PDA

Pogledaj cijelu verziju : puno problema s laptopom, ne stane u opis



Filip_k
04-04-2011, 20:21
imam dosta problema s laptom i nezz kak da nazovem to u temi, pa evo sry moderatori nadam se da cete razumijet...

evo prica o mojem laptopu cije cu konponente navest na kraju.
OS : win 7 x64

dakle od kada sam ga kupio ono bilo je sve ok, nisam imao nekih prevelikih problema, malo su me driveri mucili, al dok sam to sve sredio sve radilo ok. jedino sto mi je cudno bilo je to sto se je palio mozda 10sekundi vise nego sto je uobicajeno( mislim to sam gledao po svom stolnom raculalu sa 4 GB rama, 2.0Ghz rama i sl.. a i po bratovom laptopu cije su perfomanse malo slabije nego sto je na mom laptopu pa me je malo iznenadilo al recimo da sam se naviko)

jedno vrijeme konstanto su mi se rusili driveri za graficku, pa se je znao smrznut i to dosta cesto pa sam bio prisiljen "rucno " ga ugasit i ponovo upalit, al to se nakon nekog vremena stabiliziralo i onda se je mozda u tjedan dana po 3 puta to desavalo i recimo da sam se priviknuo na i na to. BSOD je bio jedno vrijeme svakodnevna pojava al je svom srecom prestao

na sve sam se ja priviknuo kolko vidite :D , do juce tj danas dok nisam jednostavno po***o. juce navecer normalno surfam po internetu, dopisujem se kad najednom pocne mi ultra sporo sve radit. cekam po minutu da mi otvori neki folder, pa minutu da mi upali task manager i posto je bilo dosta kasno ponovo ja njega "rucno" ugasio pa upalio i sad je doslo do one faze gdje mi kao win napravi repair. ja sam otiso spavat jer dok je to krenulo vidio ja da to nikad nece zavrsit, pa reko nek on odradi svoj posao dok se ja ne naspavam...

i onda se ja lijepo probudim kad ono necu se dici windowsi... kako, zasto nemam pojma... i nista, probam ja lijepo u safe mod da vidim ja u cem je problem, il da napravim system restore kad ono pocne on loadati drivere ( ono prije ulaska u safe mod) i stane na classpnp.sys driveru i nece dalje. nista, sad vise nezz sta da radim, pa uzemem burazov laptop i pocnem googlat pa naidem na nesto ovakvo http://www.sevenforums.com/installation-setup/13940-windows-7-keeps-hanging-starting-windows.htmlSi vidim da se to i meni desava pa skontam da je do windowsa nesto jeli.

dok sam dosao doma sa faksa otisao sam frisku verziju windowsa nasnimit i to sve dobro proslo dok nisam pak isao restartat komp i onda nikak da se restarta ( cekao cca 10 minuta a prije tog se jos pojavile neke cudne crte kao da se grafa pregrijava il nesto sl.) pa sam ga sam ugasio i ponovo upalio.

sad pisem ovjde sa instaliram driverima koji za sada rade ok, ali me jos muci to sto mi dosta sporo radi. mislim cekam da mi control panel otvori jedno 5s ( mozda sad ovo ne izgleda puno al probajte sad otvorit cp pa cete vidit da vam otvara za sekundu, mozd i manje pa je ovo jedno 5 puta duze), naravno i ne samo to nego i foldere mi otvara po par sekundi vise sto nebi trebao bit slucaj posto jos ni nemam prakticki nista instalirano na njemu.

da li mi neko moze dat savjet sto da napravim tako da mi laptop normalno radi i da mi se slucajno nebi dogodilo ponovo isto sranje, jer mozete samo zamislit kak je studentu jedan dan bez laptopa, a da ne spominjem smo gdje jos studiram...

hvala svima na savjetima a da sad ne otvaram temu, samo da kratko pitam nesto...

doma na kompu me jako muci BSOD( nakon 15. puta tek uspijem uc u win a da mi se ne pojavi) i napravio sam sljedece:
-mijenjao slotove od memorije( imam 2*1GB i 1*2GB memorije pa sam ih vadio mijenjao al opet isto)
-updatea drivere koje sam mogao
-izbacio prasinu
-mijenjao windowse

dal je mozda hard u pitanju jer sam ga mislio kupit?

raspisao se jesam, a posto nisam dugo bio kod vas mozete mi oprostit ;)

laptop:
-intel core i5 M 430 ~ 2.3 Ghz
-4GB rama
-ATI radeon HD 5470

marijanovic
04-04-2011, 21:27
Provjeri disk s HD Tune (pod Health pogledaj S.M.A.R.T. status i pod Error Scan prođi puni scan) pa javi kako je to prošlo.
Provjeri memoriju s memtest86+ pa javi kako je to prošlo (2 prolaza minimalno).
Provjeri kako se procesor ponaša pod opterećenjem (pokreneš recimo OCCT Linpack ili Prime95 i vrtiš te gledaš temperature).
Checkiraj kako ti se ponaša grafička kada ju opteretiš s FurMark Stability testom i gledaj kako rastu temperature.
Provjeru te 4 stvari tim redom kod takvih problema ja nazivam PPPC (3PC; Rusi bi pročitali RRRS 3RS xD).

Edit:
Koliki ti je WEI (Windows Experience Indeks) ukupno i koliko koje komponente zasebno?

Filip_k
04-04-2011, 21:47
hvala na odgovoru, u editu cu staviti dok sve ovo prodem.

Filip_k
04-04-2011, 23:10
nisam mogao naci onu tipku za edit pa cu ovako pisat

glavnom dosao sam do 3. stavke ( temperetara procesora) i stao( ovo sve prije je bilo ok)

pocela mi se temperatura penjat na iznad 90° te sam odmah stao i definitivno je u tome problem ( prije toga sam radio ono s memorijom i laptop je bio doslovno vreo).

znaci nisam jos napravio onaj test za grafu, jer mislim da je dovoljno

WEI:
-procesor -> 6.7
-ram -> 5.9
-grafa -> 5.0
-gaming grafick -> 6.2
hard -> 5.9

da nosim na servis?

EDIT: nemam tipku edit u prijasnjem postu....

marijanovic
04-04-2011, 23:18
Ako je laptop pod jamstvom (što vjerojatno jest sudeći po komponentama) nosi na servis da ti ga očiste.
i5 450 ne bi se smio toliko grijati.

Nakon što se prijenosnik vrati s čišćenja i ako temperature procesora i grafičke pod opterećenjem budu uredne, predlažem nabavku nekog od postolja s hlađenjem. Time dobijaš na ergonomiji (bude blago nakošen prijenosnik, ekran na višljem, ...) i mogućnostima hlađenja (više zraka prijenosniku, pogotovo na podstolju/stalku s ventilatom/ventilatorima i manje kontakta s površinama koje pospješuju začepljivanje hlađenja kao što su stoljnjaci, deke, platna, tkanine, ...).

Eto, malo mi je žao što sad moraš na servis pa čekati, ali bolje i to nego ostati bez računala.

Filip_k
05-04-2011, 08:22
da... meni je malo problem to sto cu bit bez laptopa jedno vrijeme ( FER ne ), ali ima mi i buraz u stanu laptop pa cu ga morat gnjavit malo...

makar, bolje da mi se to sad dogodilo nego za vrijeme ispita.

hvala ti jos jednom,bar znam gdje sam sad ;)