PDA

Pogledaj cijelu verziju : Pohranjivanje energije



W1k1n6
07-06-2011, 15:08
Dosta smo ovdje raspravljali o različitim opcijama vezanim uz energetiku, no možda vam nije poznato kako je pohrana energije jedna od najvažnijih stvari koje će čovječanstvo morati također riješiti u godinama koje dolaze.

Ne znam je li znate kako Hrvatska svaku noć velike količine električne struje šalje besplatno u Mađarsku, jer iz tehničkih razloga nije moguće obustaviti proizvodnju električne energije, dok tijekom dana može doći do nedostatka i tad smo je prisiljeni dodatno kupovati, možda čak i od samih Mađara.

Kako vi gledate na pohranu energije, odnosno iskorištavanje neiskorištene? Postoje projekti takozvanih reverzibilnih centrala, koje višak energije troše na kinetičku energiju koja može recimo puniti akumulacijsko jezero vodom (u slučaju hidrocentrala), ili projekti pohranjivanja u obliku toplinske energije, no najviše se svi bave pohranjivanjem u nekom kemijskom obliku (akumulatori, baterije).

Imate li vi kakvu ideju što učiniti da hrvatska struja ne bude svaku večer poklon mađaronima?

P.s. moja ideja za trenutno rješenje bi bila da struja bude tijekom noći besplatna, pa bismo se svi kupali, prali odjeću, kuhali i igrali po cijele noći na kompovima :)

The Boz
07-06-2011, 15:12
Mogli bi napraviti hrpetinu kinetičkih baterija na ulazima u Zagreb, ali ta tehnologija je dosta nova i eksperimentalna, što znači da političke budale na to neće pristati, pozivajući se na onu svoju poznatu "ostavimo da se drugi muče sa izumima, a mi ćemo samo uzeti što valja".
Veći sustavi poput umjetnog jezera i ciklične hidroelektrane se NIKAD neće vidjeti zbog istih budalaština, sa izlikama poput "nemojmo uništiti prirodnu ljepotu našeg krša i apsolutno neiskoristive površine".

W1k1n6
08-06-2011, 00:30
Reverzibilne hidrocentrale su zgodna stvar jer se za akumulaciju vode mogu koristiti napušteni rudnici ili kopati podzemni spremnici, što ne zahtijeva velike devastacije prirode, pogotovo kad se to radi u područjima kakva si spomenuo.
Pored toga, za pumpanje vode u slučaju da noćni kapaciteti ne proizvedu dovoljno energije mogu se za ispomoć koristiti solarne i vjetroelektrane. RusHydra, firma koja već neko vrijeme širom svijeta gradi takve hidrocentrale, radit će dvije takve vjerojatno i u Srbiji, no koliko znam, u Hrvatskoj se uopće nije ni razmatralo takvo što. Pored toga, u Srbiji će se raditi i 5 novih hidrocentrala na Moravi u suradnji s Njemačkom. Uglavnom, naši energetski programi su totalno u banani prema zapadnoj Europi, ali kako izgleda i prema zemljama u regiji :(

Durin
08-06-2011, 18:30
Ako hrvatske centrale rade po noći, onda i mađarske rade. Gdje onda ide njihova energija?
Inače, mrzim destrukciju prirode, ali ako je manjeg opsega, u nekoj pripizdini poput Zagore gdje nema prirodnih ljepota, onda ok.

W1k1n6
08-06-2011, 22:42
Mađarska industrija za razliku od naše radi 24/h na dan, brijem.

croat1gamer
10-06-2011, 14:19
Sjecam se da je negdje neki fizicar (?) govorio o tome kako buducnost pohranjivanja energije nije u kvalitetnijim punjivim baterijama vec u visokopotentnim kondenzatorima, al morao bih opet potraziti taj tekst/diskusiju,