PDA

Pogledaj cijelu verziju : Novi drug CPU na staru drugaricu MBO da ili ne?



DJ Ass Kicker
08-08-2006, 13:53
Zanima me mogu li sa maticnom Soltek sa socketom 478 (neznam tocno koja je ali sam ju kupio davne 2002 godine i masno ju platio) na kojoj imam stari Intel P4 1400 MHz Box napraviti slijedece... Mislim kupiti Intel Celeron D 335 2800 MHz Box socket 478 i staviti ga na svoju staru maticnu (gore navedena Soltek) ali me muci sto je BUS od maticne 400 MHz, a od Celerona 533 Mhz pa neznam hoce li to raditi? Od sluzbenika u HGspot-u dobio sam informaciju da hoce ali s malo manjom brzinom od 2800 MHz. Dakle moje pitanje glasi mogu li staviti taj procesor na svoju maticnu i ako da na koliko ce mi MHz otprilike raditi???

Dyslexia
08-08-2006, 15:21
Mozes stavit i radit ce ti na 2.0

GrannyKiller
08-08-2006, 16:36
sumnjam da je Celić od 2 GHz bolji od P4...

btw, koliko cache memorije ima tvoj Pentium?

ako ima 256KB (a mislim da ima, jer sam imao P4 1.5), onda je Celeron, čini mi se, dobar izbor.

probaj negdje nać P4 na 2 GHz, bolje ćeš proć.

ivan
08-08-2006, 17:16
Mozes stavit i radit ce ti na 2.0

neće. bit će 2.1 :P
:D

kada se uzme radni takt od 2800MHz i podijeli se sa 266,5FSB-om (533MHz sabirnica) dobije se množitelj od 10,5. I sada kad uzmemo brzinu tvoje sabirnice, 400MHz (što je 200MHz FSB), tj. FSB pomnožimo sa 10,5 množiteljem (200x10,5) dobijemo brzinu od 2100MHz.

:)

GrannyKiller
08-08-2006, 17:24
Mozes stavit i radit ce ti na 2.0

neće. bit će 2.1 :P
:D

kada se uzme radni takt od 2800MHz i podijeli se sa 266,5 FSB-om (533MHz sabirnica) dobije se množitelj od 10,5. I sada kad uzmemo brzinu tvoje sabirnice, 400MHz (što je 200MHz FSB), tj. FSB pomnožimo sa 10,5 množiteljem (200x10,5) dobijemo brzinu od 2100MHz.

:)

mudro zboriš 8)

malo sam razmišljao...mislim da će i dalje bit brži od pentiuma 1.4

08-08-2006, 17:25
pa i slobodno ga malo klokne! 8)

ivan
08-08-2006, 18:21
pa i slobodno ga malo klokne! 8)

to se podrazumijeva :wink:

:D

08-08-2006, 18:36
imaš matične nforce 4 već za 500+ kn i proc athlon 64 3000+ za 1000 kn i automatski dobiješ puno bolji komp

Harry
08-08-2006, 18:40
Big guy,koristiš jako stari cijenik...Athlona 64 na 3000+ soc.939 imaš za 620kn u HG-spotu a isti za AM2 imaš za 20kn više. Za 1000 kn dobiješ lijepi 3800+ i još ti ostane 40-tak kn. :wink:

GrannyKiller
08-08-2006, 19:52
imaš matične nforce 4 već za 500+ kn i proc athlon 64 3000+ za 1000 kn i automatski dobiješ puno bolji komp

ali čovjek kupuje procesor za svoju ploču, i logično je da nema puno para pošto kupuje Celerona.

ne kužim zašto kad netko traži procesor, drugi mu govore da kupi cijeli komp... :| čovjek je samo tražio da kupi procesor, a sigurno zna da je A64 3000+ bolji...

08-08-2006, 20:54
dečki odite na pcekspert trgovinu kupite matičnu 939 za 300kn i proc athlon 64 za 500kn i nemate beda... :wink:

DJ Ass Kicker
09-08-2006, 12:00
imaš matične nforce 4 već za 500+ kn i proc athlon 64 3000+ za 1000 kn i automatski dobiješ puno bolji komp

ali čovjek kupuje procesor za svoju ploču, i logično je da nema puno para pošto kupuje Celerona.

ne kužim zašto kad netko traži procesor, drugi mu govore da kupi cijeli komp... :| čovjek je samo tražio da kupi procesor, a sigurno zna da je A64 3000+ bolji...

GrannyKiller HVALA na podršci i drago mi je da razumiješ u čemu je kvaka, meni je u cilju na ovoj matičnoj napraviti što jači stroj i onda ga prepustiti sisterici maloj (aka. 9 godina, a igra Heroese of Might and Magic V i Morrowind) pa da se igra a ja si mislim uskoro (mislim cca. godinu dana) kupiti laptop za cca. 20.000 kn

Big Guy najlakše je kupiti sve novo i dobro ali treba i od malog sranja napravit veliko sranje (usput je i mnogo zabavnije)

DJ Ass Kicker
09-08-2006, 12:06
pa i slobodno ga malo klokne! 8)

to se podrazumijeva :wink:

:D

E Ivek kad si već dotaknuo temu klokanja imam jedno pitanje... na matičnoj ima neki overclocking tool koji sam klokne proc tj. ovaj P4 koji sad imam kloknuo sam sa 1.4 na 1.7 ali sam skuzio da nisam dobio puno na performansama pa sam ga vratio na staru frekvu... PITANJE je na koliko bi mogao max kloknut tog celera???

09-08-2006, 12:09
to ti misliš da nema ubrzanja..ima...a najčešče se vide u igrama...ako je naravno klok veče...diži sam po malo....i testiraj s PRIME 95 stabilnost...ako je stabilno na frekvenciji koju želiš ostavi je tako...ako nije smanji frekvenciju i traži di je naj stabilnije...ajd na posao pa javi rezultate!

DJ Ass Kicker
09-08-2006, 12:18
sumnjam da je Celić od 2 GHz bolji od P4...

btw, koliko cache memorije ima tvoj Pentium?

ako ima 256KB (a mislim da ima, jer sam imao P4 1.5), onda je Celeron, čini mi se, dobar izbor.

probaj negdje nać P4 na 2 GHz, bolje ćeš proć.

GrannyKilleru da moj P4 ima 256kb cache memorije to je ona stara prva (mislim) serija P4 s Willamette jezgrom (mislim da se tako zove)

PITANJE glasi ima li neka trgovina gdje mogu kupiti P4 na 2.4 (toliko mi je maximalna snaga procesora kojeg mogu staviti na matičnu)
Ne bi htio kupiti polovni jerbo volim imat garanciju ili bar zbog toga da znam da ga neki pubertetlija nije kolkao prije mene...
Volio bi također naći neki P4 2.4 koji radi na 400 MHz sabirnici (znam da sam zakasnio koju godinu ali ako znas nekog u nabavi???)

Hvala unaprijed...

09-08-2006, 12:22
koja matična soltek???

DJ Ass Kicker
09-08-2006, 12:26
to ti misliš da nema ubrzanja..ima...a najčešče se vide u igrama...ako je naravno klok veče...diži sam po malo....i testiraj s PRIME 95 stabilnost...ako je stabilno na frekvenciji koju želiš ostavi je tako...ako nije smanji frekvenciju i traži di je naj stabilnije...ajd na posao pa javi rezultate!

Vrlo rado bih ga sada opet kloknuo, ali sam od zadnji put kad sam ga kloknuo promjenio memoriju tj. sa 2 x 256 MB Ram-a prešao sam na 1 x 512 MB Ram-a tj. da ima više slotova jer memorije nikad dosta, a ova nova memorija je totalno neklokabilna tj. zbog nje mi se proc ne da kloknut više od nekih 1.5 GHz a to mi je premala razlika :( :( :(

Javim ti kad kloknem celera ili ako kupim jači P4 pa kloknem njega... aka. nevermind bitno da clock nije na default-u

09-08-2006, 12:29
pa stavi da memorija radi na 400 ako je ddr 400 a procu diži fsb...pa nemora ti fsb bi isti ko frekvencija memorije....evo moj proc radi na fsb 200 a memorija na 433 :wink:

DJ Ass Kicker
09-08-2006, 12:32
koja matična soltek???

E to cu ti sutra napisat jer da bi to vidio moram otpojiti 2 neonke tj. jako su sitna slova pa moram cijelu hrpu stvari vaditi iz towera da ju bolje promotrio (manual sam negdje posijao, a kutiju mi je **PAMETNA** stara bacila u recycle bin u dvorištu pa su ju drugovi smetlari otfurali...

PITANJE imam 400W napajanje, a opet kad upalim neonke tipkovnica mi ne radi iako ima dosta struje pa me zanima WHY OH WHY???

09-08-2006, 12:36
skini cpu-z.....otvori ga i pogle naziv matične pa napiši ovdje!!!....

2.valjda imaš neko slabo noname napajanje pa bi bilo dobro da ga mijenjaš ili gasiš neonku/neonke!

DJ Ass Kicker
09-08-2006, 12:38
Daj mi reci jer djeluješ mi pametan mislim kupiti novi hard ali ono ATA sučelje na kojemu mi je spojen stari hard nije isti ATA koji ima taj novi hard koji mislim kupiti pa me zanima jer mogu to svejedno spojiti na stare kablove ili moram nove kupovat??? E da i jer mogu na jednom disku imati windowse a na drugi instalirat igrice ili moram na istom disku imat i windowse i direktorij u kojemu mi je igrica instalirana???

Budi dobar i probaj mi to pojasnit...

DJ Ass Kicker
09-08-2006, 12:43
skini cpu-z.....otvori ga i pogle naziv matične pa napiši ovdje!!!....

2.valjda imaš neko slabo noname napajanje pa bi bilo dobro da ga mijenjaš ili gasiš neonku/neonke!

Ma napisat cu ti tomorow naziv matične, a ako su mi stavili neko slabo napajanje udavit ću smradove u computer shopu (mamicu im) btw. imam Everpower Tower (aka. onaj s ručkom gore i ventilatorom sa strane u koji su u HGspotu prije stavljali svoje konfiguracije (znaš one HIDRO, NITRO itd...) pa me ćudi da mi je napajanje weak link (damn it)

09-08-2006, 12:49
Daj mi reci jer djeluješ mi pametan mislim kupiti novi hard ali ono ATA sučelje na kojemu mi je spojen stari hard nije isti ATA koji ima taj novi hard koji mislim kupiti pa me zanima jer mogu to svejedno spojiti na stare kablove ili moram nove kupovat??? E da i jer mogu na jednom disku imati windowse a na drugi instalirat igrice ili moram na istom disku imat i windowse i direktorij u kojemu mi je igrica instalirana???

Budi dobar i probaj mi to pojasnit...

možeš na jednom imam windose..a na drugom igre pjesme itd....

e sad POSTOJE HARDOVI:IDE 7.200,SERIAL ATA,SERIAL ATA II...PA DA BI TI JA MOGO DALJE REČ MORAŠ MI REČ KOJE TVOJA MATIČNA PODRŽAVA!

09-08-2006, 12:52
na tvom mjestu bi uzeo

HDD 250.0 GB MAXTOR DiamondMax 10, 16MB cache, 7200 okr/min

600 kn

+
- kapacitet
- 16MB cache-a
- tih i brz

best buy!

DJ Ass Kicker
09-08-2006, 13:04
na tvom mjestu bi uzeo

HDD 250.0 GB MAXTOR DiamondMax 10, 16MB cache, 7200 okr/min

600 kn

+
- kapacitet
- 16MB cache-a
- tih i brz

best buy!

Hvala na preporuci stvarno je best buy (di ga ima za kupit)

ATA mi je 100 ili 133 (ne znam jer serial ili ne becouse nisam nikad imao posla s diskovima tj. sad prvi put kupujem novi disk) koji je taj Maxtor sto si mi ga preporucio Serial ATA/ATA II ili nešto treće???

09-08-2006, 13:06
to je IDE 7.200

IZVOLI:

http://www.links.hr/index.php?option=ar ... 51.506.056 (http://www.links.hr/index.php?option=artikl&id_kategorija=051506&id_artikl=051.506.056)

GrannyKiller
09-08-2006, 13:09
sumnjam da je Celić od 2 GHz bolji od P4...

btw, koliko cache memorije ima tvoj Pentium?

ako ima 256KB (a mislim da ima, jer sam imao P4 1.5), onda je Celeron, čini mi se, dobar izbor.

probaj negdje nać P4 na 2 GHz, bolje ćeš proć.

GrannyKilleru da moj P4 ima 256kb cache memorije to je ona stara prva (mislim) serija P4 s Willamette jezgrom (mislim da se tako zove)

PITANJE glasi ima li neka trgovina gdje mogu kupiti P4 na 2.4 (toliko mi je maximalna snaga procesora kojeg mogu staviti na matičnu)
Ne bi htio kupiti polovni jerbo volim imat garanciju ili bar zbog toga da znam da ga neki pubertetlija nije kolkao prije mene...
Volio bi također naći neki P4 2.4 koji radi na 400 MHz sabirnici (znam da sam zakasnio koju godinu ali ako znas nekog u nabavi???)

Hvala unaprijed...

INTEL P4, 2.4 GHz, 1 Mb c., s. 478, BUS 533 MHz, Prescott, BOX -> 700kn u HG-spotu

bit će niža frekva, ali clockaj ga i imat ćeš odličan procesor za tu matičnu.
ja bih se odlučio za ovaj proc :wink: ima čak 4 puta više cacheja od tvog.

ako i kupiš Celerona, dobit ćeš puno bolje performanse od proca kojeg imaš.

na pitanje oko ATA diskova -> možeš spojit sve ATA (Parallel ATA) diskove, samo pazi da nisu Serial ATA (SATA). samo će možda radi malo sporije, ali nema veze.

@Ivek - NIKAKO MAXTORA!!! imam jako loša iskustva s njima, riknulo mi ih je već negdje 5-6 komada (u različitim kompovima...). opće je poznato da su Maxtori skloni krepavanju.

DJ Ass Kicker
09-08-2006, 13:12
E daj mi neku zvučnu karticu preporuči da mogu u nju u isto vrijeme uštekat slušalice i zvučnike pa da mogu u atomixmp3-u šaltat tj. tj ono jedna pjesma svira svi ju čuju a drugu čujem samo ja na slušalicama pa onda nju prešaltam na drugi desk / razmeš neka da ju mogu rabiti kao mixetu??? Ako neznaš no frx samo mi napiši neku bolju zvučnu (jer valja Audigy SE???)

09-08-2006, 13:14
imam takvo več radi godinu i neš sitno... :wink:

09-08-2006, 13:15
E daj mi neku zvučnu karticu preporuči da mogu u nju u isto vrijeme uštekat slušalice i zvučnike pa da mogu u atomixmp3-u šaltat tj. tj ono jedna pjesma svira svi ju čuju a drugu čujem samo ja na slušalicama pa onda nju prešaltam na drugi desk / razmeš neka da ju mogu rabiti kao mixetu??? Ako neznaš no frx samo mi napiši neku bolju zvučnu (jer valja Audigy SE???)

Zvučna kartica Creative LABS SB Audigy SE, retail

Legendary Sound Blaster quality, value and performance.

The Sound BlasterR Audigyt SE is an excellent value upgrade to 7.1 surround sound on the PC. Featuring high quality audio specifications including 24-bit/96kHz recording and playback with 100dB signal to noise ratio and digital output, it's the ideal partner for surround music and movie playback. For realistic gaming, EAXR ADVANCED HDt 3.0 support delivers acoustic effects and detailed 7.1 3D surround sound in gaming. The included Creative Media Sourcet software is a comprehensive tool for creating MP3s, managing a music collection, adding effects and burning custom CD compilations.


7.1 surround output
24-bit/96kHz audio resolution.
100dB signal to noise ratio.
Comprehensive Creative Media Source software provided.
EAX ADVANCED HD 3.0 support for gaming.
CMSS up-mixes stereo content to 7.1 surround.

DJ Ass Kicker
09-08-2006, 13:19
Koliko to misliš koliko bolje performase ako kupim celer tj. koliko u odnosu na P4 2.4 / nisam znao pa je P4 2.4 tako jeftin pa skuplji je samo nekih 200 kn od celera meni se sve više čini da ću odustati od kupnje celera 335D 2800MHz i kupiti P4 2.4 GHz a ako vec budem kratak sa lovom jednu subotu cu ostati doma (piva je prokletstvo i smrt za proračun pogotovo kad se navućeš na one tipa Heineken, a u bircu ne primaju Visu Electron) i u ponedjeljak pravac HGspot...

GrannyKiller
09-08-2006, 14:48
Koliko to misliš koliko bolje performase ako kupim celer tj. koliko u odnosu na P4 2.4 / nisam znao pa je P4 2.4 tako jeftin pa skuplji je samo nekih 200 kn od celera meni se sve više čini da ću odustati od kupnje celera 335D 2800MHz i kupiti P4 2.4 GHz a ako vec budem kratak sa lovom jednu subotu cu ostati doma (piva je prokletstvo i smrt za proračun pogotovo kad se navućeš na one tipa Heineken, a u bircu ne primaju Visu Electron) i u ponedjeljak pravac HGspot...

ma mislio sam da kojeg god uzmeš, bit će bolji, ali naravno da će P4 rasturit Celerona.

09-08-2006, 17:59
Big guy,koristiš jako stari cijenik...Athlona 64 na 3000+ soc.939 imaš za 620kn u HG-spotu a isti za AM2 imaš za 20kn više. Za 1000 kn dobiješ lijepi 3800+ i još ti ostane 40-tak kn. :wink:

nije stari cjenik nego nisam ga ni pogledao pa sam napisao zadnju meni poznatu cijenu - svaki tjedan dobivan najnovije cjenike hgspota i ve-mila na mail


Big Guy najlakše je kupiti sve novo i dobro ali treba i od malog sranja napravit veliko sranje (usput je i mnogo zabavnije)

ti napravi kako želiš, ja samo kažem da je bolje uložiti novac u nešto novo jer slijedeća igra koju će tvoja sestra igrati će možda čak i raditi ali slijedeća poslije vjerojatno neće


bolje da napraviš


ma mislio sam da kojeg god uzmeš, bit će bolji, ali naravno da će P4 rasturit Celerona.



ne kužim zašto kad netko traži procesor, drugi mu govore da kupi cijeli komp... :| čovjek je samo tražio da kupi procesor, a sigurno zna da je A64 3000+ bolji...

matična i procesor su cijeli komp???

treba ti "samo" još grafička, napajanje, monitor, tipkovnica i miš, nekakvi zvučnici
bez kučišta se može živjeti iako nije preporučljivo

GrannyKiller
09-08-2006, 18:18
ne kužim zašto kad netko traži procesor, drugi mu govore da kupi cijeli komp... :| čovjek je samo tražio da kupi procesor, a sigurno zna da je A64 3000+ bolji...

matična i procesor su cijeli komp???

treba ti "samo" još grafička, napajanje, monitor, tipkovnica i miš, nekakvi zvučnici
bez kučišta se može živjeti iako nije preporučljivo

"cijeli komp" je metafora. obično kad netko traži procesor, preporućiš mu procesor, a ne i 10 ostalih komponenti. htio sam samo da se zaustavimo tu jer bi i drugi nastavili sa odgovorima tipa: "ma dodaj još malo pa kupi i rame.", "skupi još 800 kn pa si kupi i polovnu grafičku..." bla bla bla

DJ Ass Kicker
10-08-2006, 07:45
Ne trebaju meni zvucnici imam Microlab 2.1 mrcine u drvenim kutijicama i grme ko ludi, a subwoofer trese stakla na prozorima... Sve to lijepo obasjano plavim ledicama s pojacala... Get Freaky