PDA

Pogledaj cijelu verziju : Njemačka zatvara sve nuklearke



W1k1n6
31-05-2011, 08:37
Eto opet malo štofa za Pinga i ostale ljubitelje nuklearki :)

Njemačka će do 2022. godine ugasiti sve svoje nuklearne reaktore i postati prva industrijska sila koja se odrekla nuklearne energije.

Odluku je objavio ministar zaštite okoliša Norbert Röttgen nakon sastanka vladajuće koalicije koji je trajao do ranih jutarnjih sati.

Njemačka ima 17 reaktora. Osam najstarijih prekinulo je s radom iz sigurnosnih razloga nakon nesreće u japanskoj Fukushimi i više neće biti pokrenuto. Drugih šest reaktora prestat će s radom do 2021. godine, a tri najmlađe njemačke nuklearke zaustavit će se godinu kasnije.

Röttgen je rekao kako je ovo konačna odluka i da neće biti revizije. Njemačka je preko nuklearnih elektrana pokrivala 23 posto svojih potreba za električnom energijom i morat će do 2022. pronaći načina kako to nadoknaditi.

Odluka o zaustavljanju njihova rada povratak je na odluku vlade socijaldemokrata i zelenih iz 2000. godine, koju je demokršćanska koalicija Angele Merkel revidirala prošle godine i odlučila im produljiti radni vijek. No, nesreća u Fukushimi i veliko nezadovoljstvo javnosti prisilili su je na osnivanje posebnog povjerenstva koje je donijelo ovakvu odluku.

Očekujem sad odmah linkove, tablice i grafove svjetske potrošnje i proizvodnje energije, nisu valjda Nijemci pametniji od naših forumaša :)

Schadenfreude
31-05-2011, 08:57
Njemačka ima 17 reaktora. Osam najstarijih prekinulo je s radom iz sigurnosnih razloga nakon nesreće u japanskoj Fukushimi i više neće biti pokrenuto.

A što je onaj potres u Japanu bio toliko jak da utjecao i na nuklearke u Njemačkoj, pa sada osam reaktora koji su do potresa bili savršeno sigurni odjednom više nisu?

McPingvin_v2.0
31-05-2011, 10:22
Počet će uvoziti struju od Francuske koja ima, što, 80% nuklearki? Onda će Francuzi graditi nove.

Misli lokalno, djeluj globalno. Samo u krivom smjeru.

McPingvin_v2.0
31-05-2011, 10:24
Ili, još bolje, bacit će se na ugljen i plin. Jer to je puno bolje za okoliš. I u ugljenokopima godišnje ne umire 10.000 ljudi, pa je to OK. Jebeš 6k Kineza godišnje kad ih ima još malo pa milijardu i po.

W1k1n6
31-05-2011, 11:17
Totalno si neinformiran :) Njemačka ulaže u obnovljive izvore i za 10 godina bi trebala njima zadovoljavati 20% svoje potrošnje. Pored toga, mislim da je Bundestag još 2002. (ubijte me ako sam fulao godinu) propisao od kuda se i na koji način proizvedena struja smije uvoziti, a nuklearke nisu u igri.

Inače, što se tiče Njemačke i njihove ekološke osviještenosti, kod njih godišnje jedan građanin potroši 60 plastičnih vrećica, za usporedbu s prosjekom zapadne Europe u kojoj taj broj iznosi 500 komada po glavi. Njihovi sustavi za pročišćavanje zraka u tvornicama, toplanama, pa čak i sigurnosni sustavi u zadnjoj generaciji nuklearki su najnapredniji na svijetu. I na kraju, oni imaju najrazvijenije sustave za recikliranje na svijetu.

Nedavno je Janez Potočnik, predsjednik Europske komisije za okoliš (mislim da se tako zove to tijelo, opet me ubijte ako sam fulao), izjavio kako se u zemljama EU priprema uvođenje zabrane uporabe plastičnih vrećica i uvođenje biorazgradivih. Nijemci su jedini protiv toga i to zato jer razgradnja biorazgradivih vrećica (proizvedenih obično od kukuruznog škroba), može potrajati do 100 godina, što je za njih neprihvatljivo, mada je to najmanje duplo kraće od plastičnih. Oni se stoga zalažu za uvođenje povratnih platnenih vrećica. Kad vam se potrga, zamijenite ju besplatno u dućanu za novu.

Trebam li dodati da ovu godinu njemačka privreda bilježi rekordne rezultate u prvom kvartalu, rast bruto nacionalnog proizvoda je najveći od ujedinjenja dviju njemačkih država. Očito ih ne smeta što troše ogroman dio budžeta na zdrave tehnologije, ekologiju i razvoj obnovljivih izvora energije.
A mi ćemo propast ako ne sagradimo 2-3 nuklearke, jel?

McPingvin_v2.0
31-05-2011, 12:32
Inače, što se tiče Njemačke i njihove ekološke osviještenosti, oko 70% energije dobivaju iz fosilnih goriva. Primarno iz ugljena, koji je uvjerljivo najveći zagađivač.

Da ne pričamo o tome kako do 2020. planiraju smanjiti emisiju CO[sub:23bgcrec]2[/sub:23bgcrec]Sza 40% te u isto vrijeme ugasiti nuklearke. Ono što njih čeka je energetska kriza i stagnacija industrijskog razvoja ili slučajno produženje roka do, recimo, 2050. godine kada možda obnovljivi izvori postanu isplativi.

http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/4295389.stm

The Boz
31-05-2011, 12:37
Pored toga, mislim da je Bundestag još 2002. (ubijte me ako sam fulao godinu) propisao od kuda se i na koji način proizvedena struja smije uvoziti, a nuklearke nisu u igri.

Hahahaha, ovo je fenomenalno... dakle... Njemačka smije uvoziti struju ako je struja iz nenuklearnog izvora, ali ne smije uvoziti struju ako se ista dobiva iz nuklearne elektrane...
Dakle... ako imamo sustav gdje imamo eletranu na ugljen i elektranu na uranij, i obije su istog kapaciteta... Njemačka može od njihove ukupne proizvodnje sebi uzeti pola, i onda reći da je to "onaj čisti dio"?
WAT?

croat1gamer
31-05-2011, 14:07
inb4 rast cijena energenata.

Also, zanemarimo da definitivno misle na 20% TRENUTNE potrosnje el. energije. Ok, fajn i sve to, ali nije da potraznja za el. energijom raste lijepo, eksponencijalno.

Lord Ragnarok
31-05-2011, 14:12
Pored toga, mislim da je Bundestag još 2002. (ubijte me ako sam fulao godinu) propisao od kuda se i na koji način proizvedena struja smije uvoziti, a nuklearke nisu u igri.

Hahahaha, ovo je fenomenalno... dakle... Njemačka smije uvoziti struju ako je struja iz nenuklearnog izvora, ali ne smije uvoziti struju ako se ista dobiva iz nuklearne elektrane...
Dakle... ako imamo sustav gdje imamo eletranu na ugljen i elektranu na uranij, i obije su istog kapaciteta... Njemačka može od njihove ukupne proizvodnje sebi uzeti pola, i onda reći da je to "onaj čisti dio"?
WAT?

u megawatima se prica, ne watima.

The Boz
31-05-2011, 14:52
[quote=W1k1n6]Pored toga, mislim da je Bundestag još 2002. (ubijte me ako sam fulao godinu) propisao od kuda se i na koji način proizvedena struja smije uvoziti, a nuklearke nisu u igri.

Hahahaha, ovo je fenomenalno... dakle... Njemačka smije uvoziti struju ako je struja iz nenuklearnog izvora, ali ne smije uvoziti struju ako se ista dobiva iz nuklearne elektrane...
Dakle... ako imamo sustav gdje imamo eletranu na ugljen i elektranu na uranij, i obije su istog kapaciteta... Njemačka može od njihove ukupne proizvodnje sebi uzeti pola, i onda reći da je to "onaj čisti dio"?
WAT?

u megawatima se prica, ne watima.[/quote:36pfpdyk]
?

Electromaster
31-05-2011, 14:54
:)))))))))))))

On topic: retaji.

Lord Ragnarok
31-05-2011, 14:59
Pored toga, mislim da je Bundestag još 2002. (ubijte me ako sam fulao godinu) propisao od kuda se i na koji način proizvedena struja smije uvoziti, a nuklearke nisu u igri.

Hahahaha, ovo je fenomenalno... dakle... Njemačka smije uvoziti struju ako je struja iz nenuklearnog izvora, ali ne smije uvoziti struju ako se ista dobiva iz nuklearne elektrane...
Dakle... ako imamo sustav gdje imamo eletranu na ugljen i elektranu na uranij, i obije su istog kapaciteta... Njemačka može od njihove ukupne proizvodnje sebi uzeti pola, i onda reći da je to "onaj čisti dio"?
WAT?

Kid A
31-05-2011, 14:59
Boz je danas malo spor

The Boz
31-05-2011, 15:00
I dalje ne kužim...

W1k1n6
31-05-2011, 15:02
Ono što njih čeka je energetska kriza i stagnacija industrijskog razvoja ili slučajno produženje roka do, recimo, 2050. godine kada možda obnovljivi izvori postanu isplativi.
Alo, to su Nijemci! Ako oni ikad uđu u krizu i stagnaciju, mi ćemo tad sisat kamenje i živjet na drveću.

Lord Ragnarok
31-05-2011, 15:17
mozda pomogne
http://en.wikipedia.org/wiki/Watt

The Boz
31-05-2011, 15:21
Aha, da... lol...

McPingvin_v2.0
31-05-2011, 22:33
Ono što njih čeka je energetska kriza i stagnacija industrijskog razvoja ili slučajno produženje roka do, recimo, 2050. godine kada možda obnovljivi izvori postanu isplativi.
Alo, to su Nijemci! Ako oni ikad uđu u krizu i stagnaciju, mi ćemo tad sisat kamenje i živjet na drveću.
http://www.marketoracle.co.uk/images/german-hyper-inflation.jpg

hrčak
31-05-2011, 22:35
A mi smo kao bili neš bolji po pitanje tadašnje krize...

McPingvin_v2.0
01-06-2011, 00:28
Oh da, još nešto. Hvala Karabašu na linku.

http://www.physics.isu.edu/radinf/np-risk.htm

I da, katastrofa u Fukushimi je odnjela milijune života: http://asiancorrespondent.com/53036/the ... eath-toll/ (http://asiancorrespondent.com/53036/the-fukushima-death-toll/)

W1k1n6
03-06-2011, 10:13
Update: ima još jedan poginuli od posljedica Fukushime. Od gluposti.

Zanimljivo je kako su mnogi anglosaksonski mediji odmah skočili na njemačku odluku. Bez ikakve doze suzdržavanja, BBC, CNN i ostali "vijesnici angloameričke istine", napali su zatvaranje nuklearki do te mjere da taj potez smatraju vrstom terorističkog čina. Ovakve stvari su odlične kako bi se vidjelo u čijim su rukama mediji za koje mislimo da su neovisni.
Komentari su u skladu s Pingvinovim stavljanjem slike iz Njemačke 1933 :)

McPingvin_v2.0
03-06-2011, 12:59
Ovaj (http://globalpublicsquare.blogs.cnn.com/2011/06/01/hidden-fallout-from-germanys-sudden-nuclear-shutdown/?iref=allsearch)Sčlanak, recimo?

Editor’s Note: The following article was originally published in Germany's Die Welt. English versions of their articles, and others from top global media, are produced by Worldcrunch.com.
Ili, pak, ciljaš na ovo (http://edition.cnn.com/video/#/video/world/2011/06/01/pleitgen.germany.nuclear.cnn?iref=allsearch), video prilog u kojemu je njemačka stručnjakinja rekla da će morati graditi još elektrana koje cuclaju fosilna goriva kako bi nadoknadili gubitke te će time znatno podići razine CO[sub:3mtvis7r]2[/sub:3mtvis7r]Su atmosferi?

Ili ovo (http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/politics/9503946.stm), di je neka verzija Jadranke zaključila kako desetci tisuća ljudi umire u Fukušimi kao što su i u Černobilu (a nisu i neće) i nitko neće odgovoriti tko će točno financirati dekonstrukcije nuklearki, ulaganje u poboljšanje i izgradnju zelene energije. Svima su puna usta "35% zelene energije!". Što je s onih ostalih 65%?

http://www.nettereklam.com/wp-content/uploads/2011/05/coal_fired_power_plant.jpg




I da, u pravu si, ako Njemci uđu u krizu cuclat ćemo banane, zato jer će euro pasti toliko jako da će ga glava boljeti idućih tjedan dana.

W1k1n6
03-06-2011, 18:24
Ja se za Njemačku ne bih brinuo na tvojem mjestu. Osim toga nacionalni stereotipi nisu poželjni na ovom forumu, stoga pliz nemoj više nikad povezivati Njemačku i Nijemce iz doba Hitlera s današnjom Njemačkom državom i njezinim građanima, jer vrijeđaš između ostalog mene i moju obitelj. Vjerojatno nisi o tome razmišljao, jer držiš da se zabrane ovdje odnose isključivo na nacionalne odnose i politiku samo u našoj regiji, pa neću dizat više prašinu.

Da se vratimo na temu, ja tvrdim samo kako Njemačka ima definiranu ekološku politiku i puno ulaže u razvoj čiste energetske budućnosti, no naravno da se do ničeg ne dolazi preko noći. U trenutku kad se ugasi zadnja nuklearka, prema obećanju politike to se neće odraziti na povećanje potrošnje fosilnih goriva, no opasnost uvijek postoji. Stoga će u sljedećih 10-20 godina javnost konstantno vršiti pritisak na današnje i buduće vlade za čim bržim razvojem novih tehnoloških energetskih rješenja, pa vjerujem kako se neće desiti kao u slučaju hrvatskih projekata, da se za sljedećih 50 godina sve usmjeri samo u jedno rješenje, pa kad to propadne, onda svi vrte glavama.
Već sam nekoliko puta govorio, ali ću ponoviti, svi grafovi i studije koje se odnose na potrošnju i proizvodnju energije, izvedeni su isključivo na osnovu eksponencijalnog rasta potrošnje u recimo zadnjih 10 godina do danas. Kada bi se taj rast nastavio tim tempom, u sljedećih stotinu godina ne bi nam pomogli nikakvi raspoloživi energenti, uključujući nuklearke, fosilna goriva, alternativne izvore, pa čak ni buduće fuzijske elektrane. Govorim na globalnoj razini. Razvoj energetike nije samo u smislu povećanja proizvodnje energije, već i u smanjivanju potrošnje.
Evo jedan mali primjer, imate Tegra 2 dvojezgreni procesor koji se ugrađuje u nove smartphoneove, tablete, pa čak i notebookove. Uskoro će doći 4-jezgreni, a kroz par godina Nvidia najavljuje i 12-jezgreni. Jedna od glavnih karakteristika je potrošnja struje u milivatima. Je li vam sad pomalo sviće? Zamislite da za koju godinu imate računalo na kojem ćete ganjati Crysis 4 na maksimalnom broju detalja, a trošit će struje kao danas mobitel u stanju mirovanja. Znači onog trenutka kad počne veliki tehnološki zaokret, u kojem svako vaše novo računalo neće više trebati sve jače napajanje, već slabije, tek onda možemo govoriti o svjetlijoj energetskoj budućnosti. U svijetu se troše veliki novci na takve tehnologije, koje uključuju industriju, transport, preradu hrane, recikliranje, itd, a Njemačka je uz skandinavske zemlje jedna od onih koja ne žali para na to. Doista ne kužim koga to smeta i iz kojih ciljeva i pobuda?

McPingvin_v2.0
03-06-2011, 20:26
Ja se za Njemačku ne bih brinuo na tvojem mjestu. Osim toga nacionalni stereotipi nisu poželjni na ovom forumu, stoga pliz nemoj više nikad povezivati Njemačku i Nijemce iz doba Hitlera s današnjom Njemačkom državom i njezinim građanima, jer vrijeđaš između ostalog mene i moju obitelj. Vjerojatno nisi o tome razmišljao, jer držiš da se zabrane ovdje odnose isključivo na nacionalne odnose i politiku samo u našoj regiji, pa neću dizat više prašinu.
Dok ne počneš zbilja čitati što pišem ne vidim nikakvog smisla raspravljati dalje. U svom postu vjerojatno nemam ni slovo "h", a kamoli ikakvo spominjanje Hitlera ili potezanja paralela između Angele Merkel i dotičnog luđaka ili bilo čega sličnog u tom tonu. Moj post je bio odgovor na tvoje "vijesnike angloameričke istine" gdje sam našao materijale s CNN-a i BBC-a u kojima nije bilo apsolutno nikakve naznake onoga što si ti opisao. No, jel, uvijek možeš napisati semi-related wall of text umjesto odgovora.

croat1gamer
04-06-2011, 13:38
Ne, nego molim vas, nemojte pocinjati sa nebulozama. Znam da ste admini i sve to, ali valjda znate odrediti gdje je granica.

@ wik-
Pa da, razvoj elemenata s manjom potrosnjom bi morao postati imperativ, samo sto razvoj te grane da bude isplativa vecini populacije mora sustici potraznju. Kakva je korist od elementa koji trosi 5 watta, kada 80% ljudi to ne moze nabaviti vec mora koristiti nesto sto trosi 50 watta?

Skandinavske zemlje to rade jer mogu- Ako oni upadnu u probleme, imaju najmanje 3 druga nacina da se izvuku. Veliki dio ostalih zemalja nazalost ne moze ulagati u sve opcije tako da se orijentirati samo na jednu sansu, a ako to podbaci, citava drzava ce primiti snazan udarac u medunozje.
Nije da nekoga to smetaju takve namjere da se poboljsa kvalitet, ali potezi gdje se odbije 20% proizvedene el. energije zbog jedne nuklearne nesrece, koja je vise-manje uspjesno stavljena pod kontrolu te trenutno nema mrtvih koji su povezani sa radijacijom je glup potez. Tih 20% se nece samo tako nadoknaditi, vec ce se morati uskociti na druge nacine proizvodnje. Fosilna goriva na primjer.

I cisto jedna mala misao- Da se moraju uvesti energetska ogranicenja radi neuspjelog pokusaja prebacivanja na neki drugi oblik (ili nesto slicno), bili bi par puta veci prosvjedi nego kakvi su sada prosvjedi da se prijede na ekoloske izvore.

Osim toga, posljedice Cernobila (http://news.nationalgeographic.com/news/2006/04/0426_060426_chernobyl.html)Si efekta staklenika (http://www.ucar.edu/learn/1_4_1.htm).


I vezano uz sve:
Subject: Obavezno pogledati (http://www.pcplay.hr/forum/viewtopic.php?p=1349888#p1349888)


F-QA2rkpBSY&feature=player_embedded
Pogledajte svih osam. Mogao bih cijeli serijal linkati na jedno šest ili sedam trenutno aktivnih tema na forumu, jer je toliko važno, jezgrovito i vezano.

W1k1n6
04-06-2011, 20:27
Ja vam samo hoću reći da morate gledati puno širu sliku. Nemojte nikada ničiju istinu uzimati zdravo za gotovo, ni moju, ni pingvinovu, ni onu s bilo kojeg "pametnog" linka. Mislite svojom glavom i odlučite što biste sami željeli od budućnosti.

@Pingvin
Govorim o onom "spoiler showu" koji si tako lijepo zamaskirao. Nemoj me pravit budalom, znamo dobro i ti i ja zašto si to stavio i što si time želio poručiti. EOD.

McPingvin_v2.0
05-06-2011, 00:22
Sečen, to je elektrana na ugljen, ne Auschwitz :|

W1k1n6
05-06-2011, 09:23
Govorim o ovome:


Spoiler: Njemačka djeca koja se igraju tamo negdje oko 1933. godine show

McPingvin_v2.0
05-06-2011, 10:00
I kakve to ima veze s Hitlerom?
http://en.wikipedia.org/wiki/Great_Depr ... ral_Europe (http://en.wikipedia.org/wiki/Great_Depression_in_Central_Europe)

Nemam pojma jel to bilo 1933., ili 1929. jer tako nije bitno i nema veze s prokletim nacistima, nego time da je Njemačka već prije bila u opasnoj krizi, zašto ne bi mogla opet.

bezimeni
05-06-2011, 10:19
Meni ta slika uopće nije jasna ...u kaj to klinci gledaju ?

McPingvin_v2.0
05-06-2011, 10:28
Hrpe novčanica s kojima se igraju jer su bezvrijedne zbog superinflacije izazvane globalnom ekonomskom krizom.

bezimeni
05-06-2011, 10:36
OK, sad mi samo nije jasno kako je Viking to povezao sa nacizmom :D .

W1k1n6
05-06-2011, 10:38
A kao slučajno se to dešava 1933. u doba kad Hitler dolazi na vlast? Možda sam povezao jer poznajem povijest? Ako ping kaže da nema pojma da je nacionalsocijalizam došao tada na vlast onda ok.

bezimeni
05-06-2011, 10:47
Joj daj :D .Post gdje je linkana ta slika se odnosio na tvoje veličanje Njemačke i na naše izrugivanje.Slika je tu samo kako bi pokazala da su u povijesti bili u ekonomskoj propasti i da nisu nepogrešivi.Osobno tu ne vidim nikakvu poveznicu sa nacizmom ili bilo kakve stereotipove.Ali OK , ako si se ti našao uvrijeđen onda bi se i ja mogao naći uvrijeđen što nas smatraš nižom rasom nesposobnom za život.

W1k1n6
05-06-2011, 10:53
Eh sad si ga zabrijao. Moj post ne veliča Njemačku, već joj odaje priznanje što se usudila krenuti u ovom smjeru, obzirom da podržavam "zdrave tehnologije". Pored toga ja nisam Nijemac, već jedan dio moje obitelji. A ovo zadnje što si rekao je nastalo samo u tvojoj glavi i očekujem ispriku.

bezimeni
05-06-2011, 10:59
[quote="McPingvin_v2.0":3nflidpn]Ono što njih čeka je energetska kriza i stagnacija industrijskog razvoja ili slučajno produženje roka do, recimo, 2050. godine kada možda obnovljivi izvori postanu isplativi.
Alo, to su Nijemci! Ako oni ikad uđu u krizu i stagnaciju, mi ćemo tad sisat kamenje i živjet na drveću.
http://www.marketoracle.co.uk/images/german-hyper-inflation.jpg[/quote:3nflidpn]


Ne nego ja očekujem ispriku.Imam sve crno na bijelo .Ako se već pozivaš na potpunu ozbiljnost onda bi i ti mogao birati riječi .Zna se tko živi na drveću .

W1k1n6
05-06-2011, 11:11
Ja sam na provokaciju odgovorio satirom. Osim toga rekao sam "mi", a ne "vi", dakle i sebe u tom slučaju vidim na hrastu s oblutkom u ruci :)

McPingvin_v2.0
05-06-2011, 11:23
A kao slučajno se to dešava 1933. u doba kad Hitler dolazi na vlast? Možda sam povezao jer poznajem povijest? Ako ping kaže da nema pojma da je nacionalsocijalizam došao tada na vlast onda ok.
Naravno da znam kad su nacisti došli na vlast, no fulao si poantu kao Beckham '99. protiv Portugala.

Moj je zajeb jer sam zboravio da su Nijemci imali takvih problema 1923.

Opet, i da je bilo '33. ti bi to mogao povezati, jer ako ideš takvom logikom ova (http://2.bp.blogspot.com/-oC_El02pJrc/Tb2tLNKl8lI/AAAAAAAAAQc/Y0R2f8exFVM/s1600/prince-william-kate-middleton-royal-wedding-2011-wedding-trends.jpg)Sslika aludira na Bin Ladena pošto je ubijen istog vikenda.

bezimeni
05-06-2011, 11:29
Viking OK , znam da si se zajebavao te mislim da je od tog posta pa sve nadalje debeli nesporazum . Poanta je da nitko nije nepogrješiv .I Njemačka uči na greškama.Da nije tako ne bi tapkali u mraku .Prvo izgrade hrpu nuklearki pa ih sada gase .Tko zna kako će napraviti za 20-30 godina ako tehnologija ne izbaci neku revoluciju .

W1k1n6
05-06-2011, 12:19
Dobro, onda ćemo ostaviti nesporazume, fulane godine i što je zajebancija a što nije, pa da se malo vratimo na temu.

Ja priznajem kako je ovaj potez Njemačke vlade veliki rizik, a na razvoju tehnologija koje će omogućiti zamjenu energije nuklearki, u sljedećim bi mandatima mogle padati ili pobjeđivati razne njemačke opcije, vlade i koalicije. Samo za transport struje iz obnovljivih izvora energije trebaju postaviti 3800 kilometara vodova, pokrenuti nekoliko turbo skupih projekata vezanih uz zemni i bioplin, kako jedno zlo ne bi bilo zamijenjeno drugim (ugljen, nafta), a pored toga ulažu brdo love u razvoj bliskoistočne i sjevernoafričke mreže solarnih i vjetroelektrana, koje će također opskrbljivati dobar dio Europe strujom. Ti projekti su bili dugoročni (za 50 godina), a sad su odjednom zbog ove odluke postali kratkoročni (20 godina). Znanstveni i tehnološki savjetnici njemačke vlade uvjeravaju da se to sve može realizirati, a vlada tvrdi kako ti projekti neće ugroziti njemačku privredu, industriju i izvoz, no tko može predvidjeti budućih 20 godina.
Projekti nisu sporni ni Europi ni kritičarima u Njemačkoj, najveći problem su rokovi, oko toga se spore mnogi politički, ekonomski i znanstveni krugovi. Također je sporno i Europi predstavlja opasnost, što Njemačka navodno sustavom nelojalne konkurencije (spuštanjem cijena, manjim maržama i slično), seli svoju industriju u druge zemlje. Stoga se Engleska i dio Europe boje kako će druge države plaćati zdravlje njemačkih građana.