PDA

Pogledaj cijelu verziju : Carl Sagan - čovjek koji je kužio



Death By Sexy
15-03-2011, 10:23
Meni jedna od najdražih osoba u povijesti. Čovjek koje shvaćao život i svijet, koji je dao odgovor na mnoga pitanja. Pokušao je istaknuti našu sljepoću, pohlepu, naše smatranje sebe najbitnijima u svemiru i našu ignorantost; ukazati na važnost znanosti i propitivanja svijeta, važnost prirode, života i dobrote.

We Are Here: The Pale Blue Dot
2pfwY2TNehw

Ne vjerujem da je mnogo vas kliknulo na moj sig u zadnjih godinu dana, pa evo teme. Nadam se da će vas potaknuti na razmišljanje.

Videi govore za sebe:


Carl Sagan: A Universe Not Made For Us [Carl Sagan Tribute Series, Part 1]S
pxlPVSAnWOo&feature=related

Carl Sagan: Consider Again That Pale Blue Dot [Carl Sagan Tribute Series, Part 2]S
p_naQhynOg0&feature=related

Carl Sagan: Wanderers [Carl Sagan Tribute Series, Part 3]S
lPM-vKpiKR0&feature=related

Carl Sagan: The Gift of Apollo [Carl Sagan Tribute Series, Part 4]S
0xUAR6vbxxU&feature=related

Carl Sagan: The Backbone of Night [Carl Sagan Tribute Series, Part 5]S
3zb6gAPG3yM&feature=related


:')

W1k1n6
15-03-2011, 11:31
Slažem se sa svim, još bih dodao da je bio možda najveći popularizator znanosti na svijetu, najveći znanstvenik među piscima i najveći pisac među znanstvenicima.

The Boz
15-03-2011, 11:33
^this

Death By Sexy
15-03-2011, 11:51
E, upravo to.

Duke of Earl
15-03-2011, 12:24
Carl Sagan je također jedan od mojih idola, onima koji nisu gledali preporučam dokumentarnu seriju Cosmos: A Personal Voyage, i odličnu SF knjigu Contact. Još jedni od razloga što ga iznimno cijenim kao znastvenika i čovjeka, jest to da je bio agnostik, i neko vrijeme korisnik i zagovaratelj legalizacije marihuane.

Death By Sexy
15-03-2011, 13:13
Carl Sagan: The Edge of Forever [Carl Sagan Tribute Series, Part 6]S
D4tYTgV1x28

Carl Sagan: The Great Demotions [Carl Sagan Tribute Series, Part 7]S
z-6wXZXOUV8&feature=related


Nadam se da će što više forumaša pogledati ove videe i da će shvatiti da je moguće da su njihovi nazori pogrešni i shvatiti da smo premali u ovom svemiru da bi si pridavali toliku važnost.

Aerial
15-03-2011, 13:59
Premali u odnosu na što? :D

cham3leon
15-03-2011, 14:17
Nadam se da će što više forumaša pogledati ove videe i da će shvatiti da je moguće da su njihovi nazori pogrešni i shvatiti da smo premali u ovom svemiru da bi si pridavali toliku važnost.

Premali smo? A što bi onda trebali napraviti i kako živjeti naspram ovoga kako živimo sada, i što bismo s time dobili?

Death By Sexy
15-03-2011, 16:14
Drago mi je da si se ti javio. Pogledaj videe, svi odgovori ti se tamo nalaze.


@Aerial: U odnosu na sve :D

cham3leon
15-03-2011, 16:15
Pogledao sam zadnja dva i nisam naučio apsolutno ništa novog.

The Boz
15-03-2011, 16:15
Nadam se da će što više forumaša pogledati ove videe i da će shvatiti da je moguće da su njihovi nazori pogrešni i shvatiti da smo premali u ovom svemiru da bi si pridavali toliku važnost.
Ja sam posve uvjeren da si krivo shvatio pojmove veličine i važnosti.

Kid A
15-03-2011, 16:20
Pogledao sam zadnja dva i nisam naučio apsolutno ništa novog.
What else is new?

Death By Sexy
15-03-2011, 16:21
Objasni zašto... Mislim da nisam.


@cham: Pogledaj sve, recimo da se može pratiti redoslijed.
@Kid A: :D

The Boz
15-03-2011, 16:26
Nemoramo bit veliki da bi bili važni. Meni je dosta da smo, koliko za sada znamo, jedinstveni u susjedstvu.
Imaš more, i u njemu otok. I otočani odjednom shvate da nisu u moru nego u oceanu. Ne razumijem zašto bi se trebali drugačije ponašati samo zato jer je odjednom vide da je oko njih više ničega nego što su prije mislili. Nije da su našli drugi otok.

Aerial
15-03-2011, 16:27
^^ To što Boz kaže

Death By Sexy
15-03-2011, 16:34
Nemoramo bit veliki da bi bili važni. Meni je dosta da smo, koliko za sada znamo, jedinstveni u susjedstvu.

Pa nisam mislio doslovno. Slažem se apsolutno - ali ljudi su oduvijek davali preveliko značenje sebi samima, počevši od toga da je Zemlja u središtu svemira, pa da je sunce, religije koje kažu da svemir postoji samo zbog nas ili filozofska učenja koja kažu da bez čovjeka nema smisla, itd. Danas opet (još) imamo razne religije i ideologije i njihove dogmatske nazore koje same sebe stavljaju u središte svega i dozvolajvaju si prozivanje drugih ljudi jer se ne slažu s njima.

I morali bi se drugačije ponašati ako mene pitaš jer se uglavnom ponašaju tako da pokušaju zauzeti drugi otok u tom oceanu ili ga indoktrinirati s vlastitim načinom života - toliko nam je pokazala povijest.


The Earth is a very small stage in a vast cosmic arena. Think of the rivers of blood spilled by all those generals and emperors so that, in glory and triumph, they could become the momentary masters of a fraction of a dot. Think of the endless cruelties visited by the inhabitants of one corner of this pixel on the scarcely distinguishable inhabitants of some other corner, how frequent their misunderstandings, how eager they are to kill one another, how fervent their hatreds.

Our posturings, our imagined self-importance, the delusion that we have some privileged position in the Universe, are challenged by this point of pale light. Our planet is a lonely speck in the great enveloping cosmic dark. In our obscurity, in all this vastness, there is no hint that help will come from elsewhere to save us from ourselves.


To me, it underscores our responsibility to deal more kindly with one another, and to preserve and cherish the pale blue dot, the only home we've ever known.

cham3leon
15-03-2011, 16:38
Zbilja gorući problem današnjice, da.

Death By Sexy
15-03-2011, 16:43
E, upravo zato jer misliš da nije gorući problem današnjice ti smatraš da je homoseksualnost bolest i da je crkva moralni stup društva.

To je poanta, da se ne bude toliko uskogrudan i netolerantan u životu jer smatramo da nas je neka božanska ruka stavila ovdje i da smo privilegirani na ovoj planeti.

Kid A
15-03-2011, 16:46
Ali skuzi da su mu odredjeni faktori izgradili njegov mali svijet, to mu je sve sto ima (koliko god to tuzno zvucalo)

Podsjeca me na onaj roman srpskog pisca Radoja Domanovica "Mrtvo more"....ima jedna pripovjetka "To kod nas ne moze da bude"

Ugl u jednom malom selu jedan lik odluci da svoju dosadasnju svakodnevnicu zamijeni slikarstvom, ostavi krave i konje i krene putem samospoznaje. Nailazi na osude sela i ogromnu zadrtost pojedinaca. Nakon tog segmenta dolaze pjesnik, pisac i astronom.

Ova njegova izjava " pogledao sam i nisam naucio apsolutnoSnista novo" savrseno opisuje sustinu i mentalni sklop takvih osoba.

cham3leon
15-03-2011, 16:47
Ali skuzi da su mu odredjeni faktori izgradili njegov mali svijet, to mu je sve sto ima (koliko god to tuzno zvucalo)

Kome, meni? Si se natripo opet?

Death By Sexy
15-03-2011, 16:49
Pa dobro, ja to ne osuđujem, samo pokušavam proširiti Saganovu poruku. Neki nisu imali izbora u svojim vjerovanjima, zato i je bitno propitivati sve što vjeruješ i ne uzimati sve zdravo za gotovo i ne smatrati da je sve što nam roditelji i društvo govore apsolutna istina.

The Boz
15-03-2011, 17:06
The Earth is a very small stage in a vast cosmic arena. Think of the rivers of blood spilled by all those generals and emperors so that, in glory and triumph, they could become the momentary masters of a fraction of a dot. Think of the endless cruelties visited by the inhabitants of one corner of this pixel on the scarcely distinguishable inhabitants of some other corner, how frequent their misunderstandings, how eager they are to kill one another, how fervent their hatreds.

Our posturings, our imagined self-importance, the delusion that we have some privileged position in the Universe, are challenged by this point of pale light. Our planet is a lonely speck in the great enveloping cosmic dark. In our obscurity, in all this vastness, there is no hint that help will come from elsewhere to save us from ourselves.


To me, it underscores our responsibility to deal more kindly with one another, and to preserve and cherish the pale blue dot, the only home we've ever known.
To je iz Cosmosa, ako se ne varam... Carl je sam kasnije spomenuo grešku u logici u ovom tekstu. Rijeke krvi > bezvrijedna točkica u svemiru.

The human is a very small stage in a vast cosmic arena. Think of the piles of murdered bacterias and viruses slain by all those immune system cells and antibodies so that, in glory and triumph, they could become the momentary protectors of a tiny part of humanity.

Dakle, sve je relativno. Ako je naša točkica bezvrijedna, onda su sve te rijeke krvi stvarno minorne u usporedbi.

Death By Sexy
15-03-2011, 17:18
To je iz The Pale Blue Dot-a.

Hej, pa ne možeš samo tako relativizirati stvari... Tu je previše faktora u igri da bi takvu paralelu samo tako povukao. Čisto kao primjer - "immune cells" nemaju slobodnu volju, one su determinirane djelovati tako kako djeluju i nemaju izbora i nemaju racionalnu misao. One nemaju lažnu sliku o sebi u kojoj su najbitnije i jedinstvene u svemiru.
Samo čovjek ima takav izbor djelovanja i zato je važno kako se mi ponašamo u odnosu na spoznaje koje stječemo - posebice ako shvatimo koliko smo nevažni i kako lako sve može nestati. MoždaSbi ljudi tada bili boljiSi dobroćudniji.


Te rijeke krvi su čisto iz tog razloga jer smo mi na tako maloj točkici neizmjerno besmislene i užasne.

Forengner
15-03-2011, 17:18
Uzasno je deprimirajuce gledati ove postavljene klipove i citati dela Carla Segana. :(
Sto ipak ne znaci da je zaista milina citati veoma zanimljive radove i slusati video klipove ciji sadrzaj zaista zna da pokrene gomilu pitanja bez odgovora,koja,pak stvaraju sliku odgovora.

Constantine
15-03-2011, 17:21
oY59wZdCDo0&feature=channel_video_title
j2oXFWKpJiA&feature=related

Death By Sexy
15-03-2011, 17:22
Da, deprimirajuće je jer zapravo gubimo smisao života, zapravo sliku smisla kakvog nam daje društvo.

cham3leon
15-03-2011, 17:31
Pa dobro, ja to ne osuđujem, samo pokušavam proširiti Saganovu poruku. Neki nisu imali izbora u svojim vjerovanjima, zato i je bitno propitivati sve što vjeruješ i ne uzimati sve zdravo za gotovo i ne smatrati da je sve što nam roditelji i društvo govore apsolutna istina.
Točno tako. Ja se pitam šta postoji "iza" svemira već valjda deset godina i normalno nikad nisam mogao ni približno zamisliti "gdje" je naš svemir i zapravo uopće što je naš svemir, jer ne znamo što je to točno što sačinjava ove 3 dimenzije koje poznajemo. Otprilike tu negdje cilja u ovom zadnjem ili predzadnjem videu, ali nisam čuo ni jednu novu pretpostavku.


Ova njegova izjava " pogledao sam i nisam naucio apsolutno nista novo" savrseno opisuje sustinu i mentalni sklop takvih osoba.

Aha, znači ja imam mentalni sklop koji mi ne dopušta da mislim? A ti si neka nadrasa koja će poboljšati ovaj svijet i otkriti kako svemir funkcionira? Nemoj me nasmijavat.

Ako baš moraš znat, ja sam u zadnje vrijeme, cca. zadnje 2,3 ili 4 godine naučio toliko novih spoznaja da su mi mnoge stvari puno jasnije i smislenije, a oko nekih sam poprilično promijenio svjetonazor. I ja sam sveukupno puno bolja osoba nego što sam bio prije tih par godina.
Ne znam koji su to vanzemaljski faktori djelovali na mene i izgradili moj svijet ako sam odrastao u obitelji u kojoj mi je otac samoprozvani agnostik koji ide u Crkvu dvaput godišnje tek tako da ide i da udovolji nekoj tradiciji, stara isto nije zainteresirana za vjeru i te dublje filozofije, i ako se uzme u obzir da sam mrzio ić na misu jer je bilo faking dosadno, isto tako i na vjeronauk. Ekipa koju poznam u Gorskom kotaru i nisu neki intelektualci, pa opet sve od reda ateisti koje boli kurac za sve.

Forengner
15-03-2011, 17:38
Da, deprimirajuće je jer zapravo gubimo smisao života, zapravo sliku smisla kakvog nam daje društvo.
Taj smisao dajem sami sebi,imamo licne ciljeve,nesto sto nas pokrece,ovaj pogled na stvari je potpuno deprimirajuc.Licno,ta slika koju dobijamo od drustva nije losa,hocu reci,ne vidim sta je lose u njoj.

Death By Sexy
15-03-2011, 17:41
O svemiru se zapanjujuće mnogo zna. Zna se otprilike koliko je velik, koji oblik ima i kojom brzinom s širi. Zapravo širi se tom brzinom da naši daaaaaleki preci neće moći vidjeti druge galaksije! Potrebno je vjerovati u znanost (naravno ne do mjere scijentizma, već racionalno) i smatrati da nam ona daje najbolja moguća objašnjenja o svijetu.

Pogledaj ako imaš volje sve videe jer mislim da sadrže stvarno vrijedne poruke.




Taj smisao dajem sami sebi,imamo licne ciljeve,nesto sto nas pokrece,ovaj pogled na stvari je potpuno deprimirajuc.Licno,ta slika koju dobijamo od drustva nije losa,hocu reci,ne vidim sta je lose u njoj.

Slažem se da dajemo sami sebi. Smisao zapadnog društva je biti vjernik, imati obitelj, kuću, auto i dobar posao. Tužno.

The Boz
15-03-2011, 17:46
A što bi trebao biti smisao? Putovati svemirom koristeći tehnologiju koju nemamo?

Kid A
15-03-2011, 17:48
Wtf Boz ili se spustas na W3DR4Nov nivo ili ti je bas stalo da odrzavas kakav-takav promet u SCIENCE!u

Me no gusta

The Boz
15-03-2011, 17:49
Pravi mi se javio. Odi vedranovat u Dragon Age 2 topiku.

Duke of Earl
15-03-2011, 17:58
Smisao zapadnog društva je biti vjernik, imati obitelj, kuću, auto i dobar posao. Tužno.
Ozbiljno pitanje, što je to točno tužno u posjedovanju vlastite kuće, auta, i dobrog posla ?

Forengner
15-03-2011, 17:58
Slažem se da dajemo sami sebi. Smisao zapadnog društva je biti vjernik, imati obitelj, kuću, auto i dobar posao. Tužno.
?? Vernik? Hell no,ne znam zasto stalno umecete religiju u sve,kao da je ona veciti krivac za sve..
Naravno da ce mi cilj biti dostojanstven i lep zivot,potomci,porodica,dobar posao i finansijska sigurnost,srecna i mirna starost dok gledam svoje unucice kako rastu i napreduju.
Nije tu nista tuzno.

Death By Sexy
15-03-2011, 18:10
A što bi trebao biti smisao? Putovati svemirom koristeći tehnologiju koju nemamo?

Ne kužim zašto si upravo to pitao. Ne znamo koji je smisao - ali nije onaj koji nam daju religija i ideologije.
Zapravo, nemam odgovor na ovo pitanje - ne znam.


Ozbiljno pitanje, što je to točno tužno u posjedovanju vlastite kuće, auta, i dobrog posla ?

Ne znam, meni je tužno. Da nas od početka života treniraju (prvo vrtić, pa škola, pa škola, pa škola) za određeni posao koji tada radimo do penzije i tada možemo umrijeti. A isto želimo osigurati našoj djeci... Blah.
Djeca su jedini dobar dio tog "smisla" i ne želim da im je cijeli život usredotočen na posao i stjecanje novca.
EDIT: Smatram da nemamo pravu slobodu u zivotu..


?? Vernik? Hell no,ne znam zasto stalno umecete religiju u sve,kao da je ona veciti krivac za sve..

Religija je veliki dio našeg svijeta. Ima ih bezbroj i uvelike utječu na naše živote.




*Moram naglasiti da su to moja mišljenja s kojima se ne morate slagati i koja možda nisu točna. I nema inspiracije i ne objašnjavam baš najbolje svoje stajalište.. :D*

bezimeni
15-03-2011, 18:38
Kad jednom preokrenete svaki kamen skužit će te da je neznanje blagoslov.

Duke of Earl
15-03-2011, 18:44
[quote="Duke of Earl":e41yq75j]Ozbiljno pitanje, što je to točno tužno u posjedovanju vlastite kuće, auta, i dobrog posla ?
Ne znam, meni je tužno. Da nas od početka života treniraju (prvo vrtić, pa škola, pa škola, pa škola) za određeni posao koji tada radimo do penzije i tada možemo umrijeti. A isto želimo osigurati našoj djeci... Blah.
Djeca su jedini dobar dio tog "smisla" i ne želim da im je cijeli život usredotočen na posao i stjecanje novca.
EDIT: Smatram da nemamo pravu slobodu u zivotu..
[/quote:e41yq75j]
Ok, mogu se složit s tobom, ali trenutno živimo u takvom društvu gdje su stvari koje sam spomenuo ključne za život (osim auta, naravno :) ), to naravno ne znači da je to meni jedini i glavni cilj u životu, ali prvo ću si sigurno probat osigurat to, a onda dalje kud me život odvede.

Death By Sexy
15-03-2011, 18:47
Da, tak i ja. Al svejedno mi se ne sviđa. ;(

bezimeni
15-03-2011, 18:51
Da, tak i ja. Al svejedno mi se ne sviđa. ;(


Sviđati će se tebi htio ili ne .Radit ćeš do smrti za tekuće troškove bavio se ti filozofijom u slobodno vrijeme ili ne :D .

Kvothe
15-03-2011, 18:57
Točno protiv toga se i buni. Čovjek koji je osuđen na doživotan zatvor prema zakonima društva kojega nije pripadnik (i kojih nije potpisnik) jednostavno ne može ne buniti se i šutke trpjeti svoju sudbinu.

bezimeni
15-03-2011, 19:05
Moš ti buniti do prekosutra i zavijati na Mjesec ...ali kada ti zakruli u želucu onda svaka filozofija gubi smisao i jedino pomaže poso / kuća (ako si ju zaradio ) / poso .

MgNkJfTfHa4

Kvothe
15-03-2011, 19:10
Ne volim jesti.

bezimeni
15-03-2011, 19:17
A jadan :( .

Kvothe
15-03-2011, 19:35
Meni je super, uštedim dosta.

I ako nemaš ništa konstruktivno za dodati, možda da prestanemo s off-topicom...

cham3leon
15-03-2011, 19:51
Točno protiv toga se i buni. Čovjek koji je osuđen na doživotan zatvor prema zakonima društva kojega nije pripadnik (i kojih nije potpisnik) jednostavno ne može ne buniti se i šutke trpjeti svoju sudbinu.

Sistem u kojem dobiješ onoliko koliko zaradiš. Takvi su zakoni društva otkako je civilizacije. Ne znam točno što bi trebalo biti bolje od toga. Možda da se hrana i materija sama stvara i pada s neba.

Sonic_Moronic
15-03-2011, 19:53
Previše te određuje ono što si dobio tuđom zaslugom, to je i problem.

Kvothe
15-03-2011, 19:54
Točno protiv toga se i buni. Čovjek koji je osuđen na doživotan zatvor prema zakonima društva kojega nije pripadnik (i kojih nije potpisnik) jednostavno ne može ne buniti se i šutke trpjeti svoju sudbinu.

Sistem u kojem dobiješ onoliko koliko zaradiš. Takvi su zakoni društva otkako je civilizacije. Ne znam točno što bi trebalo biti bolje od toga. Možda da se hrana i materija sama stvara i pada s neba.
O čemu ti točno pričaš? Jer ja govorim o vrijednosnim sustavima i društvenim normama.

Super mi je kako svi stalno forsirate neke materijalističke argumente.

cham3leon
15-03-2011, 19:56
Pa kad se vrijednosni sustavi nadovezuju na to. A šta konkretno tebi smeta?

bezimeni
15-03-2011, 19:57
Točno protiv toga se i buni. Čovjek koji je osuđen na doživotan zatvor prema zakonima društva kojega nije pripadnik (i kojih nije potpisnik) jednostavno ne može ne buniti se i šutke trpjeti svoju sudbinu.

Sistem u kojem dobiješ onoliko koliko zaradiš. Takvi su zakoni društva otkako je civilizacije. Ne znam točno što bi trebalo biti bolje od toga. Možda da se hrana i materija sama stvara i pada s neba.
O čemu ti točno pričaš? Jer ja govorim o vrijednosnim sustavima i društvenim normama.

Super mi je kako svi stalno forsirate neke materijalističke argumente.


Čovjek je vrlo precizan i ja sam ga u potpunosti razumio .O čemu ti točno pričaš ?

Kvothe
15-03-2011, 20:09
Pa kad se vrijednosni sustavi nadovezuju na to. A šta konkretno tebi smeta?
Uskogrudnost, zadrtost i arogancija, za početak. Sve kvalitete koje cvatu u modernom društvu, i koje su usko povezane s onim protiv čega se DBS buni, naime društvenim kalupima i percepcijom o "normalnom".

Poanta teme je da se kroz Saganove tekstove pokuša ljudima malo proširiti vidike i dati "štofa" za razmišljanje. Mislim da to nije loš početak, a i pokušaj je za pohvalu.

bezimeni
15-03-2011, 20:16
Pa nije nikakav problem .Nitko nikoga ne tjera živjeti u takvom društvu .Svatko ima na izbor raznorazne komune koje su svijet za sebe .Od malih komuna do državnih komuna .Seganu svaka čast , čovjek je zanimljiv i zabavan .Ali to je to .I Hollywood zna biti zabavan .Promjeniti čovječanstvo :rotfl: ...To ni Isusu nije uspjelo .

Kvothe
15-03-2011, 20:22
Hvala ti na tom defetističko-cinično-ironično-pesimističnom uvidu u ljudsko stanje.

bezimeni
15-03-2011, 20:23
Čisti realizam .Sanjariti sam odavno prestao .Dođe sa godinama :( .

Aerial
15-03-2011, 20:54
1) Gdje je Neven kad ga se treba...

2) Iskreno, ne želim da ljudi počnu razmišljati o ovakvim stvarima jer postoji opasnost da završe u debelom nihilizmu i cinizmu. Kad jednom shvatiš koliko je nebitno, zanemarivo, besmisleno, potpuno slučajno i potpuno relativno sve oko tebe, počnu problemi :D
I onda shvatiš da svi kreteni oko tebe zapravo žive 10 puta bolje od tebe. Shvatiš da je ona susjedova mačka zapravo u nirvani. Shvatiš da bi lobotomija bila najbolje rješenje.

Ili je možda prekasno za mene :(

cham3leon
15-03-2011, 20:55
Pa kad se vrijednosni sustavi nadovezuju na to. A šta konkretno tebi smeta?
Uskogrudnost, zadrtost i arogancija, za početak. Sve kvalitete koje cvatu u modernom društvu, i koje su usko povezane s onim protiv čega se DBS buni, naime društvenim kalupima i percepcijom o "normalnom".

Poanta teme je da se kroz Saganove tekstove pokuša ljudima malo proširiti vidike i dati "štofa" za razmišljanje. Mislim da to nije loš početak, a i pokušaj je za pohvalu.

Nijedna od navedenih "kvaliteta" nije uzrokovana društvom i pravilima koje je neki tamo izmislio. Takve društvene mane se uklanjaju tako da ostalima daješ vlastiti primjer i sam nastojiš odbaciti ono šta misliš da ne valja, a ne da pričaš šta bi trebalo napraviti. NHF.

Sonic_Moronic
15-03-2011, 21:04
Ja bih bio mačka.

Aerial
15-03-2011, 21:15
Ja bih bio mačka.

Pa da, to je to.
Cijela filozofije egzistencije - spavati, jesti, ševiti se.

Sve ostalo je priča :(

cham3leon
15-03-2011, 21:16
Pa i to šta kažeš. Bar ne bi razbijao glavu nepotrebnim stvarima.

Sonic_Moronic
15-03-2011, 21:17
Nošit. Moj uzor u životu je Garfield. To (ni)je čovjek!

Forengner
15-03-2011, 21:22
Garfield je humaniji od mnogih ljudi koje znam.

Neven <R>
15-03-2011, 21:23
Rula Sagan. U meni budi optimizam, a njegovi radovi su duhovna hrana.

Kid A
15-03-2011, 21:59
ERbvKrH-GC4

Totoro
15-03-2011, 22:02
Dobar mi je ovaj lik :D

Sonic_Moronic
15-03-2011, 22:32
Baš sad slušam cijelo to "predavanje", fascinantan čovjek, baš ga je ugodno slušati, ne pravi se važan sa dubokim glupostima, laički totalno. A opet tako istina.

Kvothe
15-03-2011, 23:31
Pa kad se vrijednosni sustavi nadovezuju na to. A šta konkretno tebi smeta?
Uskogrudnost, zadrtost i arogancija, za početak. Sve kvalitete koje cvatu u modernom društvu, i koje su usko povezane s onim protiv čega se DBS buni, naime društvenim kalupima i percepcijom o "normalnom".

Poanta teme je da se kroz Saganove tekstove pokuša ljudima malo proširiti vidike i dati "štofa" za razmišljanje. Mislim da to nije loš početak, a i pokušaj je za pohvalu.

Nijedna od navedenih "kvaliteta" nije uzrokovana društvom i pravilima koje je neki tamo izmislio. Takve društvene mane se uklanjaju tako da ostalima daješ vlastiti primjer i sam nastojiš odbaciti ono šta misliš da ne valja, a ne da pričaš šta bi trebalo napraviti. NHF.
Trudim se misliti samo dobro o tebi, jer mi se uglavnom činiš razuman i inteligentan, ali ponekad kao da namjerno krivo čitaš što drugi pišu.

Nisam uopće napisao da su te osobine uzrokovane društvom. Pročitaj opet: "Sve kvalitete koje cvatu u modernom društvu, i koje su usko povezane s onim protiv čega se DBS buni, naime društvenim kalupima i percepcijom o "normalnom"."
Nisu uzrokovane, ali u ovakvom društvu nailaze na plodno tlo i šire se. Ponajviše zbog pseudo-meritokratskog sustava, koji nagrađuje takve "kvalitete".

Ti me ne poznaješ, pa mislim da nije prikladno da nagađaš o mojem karakteru i ophođenju u društvu. Takva osobna podbadanja ne potiču baš produktivnu raspravu.

I nisam nigdje "pričao što bi trebalo napraviti", samo pokušavam ukazati na ono što ja smatram problemom. Ne tvrdim da imam odgovor; naprotiv, izrazito ga nemam.

Mislim da na krivom mjestu tražim sugovornike...

cham3leon
15-03-2011, 23:40
Nisu uzrokovane, ali u ovakvom društvu nailaze na plodno tlo i šire se. Ponajviše zbog pseudo-meritokratskog sustava, koji nagrađuje takve "kvalitete".

Da, ali po tebi je opet "sustav" kriv. Ako misliš da materijalizam potiče neke loše stvari, get over it. Mislim, spike da je materijalizam loš i da ga treba ukloniti iz društva ostanu samo na tim riječima. Ni ja ne volim ljude koji su materijalno nezasitni, ali materijalisti smo svi, tako da se na tu temu ne isplati trošiti riječi.

Kid A
15-03-2011, 23:41
Bi li rekao da svaki covjek tezi da bude materijalist, npr?

Kvothe
15-03-2011, 23:58
Nisu uzrokovane, ali u ovakvom društvu nailaze na plodno tlo i šire se. Ponajviše zbog pseudo-meritokratskog sustava, koji nagrađuje takve "kvalitete".
Da, ali po tebi je opet "sustav" kriv. Ako misliš da materijalizam potiče neke loše stvari, get over it. Mislim, spike da je materijalizam loš i da ga treba ukloniti iz društva ostanu samo na tim riječima. Ni ja ne volim ljude koji su materijalno nezasitni, ali materijalisti smo svi, tako da se na tu temu ne isplati trošiti riječi.
Ja nisam. Slobodno ti sad počneš s argumentima: "Možda nisi sad, ali čekaj da ogladniš, ili da moraš otplatiti krediti, ili da moraš djeci kupiti odjeću i školske udžbenike." Ne tvrdim da te stvari nisu važne, ali u mom životu definitivno nisu dominanta. (I neće biti, da preduhitrim glupave argumente tipa: "Čekaj da odrasteš.")

Ne poričem ja da svi mi volimo "stvari". Ja recimo obožavam knjige, i kupujem ih često.
Ali to teško da se može poistovjetiti s bezumnim i beskrajnim gomilanjem kapitala od strane raznih korporacija i multimilijarderskih moćnika. Koliko novca čovjeku treba? Nek ovo ne bude retoričko pitanje, slobodno odgovoriš.



[@cham3leon]SBi li rekao da svaki covjek tezi da bude materijalist, npr?
Izgleda da bi.

Forengner
16-03-2011, 00:03
Ali to teško da se može poistovjetiti s bezumnim i beskrajnim gomilanjem kapitala od strane raznih korporacija i multimilijarderskih moćnika.
To je potpuno neispravno i za to nema opravdanja (preterano nagomilavanje kapitala iliti preterano bogacenje)
Ako mene pitas,svaki covek treba da onoliko novca koliko mu je potrebno za dostojanstven i lep zivot,naravno,ta cifra moze varirati,stoga ne treba generalizirati.
Takodje ne smatram da novac treba da bude glavni pokretac coveku u zivotu.Takav stav je pogresan.

Marvin OCX
16-03-2011, 00:27
Ali to teško da se može poistovjetiti s bezumnim i beskrajnim gomilanjem kapitala od strane raznih korporacija i multimilijarderskih moćnika.
To je potpuno neispravno i za to nema opravdanja (preterano nagomilavanje kapitala iliti preterano bogacenje)
Ako mene pitas,svaki covek treba da onoliko novca koliko mu je potrebno za dostojanstven i lep zivot,naravno,ta cifra moze varirati,stoga ne treba generalizirati.
Takodje ne smatram da novac treba da bude glavni pokretac coveku u zivotu.Takav stav je pogresan.
Kazu da nema pogresnog ili ispravnog,samo "popular thinking". Bio novac pokretac ili ne u bilo cijem misljenju cinjenica je da jeste pokretac svega i preduslov svemu,zalosno al ma kakav boem bio,bez tih komadica papira si zadnji u lancu ishrane.

cham3leon
16-03-2011, 07:15
Ako je novac zarađen pošteno, onda neka ga taj pojedinac troši i drži kako ga volja, iako mislim da bi i tu trebalo imati neke granice.
Šta se tiče materijalizma, da, naravno da svi ljudi teže istom, ali je pitanje koje su još druge stvari koje ih u životu ispunjavaju i vesele, a nekome taj dio opet popunjava novac.

Da bi osoba mogla reći da ju uopće ne zanima novac i materijalna dobra, onda valjda mora biti sposobna preživjeti od gledanja u sunce kao onaj indijac kojem sam zaboravio ime, jer živiš uvijek od materije, i uvijek te mora veseliti da imaš.

Kid A
16-03-2011, 10:18
Skoro pa ti je ta izjava bila djelimicno tocna.

U mom slucaju, novac je jedan od elemenata koji normalno igraju ulogu u zivotu, doduse ne znacajnu i ne bih sigurno isao toliko daleko da kazem da me ispunjava.
Evo ja ne tezim da budem strasno bogat,sta ces sad :P Sto se tice materijalima postavio sam si neke solidne smjernice dok mi drugi faktori i ciljevi vise preokupiraju zivot, nesto sto gledam da me ispunjava i oblikuje, kako na intelektualnom tako i na duhovnom pragu.
Radim za novac, zivim od njega, kupujem alim ne bi isao toliko daleko (plitko?) da kazem da mi znaci nesto ili me pak "zanima"
Ne vidim u kom smislu bi me uopce mogao zanimati.

W1k1n6
16-03-2011, 10:42
Gdje ode ovo. Slažete li se da se vratimo na Sagana? On bi po meni najviše zasluga trebao dobiti za to što je govorio kakvi bi znanstvenici trebali biti. Na smiju se nikad držati uskih okvira, formula i fizikalnih zakona, jer time automatski nisu znanstvenici. Znanstvenik je onaj koji zabada nos u sve i nastoji objasniti ili kreirati svijet tako da izučava sve opcije, a ne samo one opće prihvaćene. Znanstvenik probija granice, a ne da se drži unutar njih i propisuje drugima do kuda smiju ići. Ukoliko čak ima neki stav duboko izgrađen u sebi, može si dozvoliti skeptičnost, ali ne smije dogmatski odbacivati ideje koliko god čudne, nelogične, neisplative, pa čak i "očito neznanstvene" bile, no za sve to mora stvarati dobre temelje u dokazima i metodama dobivanja dokaza koje koristi. To je ono što mi se dopadalo kod njega, podsjeća me na vrhunskog istraživačkog novinara koji će pokušavati doći do spektakularne vijesti pod svaku cijenu, ali će je uvijek nastojati provjeriti i potkrijepiti dokazima kako ne bi prešao granicu pravog novinarstva i ušao u zamku žute štampe.

Aerial
16-03-2011, 12:22
Samo mala digresija; znanost je inače vrlo suhoparna i dosadna stvar koja iz dana u dan polako postaje sve više elitističko i naporno recikliranje.
Ovih par faca koji su se probili do medija tipa Carl Sagan, Michio Kaku i ekipa su čisto teoretičari. Ne kažem da su manje vrijedni, upravo suprotno; ironično je da filozofiranje postaje svrsishodnije od citiranja neke komunjare i njegovog popisa stanovništva '83.

cham3leon
16-03-2011, 12:29
I to je istina. I mene je kao klinca interesirala znanost dok nisam na kraju skužio da se samo radi o napornoj primjeni matematike, ali to je tako sa znanošću, i bez toga znanstvenog rada nema. Tako da popularnoznanstvene emisije i ti teoretičari definitivno neće nikome biti dovoljan poticaj da se bave nekom znanstvenom disciplinom.

W1k1n6
16-03-2011, 13:35
Zašto ne? Nitko se ne rađa kao znanstvenik, popularizacija znanosti među "smrtnicima" je najveći poticaj za novačenje novih umova, ali je važna i da približi znanost onima koji odlučuju o novcima koje trebaju dati za projekte. Znamo svi dobro da to nisu ljudi s 3 doktorata, već uglavnom biznismeni i političari. Što se tiče toga da te je kao klinca zainteresirala znanost pa si onda odustao kad si shvatio koliko je učenja i rada za to potrebno, to je normalna stvar. Na žalost i ja sam odustao zbog istog razloga, možda na 10 ili 100 takvih dolazi jedan koji se doista u to upusti, ali da ih nešto nije zainteresiralo, ne bi se pojavio ni taj jedan. To nije samo u znanosti. Svi bi klinci koji igraju nogomet htjeli postati dobri kao Messi, no koliko ih u tome uspije? Ne bi ni njega bilo da nije ko klinac sanjao postat Maradona.

cham3leon
16-03-2011, 13:44
Da, istina... makar su takvi biznismeni i političari koje treba nagovoriti na financiranje znanstvenih projekata teško nagovoriti popularnom znanošću jer ne bih rekao da ih je mnogo avanturističkog duha. 95% njih gleda samo na vlastitu dobit.

W1k1n6
16-03-2011, 14:33
Baš zato je potrebno populariziranje znanosti da javnost i mediji malo pritisnu političare. Što se biznismena tiče, normalno da će davati lovu za nešto što će prije svega njima donijeti korist, no i u tome nema samo loših stvari. Ako netko proizvede automobil koji će trošiti dva deci benzina na 100 kilometara ili voziti na solarni pogon, uvijek će netko na tome zaraditi proizvodnjom i prodajom istoga, u tome ne vidim ništa loše.

The Boz
16-03-2011, 14:35
Samo mala digresija; znanost je inače vrlo suhoparna i dosadna stvarSkoja iz dana u dan polako postaje sve više elitističko i naporno recikliranje.
Ovih par faca koji su se probili do medija tipa Carl Sagan, Michio Kaku i ekipa su čisto teoretičari. Ne kažem da su manje vrijedni, upravo suprotno; ironično je da filozofiranjeSpostaje svrsishodnije od citiranja neke komunjare i njegovog popisa stanovništva '83.
WAT!?

Aerial
16-03-2011, 17:20
Da.
Kad ti je u radu bitnije da je referiranje u MLA formatu od onog što si zbilja napisao, znaš o čemu se radi :D

Kvothe
16-03-2011, 18:07
Ako je novac zarađen pošteno, onda neka ga taj pojedinac troši i drži kako ga volja, iako mislim da bi i tu trebalo imati neke granice.
Šta se tiče materijalizma, da, naravno da svi ljudi teže istom, ali je pitanje koje su još druge stvari koje ih u životu ispunjavaju i vesele, a nekome taj dio opet popunjava novac.

Da bi osoba mogla reći da ju uopće ne zanima novac i materijalna dobra, onda valjda mora biti sposobna preživjeti od gledanja u sunce kao onaj indijac kojem sam zaboravio ime, jer živiš uvijek od materije, i uvijek te mora veseliti da imaš.
Ti očito ne čitaš moje postove, pa mislim da nema smisla dalje "raspravljati".

Back to Sagan.

unknown
20-03-2011, 14:06
[quote="Aerial_51":8z5jdjxv]Samo mala digresija; znanost je inače vrlo suhoparna i dosadna stvarSkoja iz dana u dan polako postaje sve više elitističko i naporno recikliranje.
Ovih par faca koji su se probili do medija tipa Carl Sagan, Michio Kaku i ekipa su čisto teoretičari. Ne kažem da su manje vrijedni, upravo suprotno; ironično je da filozofiranjeSpostaje svrsishodnije od citiranja neke komunjare i njegovog popisa stanovništva '83.
WAT!?[/quote:8z5jdjxv]

“Today's scientists have substituted mathematics for experiments, and they wander off through equation after equation, and eventually build a structure which has no relation to reality.” - Tesla

Kid A
04-06-2011, 17:21
UnURElCzGc0

Aerial
07-06-2011, 11:38
Yes, to je jedan od onih eye-opener uradaka :D

Ujedno i jedan od većih downera koje možeš doživit, činjenica da nikad ništa nećeš moći vidjeti u 3D :(

unknown
19-06-2011, 02:12
gCfemmxqaRg&feature=share

legenda nema što

TeraBajt
02-09-2011, 15:41
UnURElCzGc0

najdrazi rad pored pale blue dota i sagan seriesa.

Kid A
02-09-2011, 16:32
Bas mi je drago da si se poceo odjednom interesirati za to, znas.
Imamo ovde Predu kojeg nema potrebe opisivati al s druge strane malobrojni klinci poput tebe mi vrate tu nadu u ljude (koliko god ovo isprano i otrcano zvucalo)

Sonic_Moronic
02-09-2011, 18:11
Jako je dobar speaker.

Outmind
02-09-2011, 18:40
Popularizacija znanosti (odnosno prirodnih znanosti, jer je ljudima engleskog govornog područja, a i zlobnicima drugdje, "science" termin za prirodne znanosti) je plelmenita stvar, no jedno je popularizirati, a drugo banalizirati (kao što to čini već spomenuti Kaku koji je iritantan i površan) mukotrpan, katkada i uz najbolju volju ubitačno dosadan, i ne pretjerano glamurozan posao znanstvenika.

TeraBajt
02-09-2011, 19:18
Bas mi je drago da si se poceo odjednom interesirati za to, znas.
Imamo ovde Predu kojeg nema potrebe opisivati al s druge strane malobrojni klinci poput tebe mi vrate tu nadu u ljude (koliko god ovo isprano i otrcano zvucalo)

poslo mi je stari taj link u mejlu (za 4. dimenziju) pa sam pogledo i tak poceo gledat saganove videe i gg je. osim toga sto ima jako dobre zakljucke i cilj u svojim narrationima ima jako radio-friendly glas, tj. ugodan i smirujuc. a ove sagan series su vgg za gledat tijekom putovanja ako me beres.

Death By Sexy
02-09-2011, 20:56
Evo ti motivational video (ako neko nije vidio):

2pfwY2TNehw&feature=player_embedded

Kid A
03-09-2011, 09:13
poslo mi je stari taj link u mejlu (za 4. dimenziju) pa sam pogledo i tak poceo gledat saganove videe i gg je. osim toga sto ima jako dobre zakljucke i cilj u svojim narrationima ima jako radio-friendly glas, tj. ugodan i smirujuc. a ove sagan series su vgg za gledat tijekom putovanja ako me beres.

berem :)

kad zavrsis sa Saganom sve sto te zanima, javi mi se kasnije pa da te uputim na par video materijala od Alan Wattsa. Nije bas isti domen kao Sagan ali mislim da bi te moglo zanimati

Karlo_from_Bjelovar
04-09-2011, 20:59
kao prvo bih želio naglasiti da nisam procitao cijelu temu vec da sam je preletio.
kameleon (kolko sam zapamtio) je pitao zašto se cijelo vrijeme gura crkva u ovakve rasprave.. zato što je crkva jedna velika institucija svima nama poznata te je u njoj najlakše uociti manje-više sve ono loše o cemu glavni subjekt teme govori.

berem i ja vas obojicu. x)

Systematic Reverse
05-09-2011, 11:56
brat' cu vam mame :eyebrows:

tebi hubak sestru.

Karlo_from_Bjelovar
05-09-2011, 17:57
brat' cu vam mame :eyebrows:

tebi hubak sestru.
beer first pls. :D

Duke of Earl
12-09-2011, 18:35
Počeo sam čitat Kozmos, ovo se naručuje s Amazona za trajnu kolekciju. Mogao bi u paketu sa serijom koja je isto prekrasna.

Kid A
27-12-2011, 01:18
3_F3pw5F_Pc

Aerial
27-12-2011, 12:50
Oh, kul, Neil bi trebao hostati nove nastavke Cosmosa.

On a sidenote :D
GgGgkkGE7QU

Duke of Earl
27-12-2011, 12:55
Tyson je užasno zanimljiv, inteligentan i komičan lik, u zadnjih par mjeseci sam odgledao hrpu njegovih govora, debata i intervjua, i nemogu dočekati ovaj novi Cosmos.

beba nema zvečku
27-12-2011, 12:59
frajer liči na Sharrocka :shock:

Duke of Earl
27-12-2011, 13:05
frajer liči na Sharrocka :shock:
Da, i to jako. Možda mi je i zato tak simpatičan :D

Aerial
23-01-2012, 00:16
ISg6j7BF02Q

Carčina.

beba nema zvečku
23-01-2012, 20:17
brat astrofizičar, gdi ćeš bolje.

eeqrN3Bfro8

TeraBajt
23-01-2012, 21:01
aadYN5OPKN8&feature=relmfu

Duke of Earl
27-06-2012, 09:32
Evo još jedan ludi astrofizičar s dobrim smislom za humor i sposobnošću iznimnog "pojednostavljivanja" kompleksnih kozmičkih teorija za nas laike:


0ZiXC8Yh4T0


YUe0_4rdj0U&feature=related

Death By Sexy
27-06-2012, 09:55
POgledao već davno ovaj prvi video, zanimljiv je lik, ai tema. Čekiram drugi, malo je dosadan početak, al kad sam slušao od njih već slično.

Duke of Earl
27-06-2012, 10:17
POgledao već davno ovaj prvi video, zanimljiv je lik, ai tema. Čekiram drugi, malo je dosadan početak, al kad sam slušao od njih već slično.
Ma to sam ovak random linkao zadnje što sam pogledao, upiši samo u jutub Lawrence Krauss i gledaj što ti se svidi po imenu :)


FjAqcV_w3mc

Kid A
27-06-2012, 10:33
http://25.media.tumblr.com/tumblr_m08yv7OcMI1rofzcuo1_500.jpg
Dobar je Krauss, dosta sam stvari pogledao od njega ranije