PDA

Pogledaj cijelu verziju : AC adapter za dell laptop se pregrijava



Magnus
09-06-2011, 20:57
EDIT: ok, hah, sad vidim koliko sam se napisao, pa se ispričavam na podužem postu i zahvaljujem svima koji će pročitat i pomoći unaprijed :)

Nisam puno obraćao pozornost na zagrijavanje ac adaptera koje sam primijetio u zadnje vrijeme, kontam ljeto je, više temperature = viša temperatura adaptera, ništa čudno. Pad performansi sam isto pripisao ljetnom razdoblju, i iako ventilator na laptopu radi bez greške, mislio sam da je vjerojatno preslab da uspije skroz ohladit kompjuter.


Ponekad se čuo i nekakav električni zvuk iz kutije od adaptera(adapter izgleda ovako http://www.usa-battery.com/images/FA90PE1-00.jpg)


Ono što me zabrinulo je kad sam ga išao uključit u utičnicu jedanput da bi se čulo iskrenje i plava svjetlost.

Traženjem po netu, vidim da je Dell imao problema sa mnogim modelima adaptera zbog pregrijavanja i rizika od strujnog udara, a ti adapteri su jako sličnim mojemu, ali moj model nije izlistan među onima ''problematičnima''...
Doduše, simptomi izgledaju isto, i par puta mi se prije startanja windowsa pojavljivala poruka: ''AC Adapter: Unknown Device Installed'' i pitalo me hoću li proslijedit u BIOS ili nastavit sa bootanjem windowsa. Kasnije pročitah ovo:

''Does it say in your BIOS under the AC Adaptor: Unknown Device Installed ?

If so then the PCID wire in the power cord that communicates with the laptop has torn because its so tiny, or the ID chip in the power adapter is dead. Or even worse the ID chip on the motherboard that communicates with the power adapter is dead, in which case you will need a new motherboard and or new power brick if you want full power back.''

Ne vjerujem da je matična ploča u pitanju.

Imam dilemu, da li kupiti isto ovakvo napajanje, koje će radit opet dogledno vrijeme pa postoji šansa da se ponovi ista priča... Ali s druge strane, to je tvornički napravljen adapter baš za ovaj model, pa je vjerojatno za njega i optimalan. Ili možda pokušat pronać neko skroz drugo napajanje koji bi bio kompatibilan sa modelom laptopa?

Drugo pitanje, pošto stvarno neznam puno o ovome, u kolikoj mjeri može 'napajanje s greškom' utjecat na zagrijavanje samog laptopa?

Imam Dell Studio 1555, windows 7 home premium 64-bit
Napajanje je snage 90 W

marijanovic
09-06-2011, 21:33
Ako ti se adapter toliko grije (i zbog toga te strah), preporučio bih ti kupovinu nekog zamjenskog/rezervnog. Gledaj da je također od 90W ili više (manje ne) te da ima nastavak koji ti odgovara u laptop (vjerojatno svaki zamjenski s izmjenjivim nastavcima, ipak imaš Dell).

Normalno je da se adapter zagrije, ali ne toliko da ga ne možeš u ruci držati (duže od recimo minut).

Što se tiče iskrenja/varničenja pri uštekavanju, prvo uštekaj adapter u struju/zid/utičnicu pa onda tek u laptop. Ako je uštekano u laptop zna biti naboja na štekeru.

što se zagrijavanja laptopa tiče, tu je vjerojatno stvar do zaprljanja unutrašnjosti. Koliko je star laptop, kada je zadnji put čišćen?
Kolike su ti uopće temperature procesora i grafičke kartice pod opterečenjem?

Magnus
10-06-2011, 14:33
Hvala na informacijama :)

Kupit ću novi adapter. Pregrije se toliko da ga ne mogu držat u ruci niti 10 sekunda, a kamoli minut.
Što se tiče samog laptopa, nisam nikad provjeravao temperature pod opterećenjem, nego govorim odoka po toplini tipaka pod prstima hah. Morat ću i to jednom pogledat da znam točno.

Ali samo za usporedbu, tokom zime jednom sam imao bezveze otvoren prozor u sobi, tako da je laptop imao stalno konstantnu temperaturu, i DMC 4, izuzetno zahtjevna igra, mi se vrtila glatko bez ikakvog pada FPS-a čak i na cut-scenama, što mi je bilo fascinantno. Radilo je nevjerojatno dobro. S druge strane, u zadnje vrijeme mi zna trzat Minecraft ako ga provam pokrenut nakon nečeg zahtjevnijeg kao npr NBA2k11.

Laptop je star cca 2 godine, a nisam ga nikad rastavljao i čistio jer se ne razumijem puno u to pa da nebi nešto potrgao slučajno, samo prođem izvana usisivačem da skinem prašinu sa ventilatora i to je to.

marijanovic
10-06-2011, 14:44
Treba čišćenje obavezno!