PDA

Pogledaj cijelu verziju : Mobiteli ubijaju pčele



W1k1n6
31-05-2011, 08:41
Daniel Favre, znanstvenik švicarskog Federalnog Instituta za tehnologiju, izveo je 83 različita eksperimenta kako bi ispitao vezu između pčela i mobilnih telefona.
U studiji objašnjava kako signali koje emitiraju mobilni telefoni tijekom razgovora, mogu dezorijentirati pčele i prouzročiti im smrt.
Favreov znanstveni tim otkrio je da u blizini mobilnog telefona pčele počinju snažno mahati krilima i do deset puta jače nego u normalnim uvjetima. U normalnim uvjetima ovo snažno zujanje je neka vrsta alarma i znaka da treba napustiti košnicu.

Kada je, međutim, zujanje inducirano mobilnim telefonom, a ne zbog nekog prirodnog razloga, kolonija pčela se potpuno dezorijentira i rezultat je uvijek tragičan. Studija Daniela Favrea potvrđuje i jednu studiju iz 2008. godine, čiji rezultati su pokazali kako se pčele ne vraćaju u košnicu ukoliko je u blizini mobilni telefon.

"Izuzetno snažno zujanje nije svojstveno pčelama, a kad do njega dođe obično ga ne emitiraju više od dva člana kolonije. To zujanje nastaje zbog elektromagnetske indukcije koja se nalazi u magnetnom polju mobilnih telefona, te stvara tragične posljedice po cijelu koloniju", objašnjava Favre.

Pčele imaju veoma važnu ulogu u ljudskom lancu ishrane. One su zadužene za oprašivanje oko 70 posto usjeva, koji su temelj ljudske prehrane. Problem smanjivanja kolonija pčela prvi puta je zamijećen 1972. godine, ali je tek 2006. godine masovni nestanak velikog broja ovih vrijednih insekata alarmirao svijet.
Obzirom da je ozbiljnost problema u idućim godinama rasla, započela su brojna istraživanja s namjerom otkrivanja njegovog izvora. “Najgore je što bez pčela neće biti ni ljudske vrste”, poručuju znanstvenici.

josip_kraš
31-05-2011, 16:51
Mislim da će s mobitelima na kraju biti kao s azbestom ("možete ga mazati po kruhu kao maslo" spike) i cigaretama.Službeno će se potvrditi štetnost zračenja jel.

blood4me
31-05-2011, 18:53
Obzirom da je ozbiljnost problema u idućim godinama rasla, započela su brojna istraživanja s namjerom otkrivanja njegovog izvora. “Najgore je što bez pčela neće biti ni ljudske vrste”, poručuju znanstvenici.
Ovo mi zvuci mal prenapuhano, gledo sam neki dokumentarac na Discoveryu isto tak nest o oprasivanju, i tamo gdje nema pcela, a biljka se oprasuje prvenstveno pcelama, ljudi oprasuju te biljke rucno...
Dodje na isto za nas krajnje korisnike

cham3leon
31-05-2011, 20:33
Obzirom da je ozbiljnost problema u idućim godinama rasla, započela su brojna istraživanja s namjerom otkrivanja njegovog izvora. “Najgore je što bez pčela neće biti ni ljudske vrste”, poručuju znanstvenici.
Ovo mi zvuci mal prenapuhano, gledo sam neki dokumentarac na Discoveryu isto tak nest o oprasivanju, i tamo gdje nema pcela, a biljka se oprasuje prvenstveno pcelama, ljudi oprasuju te biljke rucno...
Dodje na isto za nas krajnje korisnike

Ne, ljudi ne mogu oprašivati sve biljke ručno. Bez pčela bi brzo nestale ogromne količine biljaka.

W1k1n6
03-06-2011, 18:35
Kad bi odjednom nestalo pčela, desilo bi se isto kao kad bi nestalo struje. Ljudi ne bi izumrli, ali civilizacija bi bila dovedena u pitanje, jer bi došlo do gladi, ratova, bolesti, siromaštva, 4 jahača apokalipse u punom sjaju. Bili bismo vraćeni za par desetljeća unazad, taman da se današnjim generacijama usere život :)