PDA

Pogledaj cijelu verziju : Nadogradnja stare / kupnja nove konfiguracije



R@PTOR
26-06-2011, 12:16
Pozdrav ekipa,

Trebao bih mi savjet u vezi kupnje nove ili nadograđivanja stare konfiguracije. Sada radim preko ljeta pa ću na kraju odvojiti nekakvu svotu (oko 5-6 tisuća kn) za pc. Cilj je nova super brza konfiguracija koja vrti sve nove i buduće igre bez ikakvog problema.

Trenutna konfiguracija mi je:

- Windows XP SP3, 32 bit
- matična: Gigabyte GA-EP43-DS3
- RAM: 4 GB DDR2 SDRAM (800 MHz)
- grafička: ATI Radeon HD4850 (512 MB)
- napajanje: FSP Epsilon 80plus (500 w)
- procesor: Dual Core Intel Pentium E5300 (2 x 2600 MHz)

Trenutna konfiguracije je još uvijek u redu, dobro vrti novije igre, ali je pomalo zastarjela. Htio bih bržu koja je puno efikasinija i efektivnija. Treba mi i novo kućište jer je ova trenutna konfiguracija stavljena u staro od starog kompa (povremeni problemi sa pregrijavanjem, skupljanje dosta prašine...)

E, sad ovako: Za trenutnu matičnu najbolji podržani procesor je slijedeći: Intel Core™ 2 Extreme QX9770 (4 x 3.20GHz, 12MB cache, Yorkfield jezgra, 45nm process, C1 stepping, 135W wattage, 1600 FSB, F4 BIOS) koji je ultra skup (vidio za 900 $ na eBayu, mogu mislit kakva je stock cijena). Moj izbor bi bio Core™ 2 Extreme QX9650 (4 x 3.0 GHz, 130 w, 1333 FSB - razlika od prije navedenog procesora, dakle malo slabiji, tj. 2. najbolji proc. podržan za moju matičnu) --> eBay oko 300 $. RAM bih isto možda trebao kupiti bolji - maks. podržani je DDR2 1200 MHz. Grafičku karticu isto --> molim preporuku. Isto tako molim preporuku i za novo kućište (dobro ventilirano, tj. prozračno), a i napajanje ako treba novo.

Sad vas zapravo pitam da mi date savjet oko kupnje novih djelova ili da preporučite skroz novu konfiguraciju ukoliko smatrate da se ovu ne isplati nadograđivati. Ukoliko nova konfiguracija / komponente premašuju navedeni budget, nema veze, slobodno preporučite.

Hvala unaprijed na savjetima i pomoći.

Čux
26-06-2011, 15:03
Po menije besmisledno ulagat išta u trenutnu matičnjaču. Rađe MBO friški uvalit sa modernijim socketom, DDR3 memorijom i ostalim pizdarijama. Konkretne konfe nek rađe neko drugi složi jer će to puno bolje i brže od mene napravit, ja nisam baš u formi sa latest hardwerajem.