PDA

Pogledaj cijelu verziju : Focardi - Rossi energy device (hladna fuzija?)



Neven <R>
15-04-2011, 09:09
http://nextbigfuture.com/2011/04/rossi- ... evice.html (http://nextbigfuture.com/2011/04/rossi-and-focardi-energy-device.html)

Već par mjeseci pratim ovu priču, otkad je tehnologija prvi put prezentirana u 1. mjesecu. Dakle ovi talijanski znanstvenici tvrde da pomoću nekakve nuklearne reakcije mogu proizvesti minimalno 6 puta više energije od primljene (u testovima je bilo i 20 puta) i to pomoću nekakve reakcije između nikla i vodika. Do sada nisu iznjeli previše podataka o tome što se točno zbiva niti bi ja išta razumio s mojim nepostojećim znanjem energetike i kemije, ali danas su zatražili patent + navodno već imaju ugovore za proizvodnju tj. financije su im sređene.

Pročitajte teksts za više informacija i recite je'l to neki hoax ili smo zaista na pragu nove energetske revolucije?

The Boz
15-04-2011, 10:45
Hmm... Čudno... Znam da postoje nikal-vodik baterije koje su gotovo savršeno pouzdane i koriste se na satelitima i sondama, ali ne kužim kakvu primjenu ima sa hladnom fuzijom.
Jedina hladna fuzija koju smo do sada izveli je bila dosta neučinkovita, jer je zahtjevala muone, elementarne čestice na razini veličine elektrona, koje se teško "proizvode".

Lord Ragnarok
15-04-2011, 11:33
malo glupo pitanje posto nisam bas u toku sa svim tim elektranama i svim tim, al zar nije to onda neka vrsta perpetum mobile?
ulozis 10kJ energije, dobijes van 60kJ energije? ne vidim zasto se to nebi moglo "samo na sebe" onda spojiti te kada dode do odredene granice (recimo 150kJ) da to samo pusti van di bi trebalo tj da se odspoji od samog sebe i spoji na recimo gradsku mrezu?

The Boz
15-04-2011, 11:39
Nisu računali na potencijalnu energiju kada su iskazali uloženu energiju. To tu i tamo rade kod elektrana.

Aerial
15-04-2011, 14:40
ulozis 10kJ energije, dobijes van 60kJ energije? ne vidim zasto se to nebi moglo "samo na sebe" onda spojiti

Ono što većina izvora zaboravi napisati je dobri stari E=mc^2.
Dakle, ulažemo *masu* a dobivamo energiju (jedno i drugo su takoreći samo dvije "faze" materije). Fuzija i fisija rade na sličnom principu, mada obrnutom, ali je poanta u tome da se oslobođena masa pretvara u energiju, a to se zbiva pod ogromnim koeficijentima.

Meni je čudno ovo:

*Radiation is produced. However in the device demonstrated which is made for commercial use no radiation escapes due to lead shielding. The fact that radiation is produced is proof of a nuclear reaction.

*There is no radioactivity in the cell after it is turned off. No nuclear "waste."

Huh? Gdje su nestale sve te alfa i gama čestice/zrake? :P

The Boz
15-04-2011, 15:06
Da, pročitah sad cijeli "release". Does not compute. "Neutroni su dokaz da se događaju nuklearne reakcije." Erm. Ne. Nisu. Neutroni su svugdje. Da ih detektor nije našao, ja bih se zabrinuo.
I to je samo jedna od gluposti...

McPingvin_v2.0
15-04-2011, 15:20
Huh? Gdje su nestale sve te alfa i gama čestice/zrake? :P
Ljudi ih upiju ^^

Aerial
15-04-2011, 16:29
Hah, da, moguće.
Kao "Rezultati istraživanja pokazuju da nakon testiranja novih baterija više nema nikakvih tragova radioaktivih reagensa, koji su se očigledno apsorbirali u kapsulu. Koincidentalno, dva naša čovjeka koja su redovito radili na testiranju od jutros imaju konstantan proljev, otpada im kosa i povraćaju."

:D

Neven <R>
15-04-2011, 16:32
Mene sam zanima hoće li ovo izaći na tržište prije nego kaj pingvinov stari složi perpetuum mobile.

McPingvin_v2.0
15-04-2011, 17:10
Osim perpetuum mobilea, stari mi planira raditi i fisiju ugljika.

W1k1n6
16-04-2011, 09:49
Meni se miješaju dojmovi. S jedne strane zvuče dosta uvjerljivo, ali čim ih se traži konkretne podatke koji najviše zanimaju znanstveni svijet, onda počnu objašnjavati kako su sklopili ugovor s američkim partnerom i da su potpisali kako ne smiju izlaziti s detaljima u javnost. U svakom slučaju ne treba ih u startu pokopat, ali ni uzdizat u nebesa. Niti jedan znanstveni časopis nije htio objaviti njihov rad jer je nepotpun i pun rupa, no ako su totalni muljatori onda se postavlja pitanje zašto bi to radili. Osobno mi se čini kako imaju osjećaj da su na tragu nečeg, ali im treba jako puno love da bi to mogli razviti, pa su zapravo u fazi traženja investitora za ozbiljan znanstveni rad. Ovo je trenutno tek malo gušće od magle.

Electromaster
22-05-2013, 20:04
Novosti:
http://www.extremetech.com/extreme/1563 ... ity-of-gas (http://www.extremetech.com/extreme/156393-cold-fusion-reactor-independently-verified-has-10000-times-the-energy-density-of-gas)

W1k1n6
23-05-2013, 11:21
I dalje još nije dokazana učinkovitost E-Cata, tako da treba pričekati dok nezavisni znanstvenici ne dobiju mogućnost da sve to ispitaju u kontroliranim uvjetima i da na demonstracijama skalamerija ne bude prekrivena krpom, kako je bilo do sada :)

The Boz
23-05-2013, 17:18
Pingu, vrijeme je da ovo prezentiraš ocu.

McPingvin_v2.0
23-05-2013, 19:07
Falit će mu samo mali komadić nečega da to radi kako spada, vjerojatno.

Tsumetai Ryujin
25-05-2013, 12:04
VIDEO (http://www.ted.com/talks/lang/hr/taylor_wilson_my_radical_plan_for_small_nuclear_fi ssion_reactors.html)

(nije spam)

Aerial
27-05-2013, 23:48
Basically, hydrogen ions (single protons) are sucked into a nickel lattice (pictured right); the nickel’s electrons are forced into the hydrogen to produce neutrons; the nickel nuclei absorb these neutrons; the neutrons are stripped of their electrons to become protons; and thus the nickel goes up in atomic number from 28 to 29, becoming copper.

Malo sam se zbunio ili ne poznajem baš najbolje nuklearnu fiziku... Zar elektroni, protoni i neutroni mogu prelaziti jedni u druge? O_o

Duke of Earl
28-05-2013, 05:43
Meni ovo baš jako smrdi.

croat1gamer
28-05-2013, 09:41
Basically, hydrogen ions (single protons) are sucked into a nickel lattice (pictured right); the nickel’s electrons are forced into the hydrogen to produce neutrons; the nickel nuclei absorb these neutrons; the neutrons are stripped of their electrons to become protons; and thus the nickel goes up in atomic number from 28 to 29, becoming copper.

Malo sam se zbunio ili ne poznajem baš najbolje nuklearnu fiziku... Zar elektroni, protoni i neutroni mogu prelaziti jedni u druge? O_o

Beta zracenje/raspad. :)

Aerial
08-10-2013, 13:27
Dok ovaj talijan nešto muti, najjača nacija na svijetu korača dalje...

Nuclear fusion milestone passed at US lab (http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-24429621)