ljudske žrtve zato jer je ipak riječ o zarazi pacijenta sa HIVom. Je da je mutirani HIV, ali učinak mu je i dalje jako sličan, a i dalje nemamo pojma kako pak to odstraniti.
So commence the animal testing.

bezimeni
16-08-2011, 14:34
Pa izbor nije težak.Da oboliš od karcinoma od kojeg ti nema spasa i da ti ponude lijek koji će ti produžiti život za 10 godina mislim da se nitko ne bi dvoumio .Pogotovo jer se danas HIV lijekovima može držati pod kontrolom a za 10 godina će možda biti i potpuno izlječiv .

The Boz
16-08-2011, 14:38
Pa izbor nije težak.Da oboliš od karcinoma od kojeg ti nema spasa i da ti ponude lijek koji će ti produžiti život za 10 godina mislim da se nitko ne bi dvoumio .Pogotovo jer se danas HIV lijekovima može držati pod kontrolom a za 10 godina će možda biti i potpuno izlječiv .
"Imaš izbor. Možeš umrijeti za godinu dana, ili možeš živjeti još deset godina kao tifusarka Mary za HIV, riskirati svakim danom novu zarazu."
Nije da bi baš svi pristali, znaš.

bezimeni
16-08-2011, 15:04
Pa dobro , ne moraš me shvatiti doslovno kada sam napisao da se nitko ne bi dvoumio .Normalno da bi neki odlučili umrijeti ali vjerujem da je to manjina .