PDA

Pogledaj cijelu verziju : Big Bang teorija djelo je katoličkog svećenika



W1k1n6
20-03-2011, 21:36
Vjerojatno mnogi od vas misle kako je Big Bang teorija djelo Alberta Einsteina, no ona je zapravo rad znanstvenika i katoličkog svećenika Georgesa Lemaitrea koji je 20-tih godina prošlog stoljeća postavio osnove teoretske fizike za razumijevanja svemira koji se širi iz jedne točke, a sam naziv Big Bang je u jednoj radio emisiji 1950. godine prvi puta upotrebio znanstvenik Fred Hoyle. Mislite li još uvijek kako znanost i religija nemaju ništa zajedničko?

Forengner
20-03-2011, 21:39
Vec vidim buducnost ovog threada. :D
http://www.veteranstoday.com/wp-content/uploads/2010/12/wtc_airplane_crash.jpg

Totoro
20-03-2011, 21:39
Taj Big Bang prozor od teorije što ne objašnjava ništa :/

Sonic_Moronic
20-03-2011, 21:41
Pretpostavljam da nije baš uspio kao svećenik?

McPingvin_v2.0
20-03-2011, 21:45
Kakve veze Einstein ima s Big bangom? oO

Totoro
20-03-2011, 21:46
Einstein harkor znanstvenik, ne bavi se on tim bedastoćama :rambo:

W1k1n6
20-03-2011, 22:02
Einsteinova teorija relativnosti pomogla je dijelom teoriji Big Banga, pa je stoga javnost često dovodi u vezu s teorijom Velikog praska, no Einstein naravno nema ništa s njom, osim što ju je i on prihvaćao, ali tek mnogo kasnije. U početku je bio skeptičan i ismijavao je, no nekih 10 godina kasnije je rekao kako se savrešeno nadopunjuje s njegovom teorijom, te je trideseih godina zajedno s monsinjorom Lematreom održavao predavanja o razumijevanju svijeta. Inače ne može se reći kako je Veliki prasak bedastoća, to je jedina još uvijek opće prihvaćena znanstvena teorija o nastanku svemira.

Aerial
20-03-2011, 22:18
in before Dawkins meme :P

Aral
20-03-2011, 22:21
Znao to od prije, dosta se religija mješala u takve stvari al to nije niš čudno pošto religija svugdje gura svoj nos i misli da uvijek ima pravo.

Postoji više teorija o tome, nisam se odlučio još za onu pravu...a možda i prava još nije ni "otkrivena".

bezimeni
20-03-2011, 22:23
Te teorije su u rangu religija .Ljudi nemaju pojma .

McPingvin_v2.0
21-03-2011, 01:30
Ovaj... Nikom nije upalo što je lik bio astronom i profesor fizike?

Mislim, bio je svećenik, whop de do. Kao da nema muslimana koji imaju svoje klaonice.

W3DR4N
21-03-2011, 01:47
Bazinga!

Kid A
21-03-2011, 01:50
Imali smo ih mi dosta '93 8)

(sori nisam mogao izdrzat, obrisite ovo :(((((((((( )

Maja
21-03-2011, 11:47
Vjerojatno mnogi od vas misle kako je Big Bang teorija djelo Alberta Einsteina, no ona je zapravo rad znanstvenika i katoličkog svećenika Georgesa Lemaitrea koji je 20-tih godina prošlog stoljeća postavio osnove teoretske fizike za razumijevanja svemira koji se širi iz jedne točke, a sam naziv Big Bang je u jednoj radio emisiji 1950. godine prvi puta upotrebio znanstvenik Fred Hoyle. Mislite li još uvijek kako znanost i religija nemaju ništa zajedničko?
Baš sam to prošli tjedan saznala. Anđeli i demoni. :D

W1k1n6
21-03-2011, 17:50
Ovaj... Nikom nije upalo što je lik bio astronom i profesor fizike?

Mislim, bio je svećenik, whop de do. Kao da nema muslimana koji imaju svoje klaonice.
Ma nije bio astronom i fizičar, to mu palo onako odjednom na pamet usred mise zadušnice :)

Feanor
21-03-2011, 18:37
Ovaj... Nikom nije upalo što je lik bio astronom i profesor fizike?

Mislim, bio je svećenik, whop de do. Kao da nema muslimana koji imaju svoje klaonice.
Ma nije bio astronom i fizičar, to mu palo onako odjednom na pamet usred mise zadušnice :)

I reče Isus svojim učenicima ''Leptonska epoha počinje pri starosti svemira od 10-10 sekundi i pri temperaturi od 1015 K. U ovoj se epohi razdvajaju elektromagnetska i slaba sila. Pri starosti svemira od oko 10-5 s stvaraju se protoni i neutroni. Na temperaturi ispod 1011 K protoni se ubrajaju u "tvar" dok se skoro 2000 puta lakši elektroni ponašaju kao zračenje, pa, uz neutrine, doprinose termičkoj ravnoteži.''

:D

Wolfwrath
23-03-2011, 22:06
Amen

Durin
26-03-2011, 21:18
Ne razumijem baš smisao threada - zašto svećenik ili bilo tko drugi ne bi mogao biti i znanstvenik/genij/atletičar/rock zvijezda. Da ne spominjem da je 80 - 90% slavnih znanstvenika kroz povijest bilo veoma religiozno.

W1k1n6
28-03-2011, 00:40
Upravo to i je smisao threada. Jedan od najvećih znanstvenih umova Nikola Kopernik je također bio svećenik, kao i mnogo znanstvenika tijekom povijesti, na raznim poljima "neteoloških" znanosti. Nekako se u posljednje vrijeme nastoji prikazati kako religija i znanost ne mogu koegzistirati, pa veliki broj ljudi smatra kako pravi znanstvenik mora biti ateist, što je potpuna floskula.

Ogg The Dogg
28-03-2011, 18:27
kolko sam ja skuzio znanstvenici sve vise odbacuju teoriju velikog praska zato što mapiranjem toplinskog zračenja svemira nisu uspjeli nać jednu točku iz koje bi sve to krenulo. i sada više vjeruju u teoriju inflacije, tj napuhivanja materije koja se nakon nekog vremena u nakupinama raširila svemirom.

The Boz
28-03-2011, 18:36
Upravo to i je smisao threada. Jedan od najvećih znanstvenih umova Nikola Kopernik je također bio svećenik, kao i mnogo znanstvenika tijekom povijesti, na raznim poljima "neteoloških" znanosti. Nekako se u posljednje vrijeme nastoji prikazati kako religija i znanost ne mogu koegzistirati, pa veliki broj ljudi smatra kako pravi znanstvenik mora biti ateist, što je potpuna floskula.
Ukoliko si do 1800. htio dotaknuti knjigu, bio si svećenik.

Constantine
28-03-2011, 18:42
kolko sam ja skuzio znanstvenici sve vise odbacuju teoriju velikog praska zato što mapiranjem toplinskog zračenja svemira nisu uspjeli nać jednu točku iz koje bi sve to krenulo. i sada više vjeruju u teoriju inflacije, tj napuhivanja materije koja se nakon nekog vremena u nakupinama raširila svemirom.
?
inflacija je dio big bang teorije.

Ogg The Dogg
28-03-2011, 19:11
ne, nego izmjenjena teorija praska.prasak je ekspolzija a ovo je prvo napuhivanje a onda tek eksplozija. i to napuhivanje puuno brže od brzine svjetla

W1k1n6
29-03-2011, 13:43
Sama teorija velikog praska je vrlo rastezljiva, no većina drugih teorija poput inflacije i višestrukih cikličnih big bangova zapravo su izvedene iz nje. Još uvijek ima najbolju matematiku i fiziku, pa ju je teško zaobići u stvaranju novih ozbiljnih znanstvenih teorija.

Durin
31-03-2011, 10:36
Upravo to i je smisao threada. Jedan od najvećih znanstvenih umova Nikola Kopernik je također bio svećenik, kao i mnogo znanstvenika tijekom povijesti, na raznim poljima "neteoloških" znanosti. Nekako se u posljednje vrijeme nastoji prikazati kako religija i znanost ne mogu koegzistirati, pa veliki broj ljudi smatra kako pravi znanstvenik mora biti ateist, što je potpuna floskula.
Ukoliko si do 1800. htio dotaknuti knjigu, bio si svećenik.

Definitivno nije tako - u Hrvatskoj je situacija nešto bliža tome, ali tek zato što su klerici bili obrazovaniji tj. imali su veće mogućnosti otići se školovati u inozemstvo. U svijetu to nije bilo tako iako su uvijek bile oscilacije oko obrazovanja, pogotovo u srednjem vijeku. Ali obrazovanje je kroz povijest više bilo demokratično nego obrnuto.

W1k1n6
31-03-2011, 18:17
BTW, čovjek o kojem govori thread nije iz srednjeg vijeka već iz 20. stoljeća.