PDA

Pogledaj cijelu verziju : Igre kao oblik umjetnosti



Sonic_Moronic
04-05-2011, 11:35
Bilo je dosta rasprava na forumu tijekom godina o ovoj temi, ali nemam pojma je li bio topic. Ovo mi primarno služi da nabacim jedan rant koji mi se stalno vrti po glavi, ali možda nastane i neka kvalitetna rasprava.

Zadnjih dana dosta razmišljam o tome zašto, pobogu, igre nailaze na toliko oporbe kad se netko dotakne teme jesu li umjetnost. Čak i od ljudi koji su žestoki gejmeri obično nailazim na mišljenje da su samo forma zabave, i nikako ne spadaju u umjetnost.

Osobno smatram da su video igre već odavno ispunile sve kriterije da budu umjetnička djela. Mislim, ispravite me ako griješim, ali nisu li igre dosad najkompleksniji spoj umjetnosti? Dovoljno je uzeti u obzir da je film samo jedan dio ukupne "kompozicije" mnogih igara.
A filmovi su sami po sebi spoj više tipova umjetnosti.

A i većina argumenata koju sam čuo, a zagovaraju stav da su igre samo oblik zabave, se može primijeniti i na filmsku industriju.
Valjda danas više nego ikad možemo vidjeti da je osnovni cilj mnogih filmova da skupe zaradu i pruže no-brainer zabavu, sa totalno osnovnim zapletom i dijalozima koji služe čisto da nose radnju naprijed.
A opet, isto kao i sa igrama, imamo "drugu stranu", umjetničke filmove, koji prenose neku poruku, naglašavaju emocije, dijalog, itd.

A najbolja stvar je što se obje strane prožimaju, pa imamo holivudske filmove sa umjetničkim elementima, i obrnuto. Tako da u svemu možemo pronaći neku kvalitetu.
Ponavljam, isto kao i sa igrama.

Uglavnom, jedini zaključak je da nema nikakve razlike gledao ti filmove, slušao glazbu ili igrao igre, sve je marketinški eksponirano i sve ima svoje razine kvalitete. I nije nimalo pošteno da ijednu od tih oblika umjetnosti omaložavamo.

Kid A
04-05-2011, 11:48
http://blogs.suntimes.com/ebert/2010/04 ... e_art.html (http://blogs.suntimes.com/ebert/2010/04/video_games_can_never_be_art.html)

Covjek je rekao istinu a vi budite butthurt koliko zelite

Neka poruka se tu prenese s vremena na vrijeme ali jos je daleko od tog da se smatra umjetnoscu

Windwalker
04-05-2011, 11:55
Morrowind je veća umjetnost nego što je ijedna knjiga ili slika ikad bila ili će ikad biti.

Ima još takvih igara, no MW mi je najdraži.

Sonic_Moronic
04-05-2011, 11:55
Baš sam pročitao to prije pola sata :)

Argumenti mi nemaju nimalo smisla, i sve mi je čisto omaložavanje igara. Nije me uvjerio u ništa.

Jednostavno ne vidim nijedan razlog po čemu je glazba, film i literatura manje oblik umjetnosti nego video-igra. U svemu možeš naći i čisti šund i kvalitetna djela.
Ako mi jedna igra ima divan soundtrack, odličnu priču i dijaloge, i lijep grafički stil, zašto ju onda ne bih smatrao kompletnim umjetničkim djelom? Znači ima nekoliko vrsta umjetnosti u sebi, a u kompletu nije umjetnost? Ne drži mi to vodu.

Windwalker
04-05-2011, 12:03
Umjetnost je osobita ljudska djelatnost koja uključuje stvaralački zanos, stvoreno djelo, i doživljavanje samog djela. Umjetnost je ujedno i svaka sposobnost estetskog oblikovanja govornom i pisanom riječju, zvukom, glasom, bojom, plastičnim oblikom, pokretom, i na druge načine. Umjetnički oblikovano djelo djeluje na misli, osjećaje i imaginaciju, obogaćivajući čovjeka i ljudsku kulturu.

Jebi ga, ja sve ove značajke nalazim u dobroj videoigri.

.
04-05-2011, 12:19
Morrowind je veća umjetnost nego što je ijedna knjiga ili slika ikad bila ili će ikad biti.

Ima još takvih igara, no MW mi je najdraži.
lol

Baš sam pročitao to prije pola sata :)

Argumenti mi nemaju nimalo smisla, i sve mi je čisto omaložavanje igara. Nije me uvjerio u ništa.

Jednostavno ne vidim nijedan razlog po čemu je glazba, film i literatura manje oblik umjetnosti nego video-igra. U svemu možeš naći i čisti šund i kvalitetna djela.
Ako mi jedna igra ima divan soundtrack, odličnu priču i dijaloge, i lijep grafički stil, zašto ju onda ne bih smatrao kompletnim umjetničkim djelom? Znači ima nekoliko vrsta umjetnosti u sebi, a u kompletu nije umjetnost? Ne drži mi to vodu.

ako nešto smatraš umjetničkim dijelom, što te boli kurac šta drugi misle o tome?

_baldrick
04-05-2011, 12:38
prvo se treba dati definicija umetnosti. to je ljudski stvoreno delo koje u drugom čoveku može da izazove emociju ili da ga namerno natera na razmišljanje. dakle, ako neka igra u vama izaziva emocije ili je postavila neko životno pitanje, onda je ta igra umetnost. video igre nisu umetnost same po sebi, već se gleda od primerka do primerka. isto kao za sve oblike umetnosti.

to je, međutim, samo subjektivni dojam umetnosti. postoji i objektivni. slično kao što se određuje objektivna kvaliteta neke igre, tako se može odrediti i to da li je neko delo objektivno umetnost, to jest a) da li može većinu koju zanima tema igre da natera na razmišljanje i b) da li može da izazove emocije u većini čoveka koji će se u tom delu nekako pronaći. ako je odgovor na jedno od ova dva pitanja potvrdan, onda je to objektivno umetnost.

nažalost, vrlo, vrlo mali broj igara ispunjava jedan od gore navedenih uslova, pa otud i takva reputacija kompjuterskih igara. sasvim zasluženo. zašto je film toliko cenjeniji? pa zato što su scenariji u filmovima milion puta bolji od onih u igrama. kažeš, mainstream filmovi "samo teraju radnju napred"? ok, ali igre ne umeju čak ni to, i kad igram ogromnu većinu deluje mi kao da je scenario pisao neko ko je pročitao dve knjige u životu i odgledao pet filma. a to se neće promeniti dok se ne angažuju profesionalni pisci, što se opet neće promeniti dok ljudi ne krenu da masovno pljuju očajne priče u igrama.

igre su no brainer zabava jer možeš da uživaš u gejmpleju. bez njega, one ne bi mogle da budu uopšte zabava zato što toliko loše priče teško mogu da zabave. film je no brainer zabava jer ima priču koja može da te (makar) zabavi. igre nemaju. to je bitna razlika. realno, kome je do zabavne no brainer priče (ili bilo kakve druge), pa taj nema šta da traži u kompjuterskim igrama

cham3leon
04-05-2011, 13:00
Nisu nužno sve igre umjetnost. Kad pričamo o računalnim igrama, ako uzmeš sve vožnje, letačke i druge simulacije, to su igre koje nemaju nikakvu komponentu umjetnosti u sebi i to je potpuno drugačiji pojam igre od igara sa pričom i settingom.

Postoje igre koje služe da si pružiš neki izazov i pobijediš nekoga (druge ljude ili AI) u natjecanju sa zadanim pravilima, kao što je to recimo Counter Strike, i imaš igre poput Knights of the Old Republic u kojima su pravila igre i mehanika gameplaya samo dodatni element uz priču, likove i setting. Sad baš igram Kotor 2 i jebo mene ako Kotor serijal nije umjetnost. Jednako kao i film, samo što interaktivnost daje novu dimenziju.

E sad, diskutabilno je da li ta interaktivnost kao novi element ima sama po sebi umjetničku vrijednost, ali ako i nema, spomenuti Kotor je i dalje umjetničko djelo. To bi bilo kao da kažeš za neki film da nije umjetničko djelo kad ga se prikaže u 3D tehnici koja poboljšava doživljaj u kinu iako sama po sebi nema umjetničku vrijednost.

Sonic_Moronic
04-05-2011, 13:03
E pa to, interaktivnost je element zbog kojeg igre imaju možda i najveći potencijal. Samo eto, treba sačekati dok neki tim ne počne praviti epsku sandbox igru koja će biti u produkciji 40 godina i biti gotovo beskrajna :)

Što se tiče simulacija i toga, to bi recimo bio ekvivalent dokumentaraca, a sad, oni vjerojatno nisu umjetnost.

Slažem se da se umjetnost treba određivati posebno za svaki primjer, ali objektivno se može reći da je to medij preko kojega se može izražavati umjetnost koliko i u svakom drugom, to bi bila poanta.

*Fila*
04-05-2011, 13:23
Nezz baš, cod je umjestnost kad te pogodi u glavu sa 300 metara a ti se još stigneš okrenut i headshotat ga sa 720 no aimom. :)
šalim se :)
po meni neke jesu umjetnost i dostignuće svakako, dok su druge baš idiotizam. i da tetris je umjetnost :)

SaZzu
04-05-2011, 14:42
oXtAXBy7gPk

Najbolji dokaz da igre mogu biti umjetnost. :)

Bartuc
04-05-2011, 15:08
Odličan trailer, puno bolje od onih ingame filmića što si mi puštao. Muzika i monster dizajn su savršeni :D

Javi mi preko PP-a ili Steama kad ti slažemo komp, Portal 2 je vani.

SaZzu
04-05-2011, 15:27
Mislim da muzika nije iz igre, al nije ni bitno jerbo igra ima bolju glazbu. Moraš odigrat da bi shvatio šta mislim, a ne preko youtubea gledat. :(

croat1gamer
04-05-2011, 15:44
Koliko god zapanjujuca ili stavec je vizualna prezentacija, akcijom nabijena prica ili prekrasno melodicna muzika, to igru nece niti najmanjim dijelom ciniti umjetnickim djelom. Po meni, umjetnost bi bila nacin izrazavanja, tj. prenosenja neke poruke onome koji ju promatra.
Vecina igara to nema, kao niti dobar dio filmova, a mozda i muzike; oni su nesto sasvim drugo- entertainment, tj. zabava (onoga koji ju 'konzumira' da si skrati slobodno vrijeme).

L2Vokabular.

Also, Hazard: The Journey Of Life
Jedna od najljepsih igara sa porukom koje sam ikada igrao.

McPingvin_v2.0
04-05-2011, 15:47
Portal ima poruku.


Speedy thing comes in, speedy thing comes out.

Niko Bellic
04-05-2011, 15:55
Fallout New Vegas ima fenomenalnu pricu, a umjetnost je precijenjena. Ljudi su uglavnom telektualci i toliko forsanje umjetnickog elitizma samo takvima jos vise ogadi umjetnost i sve vezano uz nju.

croat1gamer
04-05-2011, 16:12
Portal ima poruku.


Speedy thing comes in, speedy thing comes out.
Touche'.

cham3leon
04-05-2011, 16:25
Svaka priča, knjiga, film, pa i ona kategorija igara sa pričom ima poruku, obično i desetak ili više njih, samo što često jedna dominantno dolazi do izražaja. Ipak, ima slučajeva kad postoji nekoliko jednako jakih poruka koje dopiru do publike.

Budući da se ne mogu odlijepiti od spomenutog Kotor serijala, moram ga dati kao primjer jer se u dijalozima i radnji dok igraš provlači nekoliko različitih poruka, da ne spominjem kako te igra potiče i da podijeliš svoje mišljenje sa likovima.

bezimeni
04-05-2011, 19:21
Mene još ni jedna igra nije uspjela niti približno emocionalno dirnuti da pustim suzu .Mnogi filmovi jesu .Ako gledam sa tog aspekta onda igre nisu umjetnost ali neke igre su me znale dovesti do ushićenja ili adrenalinskog uzbuđenja...hebiga to može i neki sportski događaj .Teško pitanje .Rekao bih da meni igre ipak nisu umjetnost jer me ne uspijevaju toliko emocionalno pogoditi poput filma .Ali s druge strane mene ni muzika , slikarstvo i sl. isto tako ne može toliko emocionalno pogoditi pa se smatraju umjetnošću .Igre me definitivno više pogode nego slikarstvo ili književnost i sl.Rekao bih oda da igre ipak jesu umjetnost :D .

Gledam subjektivno jer objektivnost je urbana legenda.

Bartuc
04-05-2011, 19:31
Jedina igra gdje svaki put skoro pustim suzu je Prince of Persia (kraj prvog i trećeg nastavka trilogije) :cry:

Sonic_Moronic
04-05-2011, 19:33
To sa porukom mi baš nije jasno. Poruka mi je još najmanje važna u umjetničkom djelu, zapravo bih rekao da je u nekim totalnim klasicima književnosti, filma itd. uopće nema, nego jednostavno savršeno prikazuju radnju, dijaloge i atmosferu.
A kad je i ima, obično su to neke stvari tipa nemoj bit onakav i ovakav, ovo i ono će se dogoditi čovječanstvu, i tako, ne vidim u poruci puno materijala za neku tešku filozofiju.

Neznam, možda sam krivo shvatio. Kroati, možeš mi dati neke primjere što je tebi dobra "poruka"?

Durin
04-05-2011, 19:38
to je, međutim, samo subjektivni dojam umetnosti. postoji i objektivni. slično kao što se određuje objektivna kvaliteta neke igre, tako se može odrediti i to da li je neko delo objektivno umetnost, to jest a) da li može većinu koju zanima tema igre da natera na razmišljanje i b) da li može da izazove emocije u većini čoveka koji će se u tom delu nekako pronaći. ako je odgovor na jedno od ova dva pitanja potvrdan, onda je to objektivno umetnost.


Aha...španjolske sapunice kod hrpe ljudi (a jako puno starijih gospođa) izazivaju emocije i natjeraju ih na promišljanje o životnim pitanjima. Jesu li onda i te sapunice umjetnička djela?

Niko Bellic
04-05-2011, 19:47
to je, međutim, samo subjektivni dojam umetnosti. postoji i objektivni. slično kao što se određuje objektivna kvaliteta neke igre, tako se može odrediti i to da li je neko delo objektivno umetnost, to jest a) da li može većinu koju zanima tema igre da natera na razmišljanje i b) da li može da izazove emocije u većini čoveka koji će se u tom delu nekako pronaći. ako je odgovor na jedno od ova dva pitanja potvrdan, onda je to objektivno umetnost.




Aha...španjolske sapunice kod hrpe ljudi (a jako puno starijih gospođa) izazivaju emocije i natjeraju ih na promišljanje o životnim pitanjima. Jesu li onda i te sapunice umjetnička djela?

Mozemo mi ovako do prekosutra ako netko ne stavi kratku i jasnu definiciju umjetnosti. Par ljudi koje poznam spadaju pod umjetnike i onaj tko je spomenuo pravila u igrama kao nesto sto je odmak od umjetnosti neka se malo zapita postoje li u glazbi i slikarstvu pravila. Naravno da postoje. Pravila su svuda oko nas...

croat1gamer
04-05-2011, 19:50
Sve ovisi o tome koja je bila namjera pri 'stvaranju' tog djela.

@ sonik- Poruka bi predstavljala ono nesto sto 'umjetnik' zeli reci, a on sebe (i svoju poruku) iznosi kroz svoju umjetnost; ono sto ga potice iznutra da stvara.

Sonic_Moronic
04-05-2011, 19:53
To bi prije bila inspiracija, što opet možeš naći u svemu. Mislim da je poruka ipak puno uža, i obuhvaća samo, kako da to kažem, "lekciju" tog djela.

bezimeni
04-05-2011, 19:54
Službeno umjetnost .

KLIK (http://www.jutarnji.hr/masturbirao-u-msu--djevojka-zaklanjala-lice-od-nelagode/840707/)

Znači da smo svi mi umjetnici...neki veći od drugih :rotfl:

croat1gamer
04-05-2011, 19:57
To bi prije bila inspiracija, što opet možeš naći u svemu. Mislim da je poruka ipak puno uža, i obuhvaća samo, kako da to kažem, "lekciju" tog djela.
Pa da, na to sam pokusavao nekako ici. Ja osobno smatram da bi se umjetnost mogla nazivati sve sto je nastalo pod nekom takvom inspiracijom, dok je 'poruka' ta neka 'lekcija' koju umjetnik zeli podijeliti sa svijetom.

Sonic_Moronic
04-05-2011, 19:58
Službeno umjetnost .

KLIK (http://www.jutarnji.hr/masturbirao-u-msu--djevojka-zaklanjala-lice-od-nelagode/840707/)

Znači da smo svi mi umjetnici...neki veći od drugih :rotfl:

A ono, kad govorimo o perfomansu, tu su još 100 puta veće polemike, gotovo ispada da perfomans može biti bilo što, dok to autor smatra umjetnošću i prikazuje u tu svrhu, a to je IMHO glupo.

croat1gamer
04-05-2011, 20:25
Problem sa performansima jest da su oni otisli u krajnost kao i dobra vecina apstraktne umjetnosti- pojednostavili su tu svoju ideju do neprepoznatljivosti, gdje je ona ogoljena na samo par stvari koje ne mogu ciniti nikakvu konkretnu poruku ili dozivljaj (ili stavec) kod promatraca dok njihovi autori smatraju da ce njihov cin uspjesno prenijeti ideju istima. Ali pazi, on to ne cini!
Stvar je da se nitko nije do sada sjetio pitati umjetnika dok je usred cina "Zasto?"


@ bezimeni- Koliko god to glupo zvucalo, svi smo mi zapravo umjetnici do neke mjere, samo sto odredeni imaju to napisano na papiru, i to bi bila sva razlika.

[right:dmpkr21c]
Onako sa strane, jedan od
glavih razloga zasto obozavam
slike koje su napravili impresionisti
ili shizofrenicari bi mi bila ta
nekakva bliskost. Oni pokusavaju
svoje dozivljaje/sebe izraziti na
'najrealisticniji' moguci nacin,
te me empatiziraju promatrajuci ih.[/right:dmpkr21c]

Tegla Ajvara
04-05-2011, 20:31
igre nisu umjetnost nit ce ikad biti
kad su jedva film i fotografiju ''progurali'' kao umjetnost, ovo tek nema sanse nikakve
ovo vam kazem kao umjetnik, iz prve ruke

al vi si mozete zabrijat u svojim glavama da su igre umjetnost i da ste svi umjetnici i sve 5 :D

Kid A
04-05-2011, 20:35
Upravo to

Sonic_Moronic
04-05-2011, 20:37
*snob alert*

Kenyi
04-05-2011, 20:38
Probajte to gledati otvorenog uma. Sa onakvim kakav ima Sonic.

Tegla Ajvara
04-05-2011, 20:43
da se razumjemo, ni svi filmovi nisu umjetnost, ni sve fotografije ni sve slike ni sklupture ni sva glazba. a igre tek manje.
recimo transformersi nisu umjetnost, dok andaluzijski pas od salvadora dalija je umjetnost.
vasa profilna na fejsu nije umjetnost (fotka)
bob ross i njegovi pjezazi nisu umjetnost, kičeraj živi
nit novinski članak nije umjetnost, naspram recimo krležinih djela
cajke nisu umjetnost
itd...

edit
ija sam razmisljao o tome da igre postanu umjetnost, al kasnije kad sam doso na akademiju, poceo sam bolje shvacat tu rjec ''umjetnost'' tak da igrama tu nije mjesto.

croat1gamer
04-05-2011, 20:55
<3 ajvarcek

E, daj mi dodatno pojasni tu rijec, trenutno idem onim najosnovnijim razlaganjem pojma; umjetnost- umjeti- um.
Also, da nadodam; moje shvacanje umjetnosti bi bilo kao medij izmedu umjetnika i promatraca.

Kenyi
04-05-2011, 20:57
Teško je objasniti umjetnost.

croat1gamer
04-05-2011, 21:09
Id like to invoke Ockham's razor.

@ ajvar- A sta te tocno cini umjetnikom? :)

cham3leon
04-05-2011, 21:13
*snob alert*

/agree

Tegla Ajvara
04-05-2011, 21:15
umjetnost nema veze sa rjeci umjetno
upravo je danas profesorica na povjesti umjetnosti rekla da umjetnost nema točnu definiciju, moš joj dat stotine definicija, al nijedna nije potpuna.
umjetnost cini i vrjeme, jer nije sve moguce u svakom vremenu.
recimo, svaki covjek si moze dat ozidat palacu u baroknom stilu, ali taj stil nepripada ovom vremenu, to nebi bila umjetnost, to je kič. znaci nemozete jedno vrjeme smjestit negdje drugdje kamo nepripada.
2. profesija. ako vi uzmete boje i prskate po platnu kao Jackson Pollock, to nije umjetnost. njegove slike jesu umjetnost, vase nisu. vi niste slikar, niti umjetnicki naobrazovani, i to nije umjetnost.
sad realno, kolko umjetnika radi na jednoj igri? recimo od 100 ljudi mozda samo 5-6 i to mozda ak su zavrsili akademije primjenjenih umjetnosti (primjenjena umjetnost je jedna druga prica). ostalo sve programeri, animatori i ostale zanatlije.
kad bi recimo, jedan umjetnik sam napravio igru, i kad bi je on igrao pred vama, a da vi nemate prilike zaigrat, to bi mozda bila umjetnost. u biti to bi i bila umjetnost, al spadala bi pod vrstu performansa. tak da jbg :wink:

cham3leon
04-05-2011, 21:18
2. profesija. ako vi uzmete boje i prskate po platnu kao Jackson Pollock, to nije umjetnost. njegove slike jesu umjetnost, vase nisu. vi niste slikar, niti umjetnicki naobrazovani, i to nije umjetnost.

NHF, ali ovo je među najvećim glupostima koje sam čuo na forumu.

Horny Devil
04-05-2011, 21:26
Ja cu samo uskocit' nakratko.

Posto se igre jos uvijek(i nazalost ne potpuno nezasluzeno) smatraju medijem za klince, nije cudno da nema puno onih koje pucaju na neku artisticku vrijednost. Medutim, spomenuo bih nekoliko koje teze tome: Ico, Shadow of the Colossus, The Path. Ja bih osobno tu strpao i Planescape: Torment koji je protkan raznim filozofijama i idejama likova/frakcija koje susrecemo, a ujedno ostavlja dovoljno prostora za vlastito tumacenje zivota i (ne)djela glavnog junaka.

Dakle, po mom misljenju igre mogu biti umjetnost, ali hoce li to ikad sluzbeno postati... pojma nemam.

Tegla Ajvara
04-05-2011, 21:29
2. profesija. ako vi uzmete boje i prskate po platnu kao Jackson Pollock, to nije umjetnost. njegove slike jesu umjetnost, vase nisu. vi niste slikar, niti umjetnicki naobrazovani, i to nije umjetnost.

NHF, ali ovo je među najvećim glupostima koje sam čuo na forumu.

stim se moras pomirit, to je tako
isto ako ti znas izrostiljat, neznaci da si kuhar.
ja bilo sta da napravim, moze se smatrat umjetnosti, dok vi da to ponovite - nemoze. isto kao onaj performer sto je drko pred publikom, napravis li ti to, zavrsis na psihijatriji il u policijskoj.

Niko Bellic
04-05-2011, 21:35
Ajmo to reci ovako. Da svi razumiju umjetnost i slazu se oko toga sto je umjetnost, ona bi izgubila svoju car i postala nesto nebitno prema cemu smo potpuno indiferentni. Umjetnost je, bas kao i ljubav, nevidljiva sila koja na nas ostavlja snazan utisak, te tako mijenja ljudske zivote i nacin na koji dozivljavamo svijet koji nas okruzuje. Ljudi je dozivljavaju na razlicite nacine i razlicitim intenzitetom, a neki ju nikada ni ne dozive. Ipak, ne mozemo zanijekati to da je ona tu oko nas i da zaokuplja paznju nasih osjetila...

croat1gamer
04-05-2011, 21:39
Ne kuzim bas tu foru sa "ne mozes potpuno definirati umjetnost". Sto bi otprilike bio nedostatak u vikipedijinom opisu:

Art is the product or process of deliberately arranging items (often with symbolic significance) in a way that influences and affects one or more of the senses, emotions, and intellect

Kic je pretjerivanje, a teoretski citav barok i klasicizam su kic at its finest.

Malo mi je glupo da se umjetnost naziva nesto sto je napravio netko tko ima obrazovanje i papir koji to potvrduje, ali opet; ako covjek ima obrazovanje on najvjerovatnije razumije zasto on to radi. (Nazalost, lijena je kurva da ostatku publike to pojasni).
Najveci problem dolazi kod toga kada "umjetnici" izbacuju najjednostavnije idiotarije te se ne trude uopce pojasniti sto je uopce iza toga.
Also, nemoj da trazim tvoje stare postove gdje si zapravo pljuvao po necemu slicnome tom primjeru. Siguran sam da ih ima.

Zato je i vecina igara zabava, tj. entertainment, a ne umjetnost. Najblize umjetnosti bi bile indie igre, gdje su u pitanju grupice od par ljudi gdje glavna osoba- ona s 'vizijom' preuzima ulogu umjetnika koji ce sve to ukomponirati.
Inace, interaktivna umjetnost and stuff. "Painting to Hammer a Nail in". Vjerovatno znas to.

*Fila*
04-05-2011, 21:42
ako je umjetnik onaj što slika šupke, onda probija ljude onim nekim šiljikima pa oni tako stoje, izlaže praščje djelove tijela onda je i jedan driver, final fantasy itd spoj nekakve umjetnosti, što priče, što muzike, doživljaja trajanja...itd

.
04-05-2011, 21:45
[quote="Tegla Ajvara":2perul1w]
2. profesija. ako vi uzmete boje i prskate po platnu kao Jackson Pollock, to nije umjetnost. njegove slike jesu umjetnost, vase nisu. vi niste slikar, niti umjetnicki naobrazovani, i to nije umjetnost.

NHF, ali ovo je među najvećim glupostima koje sam čuo na forumu.

stim se moras pomirit, to je tako
isto ako ti znas izrostiljat, neznaci da si kuhar.
ja bilo sta da napravim, moze se smatrat umjetnosti, dok vi da to ponovite - nemoze. isto kao onaj performer sto je drko pred publikom, napravis li ti to, zavrsis na psihijatriji il u policijskoj.[/quote:2perul1w]

hočeš reć da jimi hendrix nije umjetnik?

bezimeni
04-05-2011, 21:45
Nije , jer onaj što slika šupke ima diplomu da je umjetnik i može baciti drkicu pred publikom bez da ga otpeljaju u ludnicu .Što se prije pomiriš sa time biti će ti lakše.

cham3leon
04-05-2011, 21:53
stim se moras pomirit, to je tako
isto ako ti znas izrostiljat, neznaci da si kuhar.


Ne, prema ovome što ti tvrdiš, ako ja savršeno izroštiljam ćevape, a nisam školovan kuhar, to onda nisu ćevapi. I to nema blage veze s ičime.

Općenito je čista snobovština tvrditi da si u nečemu bolji na bilo koji način samo zato jer do tih bitnih spoznaja nisi došao samostalno nego zato jer si sjedio za tom i tom klupom na tom i tom fakultetu i primio svoje znanje od profesora koji nosi suknju.

http://www.war-crimes-genocide-memories.org/slike/lecturers/MarjanVejvoda.jpg

Upoznajte Marijana Vejvodu, profesora umjetnosti, kulture ili čega već u Rijeci.

Prema takvom razmišljanju nitko na svijetu nije umjetnik jer onaj prvi umjetnik među homo sapiensima nije naučio znanje ni od koga, već isključivo sam, što automatski diskreditira sve umjetnike koji su djelovali poslije njega do današnjeg dana.
Ne znam tko je izmislio takvu definiciju umjetnosti, ali čestitam mu jer je tolika hipsterčina da je definirao društvenu skupinu koja je toliko elitna da nitko ne spada u nju.

Tegla Ajvara
04-05-2011, 22:05
Ne kuzim bas tu foru sa "ne mozes potpuno definirati umjetnost". Sto bi otprilike bio nedostatak u vikipedijinom opisu:

Art is the product or process of deliberately arranging items (often with symbolic significance) in a way that influences and affects one or more of the senses, emotions, and intellect

Kic je pretjerivanje, a teoretski citav barok i klasicizam su kic at its finest.

Malo mi je glupo da se umjetnost naziva nesto sto je napravio netko tko ima obrazovanje i papir koji to potvrduje, ali opet; ako covjek ima obrazovanje on najvjerovatnije razumije zasto on to radi. (Nazalost, lijena je kurva da ostatku publike to pojasni).
Najveci problem dolazi kod toga kada "umjetnici" izbacuju najjednostavnije idiotarije te se ne trude uopce pojasniti sto je uopce iza toga.
Also, nemoj da trazim tvoje stare postove gdje si zapravo pljuvao po necemu slicnome tom primjeru. Siguran sam da ih ima.

Zato je i vecina igara zabava, tj. entertainment, a ne umjetnost. Najblize umjetnosti bi bile indie igre, gdje su u pitanju grupice od par ljudi gdje glavna osoba- ona s 'vizijom' preuzima ulogu umjetnika koji ce sve to ukomponirati.
Inace, interaktivna umjetnost and stuff. "Painting to Hammer a Nail in". Vjerovatno znas to.
barok i klasicizam nisu kic, al kad bi danas poceo furat tak sta, onda bi bilo, al u ono vrjeme nije. mozes reci da djeluje ''sladunjavo i kicasto'' al da je kic, ne!
tesko je o umjetnosti uopce pricat, a kamoli u par redaka objasnit. morao bi se pocet aktivno time bavit i studirat da bi razumio.
to je tako kako je danas.

AL to da ja nepljujem po kojekakvim umjetnostima, npr apstrakciji, ekspresionizmu, kubizmu u biti cjeloj avangardnoj umjetnosti i djelom suvremene, to nije tocno. pa ja jedini ''ratujem'' na akademiji sa svima. i nemate pojma kakav mi je gust trolat ljude koji takve stvari isfuravaju. a tako i oni meni prebacuju za hiperrealziam.
recimo jedna expresivna slika (koja moze nastat u par minuta) po njihovom je veca umjetnost od hiperrealizma (koji se moze radit i mjesecima na jednoj slici) sto neznaci da hiperrealizam nije umjetnost, nego samo ima, po njihovom, manju umjetnicku vrjednost. i onda oni koji neznaju realistcno slikat i crtat ko ja, onda no seru da ja pokusavam bit stroj, fotoaparat, i onda pocnu kao di je tu smisao itd.. i normalno da tu dolazi do ''sukoba''
pa sad vi iskreno, jel bi kupili prije jednu hiperrealsticku sliku ili ekspresionisticku
http://posterous.com/getfile/files.posterous.com/discoveredartists/xIextFIoamxcsnrIBBrlokeDDnfgavinzCdpnlctljdDnyDoBe JnGjvvejig/media_httpwwwdiscoveredartistscomuploadedImages174 321645lightbox57Mercuryjpg_wdifrIqJwonhiFq.jpg.sca led1000.jpg
http://www.lrb.co.uk/assets/edillus/clar05_3016_01.jpg

a sto se tice henriksa, ni neznam koje ni staje ni sta radi, ni nis o njemu, tak da ti tocno nemogu rec.




stim se moras pomirit, to je tako
isto ako ti znas izrostiljat, neznaci da si kuhar.


Ne, prema ovome što ti tvrdiš, ako ja savršeno izroštiljam ćevape, a nisam školovan kuhar, to onda nisu ćevapi. I to nema blage veze s ičime.

Općenito je čista snobovština tvrditi da si u nečemu bolji na bilo koji način samo zato jer do tih bitnih spoznaja nisi došao samostalno nego zato jer si sjedio za tom i tom klupom na tom i tom fakultetu i primio svoje znanje od profesora koji nosi suknju.



upravo tako. ti mos bit kolko os bolji crtac od mene il slikar, al nisi umjetnik, mos jedino bit slikar-amater.

a ono sto se tice umjetnosti ljudi iz kamenog doba , to nemos poistovjetit sa pojmom danasnjeg umjetnika.
ti si prije tisucu godina mogo bit umjetnik , jer tada nije postojala rjec umjetnost. svo sto je trebalo je talenat i vjestina.
nema vise danas boemskih umjetnika, kolko god jos neki pokusavali isfuravat.
danas vise ne. danas umjetnik mora bit profesionalac; naobrazovan, poznavat povjest umjetnosti, pratit umjetnost, sudjelovat (vucat se po izlozbama, pratit novosti iz svjeta, sam izlagat itd..) znat rec o svom radu itd.
pogotovo u zadnjih 60-70 godina, prije 100-150 godina se jos pokoji amater mogo probit, al to je rjetkost. danas nikako.
vi lajici ce te tesko shvati sve to, i mi sami jedva shvacamo se medjusobno. vi jedino ste tu da kupite koje djelo od nas, i to je sve. a za ostalo krivite ministarstvo i obrazovni sustav jer u strukovnim skolama niste imali predmet pov. umjetnosti

Sonic_Moronic
04-05-2011, 22:06
@kameleon

:D

Odlično rečeno potpuno se slažem. :bravo:

Herr Schnitzel
04-05-2011, 22:14
@ajvar - tvrdiš za sebe da si umjetnik, a odbacuješ stoljeće i pol umjetnosti kao manje vrijedno.
@chameleon - agree.

EDIT:
ti mos bit kolko os bolji crtac od mene il slikar, al nisi umjetnik, mos jedino bit slikar-amater.
Ovo nema apsolutno nikakvog smisla.

Sonic_Moronic
04-05-2011, 22:15
Na filmu očito rade sve sami umjetnici.

Niko Bellic
04-05-2011, 22:23
Najjaci argumenti dosad. Bravo cham3leon. Najbolji mi je onaj YouTube video di slon crta surlom. Jel tu slon umjetnik ili kaj?!

Hiperrealizam FTW, ali lakse je isprintat na platno. Ima jedna radnja kod Tresnjevackog platza i zgleda k'o prava stvar...

Kid A
04-05-2011, 22:25
Slon je tu samo medij

Sonic_Moronic
04-05-2011, 22:25
Je li on to upravo odbacio sve samouke umjetnike u zadnjih nekoliko desetljeća?

Bez uvrede, ali džabe vam svima akademija ako ste toliki mrtvi snobovi.

Tegla Ajvara
04-05-2011, 22:33
jbg, dodjite to recite nekom od mojih profesora na akademiji, siguran sam da bi vam oni bolje objasnili nego ja.
mislite da ja sad nebi studirao elektro tehniku da poslje imam neki siguran posao, i iz hobija slikam malo i nazivam se umjetnikom? e kad bi to bar tako bilo.. :o

Niko Bellic
04-05-2011, 22:37
Meni su ove dvije VRH!

http://desmond.imageshack.us/Himg42/scaled.php?server=42&filename=463pxthescream.jpg&xsize=640&ysize=480

http://desmond.imageshack.us/Himg231/scaled.php?server=231&filename=angelanddevil34.jpg&xsize=640&ysize=480

Drugu si planiram i isprintat na platno, jer je skroz carska i totalno kewl!

senad_986
04-05-2011, 22:42
vi lajici ce te tesko shvati sve to, i mi sami jedva shvacamo se medjusobno. vi jedino ste tu da kupite koje djelo od nas, i to je sve. a za ostalo krivite ministarstvo i obrazovni sustav jer u strukovnim skolama niste imali predmet pov. umjetnosti
Evo, ja sam imao u gimnaziji predmet povijest umjetnosti i da li me to cini umjetnikom!? Naravno da ne. A kad napisem pjesmu i to se svidi ljudima i emotivno i intelektualno ih dotakne, cini li me to umjetnikom!? Opet bih rekao, ne jer, ne znam, ne radim to cesto, vec sporadicno, po naletu inspiracije.
Apsolutno se ne slazem sa stavom da neko mora imati diplomu da bi bio umjetnik. Nesto mi naumpade Damir Urban! Je li on umjetnik!? Da li je on zavrsio muzicku akademiju!?
Sto se teme tice, smatram da je vecina igri entertainment, a da su poneke cista umjetnost.

cham3leon
04-05-2011, 22:43
upravo tako. ti mos bit kolko os bolji crtac od mene il slikar, al nisi umjetnik, mos jedino bit slikar-amater.


Pa kakvog to smisla ima? Ako ja ispečem ćevape i dobro mi ispadnu, nitko im neće ni prismrdit jer ne posjedujem komad papira koji kaže da sam kuhar?

Ako nekoga veseli da umjetnost nazivaju isključivo onim što se magično dijeli na fakultetima odabranim (ne)sretnicima, neka ju tako naziva. Za ostatak naroda umjetnost je ono što u njima budi neki osjećaj, potiče na neko razmišljanje i općenito oduševi domišljatošću u bilo kojem obliku. Ne kužim, ako se publici iz nekog razloga sviđa neko djelo i prepoznaju umjetničku vrijednost u njemu, ne zanima ih da li je autor završio povijest umjetnosti ili kroatistiku, je li obiteljski nasilnik, pijanac ili što već. Tolstoj koji je iznimno cijenjen i doista jest vrhunski pisac je u RL bio razmaženi zemljoposjednik koji je silovao žene koje su radile za njega i po svoj prilici bio žešća budala od čovjeka.

Moje osobno mišljenje jest da je svaki čovjek umjetnik i ima umjetnički potencijal u sebi, nazovimo ga talent. Kao i kod drugih stvari, taj talent je samo neki temelj, a potrebna je neka vještina i neko znanje da izraziš taj talent kako bi cijela stvar na kraju ispala kvalitetna. Potrebna je s jedne strane i neka inspiracija, ali i ta vještina koju treba naučiti. U svakom slučaju mislim da se svaki čovjek umjetnički izražava, samo je razlika u tome čija je poruka, čiji je smisao "jači". Recimo, i najobičnija priča iz birca ima neku umjetničku vrijednost, ali je mnogo vrednija misao izražena u nekom boljem romanu.

.
04-05-2011, 22:46
jbg, dodjite to recite nekom od mojih profesora na akademiji, siguran sam da bi vam oni bolje objasnili nego ja.
mislite da ja sad nebi studirao elektro tehniku da poslje imam neki siguran posao, i iz hobija slikam malo i nazivam se umjetnikom? e kad bi to bar tako bilo.. :o

još ideš na tu akademiju il koji već kurac i nazivaš se umjetnikom.

onda kreneš pričat o tome kak treba pratit sve i svašta a onda neznaš ko je hendrix(nadam se da si bio sarkastičan) :(

Windwalker
04-05-2011, 22:55
Pazi ti to, ljudi idu na akademiju, pa sad oni, iako možda neće postati pravi umjetnici, imaju jedini pravo reći što je to umjetnost i time grabiti pare.
Biznis, kao i svaki drugi.

Eh, to ti je naš svijet, kojim snobovi vladaju...

Tegla Ajvara
04-05-2011, 22:56
mozete se neslagat stime kolko ocete, al tako je kako je.
mozda se jednog dana i to promjenit posto se sve konstantno mjenja. vidit cemo
al sumljam da ce ikad igre uc u umjetnost, jer bi bilo smjesno na satu povjesti umjetnosti ucit o super mariju i world of warcraftu (itd).

opet sto se tice profesionalnosti umjetnika, u ovom slucaju slikara, da stvar bude gora, vec danas vise nemozete prodat sliku ako ona nije procjenjena, i nema dozvole i nije uvedena u hazu-u. recimo , ja kao umjetnik naslikam neku sliku i ocu je nekom poklonit, morao bi rjesit sve te procedure i platit porez drzavi, i onda tek poklonit. jos to tolko nije zazivilo, al recimo ak prelazite granicu sa slikom koja nema podatke, nahebali ste ak vas uvate. tako da su amateri totalno zakinuti vamo.
iskreno i meni se ovo sve pocinje gadit.

@wind: eto, upravo tako

.
04-05-2011, 23:16
pa nema se šta s tobom iko neslagat.

dokaži. ti o tome pričaš ko da je čvrsta činjenica poput pitagorina poučka i ostalih pizdarija. ajde daj dokaz svojoj tvrdnji kad već tolko učite na toj akademiji :(

Tegla Ajvara
04-05-2011, 23:25
jedini dokaz je da vam nabacam hrpetinu knjiga koje bi trebali porcitat, sto nam trpaju kao ispitnu literaturu.
evo recimo, sociologija umjetnosti od hausera, ta knjiga govori o polozaju umetnika u drustvu, utjecaju umjetnika na drustvo, utjecaja drustva na umjetnika itd..
ak vas bas zanima, spremit cu vam sutra spisak literature.

senad_986
04-05-2011, 23:29
@Tegla Ajvara: Po tvojoj prici, da bi neko bio umjetnik, taj mora imati diplomu zavrsene akademije, a ti, cini mi se jos nisi diplomirao, a velis za sebe da si umjetnik!? :)
Zezas da nisi cuo za hendrixa!? :)
@Windwalker: To je to, bagra na vrhu odredjuje ko je sta u zivotu, nista novo! Industrija.
Moze li mi neko odgovoriti za Damir Urbana?

cham3leon
05-05-2011, 14:58
Damir Urban, Goran Bregović, Štulić, Kafka i ko zna koliko još značajnih i utjecajnih umjetnika prema tome nisu umjetnici.
Potrebno je neko znanje, definitivno. Još pred par godina sam se uvjerio koliko je teško pisati prozu i koliko iskustva treba, ali ko da je bitno odakle si to znanje stekao. Dapače, u Hrvatskoj je baš ta školovana struja npr. glazbenika dno domaće glazbe.

Kvothe
05-05-2011, 15:04
Bar ne postoji akademija za književnike pa svi mogu biti pisci (a time i umjetnici).

Ili književnost nije umjetnost.

Wizard
05-05-2011, 17:35
Definirati umjetnost je nemoguce, bar za sad, mozda se nekad u buducnosti pojavi tocna definicija, ali cisto sumnjam. Iz toga naravno sljedi da je shvacanje umjetnosti posve subjektivno, ali postoje neke odredbe, ipak nemozes tek tako nesto proglasiti umjetnoscu. Citao sam i procitao sve postove, puno glupost, nisan moga vjerovat sta Tegla Ajvara pise, tesko mi je shvatit kako umjetnici mogu imati takvo misljenje, potpuno me iznenadilo, tu ne mislim na njega nego po njegovim rijecima na prakticki cijelu akademiju. Al dosta o tome.

Znaci igre, moje misljenje je da su igre umjetnost, donekle bi ih mogli okarakterizirati kao interaktivni film, to je dakako nije ni blizu tocno, ali s te tocke gledista jasno je kako ih mozemo promatrati kao umjetnost. Svakako treba uzeti zanr u obzir, simulacije na jednu stranu, ostalo se vec moze promatrat. Znaci igra ima krativnu radnju, novu, dosad neispricanu pricu, vrhunski odradjenje likove, dijaloge, i sto je najbolje dopusta igracu da utjece na tjek svega, jos dodaj tu glazbu i grafiku, pa sve je jasno. Ali naravno igra je napravljena s ciljem da zabavi igraca, i donose kreatoru novac, ne nuzno uvjek naravno, sto je zapravo jednako kao skoro svaka druga umjetnost, normalno tu je ukljuceno i uzivanje i zelja za stvaralastvom, bez toga nema umjetnosti, bez prvoga moze biti, bez drugoga bas i ne.

Problem je vjerovatno sto se iz Ajvarovih rijeci vidi sto se umjetnici, profesionalni umjetnici, kolko god to glupo zvucali, boje da ce izgubiti svoje povlasteno mjesto u drustvu, koje u zadnje vrijeme svakako nije u najboljem stanju. Elitizam je stit, obrana, po meni jako losa za umjetnost, ali i umjetnici su ljudi, a svi znamo kakvi su ljudi. Tu je naravno i problem pogleda na igre kao na djeciju zabavu, al mislim da je to vec zastarjelo, ali ima i u tome nesto, barem u nasem drustvu.

Kid A
06-05-2011, 11:10
http://www.gamasutra.com/view/news/3450 ... ojects.php (http://www.gamasutra.com/view/news/34509/NEA_Announces_New_Grant_Opportunity_For_Video_Game _Projects.php)

Maloki
06-05-2011, 15:44
Zašto je uopće bitno jel se nešto smatra umjetnošću ili ne?
Prenapuhana riječ koja se koristi za preuveličavanje rada jedne osobe i diskreditiranje rada druge osobe.
Barem sam takav dojam dobio iz Ajvaovih postova.

Wizard
06-05-2011, 16:13
Pa ono kad vidis sta je umjetnost postala pa zelis malo to razbiti i vratiti neki stvarni smisao svemu tome, zasto onda ne da proglasimo igre umjetnoscu. :)

croat1gamer
06-05-2011, 16:28
Ne sve igre. Isto kao i filmovi, nisu svi 'umjetnost' vec entertainment.

Wizard
06-05-2011, 18:02
Ali kad kazes da igre nisu umjetnost kazes da sve igre nisu umjetnost. A zabava nije suprotnost umjetnosti, sve to ide ruku pod ruku, kao i novac naravno.

Kid A
06-05-2011, 18:14
http://www.artofvideogames.org/

Arbiter of Change
08-05-2011, 17:49
U Americi jesu od nedavno.
http://gaming.icrontic.com/article/nea- ... -art-form/ (http://gaming.icrontic.com/article/nea-video-games-are-an-art-form/)

The US federal government, by way of the National Endowment for the Arts (NEA), now considers video games a form of art, making a true step toward recognition for the oft under-recognized form.

The NEA is a program under the federal government which has the mission of deciding which grand artistic projects are worthy of receiving Federal funding. Artists around the country can submit applications to the agency for works which will enhance the public good. It allows artists who are creating outside of the commercial art world to work and live, through grants of up to $200k; artists who otherwise would have to either enter the profit-centered world of commercial art, or stop creating (or starve, I suppose).

Kid A
08-05-2011, 17:50
Linkao sam to gore, padobranac.
Doduse u malo izmjenjenom sadrzaju al to je to

Niko Bellic
08-05-2011, 21:07
http://img34.imageshack.us/img34/939/uljenaplatnu40x30cm2010.jpg

Jel ovo hiperrealizam?

Windwalker
08-05-2011, 21:20
Iz koje je to igre?

McPingvin_v2.0
08-05-2011, 21:31
Crysis 3: Tribunj

Durin
08-05-2011, 21:34
:rotfl: :pray:

Arbiter of Change
08-05-2011, 21:38
Linkao sam to gore, padobranac.
Doduse u malo izmjenjenom sadrzaju al to je to
Moje post je informativniji. Deal with it. :eyebrows:

U Americi jesu od nedavno.
http://gaming.icrontic.com/article/nea- ... -art-form/ (http://gaming.icrontic.com/article/nea-video-games-are-an-art-form/)

The US federal government, by way of the National Endowment for the Arts (NEA), now considers video games a form of art, making a true step toward recognition for the oft under-recognized form.

The NEA is a program under the federal government which has the mission of deciding which grand artistic projects are worthy of receiving Federal funding. Artists around the country can submit applications to the agency for works which will enhance the public good. It allows artists who are creating outside of the commercial art world to work and live, through grants of up to $200k; artists who otherwise would have to either enter the profit-centered world of commercial art, or stop creating (or starve, I suppose).

kulamasta
08-05-2011, 23:08
http://img34.imageshack.us/img34/939/uljenaplatnu40x30cm2010.jpg

Jel ovo hiperrealizam?


Ovo je hiperrealizam:

http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs098.snc4/36273_107860949286403_100001874965270_65129_527620 _n.jpg

http://www.arminmersmann.com/images/collapse_fy3f.jpg

McPingvin_v2.0
08-05-2011, 23:51
Nije to nikakav realizam, nemam ja žene u krevetu.

Sickmanno1
09-05-2011, 10:07
I to bi nas trebalo zacuditi?

kulamasta
09-05-2011, 10:19
Kako koga

Xero
09-05-2011, 11:09
Ovo ono.

Sonic_Moronic
09-05-2011, 11:36
I to bi nas trebalo zacuditi?


AJ TI TO NACRTAJ DA TE VIDIM.

Tegla Ajvara
09-05-2011, 22:04
ne, on je mislio na to sto pingvin nema zenu
inace ona slika na moru, da je jos malo se islo detaljnije, bio bi hiperrealizam

ak je neko zainteresiran za kakvu sliku, mozemo se dogovorit na pp, pomogucnosti da je bogatun :D


inace te slike hiperrealisticke, osobito kod portreta, vecih su formata, jer je jako tesko detalje izvlacit kad bi se radilo u prirodnoj velicini, jedini ja budala pokusavam tak sta
olovkom il pastelama je lakse napravit, al kad slikate, nijedan kist nije dovoljno tanak da bi izvukli dlaku
imam kist 0/5 (10ak sintetickih dlaka) jedva ga vidite, al djaba. kod takvog jednog rada na slici, potrebno je jako puno vremena
ja racunam na, otprilike, 2 mj
http://www.helnwein.com/stc/ghpicts/gh3483.jpg
gottfried helnwein, pogledajte njegova djela
http://www.helnwein.com/

.
09-05-2011, 23:04
kako me to asocira na vaia, malmsteena i ostale drkaroše.

kul sam zato što mogu.

MasaKrisT
09-05-2011, 23:12
Moj stari bi ti rekao: "Nekad je bolje progutat govno i presutit nesto..."

Kid A
09-05-2011, 23:59
Pa kaj nisu drkarosi?

Majke mi, kad slusam te debile prva mi je asocijacija trka s preponama na 100 metara.

Sva neka tehnicka izdrkavanja, nikakve emocije ne osjetis tu

Sam Frusciante je jednom izjavio da vise cijeni nekog klinca kad svira nesto na gitari makar i tehnicki nesavrseno ali s dusom, nego ovakve robote bez i trunke osjecanja

MasaKrisT
10-05-2011, 02:01
Kod Vaia ima glazbe pun kurac,dok je Malmsteen pretjerao sa tehnikalajima slazem se. Ali za taj level sviranja je ulozeno toliko muke i rada da je to brutalno,kao i za ovu sliku. zasto bi taj lik sad bio idiot sto je 2mj radio sliku da ispadne onako kako on zeli?

9IrWyZ0KZuk
Ako ovdje nema glazba i emocija,onda stvarno.
Sto se Frusciantea tice, covjek je bog koji je ulozio zivot u gitaru i svaka mu cast na njegovom glazbenom izricaju.

Niko Bellic
10-05-2011, 02:03
Ako je ovo slikano vodenim bojama ja sam madagaskarski lemur s krilcima...

http://img708.imageshack.us/img708/9504/gh113.jpg

bezimeni
10-05-2011, 11:01
Video igre proglašene umjetnošću (http://www.bug.hr/master/vijesti/video-igre-proglasene-umjetnoscu/108538.aspx)


Drago mi je da je napuhani Roger Erbert ispao zatucan .Tko još sluša te kritičare .Da linkam box meč Uvea ? :D

.
10-05-2011, 12:30
Kod Vaia ima glazbe pun prozor,dok je Malmsteen pretjerao sa tehnikalajima slazem se. Ali za taj level sviranja je ulozeno toliko muke i rada da je to brutalno,kao i za ovu sliku. zasto bi taj lik sad bio idiot sto je 2mj radio sliku da ispadne onako kako on zeli?

9IrWyZ0KZuk
Ako ovdje nema glazba i emocija,onda stvarno.
Sto se Frusciantea tice, covjek je bog koji je ulozio zivot u gitaru i svaka mu cast na njegovom glazbenom izricaju.


ne vidim kako to mijenja moju usporedbu.

ja ne mislim da je shreddanje ne emocionalno niti da to nije "glazba", već mislim na strukturu njegovih kompozicija i svih njemu sličnih, jednostavno na nekim dijelovima tolko forsira gitaru bez ikakvog razloga da si nemogu pomoći, već zaustavit video.

doduše ovaj sam video pogledo do kraja i nevidim u njemu ništa kreativno, inovativno, zanimljivo il šta već. ovih sranja za emocije i pravu "glazbu" se neželim doticat jer nebi imalo nikakvog smisla.

Sonic_Moronic
10-05-2011, 12:35
Osobno nemam ništa protiv izdrkavanja na instrumentima, nekad mi baš to savršeno paše. Umro bih da to slušam svaki dan, ali ono.

Tegla Ajvara
10-05-2011, 18:30
Ako je ovo slikano vodenim bojama ja sam madagaskarski lemur s krilcima...

http://img708.imageshack.us/img708/9504/gh113.jpg

zasto ne, ti nebi mogo vjerovat cim sve ljudi rade hiperrealno