PDA

Pogledaj cijelu verziju : Pomoć ! Odabir dobrog hlađenja+napajanja za novi Komp.



Deno
10-03-2011, 17:44
Ćao

Spremam se za kupnju novog gaming računala.
Imao sam 6 PC-a i sa gotovo svakim sam imao problema sa hlađenjem i napajanjem. Ne želim više takvu grešku napraviti te sam spreman čak odvojiti neku komponentu ili kupiti malo slabiju grafu itd. kako bi više uložio u hlađenje, napajanje i samo kućište.

Zanima me vaše mišljenje i stajalište o samom "disanju" kompa. tj. hlađenju, većini kućišta, napajanju itd. i koliko to kod vas igra ulogu. Ne želim kupit ultra uber quad SLI 12 gb ram x-treme gaming pc YEAAAH, a da jedva uguram sve komponente unutra i igram dx 11 igre, a komp plače. "Želim da mu bude ugodno koliko i meni". Btw vodeno hlađenje ? Any iskuskva s tim ?

Hvala ljudi.

C
10-03-2011, 18:38
Napajanje uzimaj ovisno kakva je konfiguracija, čisto da ju može pogoniti bez muke. Danas na većini komponenta se dobije već i makar jedan ventilator. Vodeno hlađenje je dobro na kratke staze, ovisno o izvedbi. U glavnom stavi konfiguraciju koju želiš, napajanje, procesor i grafička će ti imati svaki zasebni ventilator za hlađenje, neki će kao dijelovi na matičnoj imati pasivni hladnjak, možda čak i RAM memorija ako uložiš u nju. Kućište, samo da nije malo, malena kućišta su čisto za male i skromne konfiguracije, tako da uzmi neko solidno ili veće. Po potrebi ćeš si dodati još ventilatora kako bi pospješio strujanje zraka kroz samo kućište, neka kućišta već imaju ventilatore za upuhavanje i ispuhavanje zraka, ali uvijek možeš staviti još ventilatora u njega, obično se stavlja naprijed na kućištu upuhivanje hladnog zraka, a iza ispuhivanje vrelog zraka, s bokova se stavljaju ventilatori za pospješivanje hlađenja procesora, ovisno o izvedbi to može biti upuhivanje ili ispuhivanje, obično je upuhivanje s bokova, tako da neće biti problema oko hlađenja, čak i ako bude s defaultnim hladnjacima, uvijek možeš staviti još njih i usmjeriti, te pomoću njih napraviti protok hladnog i vrućeg zraka.
Neki socketi podržavaju samo hladnjake na kvačice koje se prikače pomoću plastika, takvi hladnjaci pod utjecajem vibracija s vremenom oslabe plastike i počnu se tresti, te proizvoditi jaku buku i ne hladiti učikovito, pa pokušaj uzimati hladnjake koji se mogu strogo pričvrstiti, na šarafiće ili bilo kako, samo da nije na plastične kvačice.

Deno
10-03-2011, 20:24
Slažem se i hvala na odgovoru C. Kažem, imao sam dosad dosta problema s hlađenjem, napajanjem i većinom kućišta - tj. nikad toliko nisam gledao na to... zbog toga vijek trajanja određenih komponenata se znatno smanjio. Spreman sam puno, skoro pa najviše uložit u te dijelove.