PDA

Pogledaj cijelu verziju : Glazba će se uskoro vjerojatno davati besplatno ili jeftino



Niko Bellic
14-04-2011, 14:52
O gusarstvu...

Teško mi je o tome, jer kao glazbenik mislim da glazba kao dobro nešto vrijedi i ako je ja prodajem, mislim da je lijepo da je netko kupi. Isto tako, kao netko blizak novim tehnologijama, mislim smo taj linearni koncept – ja prodajem, ti kupuješ – kroz digitalni svijet nadrasli. Nemoguće je uspostaviti old school kontrolu nad kreativnim proizvodima i pokazuje se da bendovi koji mekše koriste digitalne mogućnosti bolje prolaze. Najpoznatiji svjetski primjer je Radiohead sa svojim eksperimentom 'plati kol'ko hoćeš'. Lokalni primjer je nevjerojatna ekspanzija Dubioze Kolektiva.

O promjenama u načinu financiranja u glazbi...

Paradigma od čega primarno glazbenici zarađuju stalno se mijenja. Ljudi koji to gledaju s pravnog aspekta često griješe. Prije 30 godina glazbenici su živjeli od prodaje nosača zvuka, a svirka je bila za promoviranje albuma. Kako su počele padati prodaje albuma, onda su cijene koncerata i obilato sponzoriranih festivala počele enormno rasti. Na to se nadovezala i digitalizacija. Glazba će se zato vjerojatno davati besplatno ili jeftino, a živjet će se od prava za nekakve igre i suvenire. Diskografi su sve manje bitni.

O diskografima u novo vrijeme i o tome kako to rade Amerikanci...

Amerikanci su već gotovo potpuno neopterećeni diskografijom. Naći će nekog da sufinancira digitalno izdanje, jer CD-i, ta plastika, kao i ploče postaju roba za fetišiste. Pa onda ti klinci, svi su na iPodima i na nekim drugim malim spravicama. Snimaju albume za sebe, za udruge, za Nike, za fakultet. Groove Armada je snimila naprimjer album za Bacardi, pa su ih kritizirali, u stilu da su oni ipak umjetnici. A radi se o tome da su diskografi samo tvrtka, kao što je i Bacardi – tvrtka. Odgovorili su da im je Bacardi puno mekše i prijateljskije, kvalitetnije pristupio od diskografa. Ako ćemo biti do kraja antikapitalistični, diskografske su kuće ogromne, đubretarske multinacionalne korporacije koje eksploatiraju. Ne treba ih žaliti, htjeli su ostati veliki profiteri, a tehnologija ih kažnjava što su bili oholi.

Ivan Šarar (http://www.google.hr/search?q=Ivan+%C5%A0arar&nomo=1)

Kid A
14-04-2011, 15:07
joj joj ne volim kad netko otvori temu ovdje a cisto cp-a s drugih izvora al dobro, interesantno je i otvara prostora za daljnju diskusiju pa moze proci :P

Sad ne znam koliko mu je bilo pametno navoditi Dubiozu s obzirom na smece od zadnjeg albuma al to je samo moje misljenje :D

S frendom Zlayom iz Zaa (http://pcplay.hr/forum/viewtopic.php?p=1257298#p1257298)Ssam vec dosta puna pricao na tu temu i on je jedan od najvecih pristalica tog "sistema"
Kako on kaze, pravi glazbenici trebaju iskljucivo zaradjivati pare od koncerata, svirki i ponekog band merchandisea i ako u tom slucaju ne uspijes mozes kriviti samo sebe i manjak talenta. Mislim da nije ni potrebno navoditi koliko se glazbenika proguralo u spotlight u zadnjih 20-tak godina zahvaljujuci samo kvalitetnoj promociji i pokroviteljstvu.
Evo sad vec izdaju drugi album, koji ce kao i ostali nakon njega biti dostupan za besplatno skidanje, jedni su od najaktivnijih bendova u drzavi i sve vise nastupaju van granica Srbije.
I Yorke je nekoliko puta u zadnje vrijeme spominjao kolaps glazbene industrije i moneymaking masinerije iza istog, primjera radi njihov album OK Computer je jedan od najprodavanijih dok su najvise zaradili sa In Rainbows koji su nudili na principu "plati-koliko-platis" downloada pa ti sad usporedi to i izracunaj koliko je love od Computera otislo sasvim nebitnim posrednicima.

Maja
14-04-2011, 15:10
Kako on kaze, pravi glazbenici trebaju iskljucivo zaradjivati pare od koncerata, svirki i ponekog band merchandisea i ako u tom slucaju ne uspijes mozes kriviti samo sebe i manjak talenta.
Ima smisla. Lijepo sročeno :D

Niko Bellic
14-04-2011, 15:33
Bas to Damire, ako ne znas svirat pred publikom i nisi u stanju od tog zaradit pare onda je bolje da se bavis necim drugim. Osobno sam protiv toga da se stalno odgadja prelazak glazbe u digitalni svijet.

Evo, navest cu i RL primjer. Osobno si zelim nabaviti cijelu diskografiju bendova kao sto su naprimjer Incubus, Jamiroquai, Limp Bizkit, Linkin Park, Metallica, RATM i Bad Copy, te od pojedinaca poput Blow Kurtisa, Cash Johnnya, Flash Grandmastera, Nigrutin Ajsa i mnogih drugih koje lajkam, ali nemam di!!! Why???

Sta bi ja kao mula jusuf trebao lunjati po CD shopovima, patiti se kao majmun i onda ripati te CD-e, pa ispisivati ID tagove, skidati covere s neta i tako dalje? Zasto tog nema za download? U cemu je probljem?

croat1gamer
14-04-2011, 15:40
http://i.imgur.com/N9pkF.jpg

str1k3r
14-04-2011, 15:46
Naw. When I make music, I make it to be heard, personally. And, if somebody download it, if they heard it, then my job was delivered. Of course I love to make the money. I get million dollar album budgets, so of course there's money involved with it. But, personally, as a musician, as an artist, the first thing is to be seen and heard. If you're not seen and heard, who cares? I was talking to Jim Jarmusch and he was like, somebody see his film, the guy's happy. He don't care. He wants somebody to see his art and appreciate it and that's how I feel about my music also...

cham3leon
14-04-2011, 16:45
Od svih stvari koje se piracki skidaju preko torrenata najmanje mi je žao glazbe, a i drugi oblici umjetnosti poput knjiga su mi tu negdje na granici. Glazba nije i ne može biti biznis, a komercijalizacija glazbe nikad nije napravila ništa dobro. Možda pjesme ne bi trebale biti open-source jer bi to značilo da autor nikad ne bi dobio zasluženu hvalu, ali slobodno mogu reći da bi trebale biti freeware.

Durin
14-04-2011, 17:10
Sve ima na youtubu, tako da se većina ni ne trudi sa torrentima.

Sonic_Moronic
14-04-2011, 17:15
Na jutjubu nema gomila, gomila stvari, čak i mnogi vrlo poznati izvođači, tako da mi je uvijek smiješno kad čujem da na jutjubu ima sve.

MasaKrisT
14-04-2011, 17:53
A i kvaliteta zvuka je najcesce puno losija.

cham3leon
14-04-2011, 18:26
Na jutjubu nema gomila, gomila stvari, čak i mnogi vrlo poznati izvođači, tako da mi je uvijek smiješno kad čujem da na jutjubu ima sve.

Ali ima većina. Mislim da sam svaki put našo neku pjesmu koju sam tražio na jutjubu.

I to je još jedna stvar. Ja kao ne smijem preko torrenta skinut muziku, ali smijem je gledati na jutjubu, što znači da smijem i snimiti taj YT klip i izvući muziku iz njega. To bi trebalo biti legalan način za skidanje mjuze besplatno.

Systematic Reverse
14-04-2011, 18:29
Sve ima na youtubu, tako da se većina ni ne trudi sa torrentima.

nema sve na jutjubu, a druga stvar, kvaliteta zvuka na jutjubu se nemoze usporedjivati sa 'normalnom' kvalitetom.

ono gore je sto je admiru rekao frend je lijepo sroceno, supportam takav stav.

Kenyi
14-04-2011, 18:44
Sve to stoji, ali ipak to nije nikakva garancija da ce muzicka industrija krenuti tim putem.

Niko Bellic
14-04-2011, 19:26
Ali taj isti YouTube ima jednu prefenomenalnu stvar. Kad slusam jednu pjesmu on mi automatski ponudi slicne i povezane stvari. Na taj nacin sam naletio na puno stvari koje su mi drage, a nisam se mogao sjetit tocnog naziva pjesme.

Osobno sam za onaj model di platis odredjenu cifru mjesecno i slusas/skidas sto god zelis. Taj nacin mi super odgovara, jer volim uistinu raznovrsnu glazbu i slusam ovisno o raspolozenju od klasike do gangi sve zivo i nezivo. Po meni je pjesma kao takva bitna, a albumi su (osim rijetkih iznimaka) uglavnom skup od par dobrih pjesama i gomile bezveznih koje su tu samo radi toga da popune CD.

Da se posvete svakoj pjesmi zasebno i bez forsiranja albuma imali bi puno fakat kvalitetnih pjesama, jer onih bezveznih se ionako za par godina nitko ni nesjeca i predstavljaju tek izgubljeno vrijeme koje je moglo biti kreativnije potroseno, a da ne spominjem to da ekipa s takvim bezveznjacama davi svoje obozavatelje na koncertima da popune minutazu.

Uvijek bih radije bio na koncertu koji traje 1 sat, a ne da od 3 sata moram 2 sata slusati bezvezarije.

Nitko nije savrsen i svi imaju losih i zamornih pjesama na repertoaru. Cemu siliti ljude da ih slusaju i gurati im ih pod nos na CD-ima. Kvaliteta > kvantiteta. Uvijek i zauvijek!

Systematic Reverse
14-04-2011, 22:25
cijeli intervju ako koga zanima.

http://danas.net.hr/intervju-tjedna/pag ... 91006.html (http://danas.net.hr/intervju-tjedna/page/2011/04/14/0091006.html)

The Boz
15-04-2011, 00:07
Kako je croat tečno rekao, welcome to ten years ago.

Kid A
15-04-2011, 00:18
O cemu ti bokte?
EDIT
Mislim, ne znam ono...gledam slicicu i mislim si koji kurac
Strasno mi ide na zivce kad na forumu netko u sred diskusije ubaci retajnu referencu ili kvot iz Dunea/LOTRA/kurca nekog cisto da si malo boostaju geekovsinu. Sad bi ja kao trebao googlat jer tko zna koliko je to od svemirske vaznosti za cijelu diskusiju ali odlucio sam da idem laksim putem pa cu samo sjediti ovdje i misliti si vau kak ste mozgovi.

Maloki
15-04-2011, 00:31
To ti se zove interna šala.

The Boz
15-04-2011, 00:43
Radije napišem jednu liniju i činim se pametan i dubokouman nego se raspišem na dve-tri stranice i uklonim svaku sumnju.

Dakle, Cory Doctrow, pisac, blogger, webmaster, aktivist za "slobodnija" copyright prava itd. Aktivno promiče svoje svjetonazore još od negdje '99. Smisao mog posta je bio istaknuti kako se identična priča ponavlja već skoro deset godina, i da se nismo baš puno maknuli u nekom smjeru u pogledu toga. Neke male naznake sitnih koraka su tu, primarno zbog dostupne tehnologije brzog flat rate interneta i ljudske ljenosti, ali i tome su se diskografske kuće dosjetile kraja. Živio Apple Store itd., ne?

Aerial
15-04-2011, 14:21
Živio Apple Store itd., ne?

Podsjetilo me kako je ono Cetinski u jednoj epizodi HTZ-a rekao vic..

Kaže, jel znaš zašto turbofolk pjevači zarađu tako puno para od prodaje albuma? Zato što ljudi koji slušaju takvu muziku ne znaju kako se prže CD-i.

Da_killah
15-04-2011, 14:31
to je stara fora za thompsona :D