PDA

Pogledaj cijelu verziju : DNK test ''kada ćete umrijeti''



Tegla Ajvara
17-05-2011, 21:54
http://www.jutarnji.hr/test-zivota-kada ... na/946436/ (http://www.jutarnji.hr/test-zivota-kada-ce-te-umrijeti--to-vam-otkriva-test-krvi-za-3680-kuna/946436/)
prije su se ljudi bavili okultizmom da bi saznali kolko ce dugo bit u komadu, a sad vam znanost kaze pouzdanije i preciznije.

zanimljiva stvar. mnogi se boje znati kad ce ''otegnit papke'', al smatram da bi se svaki covjek trebao suociti sa tom cinjenicom, i da si bolje isplanira i organizira preostalo vrjeme.

samo nemojte pocinjat komentarom: a sta ak me sutra zgazi auto, ili ako prijevremeno krepam od neke bolesti. :thumbs1:

hansi
17-05-2011, 22:07
jucer

majstoro
17-05-2011, 22:13
Nadam se da necu saznat,da znam kada cu umrijet cinilo bi mi se kratko i bio bih u panici :D

Raz
17-05-2011, 22:17
Da, tako nešto. Imam dojam da bi stalno bio opterećen time, tako da rađe nebi volio saznati koliko mi je još ostalo.

Electromaster
17-05-2011, 23:48
Ah, pretpostavljam da sve ima svoje primjene...
http://www.smbc-comics.com/comics/20060819.gif

W1k1n6
19-05-2011, 09:20
Kad si razmislim, osobno ne bih nikada išao napraviti taj test, jer ne želim imati programirani život ni u čemu, pa ni po saznanju o tome imam li veće ili manje šanse sa kraći život. Pojava ovog testa otvara i neka druga, nazovimo ih socijalno-društveno-politička pitanja. Što ako osiguravajuća društva zatraže od vas testove analizatora telomera i odbiju vas osigurati ako su vam prekratki? Što ako budući poslodavci počnu uvjetovati zaposlenje prema rezultatima testa? Kako će se ponašati ljudi u svakodnevnom životu, na poslu, u školi, kod kuće, ako dobiju loš rezultat? Da ne govorimo o tome kako će to utjecati na ljude sklone kriminalu, ekscesnom ponašanju, ili na osobe slabijeg psihičkog stanja. U svakom slučaju, vrlo je lako moguće da bi si čovjek prema rezultatima testa počeo (dez)organizirati) život. Vrlo kotorverzna stvar.
U mišljenjima o testu čak se razilaze i dobitnice nobelove nagrade za medicinu 2009, prema čijem je radu Maria Blasco patentirala test. Dok je dr. Elizabeth Blackburn u potpunosti za to da svatko može ući u ljekarnu i kupiti test, dr. Carol Greider se tome oštro protivi, jer je, kako naglašava, "izričito protiv laičkog prodora u svijet kromosoma". Ovo će izazvati velike polemike u znanstvenom svijetu, među liječnicima, socijolozima, psiholozima, filozofima...
Podsjeća me na onaj film u kojemu se ljudi od rođenja klasificiraju prema tome kakva im je kvaliteta DNA, ne mogu se sjetit naziva.

Kid A
19-05-2011, 09:48
Mozda je ovo sto se zove zivotom samo jos jedan od bezbroj snova koje sanjamo. Mozda je ono sto zovemo smrt samo prebacivanje iz jednog stanja svijesti u drugo. Kad sam vec tu, onda cu to i prozivjeti, ako odem ranije (samoubistvo) mozda cu morati opet doci kao sto vjeruju budisti; reinkarnirati se. Ovo me tijelo trenutno odlicno sluzi ali ako zakine selim se u drugo. Cak mislim da samoubistvo nije lose ako dodje trenutak pogodan za selidbu. Medjutim oduzeti sebi zivot dok jos nisi ispitao do kraja trenutni zivot je opet neoprostivo. Tu sam, i trudit cu se zivjeti sretno i razvijati svoje sposobnosti sto vise mogu. A sa zivotnim iskustvom do sada dobio sam neka uvjerenja do kojih drzim, vjerujem da smrt ne postoji, kao ni raj ni pakao, samo svijest koja skace iz razine u razinu.
Mozda nekome nema smisla zivot kao ni smrt ni bilo sto drugo, zato jer ne zeli prihvatiti nesto kljucno, mozda inace i ocito, mozda je neka barijera previsoka ili pogled sa predrasude ne dopusta pomicanje glave u neki drugi smjer. Zivot je jedna velika filozofija i zapravo je svaka objektivna rasprava o njemu pogreska, a svako subjektivno misljenje istina.

Xero
19-05-2011, 09:51
Umrjet ću kad mi isključe struju i vodu i ne budem imao novaca za hranu jer sam dao 4000 kuna za glupi test.

McPingvin_v2.0
19-05-2011, 10:53
Podsjeća me na onaj film u kojemu se ljudi od rođenja klasificiraju prema tome kakva im je kvaliteta DNA, ne mogu se sjetit naziva.
http://www.imdb.com/title/tt0119177/

Odličan film, ako na njega ciljaš :)

W1k1n6
19-05-2011, 11:01
Jeba te linkovi :)
Ne možeš jednostavno napisati Gattaca? Da, to ja taj film.

The Boz
19-05-2011, 12:33
Gattaca rula kompletno, i izvor je meni jednog od najjačih citata (točnije, replika) ikada.


Anton: Vincent! How are you doing this Vincent? How have you done any of this? We have to go back.
Vincent: It's too late for that. We're closer to the other side.
Anton: What other side? You wanna drown us both?
Vincent: You wanna know how I did it? This is how I did it, Anton! I never saved anything for the swim back.

bezimeni
19-05-2011, 22:42
Poslodavci te sigurno neće tražiti takav test nikada , osim ako eventualno radiš u Japanu gdje radnici polažu zakletvu da će doživotno služiti kompaniji.Danas kod poslodavca jesu sutra već nisi ...nitko više ne računa na tebe dugoročno .Poslije pedesete i tak ga nije briga koliko ti je još ostalo i samo gleda da te se riješi .U osiguravajuća društva te i tako nitko ne tjera pa nije problem što će oni tražiti .Neka traže što njima odgovara , to je osnova kapitalizma.Ako ti se ne sviđa odeš osiguranje koje to ne traži ako se baš želiš osigurati .

Nije da mi se ideja nešto sviđa ali što je sa relativno pozitivnim stvarima.Što ako ti kažu da ćeš krače živjeti od prosjeka ? Definitivno bi se više brinuo o zdravlju od rane mladosti .Ne bi gubio vrijeme na gluposti nego bi što ranije pokušao riješiti najvažnija životna pitanja.Moga bi se i drugačije postaviti prema životu i napraviti trijažu prioriteta .Možda bi živio i punijim plućima znajući da imaš manje vremena i ne bi se toliko zamarao nebitnim stvarima.Najbliži bi lakše prihvatili raniju smrt itd.

croat1gamer
19-05-2011, 23:01
Cisto par stvari koliko kuzim/znam/se sjecam:
Ovo mjeri ocuvanost telomera na krajevima kromosoma.
Telomeri se trose duplikacijom kromosoma, tj. mitozom (i mejozom).
Preciznijim odredivanjem se moze analizirati kako se gube telomeri.
Ovaj test bi to usporedivao s njihovom bazom podataka o stupnju ostecenosti telomera.

Gubitak telomera cini stanice podloznije genetskim mutacijama, koje su ultimativno fatalne na neki nacin.

Mene bi zanimalo koja vrsta tkiva bi se za to koristila i iz kojeg dijela tijela. Teoretski, ako sam ispravno razumio, uzimanje primjerka zivcanog ili mozdanog tkiva bi davalo rezultat jednogodisnjaka dok bi koza na rukama koja je pod vecim opterecenjem i stalnim trosenjem davala rezultate osamdesetogodisnjaka.
Also, ovo ne predvida smrt, vec biolosku starost gena koji bi se usporedivali sa starosti testirane osobe i ocekivane zivotne dobi.

The Boz
19-05-2011, 23:02
Telomeri, croat1.

W1k1n6
21-05-2011, 11:53
Evo jedno laičko pojašnjenje. Telomeri zapravo štite kromosome od razgradnje, stoga kada se potroše, kromosomi počnu propadati i to je faktički the end, čitavo tijelo počne odlaziti u bananu. Obzirom da je poznato koliko telomerima treba da se "potroše", prema njihovoj dužini se može odrediti koliko vam je vremena ostalo.
Što se testa tiče, ako bi bio dostupan svima za kupnju u ljekarni, on će se vjerojatno obavljati na uzorku krvi. Ne znam kako bi si netko doma vadio uzorke tkiva :)
Pretpostavljam da će to biti neki uređaj poput glukometra (za mjerenje šećera u krvi).