PDA

Pogledaj cijelu verziju : Jesu li suborbitalni letovi prijevara?



W1k1n6
11-04-2011, 22:28
Nekoliko privatnih kompanija još do kraja godine planiraju započeti s letovima koje reklamiraju kao "Put u svemir". Nedavno je Virgin Galactic predstavio novu letjelicu za 6 putnika koja će voditi turiste na 100 km visine, gdje će provesti nekoliko minuta u bestežinskom stanju, a to zadovoljstvo će platiti 200 tisuća dolara. Njihovi letovi, kao i oni drugih kompanija nose naziv "Put u svemir", no po meni je to na granici muljaže. Istina, ta visina tehnički spada u svemir, no po meni bez orbitalnog leta sve skupa nema nikakvog smisla. Ako vam uzmu 200k baksi za 2-3 minute u bestežinskom stanju, onda vam je bolje platiti 4.950 dolara Zero G Corporationu za let avionom koji će vam to stanje simulirati letom u parabolama (garantiraju 12-15 parabola s po 20 sekundi bestežinskog stanja) - http://www.gozerog.com/index.cfm?fuseac ... ns.welcome (http://www.gozerog.com/index.cfm?fuseaction=Reservations.welcome), što vam dođe na isto, a niste bacili toliko love bez veze.

Herr Schnitzel
11-04-2011, 22:47
Pa, pogled sa 100 kilometara je vjerojatno isto prilično dobar :)

The Boz
11-04-2011, 22:57
100km je fora brojka jer si iznad svih oblaka i fino vidiš zakrivljenost, izlazak sunca itd. Ako već trošiš masne količine para, onda troši... whatevs, ne?

W1k1n6
12-04-2011, 22:19
Zakrivljenost vidiš i na brodu na Atlantiku :)
Kad bih imao tih para osobno ne bih išao na "Put u svemir" ako ne uključuje jednu rundu oko Zemlje.

Tegla Ajvara
14-04-2011, 18:36
za te pare kupis sam raktu i ispalis se u svemir jednosmjerno :D

Neven <R>
15-04-2011, 09:05
Ne kužim zašt bi bila prijevara, ako postoji potražnja pri cijeni od 200 000$ ne vidim di je problem. Sumnjam da je ljudima kojima je to 0.01% bogatstva problem dati taj novac, a poanta nije samo u bestežinskom stanju već i u bragging rightsu, samom doživljaju Zemlje s te visine itd. Koliki je trošak razvoja tog programa? Lako je poslati rabljeni MiG da radi parabole, ovo je potpuno druga priča. Naravno da će se s vremenom kad konkurencija pojača i cijene pasti.

W1k1n6
16-04-2011, 09:24
Ne znam, ovaj "Put u svemir" je po meni kao da ti prodaju turistički aranžman za posjet Plitvicama, dovedu te tamo, ali ti daju da pogledaš samo jedan slap kroz prozor busa 2 minute. Za orbitalni let bih bio spreman dati te novce, ali suborbitalni je po meni banana. Pored toga, mnoge kompanije će prodavati "Put u svemir" koji će te odvesti do nekih 60 km visine, što je još veća muljaža.