PDA

Pogledaj cijelu verziju : Slabosti konfiguracije; što promijeniti/nadograditi?



marijanovic
16-03-2011, 18:23
Evo još jedne od mojih ideja, tema u kojoj bi forumaši koji planiraju nadograditi svoje računalo, a ne znaju ili nisu sigurni koja/e komponenta/e bi prva/e trebala/e nadogradnju, naveli svoju konfiguraciju i novčani iznos za nadogradnju pa da im ostali forumaši pomognu s savjetima i preporukama.

Počet ću s svojom konfiguracijom:
http://zaslike.com/files/butiiprckv8ah8jcz1v5.jpg

Mislim da su mi slabosti konfiguracije hard disk i grafička kartica.
U planu imam promijeniti grafičku karticu negdje na ljeto pošto treba iskeširati barem "jednog oca domovine".
(Očekujem pad cijena kartica koje mi se sviđaju tipa HD 6850 ili nVidia GTX 460; taman za 22" monitor.)

Hard disk bih mogao ubosti jedan recimo Samsung SpinPoint F3 500GB ili neki sličan, relativno skoro.
Ili možda neka komponenta treba nadogradnju, a ima veći prioritet nadogradnje (po vašem milšljenju) nego HDD (za približno isti ili manji novčani iznos)?
Mislim, s novim hardom bi mi se smanjilo vrijeme boota (ne baš bitno), vremena učitavanja u igrama i slične stvari, ali to mi nije tako prijeko potrebno (čak ni sam kapacitet koji bi mi dobro došao samo ako pređem na flat)...

Sickmanno1
16-03-2011, 20:25
A cuj sve ovisi o tome za sta koristis komp. Ako ti je vise za multimediju veliki HDD je vazniji od graficke. Ako je za gejmanje, obrnuto.

Uglavnom nisi blesav i neki HW n00b, stoga neznam sta otvaras ovakve teme :/

marijanovic
16-03-2011, 21:08
A cuj sve ovisi o tome za sta koristis komp. Ako ti je vise za multimediju veliki HDD je vazniji od graficke. Ako je za gejmanje, obrnuto.
Iskreno, dvoumim se između Creative X-fi zvučne (recimo USB verzije, one X-fi Go!) i većeg harda (Sasmung F3 500GB).
Zvučna bi mi mijenjala laptopovu Realtek HDAudio 883 (jer je mizerna) i možda onu kompovu (VIA VT1708S) ako bi se pokazala boljom od nje (čisto sumnjam, prema specifikacijama VT1708S > obični X-fi). A hard, hard bi čisto zbog ubrzanja (xD), 5.9 umjesto 5.8 na WEI i jer će mi možda dobro doći kad naljeto uzmem flat (vjerojatno).
Zanimljivo da sam u prvom postu zaboravio navesti zvučnu dok sam cijelu temu otvorio čisto zbog nje, a htio sam izbjeći naslov tipa Creative X-fi vs Samsung SpinPoint F3 xD.


Uglavnom nisi blesav i neki HW n00b, stoga neznam sta otvaras ovakve teme :/
Čisto iz dosade i ljudske gluposti. Naviknuo sam da ljudi traže preporuke konfiguracija, komponenti, ... pa sam kao ucrvan jer se na forumu po tom pitanju ništa ne događa.

RIDER32
16-03-2011, 22:05
Da zadnjih dana je forum mrtav po pitanju toga a malo "nenapete" rasprave nikad nefali :)

osobno bi ti preporucio brzi hard posto ti velicina nije bitna. Pjesme ionako bas neslusas (koliko znam) tako da neznam zašto se tolko zamaras zvucnom. Nemora ti svaka komponenta biti "odintegrirana".



sad malo subjektivnosti: Da ja imam taj komp pod stolom, osim ocajno tjesnog diska za moje potrebe razmišljao bi o novom monitoru i to 32' inčova :D

marijanovic
16-03-2011, 22:15
Razmišljao sam o nekakvom manjem SSD-u, no još mi je nekako preskupo dati toliko para za 64 GB (skuplji ne bih).
I onako sam naviknuo na dugo bootanje, učitavanja i ostalo.
Kad bih uzimao, uzeo bih mehanički disk, što brži mehanički za razumnu cijenu naravno. Možda bih onda naknadno složio i neki RAID...

Zvučnu ne gledam zbog mjuzik (za to može sasvim solidno i neka prastara AC'97 poslužit) već za gejming.
Pročitaj malo o problemu s Realtek 883: http://tinyurl.com/Realtek883. Gadan problem.
Tek su to u novijim verzijama drivera "ispravili" ali za veliku cijenu (stvorili druge probleme). Znam jer sam i sam isprobavao, poredio...

Što se monitora tiče, meni je 22" 1680x1050 sasvim dovoljno za sigurno još par godina (ako se ne pokvari, a nadam se da neće).
I ja bih volio nekog 24"+ s 120 Hz ovo ono, al nema potrebe.

RIDER32
17-03-2011, 13:27
Zvučnu ne gledam zbog mjuzik (za to može sasvim solidno i neka prastara AC'97 poslužit) već za gejming.
Pročitaj malo o problemu s Realtek 883: http://tinyurl.com/Realtek883. Gadan problem.
Tek su to u novijim verzijama drivera "ispravili" ali za veliku cijenu (stvorili druge probleme). Znam jer sam i sam isprobavao, poredio...
cek nemam vremena sada da si sve prevodim da skužim ali kolko sam skužio radi se o tome da ne daje tocnu poziciju objekta?
U CoDu to nisam primjetio ali na mobitelu jesam... e sad neznam koi racku :D

marijanovic
17-03-2011, 14:04
Ne već ne stišava zvuk pri prolasku kroz zidove/ i/ili ne stišava zvukove dovoljno po udaljenosti. Drugim riječima, znaš da ti je protivnik desno ali ne znaš je li u istoj prostoriji, u susjednoj ili vani negdje dalje. No ti vjerojatno koristiš win7 a nisi omogućio EAX za igre (trebaš OpenAL + neki alat tipa Creative alchemy ili onaj neki od realteka).

RIDER32
17-03-2011, 20:46
Imam samo standardni Realtek HD audio Manager...

Pa taj bug je i bolji za CoD, samo odrediš koliko je po tome protivnik udaljen od tebe, a mapu znaš kako izgleda i po tome mozes tocno zagljuciti gdje se nalazi.

marijanovic
17-03-2011, 23:02
Imam samo standardni Realtek HD audio Manager...

Pa taj bug je i bolji za CoD, samo odrediš koliko je po tome protivnik udaljen od tebe, a mapu znaš kako izgleda i po tome mozes tocno zagljuciti gdje se nalazi.

Pa onda skini ono što ti treba pa isprobaj da vidiš koja je razlika.

Kako bolji ako ne možeš odrediti koliko je udaljen od tebe? Zamisli da u svojoj sobi čuješ zvukove iz susjedovog dvorišta kao da su ti u sobi. Ono, zanemariš udaljenost (svugdje skoro jednako čuješ) i prepreke (ograde, zidove, ...). I dalje misliš da je bolje? Meni ne bi bilo.

RIDER32
17-03-2011, 23:53
Aham ovo nisam primjetio: "i/ili ne stišava zvukove dovoljno po udaljenosti."
Ugl pozabavit cu se ako uhvatim vremena, moram do sutra naucit "Jesen u meni" :D a od iduceg tjedna izgleda nisam kod kuce pa mi je gužva sa svime.

nego ajmo OT.

Šta si na kraju odlucio, za šta štediš pare?

Niko Bellic
18-03-2011, 04:29
Uzmi disk!

Also, ne kuzim zasto vec nemas flat? Skuplji je tek 40 ili manje kuna mjesecno, nemas brige oko potrosnje i onak, dodje te manje od kunu i pol (protuvrijednost 3 prazne boce) dnevno, a puno je bolji od onih retardiranih paketa...

Sto se zvucnih kartica tice, slobodno uzmi polovnu. One se uglavnom nikad ne kvare, tako da slobodno ustedi 50% para koje bi bacio na kupovinu nove. Svoju zvucnu sam uzeo kao polovnu prije cca 2 godine, a i nisam dosad cuo za nikog, niti za ikog tko pozna nekog kome je crkla zvucna. Polovna zvucna je vgg!

marijanovic
18-03-2011, 15:33
Budem uzeo disk ako budem uzeo disk. Javit ću na vrijeme.

Nemam doma flat jer mi tih 40ak Kn mjesečno predstavlja dodatni trošak, a nemam nikakve koristi od toga.
U Osijeku imam flat, tamo skinem sve što mi treba. Doma, gdje sam uglavnom samo vikendima, mi više od 15 GB nije potrebno.
Kad se vratim doma za stalno (do ljeta valjda) uzeti ću flat; ovako mi nema potrebe plaćati 40 Kn više a ostaje mi neiskorištenih gigabajta od paketa 15GB.

Ne nađem dobu USB polovnu zvučnu, a o kupovini PCI-E zvučne morao bih razmisliti jer mi takva ne bi mogla u laptop.
Baj de vej u kompu imam sasvim pristojnu zvučnu. Jest da se treba zafrkavati oko uključivanja EAX-a i kerefeka, al to nije nešto što ne znam (maloprije mi pošlo za rukom)...

marijanovic
18-03-2011, 20:30
Za one koje zanima podržava li im zvučni sustav EAX (i do koje verzije EAX-a) - evo programa kojim to mogu provjeriti.
RightMark 3DSound dobavljiv s http://audio.rightmark.org/products/rm3ds.shtml. Tamo imate i sve upute kako koristiti.

IGoR_2803
23-03-2011, 09:29
pošto sam nedavno kompletno obnovio osovinu računala (proc, memorija, grafa), sljedeće planiram ubosti još jedan hdd za storage (2 TB) i vjerojatno neki SSD, 64 GB mi je uvrh glave jer bi služio, naravno, samo kao sistemski disk... ali mislim da bude mi trebalo i novo kućište jer više nemam kamo staviti diskove u ovaj chief... tri diska imam trenutno i četvrtog nemam kamo smjestit... osim ako ga nekako ne ubacim u 5.25'' tray... :)

marijanovic
23-03-2011, 10:06
Kao disk za storage dobar je WD Caviar Green 2TB (7200rpm 64MB cache).
A za rješenje problema "gdje montirati disk" -> OVO (http://www.links.hr/index.php?naziv=Bay+Rafter+SCYTHE%2C+omogu%E6uje+m onta%9Eu+3.5%27%27+diska+u+5.25%27%27+bay&option=artikl&id_kategorija=051518&id_artikl=051.518.041).