PDA

Pogledaj cijelu verziju : Zemlja zapravo ima oblik krumpira



FaTaL_mRkvA
02-04-2011, 09:45
Zemlja ustvari po svom obliku nalikuje na krumpir, predstavila je Europska svemirska agencija
cijelom svijetu istinski izgled Zemlje, prikazane kroz detaljna gravitacijska mjerenja i izračune.

Ovaj prikaz Zemlje kao nezgrapnog 'velikog krumpira' pokušaj je realnog prikaza gravitacije
diljem Zemljine površine jer njena snaga nije jednaka na svim dijelovima Zemlje.

Oceani su prikazani bez morskih struja, bez plime i bez oseke, a oblikovani su isključivo
gravitacijskim silama te su označeni raznim bojama ovisno o snazi gravitacije.

Ona je najsnažnija na žuto označenim područjima, najslabija na plavim iako su u
stvarnosti te razlike dosta suptilne i male.

Ik8FNwPlf3U&feature=player_embedded#at=36

croat1gamer
02-04-2011, 11:24
Postoji jedan lijepi naziv za to- geoid.

FaTaL_mRkvA
02-04-2011, 11:53
Ma znam da je zemlja nepravilna (geoid), ali nisam znao da je baš ovoliko.

Aerial
03-04-2011, 00:20
Pa nije ovoliko, piše lijepo u izvornom članku da su dimenzije pretjerane u svrhu lakše percepcije :)
Al zanimljivo ... umm... otkrić-.. a dobro, nije otkriće, znalo se i prije, samo nitko nije napravio ovako kompletan model.

Mene interesira što u kontinentskoj kori toliko pojačava gravitaciju. Za očekivati bi bilo i da na kopnu zapravo bude slabija zbog veće udaljenosti od centra Zemlje/gravitacije... hmph, morati ću ovo malo bolje pogledati :D

croat1gamer
03-04-2011, 00:42
Zanemari da je gustoca kontinentalne kore mnogo veca od vode, te da je gravitacija vezana uz masu. :)

W3DR4N
03-04-2011, 08:41
Sad znam zašto je košarka u Americi tako popularna.

josip_kraš
03-04-2011, 09:59
Pa nije ovoliko, piše lijepo u izvornom članku da su dimenzije pretjerane u svrhu lakše percepcije :)
Al zanimljivo ... umm... otkrić-.. a dobro, nije otkriće, znalo se i prije, samo nitko nije napravio ovako kompletan model.

Mene interesira što u kontinentskoj kori toliko pojačava gravitaciju. Za očekivati bi bilo i da na kopnu zapravo bude slabija zbog veće udaljenosti od centra Zemlje/gravitacije... hmph, morati ću ovo malo bolje pogledati :D

Mislim da gravitacija nema veze s tim.Zemlja je spljoštena na polovima a ispupčena ne ekvatoru (geoid, jel) radi centrifugalne sile kao posljedica vrtnje oko svoje osi.
A zašto je gravitacija veća na kopnu...željezo?

Čux
03-04-2011, 11:33
gravitacija varira više nego što bi očekivo. Recimo jedno zgodno mjerenje je bilo u kojem su našli tendenciju da lokalna gravitacija opada svaki vikend (negdje na 7. decimali ili dalje) jer su bile tekme na lokalnom stadionu koji je uredno bio krcat :)

Aerial
03-04-2011, 11:40
Meni je čudno kako Nova Gvineja ima najjaču fukin gravitaciju na Zemlji.
Nalazi se na ekvatoru (centrifuga) i na većoj relativnoj udaljenosti od središta Zemlje (zbog ispupčenosti).

Jel otok izgrađen od plutonija? :D

Neven <R>
03-04-2011, 11:49
FUN FACT: Da je ping pong loptica veličine zemlje, planine na njoj bi bile visoke 10-ak tisuća metara.

Feanor
03-04-2011, 11:56
Isusa ti, što bi onda bilo s golf lopticom :)

http://whosyourcaddie.net/blog/wp-content/uploads/2010/03/golfBall.jpg

Aerial
03-04-2011, 12:05
Out of curiosity, jel možda jača gravitacija u Indoneziji, Novoj Gvineji i Polineziji ima nekakve uzročne veze s pigmejima? :D

croat1gamer
03-04-2011, 12:39
Nop. To je evolucijska promjena koja je dio prilagodbe opasnome okruzenju.
U zamijenu za visinu oni ulaze prije u pubertet, te se tako omogucava brze razmnozavanje, sto sa tamosnjim uvijetima dozvoljava prezivljavanje vrste.

beba nema zvečku
03-04-2011, 20:05
Meni je čudno kako Nova Gvineja ima najjaču fukin gravitaciju na Zemlji.
Nalazi se na ekvatoru (centrifuga) i na većoj relativnoj udaljenosti od središta Zemlje (zbog ispupčenosti).

Jel otok izgrađen od plutonija? :D

daj mi potraži formulu za gravitacionu silu između dva tijela

croat1gamer
03-04-2011, 20:11
F[sub:nsjitsth]g[/sub:nsjitsth]=g* [(m[sub:nsjitsth]1[/sub:nsjitsth]*m[sub:nsjitsth]2[/sub:nsjitsth]) /r[sup:nsjitsth]2[/sup:nsjitsth]]
g je gravitacijska konstanta, a jednaka je 6.67*10[sup:nsjitsth]-11[/sup:nsjitsth]SNm[sup:nsjitsth]2[/sup:nsjitsth]/kg[sup:nsjitsth]2[/sup:nsjitsth]

beba nema zvečku
03-04-2011, 20:20
znači ako si na ekvatoru do središta zemlje imaš "najviše mase" pa je zato gravitacija veća?

croat1gamer
03-04-2011, 20:31
Samo ako je masa u odnosu na kvadrat udaljenosti veca.

Delirium
03-04-2011, 20:32
Imam ja jedno pitanje, ako se zemlja vrti, onda je gravitacija = Centripetalna sila?
Posto je ekvator najispupčeniji i vrti se malo brže, onda je i sila veća?
Ili sam ja to krivo skopčo?

croat1gamer
03-04-2011, 20:40
Nop, nije gravitacija = centripetalna.
Na nas djeluju zbroj centripetalne i gravitacijske sile, samo sto je centripetalna tako mala da se u vecini slucajeva zanemaruje (zbog samog toga sto je kutna brzina skoro pa nikakva, ako sam u pravu 0.004 drg/s).

Delirium
03-04-2011, 20:42
:oops: heh, fizika mi nikad nije bila jača strana, ali kako onda da tijelo manje od nas (mjesec) ima toliki utjecaj na plimu i oseku?

Totoro
03-04-2011, 20:44
Zbog ovoga
http://i35.tinypic.com/2zz6pkx.png

Aerial
03-04-2011, 20:53
Misterij #2

http://op.gfz-potsdam.de/champ/results/grav/010_eigen-champ03s_u.jpg

Što je sa sjevernim Atlantskim oceanom? :D

Aral
13-04-2011, 20:41
Nije baš dirket vezano al neznam di da točno puknem link pa evo, možda nekom bude fora.

http://www.solarsystemscope.com/