PDA

Pogledaj cijelu verziju : Fotoni se ne mogu kretati brzinom većom od brzine svjetlosti



W1k1n6
26-07-2011, 22:22
Striček Einstein je bio potpuno u pravu. Eksperiment koji su proveli znanstvenici iz Hong Konga dokazao je da se fotoni ne mogu kretati brzinom većom od brzine svjetlosti. Ovime je najvjerojatnije potpuno ugašena svaka mogućnost putovanja kroz vrijeme.

http://vidi.hr/Sci-Tech/Znanost/Fotoni- ... svjetlosti (http://vidi.hr/Sci-Tech/Znanost/Fotoni-ne-mogu-putovati-brze-od-svjetlosti)

Xero
26-07-2011, 22:25
Meni nikad nije bilo jasno zašto su ljudi uopće mislili da je putovanje kroz vrijeme moguće.

W1k1n6
26-07-2011, 22:30
Zato jer je ideja vrlo primamljiva. Mada vjerujem znanosti, još uvijek mi negdje u pozadini tinja ideja kako postoji šansa da su se zeznuli i da fotoni u posebnim uvjetima nekako mogu biti brži od brzine svjetlosti.

Aerial
26-07-2011, 22:48
Kako ovo gasi mogućnost putovanja kroz vrijeme?

Lord Ragnarok
26-07-2011, 22:58
ak foton emre ici brze od svjetlosti, kako ti planiras, recimo zeljeznu stangu zafitiljiti negdje brzinom vecom od brzine svjetlosti (jer samo tako mozes putovati kroz vijeme->da ides brze od svijetlosti)

W1k1n6
26-07-2011, 23:04
Ovo otkriće znači da se i fotoni pridržavaju Einsteinove posebne teorije relativnosti, što znači da događaj ne može prethoditi svom uzroku putujući brže od svjetlosti. Kršenje tog kauzaliteta bi, u načelu, dopustilo putovanja kroz vrijeme.

S druge strane, postoji još uvijek jedna teorijska mogućnost, a one se temelji na Einsteinovoj teoriji opće relativnosti, u kojoj su prostor i vrijeme dva aspekta istog medija, što dopušta povijanja medija koji bi se tako spojio u dva različita vremena. To vam je ono što se u SF-u naziva crvotočina.

Aerial
26-07-2011, 23:41
Pa ne treba putovati brže od svjetlosti da bi stigao u budućnost :D
Trebaš se samo kretati brže od referetnog sustava. Sateliti svaki dan idu u budućnost, čovjek koji prodaje kebabe u Švedskoj ide u budućnost u usporedbi s onim koji ih prodaje na ekvatoru, čak i naše glave stare brže od naših stopala.

Pretpostavljam da se u članku misli na dvije stvari.. jedna je slanje informacija u budućnost bez promjene stanja izvora, a druga je ona "obična" SF spika o odlasku u budućnost koja se već dogodila.

Ono prvo je mislim čak i moguće, putem .. umm.. ubij me ako se mogu sjetiti konkretnog naziva za fizički princip O_o Uglavnom, radi se o "blizancima" (česticama) kod kojih promjena svojstva jednog uzrokuje instantnu promjenu onog drugog, bez obzira koliko daleko bili. Bilo je par pokusa na tu foru, i čini se da je zbilja moguće. To bi ofc značilo da na-neki-tamo-način možeš javiti tetki na drugom kraju Andromede da si dobio gripu prije nego svjetlo pređe i 5% tog puta :P

Ono drugo je... well.. ono drugo je popularni hocus-pocus, na kojeg mislim da članak zapravo i cilja... Problem je što se budućnost kao konkretni sustav još nije ni dogodio (za razliku od prošlosti) pa nije ni moguće u njega putovati :D
Putovanje veće brzinom od svjetlosti bi ko' fol trebalo rezultirati time da ti dođeš do točke A prije nego pređeš dio puta, i na taj način "dođeš prije samog sebe" i dočekaš svog sporijeg ja. Ofc, to nema smisla, jer sprijeg tebe ni nema.
Pojednostavljano, ne možeš doći u gotovu, linearnu budućnost jer takva se još nije dogodila :P

W1k1n6
27-07-2011, 01:26
Logika i matematika ti nisu loše, no fizika je mrvicu više rastegnuta. Imaš recimo teoriju da vrijeme ne postoji, odnosno sve se već dogodilo. Po tome bi kretanjem većim od brzine svjetlosti teoretski mogao stići do događaja prije nego što se dogodio iz tvoje perspektive.

Aerial
27-07-2011, 11:11
Pa nije se već sve dogodilo.. to bi onda bio determinizam u kojem ni ne postoji budućnost (ako se već dogodila onda je prošlost) :D
To članak i negira - nema determinirane budućnosti jer u nju još ništa nije ni stiglo.

Btw, članak je sasvim u redu, samo je malo taj iskaz o putovanju kroz vrijeme dvosmislen (možda problemi s prijevodom) jer zvuči kao da žele reći da uopće nije moguće, umjesto da nije moguće putovati u određenu budućnost.

Aral
27-07-2011, 11:20
Pa, iako tvrde da nije moguće, ja se još uvijek nadam da postoji negdje nekakav način ^^

Marvin OCX
27-07-2011, 11:38
Pored gorucih egzistencijalnih pitanja u buducnosti,razmisljanja veliih umova o eventualnom putovanju tamo samo kako bi dosli do zakljucka da je buducnost ustvari proslost...mi stvarno djeluje ko dislocirani intelektualni kapacitet. Poput filozofije :)

Schadenfreude
27-07-2011, 13:19
Pa nije se već sve dogodilo.. to bi onda bio determinizam u kojem ni ne postoji budućnost (ako se već dogodila onda je prošlost) :D

Mislim da se W1k1n6 krivo izrazio, nije se sve već dogodilo već se sve jednostavno događa.
U svemiru o kojem W1k1n6 priča (tkz. block universe) budućnost kao nešto što se nije dogodilo te stoga nije jednako stvarno kao sadašnjost ne postoji, baš kao što prošlost kao nešto što se dogodilo i više ne postoji također ne postoji.
U takavom svemiru prošlost, sadašnjost i budućnost su jednako stvarni.


To članak i negira - nema determinirane budućnosti jer u nju još ništa nije ni stiglo.

Koliko ja vidim članak samo negira mogućnost prijenosa informacija u budućnost, ne samo postojanje te budućnosti.

W1k1n6
28-07-2011, 17:41
Može i tako. No u tom svemiru nije bitno reći da li se sve već dogodilo, ili se sve događa, to je čista jezična interpretacija. Ako su prošlost, sadašnjost i budućnost spojeni u jedno stanje, onda ga možemo nazvati kako god želimo.
Na žalost, još uvijek je posebna teorija relativnosti kraljica fizike, pa o svemu drugom možemo samo - teoretizirati :)

Inače, putovanje kroz vrijeme je samo jedna i to potpuno udaljena implikacija ovog otkrića, zapravo je važnije to što je dokazano da se ni fotoni ne mogu kretati brže od brzine svjetlosti, znači da možete zaboraviti korištenje bilo kakvog pogona, materijskog ili antimaterijskog za "warp" brzine, jer se one ne mogu postići ako je svemir podložan zakonitostima stričeka Einsteina iz posebne teorije, te najveća brzina u njemu može biti samo brzina svjetlosti.
No, mogu mi oduzeti sve, no ne i maštanje :)

Aerial
28-07-2011, 21:44
Warp ekšuali ne funkcionira kao običan pogon, pa tako ne ispada još iz igre :)
Stvar koja se kreće warpom se.. pa... ne kreće. Brod zapravo stoji unutar "balona" prostora, gdje se prostor iza broda širi, a ispred sažima, što efektivno gura balon. Gura prostor, ne brod, pa onda ni nema opasnosti od prekoračenja brzine svjetlosti (kao da ste na autocesti na kojoj je ograničenje 150 km/h, ali ne krećete se vi, nego autocesta krene 150+).

Matematika iza warpa (http://en.wikipedia.org/wiki/Alcubierre_drive)Sje zapravo prilično realna stvar i nema nekih problema. Problem je "jedino" što trenutno nemamo način da manipuliramo prostorom oko broda :D

Al, uglavnom, to je već offtopic ...

E, da, još jedna nada su i tahioni, za sad samo hipotetske čestice :D

cham3leon
28-07-2011, 22:08
Hvala šta si postao ovaj wiki link, baš mi treba u zadnje vrijeme :)

Necto
06-08-2011, 19:30
Putovanje u buducnost ? Krionika ?
Pretpostavljam da ce biti lakse pronaci nacin za ozivljavanje smrznute osobe nego napraviti warp bubble ili crvotocinu.
Tom "putniku" ce biti sasvim svejedno putovao on nekim brodom ili legao u kapsulu pa ga smrznuli i probudili 500 godina
kasnije. U svakom slucaju "putovanje" bi mu proslo "istom" brzinom.

Putovanje u proslost, eh to je vec zahebano :P