PDA

Pogledaj cijelu verziju : Problem s grafuljom



T1N1
04-04-2011, 22:25
Danas su mi se poceli pojavljivati raznobojni artefakti na monitoru i nakon tog bi se pc restartao. U error reportu je pisalo da su mi driveri od grafulje prestali raditi. Probao sam deinstalirati stare ali mi se opet dogodila ista stvar. Jel ima spasa il mi grafulja umire?
fala unaprijed =)

p.s. sory kaj je neuredno, pisem sa mobitela

marijanovic
04-04-2011, 22:34
Ne bi škodilo malo više informacija kao recimo o kojoj se grafičkoj radi, kojem napajanju i kojem ostatku konfiguracije.
Kako se ponašaju temperature grafičke (FurMark stability test uz nadziranje grafičke temperature barem 15ak minuta)?
Kada je zadnji puta čišćenja grafička i je li na njoj mijenjana termalna pasta ako se radi o kartici kojoj je isteklo jamstvo?

T1N1
04-04-2011, 22:44
Graficka je Nvidia 8800 gts 320 mb
q6600 3,2 ghz
kemtex napajanje od 400w, nikad cuo za tu firmu
2 geilova keksa po gigu ddr-2
fatality fp-in9 sli maticna
Sve je bilo ocisceno prije 3 mjeseca, a pasta na grafickoj nije mijenjana 3 godine
(noob sam kaj se tice hardvera pa nisam uopce mislio na to)
temperaturu neznam zato jer mi se boota do start upa te se odmah opet restarta

marijanovic
04-04-2011, 23:11
Vjerojatno je otišla grafička kartica (ako si odbacio mogućnost kvara Windowsa tj ako si pokušao uči u Safe Mode i/ili probao reinstalirati windowse). Preostaje ti da isprobaš grafičku u nekom drugom računalu ili da isprobaš neku drugu grafičku u to računalo. Tako ćeš seuvjeriti da je stvarno do grafičke.

Uzmi u obzir da je neki prosječan vijek GeForce 8800/9800 kartica nekih 2-3 godine (rijetko koja preživi više) i da si svoju karticu držao na dobrano preslabom napajanju za takvu karticu (drugim riječima patila je se).

Ako ćeš mijenjati grafičku (što i trebaš ako je ispravna), obavezna ti je i zamjena napajanja.

T1N1
05-04-2011, 15:20
Deinstalirao sam windowse i instalirao ubuntu. Sve je normalno radilo dok nisam instalirao Nvidijine drivere, onda je opet doslo do BSOD-a. Maknuo sam Nvidijine drivere te je opet sve bilo u redu. Ocito je da su problem driveri.
Jel se moze to nekako popravit zato jer bez drivera nemrem gejmat =(

marijanovic
05-04-2011, 15:28
Na Linuxu ne možeš "gejmat" imao drivere zadnje ili ne. Zbog toga koristi Windowse.

Ako misliš da je do drivera uninstaliraj stare, očisti nekakvim driver cleanerom ili driver sweeperom i na čisto instaliraj nove.
Ako na čistom sustavu friško i prvi puta nstalirani driveri stvaraju problem - onda ti je defaknto do kartice.
Jednostavno s driverima koristi fičere koje ne može bez drivera.

Isprobaj drugu grafičku ili tu u drugi PC.

T1N1
16-04-2011, 18:48
Napokon sam posudio drugu grafulju te problem je u grafulji kako si i rekao.
Da ne otvaram bespotrebno novu temu jel mi možeš molim te složiti upgrade konfe koji bi uključivao grafičku, ram, napjanje te HD.
Na raspolaganju imam 500 eura, htio bi best-buy komponente te ako je moguće ne potrošiti sve novce.
Konfiguraciju sam već naveo te igram na 20 inch-nom ekranu (1680x1050 rez).
Hvala ti unaprijed! :D

marijanovic
16-04-2011, 20:25
Radeon HD 6850 oko 1400
2*1GB DDR2 nekih 400
Seasonic 430W oko 450
Samsung f3 500GB cirka 300
To ti je sasvim solidan upgrade za nekih 2500 kn.

T1N1
26-04-2011, 12:29
Ovaj tjedan idem kupit te komponente koje si mi preporučio.
Kupit ću sve u adm-u pa me zanima od kojeg proizvođača da kupim grafulju. Gigabyte mi se čini najbolji zbog 2 ventilatora pa ce mi bit grafa hladnija i tiša.
Sad su i pojeftinile komponente pa bi mogao i uzeti 6870; reci mi kaj misliš, ti ipak bolje znaš. :D

marijanovic
26-04-2011, 12:42
Ajd daj točan iznos u kunama koliko misliš i možeš potrošiti na nadogradnju da ti dam neku konkretnu preporuku.

Ovako ti samo mogu reći:
- AMD Radeon HD 6850, 6870 ili GeForce GTX 460, GTX 560. Gigabyte i MSI uglavnom imaju dobra hlađenja. Sapphire kako koja grafa.
- 2x 1GB DDR2 800MHz (da imaš ukupno 4 GB) ili ako imaš novca i više.
- XFX 450W ili Seasonic 430W. Razlika u snazi nije velika (SS malo jači), u cijeni skoro 100 Kn skuplji Seasonic. U XFX-u je isto Seasonic unutra.
- Samsung F3 500GB disk