PDA

Pogledaj cijelu verziju : Koruški parlament traži zatvaranje NE Krško



W1k1n6
18-03-2011, 16:21
Nakon Anglele Merkel koja traži zatvaranje 7 nuklearnih elektrana u Njemačkoj, parlament austrijske pokrajine Koruške traži zatvaranje slovensko-hrvatske NE Krško. Između ostaloga traže i vršenje pritiska na Hrvatsku, te u slučaju da se ona ne složi sa zatvaranjem nuklearke, treba joj zamrzuti ulazak u EU. Sve stranke u parlamentu podržavaju ovaj zahtjev osim, zanimljivo, Zelenih, koji se slažu sa svime osim sa blokadom Hrvatske u pristupu EU.

croat1gamer
18-03-2011, 16:52
Najjednostavnije bih to sve izrazio izrazom "N***** ih".
Primjerice, vecina energije koju austrija uvozi je produkt nuklearnih elektrana.
Usput, nije da je takav uvjet nije postojao za Sloveniju, koja posjeduje 50% NE Krsko, te uz to je na njihovom teritoriju.
I nije da sami Slovenci planiraju da sagrade NE Krsko 2.
/jos par stvari koje mi se ne da provjeravati

Genijalni su ti dupli standardi, nisu li?

Devil Dog
18-03-2011, 17:07
Nisu!

Durin
18-03-2011, 21:06
Meh, ne vjerujem da je ovo nešto ozbiljnije - srediti će se to.

josip_kraš
18-03-2011, 22:12
Erm, a pristanak Slovenaca su zaboravili?

W1k1n6
18-03-2011, 23:19
Slovenci mogu odigrat igru da pristanu zatvoriti Krško pod uvjetom da sagrade Krško 2, a EU zadovolje gradnjom neke vjetroelektrane na Triglavu. Znaju dobro da mi ne možemo pristati na zatvaranje NE Krško, pa ćemo se natezati umjesto njih s EU taman koliko će im trebat za završit K2. Oni ispadnu dobrice, mi villaini, a kad K2 bude sagrađen K1 im više ne treba, jer struju više ne dijele s nama.

McPingvin_v2.0
19-03-2011, 01:23
Ovakavu međunarodnu retardaciju već dulje vrijeme nisam čuo. Hoće možda Francusku izbaciti iz EU?

http://i.imgur.com/i4kOC.png

josip_kraš
19-03-2011, 10:47
Ne, sada je moderno da se nad hrvatskom svi iz EU iživljavaju.

Devil Dog
19-03-2011, 13:45
Yugoslavia anyone?

unknown
20-03-2011, 14:13
ma i mi sada trebamo izgraditi jednu u inat

McPingvin_v2.0
20-03-2011, 14:39
Ne u inat, nego zato jer nam treba.

http://www.tportal.hr/scitech/znanost/1 ... earku.html (http://www.tportal.hr/scitech/znanost/117688/Ne-trebamo-gasiti-Krsko-vec-naprotiv-graditi-svoju-nuklearku.html)

Aerial
20-03-2011, 15:28
A ono, mislim...
Kao, problem su elektrane, a ne potresi jel?

Princip tipa, ako slučajno potres magnitude 8 opali po Banja Luci i detonira plin u nekom tamo skladištu, treba sankcijama satrati plinaru jer OČIGLEDNO je potpuno pogrešno što se plin tu našao.

W1k1n6
21-03-2011, 18:40
Ne znam je li vam poznato, što se više povećava broj nuklearnih elektrana, to se više urana vadi iz zemlje, pa kako godine prolaze uran (U3O8) se vadi iz rude koja je sve siromašnija tako da će oko 2016. biti isrcpljena sva nalazišta s bogatim količinama urana i počet će se vaditi iz ruda koje maju jako nizak postotni udio U3O8 u svom sastavu, što će osim osjetnog poskupljenja nuklearnog goriva dovesti i do toga da će proizvodnja električne energije iz nuklearnih elektrana po emisiji CO2 nadmašiti termoelektrane. Čisto informacija za one koji misle da uran mogu kopat u svom dvorištu i da su nuklearke neškodljive za okoliš ako imaju dobre mjere osiguranja.

McPingvin_v2.0
22-03-2011, 00:27
Ne znam kako nešto što direktno ne proizvodi CO[sub:279kgnv1]2[/sub:279kgnv1]Smože proizvesti više od nečeg što proizvodi. Da, sve to koristi prijevozna sredstva, ali kao i dovoz ugljena i nafte.

Po pitanju proizvodnje:
http://en.wikipedia.org/wiki/Uranium_de ... on_outlook (http://en.wikipedia.org/wiki/Uranium_depletion#Pessimistic_uranium_depletion_ou tlook)

Pesimistični pogled je još 70 godina uranija. Do tad ćemo sigurno naći novi pouzdani izvor energije.

croat1gamer
22-03-2011, 06:35
Samo da ne ispadne kao sto je bilo s ugljenom i naftom (eksponencijalni rast potrosnje, a ovi racunaju s linearnim).

Aerial
22-03-2011, 12:13
Helij-3 je budućnost ^^

W1k1n6
22-03-2011, 12:20
Ne znam kako nešto što direktno ne proizvodi CO[sub:1cx5zh8z]2[/sub:1cx5zh8z]Smože proizvesti više od nečeg što proizvodi. Da, sve to koristi prijevozna sredstva, ali kao i dovoz ugljena i nafte.

Po pitanju proizvodnje:
http://en.wikipedia.org/wiki/Uranium_de ... on_outlook (http://en.wikipedia.org/wiki/Uranium_depletion#Pessimistic_uranium_depletion_ou tlook)

Pesimistični pogled je još 70 godina uranija. Do tad ćemo sigurno naći novi pouzdani izvor energije.
Misli se na količine CO2 koje će se stvarati tijekom cijelog procesa kopanja i prerade rude iz "nebogate" rudače, mislim da transport uopće nije u tome.
Ove procjene urana odnose se na rudnike "bogate rudače", ukupne količine su dakako puno veće. Problem je znači u procesu dobijanja urana iz nebogatih nalazišta, jer je znatno skuplji i štetniji. Nisam uopće rekao da urana više nema.

McPingvin_v2.0
22-03-2011, 12:29
Ne znam od gdje vadiš te podatke, jer nisam nigdje našao da će uraninita ponestati u dogledno vrijeme, bilo u UO[sub:27ugs3vz]2[/sub:27ugs3vz]Sili U[sub:27ugs3vz]3[/sub:27ugs3vz]O[sub:27ugs3vz]8[/sub:27ugs3vz]Sobliku :)

W1k1n6
22-03-2011, 13:22
Opet isto?! Ne govorim da će nestati, već da će nestati iz "bogate rudače". I ne govorim da je problem što je neće biti, već što će prerada biti skuplja i škodljivija. Kao da sam već negdje čuo ovo? Da nisam u vremenskoj petlji?

McPingvin_v2.0
22-03-2011, 13:33
Rudače koje sam naveo su bogate uranom. I, opet, nigdje nisam vidio da njih "nestaje".

Constantine
22-03-2011, 23:23
Ne znam je li vam poznato, što se više povećava broj nuklearnih elektrana, to se više urana vadi iz zemlje, pa kako godine prolaze uran (U3O8) se vadi iz rude koja je sve siromašnija tako da će oko 2016. biti isrcpljena sva nalazišta s bogatim količinama urana i počet će se vaditi iz ruda koje maju jako nizak postotni udio U3O8 u svom sastavu, što će osim osjetnog poskupljenja nuklearnog goriva dovesti i do toga da će proizvodnja električne energije iz nuklearnih elektrana po emisiji CO2 nadmašiti termoelektrane. Čisto informacija za one koji misle da uran mogu kopat u svom dvorištu i da su nuklearke neškodljive za okoliš ako imaju dobre mjere osiguranja.
AZR0UKxNPh8
traje sat i pol,ali se isplati pogledat do kraja.

Wolfwrath
23-03-2011, 22:04
Yugoslavia anyone?

Da je juga još tu, mi bismo diktirali ko šta radi :P

Dreadlock
28-03-2011, 01:05
neam pojma,smatram da se nebi trebala zatvorit nek cisto iz razloga sto bi morali svijece ualit koliko malo struje imamo bez nje

W1k1n6
28-03-2011, 01:10
Krško već nekoliko dana ne isporučuje struju zbog kvara, al mi još uvijek sve žarulje gore doma ;)

McPingvin_v2.0
28-03-2011, 06:46
Ma da, imaš pravo, ne treba nam Krško. Možemo mi i bez njega, bolje uvoziti struju od negdje gdje je ionako NE i plaćati ju skuplje.

W1k1n6
28-03-2011, 08:21
Misliš da će ti račun za struju biti manji kad nuklearka opet proradi?

McPingvin_v2.0
28-03-2011, 10:32
Neće, ali će država malo sporije letjeti u propast. Meni to nešto znači u životu.

W1k1n6
28-03-2011, 10:53
Da se razumijemo, ja nisam za zatvaranje Krškog, ali sam protiv gradnje novih nuklearki, jer smatram kako struje ima dovoljno dok se ne razviju i uvedu druge energetske varijante. Europska banka za obnovu i razvoj je potrošila oko milijardu Eura na nas kako bismo pokrenuli energetske programe, s naglaskom na one koji bi se bavili obnovljivom energijom. Prema starom dobrom običaju mi smo pare spiskali, projekti se uopće ne naziru. Nije toliko problem u tipu energetskih rješenja. Da je Hrvatska pokazala projekte elektrana na obnovljive izvore energije, te usput eventualno elaborirala kako oni ne mogu zadovoljiti naše potrebe i to prikazala njima i javnosti, uz projekte drugih elektrana, pa čak i fuckin nuklearki, sve bi bilo drugačije. No problem je u tome što mi gotovo nemamo nikakve projekte. Sve teže možemo dobiti pare izvana, gotovo nikako za nuklearke, a sami ne vidim kako možemo bilo kakav kapitalni projekt tog tipa financirati.

McPingvin_v2.0
28-03-2011, 11:12
Da se razumijemo, ja nisam za zatvaranje Krškog, ali sam protiv gradnje novih nuklearki, jer smatram kako struje ima dovoljno dok se ne razviju i uvedu druge energetske varijante. Europska banka za obnovu i razvoj je potrošila oko milijardu Eura na nas kako bismo pokrenuli energetske programe, s naglaskom na one koji bi se bavili obnovljivom energijom. Prema starom dobrom običaju mi smo pare spiskali, projekti se uopće ne naziru. Nije toliko problem u tipu energetskih rješenja. Da je Hrvatska pokazala projekte elektrana na obnovljive izvore energije, te usput eventualno elaborirala kako oni ne mogu zadovoljiti naše potrebe i to prikazala njima i javnosti, uz projekte drugih elektrana, pa čak i fuckin nuklearki, sve bi bilo drugačije. No problem je u tome što mi gotovo nemamo nikakve projekte. Sve teže možemo dobiti pare izvana, gotovo nikako za nuklearke, a sami ne vidim kako možemo bilo kakav kapitalni projekt tog tipa financirati.
Hrvatska, po podatcima iz 2005., 2006. i 2007., ima godišnji rast potrošnje od cca 4.5%. Znaš što to znači? Za 15 i pol godina ćemo imati duplo veću potrošnju električne energije.

Za 15 godina moja djeca će, nadam se, kretati u vrtić. To nije daleka budućnost, to je sutrašnjica.

croat1gamer
28-03-2011, 14:03
This be relevant stuff:

Subject: Obavezno pogledati (http://www.pcplay.hr/forum/viewtopic.php?p=1349888#p1349888)


Evo, tema za sve SCIENCE! stvari koje morate pogledati.
TED talkovi, predstavljanja novih tehnologija, matematika, itd. Ovo NIJE mjesto za Moon Rising i slične filmove, to ide u Youtube topic.
Za početak...
F-QA2rkpBSY&feature=player_embedded
Pogledajte svih osam. Mogao bih cijeli serijal linkati na jedno šest ili sedam trenutno aktivnih tema na forumu, jer je toliko važno, jezgrovito i vezano.

McPingvin_v2.0
28-03-2011, 15:43
Sjetio sam se tog videa i išao sam pogledati formulu u njemu :)

W1k1n6
29-03-2011, 14:14
Hrvatska, po podatcima iz 2005., 2006. i 2007., ima godišnji rast potrošnje od cca 4.5%. Znaš što to znači? Za 15 i pol godina ćemo imati duplo veću potrošnju električne energije.

Za 15 godina moja djeca će, nadam se, kretati u vrtić. To nije daleka budućnost, to je sutrašnjica.

Cijeli svijet ima isti problem, ne samo Hrvatska. S time da je kod nas tragično što imamo takvu potrošnju, a gotovo nikakvu pametnu proizvodnju. Tvornice se mogu izabrati na prste, industrija nam je nikakva, agrikultura u banani, ukratko ne proizvodimo ništa čime bi se moglo opravdati barem dio te silne potrošnje energije. Obzirom na takav pad proizvodnje uz istovremeni porast potrošnje energije, očito nešto ozbiljno ne štima. Ili smo turbo rasipni, ili nam je energetski sustav u banani, ili nam netko krade struju :)
Milijun posto sam siguran kako tvoja nuklearka ne bi apsolutno ništa riješila, jer će se u ovoj situaciji rasipanje nastaviti eksponencijalno. To ti je kao kad ideš gasiti požar probušenim crijevom, pa onda pojačaš pritisak vode umjesto da zakrpaš rupu. I ne odnosi se to samo na nuklearke da se razmemo, uzalud nam bilo kakvi kapitalni energetski projekti ako ne znamo s njima raspolagati.

Aerial
29-03-2011, 23:10
Baš gledam energy factsheets za EU zemlje, u vezi obnovljivih izvora... Onak, 2-6% udjela u energiji u pravilu. Njemačka, koja ima najveći udio vjetrenjača u proizvodnji el. energije u svijetu (!) koristi obnovljive izbore za 4% energije.

W1k1n6
30-03-2011, 00:07
Istina, ali koristi. Osim toga u sljedećih 10 godina će doći do 20%. Pored toga kod njih se stalno povećava i udio biodizela. Kod nas projekt biodizela stoji već 5 godina u ladici, jedini proizvođač u Hrvatskoj ga izvozi, jer država neda poticaje za sadnju kultura u te svrhe. A da ne govorimo kako se u Njemačkoj razvija još desetak projekata u cilju neovisnosti o fosilnim gorivima i atomskoj energiji. Na primjer jedan od projekata je ulaganje brda milijardi eura u sljedećih 45 godina u solarne i vjetroelektrane u sjevernoj Africi i Bliskom istoku, iz kojih će se struja distribuirati energetskim kablovima po Europi, vrlo vjerojatno ćemo je i mi kupovat od njih. Već je započela gradnja u Maroku, a čim se smiri situacija u Tunisu on je sljedeći na redu. Najgore je samo čekat, ne razvijat ništa novo i pričat kako ćemo mi sve riješit s nuklearkama i to s novcima koje ćemo si sami otštampat :)

croat1gamer
30-03-2011, 00:11
Ako se mene pita, biodizel i etanol u primjeni dobivanja energije spadaju medu one idiotske ideje.

W1k1n6
30-03-2011, 00:16
Srećom pa te se ne pita :) Možda ne znaš da je biodizel na pumpama u Njemačkoj jeftiniji od običnog dizela recimo.

croat1gamer
30-03-2011, 05:36
Ali nije stvar u cijeni.
Ako netko ima volje, nek provjeri kolicinu utrosene energije da se dobije biodizela za 1kW energije.
Da ne spominjem prebacivanje agrikulture u divovskim kolicinama samo za potrebe proizvodnje biodizela.

McPingvin_v2.0
30-03-2011, 07:10
Srećom pa te se ne pita :) Možda ne znaš da je biodizel na pumpama u Njemačkoj jeftiniji od običnog dizela recimo.
Ukoliko želiš u potpunosti zamjeniti fosilna goriva koja se koriste u prometu (dizel i benzin) moraš birati: hoće se ljudi voziti na bio dizel ili će ljudi jesti.

Nema dovoljno obradivih površina za proizvodnju bio dizela. Da ne pričam kao bio dizel nije tolikio bio: http://en.wikipedia.org/wiki/Environmen ... _biodiesel (http://en.wikipedia.org/wiki/Environmental_issues_with_biodiesel)

W1k1n6
30-03-2011, 09:18
Ja uopće nisam sklon biodizelu, treba razvijati puno zdravije energente, to sam samo stavio kao jedan od primjera mogućnosti koje smanjuju potrebu za fosilnim gorivima (ne da ih u potpunosti zamjenjuju). Na žalost, obzirom na omjer naših poljoprivrednih zemljišta koja se koriste za proizvodnju hrane i onih koja zarastaju u korov, Hrvatskoj bi ekonomski bilo isplativo proizvoditi biodizel na svim neiskorištenim površinama, pa je to bila i preporuka EU 2004. koja nam je i za taj projekt dala određenu lovu, ali naravno ništa se nije desilo osim što je lova negdje isparila. Volio bih da do toga i ne dođe, ali vrlo lako se može desiti da budemo prisiljeni. Seljacima uopće neće biti važno za što uzgajaju kukuruz ili šećernu trsku, tako da bi u najgorem scenariju umjesto na zapuštenom zemljištu, kulture za potrebe biodizela mogle rasti na oranicama koje su se do sada koristile za proizvodnju hrane, pa ćemo lijepo povećati uvoz klope. Jer, što je to našim političarima, svejedno jel se nešto proizvodi ili uvozi, glavno da fina provizijica kapne u džep.

EDIT: Upravo mi došlo na mail

Koja je razlika između potresa od 9 po Mercaliju i vladavine HDZ-a?
Procjena štete u Japanu je nekih 35 milijardi dolara, a naš vanjski dug oko 40 milijardi eura.
Da ponovimo zajedno; potres od 9 po rihteru, tsunami od 10 metara i nuklearna katastrofa naprave manje štete od vladavine HDZa kroz 10 godina.

Neven <R>
30-03-2011, 14:59
Taj mail, lol. Nije da volim HDZ, daleko od toga, al šteta od tsunamija se procjenjuje na 300 milijardi $. Što se tiče biodizela - jeftiniji je jer se ne oporezuje, al po meni je suludo trošiti kvalitetno poljoprivredno zemljište i hranu za biodizel. Na sreću ipak se radi na tome da se od nejestivih kultura koje mogu rasti na lošoj zemlji ili čak algi napravi biodizel, koristiti jestivi kukuruz ili nešto slično po meni graniči sa zdravim razumom pogotovo u današnje vrijeme kada cijene hrane vrtoglavo rastu.

McPingvin_v2.0
30-03-2011, 15:17
A kako pokrećeš traktore, kombajne?

Devil Dog
30-03-2011, 17:00
Loža :rotfl:

W1k1n6
30-03-2011, 17:33
To je plavi dizel, on nije fosilnog niti biljnog podrijetla, već se radi od trudbeničkog znoja :)

McPingvin_v2.0
31-03-2011, 00:56
Jeje, i od Mamićeve krvi :)

The Boz
31-03-2011, 01:28
Mućki dizel?