PDA

Pogledaj cijelu verziju : BSOD: PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA



Deno
10-03-2011, 17:21
Ćao

Dobivao sam mnogo errora, crasha i BSOD-a nakon dvadesetak minuta igranja Dragon Age: Origins i Black Ops. Odlučio sam otvorit komp. i cijelog ga razmontirat i bilo je 10 kg prašine. Sve sam lijepo obrisao i sastavio nazad. Upalim PC sve u redu napokon čujem kako radi prije ga nisam ni ćuo od prašine.

Upalim PC i krenem u DAO i Black a ono NAKON 15 SEKUNDI novi BSOD: PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA i DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL wtf ? Progooglo sam malo da bih naišao na odgovor "Recent hardware changes may cause such" errors. Bojim se da nisam nešto zakinuo iako sumnjam nema tu puno matematike. Sastavljo sam komp i rastavljo 1000 puta. Šta sam sad usrao ? Jel možda zna netko u čemu bi bio problem ? Tko prvo čučne pa prdne ? Tko je najslabija karika ?

Razzarach
10-03-2011, 17:58
do cega dodje? do bootanja ili prije prdne?

Deno
10-03-2011, 18:01
do cega dodje? do bootanja ili prije prdne?

Nisam baš razumio al bootanje je ok sve super, samo nemogu igrat niti jednu malo zahtjevniju igru (Dragon Age: Origins... zahtjevno wtf ?) nakon 15 sekundi BSOD, crash, error. Znači gamer sam i nemogu igrat. *???????????W?

Razzarach
10-03-2011, 18:11
lol? "Znači gamer sam i nemogu igrat. *???????????W?"
Neznam fakat, probaj pitat na PCEkspert forumu, tamo ti ima frikova totalnih sta sve znaju ^^

cham3leon
10-03-2011, 18:20
Paging je inače princip strukturiranja radne memorije, tako da možda ram ima problema. Probaj keks(e) izvadit i stavit ponovo.

C
10-03-2011, 18:30
To bi trebao biti problem oko RAM memorije. Moj stolni barem jednom mjesečno prdne točno taj BSOD, nekada ga ne prdne ni pola godine, u glavnom ne znam točno što je, ali uvijek ga gruva i s drugim RAM-om, HDD-om i svakako, ali nije da se pojavljuje konstantno, već, velim, jednom mjesečno ili pak jednom u 6 mjeseci, i nemam nikakvih problema s njime, ali ako ti se to dešava strašno često, testiraj matičnu, HDD i RAM.

Deno
10-03-2011, 20:21
Hvala na odgovorima, izvadio sam ih i vratio, isto igre mi traje do minutu najviše i onda BSOD. HDD sam isto izvadio, lupio i vratio, ništa zasad. Vjerovatno je do RAM memorije, gotovo da sam siguran, jel moguće da one izgore tj. pokvare se ili slično ?

Razzarach
10-03-2011, 20:39
Da su sprzeni nebi mogo upalit komp... mislim nebi mogo doc do paljenja windowsa... :S

Deno
10-03-2011, 21:01
Sjećam se kad je 256MB RAMA bilo WooW a sada 2 Gige nisu dovoljne... a Bill Gates je reko da će komponente ubuduće bit sve biti sve manje i manje hahahah grafičku moram lopatom gurat u kućište

Deno
10-03-2011, 21:09
Sad vidim pratio sam task manager performance, dok sam igrao Black Ops skočilo je na 2300 RAMA i okinuo je neki error odmah.

EDIT: Mislim da nisam konkretno spomenuo ali imam 2 GB RAMA, nije dovoljno ?

cham3leon
10-03-2011, 21:20
Nisam siguran ali možda ti je onda dio pločice RAM-a corruptan. Probaj zamijenit memoriju.

marijanovic
10-03-2011, 21:36
Provjeri memoriju s alatom imena Memtest86+.

Deno
10-03-2011, 22:03
Sada sam uzeo susjedu ogroman ventilator, skinuo jednu stranu kućišta i cijelu glavu ventilatora uguro unutra na najjače sam upalio i začudo igrao punih 11 minuta... rekord zasada iako tu nešto smrdi... još sam dodao 2 ventilatora unutra hlađenje je ok, bojim se da nije otišlo nešto u kurac

Deno
10-03-2011, 22:03
Provjeri memoriju s alatom imena Memtest86+.

Jel moram bootat sa CD-a ?

marijanovic
10-03-2011, 22:15
Provjeri memoriju s alatom imena Memtest86+.

Jel moram bootat sa CD-a ?

Da.

Deno
10-03-2011, 23:04
Provjeri memoriju s alatom imena Memtest86+.

Jel moram bootat sa CD-a ?

Da.

Eto jesam memtest86+ kaže 100% pass, no errors.

marijanovic
11-03-2011, 00:45
Samo jedan pass? Trebalo je odvrtiti barem 2-3, ali krenimo od pretpostavke da nije memorija neispravna.
Pokreni OCCT i u njemu test Linpack. Nadziri koliko ide temperatura procesora (barem pola sata). Javi.

Deno
11-03-2011, 03:08
Samo jedan pass? Trebalo je odvrtiti barem 2-3, ali krenimo od pretpostavke da nije memorija neispravna.
Pokreni OCCT i u njemu test Linpack. Nadziri koliko ide temperatura procesora (barem pola sata). Javi.

Ukupno 3 passa ! Preko sat vremena je vrtilo. Budem OCCT sutra ujutro pokrenuo pa javim, i hvala !

C
11-03-2011, 03:42
Nećeš tu naći error. Već sam sve to prošao.
Pokušaj upaliti/ugasiti pagefile.sys, ako ni onda ne bude kako treba, brijem da je do drivera, jer u mojem slučaju 99% da su driveri.

Deno
11-03-2011, 10:48
Nećeš tu naći error. Već sam sve to prošao.
Pokušaj upaliti/ugasiti pagefile.sys, ako ni onda ne bude kako treba, brijem da je do drivera, jer u mojem slučaju 99% da su driveri.

Može samo mali help da budem siguran > Je to My Computer > Right Click > Properties > Advanced System Settings > u tabu Advanced kliknem na Performance settings > Performance options idem na tab Advanced > Virtual Memory kliknem Change i tamo označim No Paging File ?

Hoće li to ugasit paging, pa reboot pa opet da upalim ? Ili si mislio na nešto drugo

EDIT: Windows 7

Deno
11-03-2011, 11:42
Btw. nisam htio otvarat novu temu, pa ću napisat tu, danas ujutro sam upalio komp i zvučnici u poludjeli počeli su krčit jako, zujat i šumit kod bilo koje pjesme ili igre... wtf ? Stavio sam headset ista stvar nije valjda da mi je sad i zvučna otišla ??? lol šta se dešava i da, čudno antivirus se isključio sam od sebe... ? Misliš li isto što i ja B1 ?

EDIT: restart i ništa, otišo sam na youtube, al i tamo je isto šumilo... ali na pola videa zvuk se odštekao i poečeo normalno funkcionirat... u zadnje vrijeme mi se s kompom dešavaju veoma čudne stvari.... valjda nije neki VIRKUL

marijanovic
11-03-2011, 11:45
Ajd ti prvo provjeri je li sve na svom mjestu i pravilno spojeno. Možda nešto nije dobro sjelo otkako si čistio.
I probaj samo resetirati bios (još bolje uradi Clear CMOS aka izvadi bateriju biosa na par minuta dok je komp ugašen).

Deno
11-03-2011, 11:51
Ajd ti prvo provjeri je li sve na svom mjestu i pravilno spojeno. Možda nešto nije dobro sjelo otkako si čistio.
I probaj samo resetirati bios (još bolje uradi Clear CMOS aka izvadi bateriju biosa na par minuta dok je komp ugašen).

Sve sam provjerio 5 puta, i opet ću ! Hmm bateriju BIOSA sam izvadio na malo duže zaboravio sam na nju i ostavio je nekih sat vremena... pa sam je vratio. Dok je komp bio ugašen OFC.

Deno
11-03-2011, 15:07
Dragi ljudi, jel ikako moguće da napon i struja ima veze s ovim ? Začudo, u jutarnjim satima sam primjetio da mogu igrat i do sat vremena bez errora što je rekord al pak navečer, kad upalim termo peć, klimu, grijem na drva (struja lol ?), kad upalim televizore, sva svijetla... igram najviše minutu. Jel moguće ili sam na dopu ?

marijanovic
11-03-2011, 15:44
A da nam navedeš točnu konfiguraciju koju imaš?
Znaš ono kao da ispunjavaš formular tipa
Procesor:
Matična:
Grafička:
Memorija:
Tvrdi disk:
Napajanje:
Zvučna:
Windowsi:
...

C
11-03-2011, 16:10
Nećeš tu naći error. Već sam sve to prošao.
Pokušaj upaliti/ugasiti pagefile.sys, ako ni onda ne bude kako treba, brijem da je do drivera, jer u mojem slučaju 99% da su driveri.

Može samo mali help da budem siguran > Je to My Computer > Right Click > Properties > Advanced System Settings > u tabu Advanced kliknem na Performance settings > Performance options idem na tab Advanced > Virtual Memory kliknem Change i tamo označim No Paging File ?

Hoće li to ugasit paging, pa reboot pa opet da upalim ? Ili si mislio na nešto drugo

EDIT: Windows 7
Da, na to sam mislio. Upali/ugasi ga.

Deno
11-03-2011, 17:46
Nećeš tu naći error. Već sam sve to prošao.
Pokušaj upaliti/ugasiti pagefile.sys, ako ni onda ne bude kako treba, brijem da je do drivera, jer u mojem slučaju 99% da su driveri.

Može samo mali help da budem siguran > Je to My Computer > Right Click > Properties > Advanced System Settings > u tabu Advanced kliknem na Performance settings > Performance options idem na tab Advanced > Virtual Memory kliknem Change i tamo označim No Paging File ?

Hoće li to ugasit paging, pa reboot pa opet da upalim ? Ili si mislio na nešto drugo

EDIT: Windows 7
Da, na to sam mislio. Upali/ugasi ga.

Jesam, još uvijek pada. Ali hvala ti na pomoći

Deno
11-03-2011, 18:41
A da nam navedeš točnu konfiguraciju koju imaš?
Znaš ono kao da ispunjavaš formular tipa
Procesor:
Matična:
Grafička:
Memorija:
Tvrdi disk:
Napajanje:
Zvučna:
Windowsi:
...


Ok dakle:

Procesor: AMD Athlon(tm) 64 X2 Dual Core Processor 6400+ (2 CPUs), ~3.2GHz
Maticna: NVIDIA nForce560 SLI M2N SLI - Asus
Graficka: Nvidia GeFroce 8800 GTS 512 - Asus
Memorija: 2x1GB Kingston DDR2
Tvrdi disk: WD Western Digital 250 GB - WDC WD2500AAKS - 7200 RPM 16MB
Napajanje: PLATINUM MS- 400 ATX P4
Zvucna: nebih znao piše samo nešto: PnP Audio Device USBAUDIO.sys kako da to vidim ?
Windowsi: Windows 7 Ultimate 32-bit

Po meni, mislim da bi trebao imat barem 4 GB RAM-a i napajanje od 550 W

marijanovic
11-03-2011, 20:32
Imaš li zadnje drivere za čipset (dostupne na nVidia stranici)? Mislim da nemaju za Win7, pa skini one za Vistu.
http://www.nvidia.com/object/nforce_vista_15.23.html

Imaš USB zvučnu? Probaj nju ne koristiti, možda stvara probleme.

Slaba točka na konfiguraciji ti je napajanje. Ono bi moglo (i trebalo) biti uzrok svih problema.
Takav komp na MS Industrial napajanje spaja samo onaj tko hoće da si spali komp, ja drugi razlog za takvu kombinaciju jednostavno ne vidim.
To napajanje je preslabo, prenepouzdano, prejeftino, pre-bez-ikakvih-zaštita-od-prenapona/podnapona/naponskih_šiljaka, prelagano, preriskantno, prenučinkovito i za takvu konfguraciju definitivno PREnedovoljno.

Ne treba napajanje od 550W, dovoljno je i bilo koje brand od 400+ W. MS Industrial od 550W je samo oko 3% jače od 400W MS i nije ništa teže. Jedan recimo Corsair CX 400W teži skoro kao 4 MS od 400W i sposoban je davati skoro 3x više nego MS 400 + ima sve moguće zaštite. Dakle dovoljan ti je neki Seasonic 430W, Fortron 500W, Corsair VX 450W, LC Power Silent Giant 600W, SilverStone 400W ili 500W, Scythe 450W, Chieftec 550W, ... U biti napajanje od 350+ Kn.

Edit: Možda ti komponente ne dobivaju dovoljno struje. Kakvo ti je stanje s naponima (barem softversk očitano, recimo u Everest ili Aida64)?

Deno
11-03-2011, 23:10
Imaš li zadnje drivere za čipset (dostupne na nVidia stranici)? Mislim da nemaju za Win7, pa skini one za Vistu.
http://www.nvidia.com/object/nforce_vista_15.23.html

Imaš USB zvučnu? Probaj nju ne koristiti, možda stvara probleme.

Slaba točka na konfiguraciji ti je napajanje. Ono bi moglo (i trebalo) biti uzrok svih problema.
Takav komp na MS Industrial napajanje spaja samo onaj tko hoće da si spali komp, ja drugi razlog za takvu kombinaciju jednostavno ne vidim.
To napajanje je preslabo, prenepouzdano, prejeftino, pre-bez-ikakvih-zaštita-od-prenapona/podnapona/naponskih_šiljaka, prelagano, preriskantno, prenučinkovito i za takvu konfguraciju definitivno PREnedovoljno.

Ne treba napajanje od 550W, dovoljno je i bilo koje brand od 400+ W. MS Industrial od 550W je samo oko 3% jače od 400W MS i nije ništa teže. Jedan recimo Corsair CX 400W teži skoro kao 4 MS od 400W i sposoban je davati skoro 3x više nego MS 400 + ima sve moguće zaštite. Dakle dovoljan ti je neki Seasonic 430W, Fortron 500W, Corsair VX 450W, LC Power Silent Giant 600W, SilverStone 400W ili 500W, Scythe 450W, Chieftec 550W, ... U biti napajanje od 350+ Kn.

Edit: Možda ti komponente ne dobivaju dovoljno struje. Kakvo ti je stanje s naponima (barem softversk očitano, recimo u Everest ili Aida64)?

Aspolutno se slažem, zbilja sam planirao kupiti napajanje ali sam zaboravio... sigurno je u tome stvar i nešto sa zvučnom. Bojim se samo da nije sve otišlo u kurac jer mi komp na ovome jadnom napajanju radi već 3-4 godine... ako tek sad kupim napajanje, nešto RAM-a i sredim zvuk (ako se ikako može) hoće li mi to išta pomoći ili su komponente već pri kraju... ?

Evo sad skidam chipset drivere nove ! Kako misliš USB zvučnu ? Mislim da nemam to iako neznam zašto al mi je rok trajanja zvučnika oko godinu dana, tad počnu krčit ili izgore...

Btw evo skiam aidu64 trial samo pa ću vidit dali se šta može pa javim. Thanks man..

marijanovic
11-03-2011, 23:18
USBAudio.sys sugerira da se radi o USB zvučnoj kartici, dakle o zvučnoj kartici prikopčanoj na USB.
Ako nemaš USB zvučnu karticu, to znači da ti nisu instalirani driveri za zvučnu koju imaš što može rezultirati vrlo nezgodnim problemima.

Deno
11-03-2011, 23:27
USBAudio.sys sugerira da se radi o USB zvučnoj kartici, dakle o zvučnoj kartici prikopčanoj na USB.
Ako nemaš USB zvučnu karticu, to znači da ti nisu instalirani driveri za zvučnu koju imaš što može rezultirati vrlo nezgodnim problemima.

Uf pa nema tu nikakvog USB porta koliko ja vidim (sorry što sam noob). Moguće da imam totalno krive drivere za zvučnu, ali ja to nisam ništa dirao otkad sam stavio Windows 7 on je sam prepoznao zvuk ja nisam ni pipnuo ništa otada.

Evo aida64 radi na maximum koliko traje taj stability test ?

marijanovic
11-03-2011, 23:34
Ne znam koliko traje Aida64 stability test. Možda je test takav da ga moraš prekinuti sam ili će se vrtjeti u nedogled.

Koristiš drivere od Windows 7? Nije ni čudo što ti je komp pun problema.
Drivere UVIJEK treba koristiti najnovije od proizvođača!

Deno
11-03-2011, 23:51
Evo BSOD: PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA nakon 12 minuta rada tj. testa. Čudno je to što je BSOD došao u ISTO vrijeme kad je moj otac upalio Termo Peć koja je povukla oko 3.5-4 KW. Komp i Peć je spojena na isti produžni kabel tj. sve je povezano. Kao da napajanje padne u komu i totalno oslabi kad upalim tako neki jak uređaj (pogotovo dok igram tj. dok je opterećenje maximum), dok naravno ostali uređaji u kući uopće nemaju problema, no možda i samo pretjerujem...

EDIT: Imam drivere od grafe i matilčne zasad, kako bih mogao provjerit zvučnu ? Šta nije to sve povezano na matičnu ?

marijanovic
12-03-2011, 01:06
Izgleda da ti napajanje ne može podnijeti padove napona. Rješenje ti je bolje napajanje + UPS ako bude trebalo. Nije baš jeftino, al šta možeš.

Zvučna je na matičnoj, no "driveri za matičnu" koje sam ti dao su samo driveri za čipset a ne za sve. Kad netko kaže "driveri za matičnu" uglavnom se to odnosi samo na drivere za čipset (jer zvučna može ali i ne mora biti na matičnoj).
Koju zvučnu imaš - to potraži u Aida64 kad već imaš taj program. Moralo bi ti pisati.

Edit:
http://usa.asus.com/Product.aspx?P_ID=FsG6bN2HsOMpwLxD
To ti je službena stranica od matične, tu pod "download" imaš drivere. Zvučna ti je neka C-Media, ali ne piše koja.
Kad u Aidi64 vidiš koja točno c-media jest, pronađi driver za nju na http://www.cmedia.com.tw/EN/DownloadCen ... &dtype=ALL (http://www.cmedia.com.tw/EN/DownloadCenter_Detail2.aspx?pserno=0&dtype=ALL)

Deno
12-03-2011, 01:43
Izgleda da ti napajanje ne može podnijeti padove napona. Rješenje ti je bolje napajanje + UPS ako bude trebalo. Nije baš jeftino, al šta možeš.

Zvučna je na matičnoj, no "driveri za matičnu" koje sam ti dao su samo driveri za čipset a ne za sve. Kad netko kaže "driveri za matičnu" uglavnom se to odnosi samo na drivere za čipset (jer zvučna može ali i ne mora biti na matičnoj).
Koju zvučnu imaš - to potraži u Aida64 kad već imaš taj program. Moralo bi ti pisati.

Edit:
http://usa.asus.com/Product.aspx?P_ID=FsG6bN2HsOMpwLxD
To ti je službena stranica od matične, tu pod "download" imaš drivere. Zvučna ti je neka C-Media, ali ne piše koja.
Kad u Aidi64 vidiš koja točno c-media jest, pronađi driver za nju na http://www.cmedia.com.tw/EN/DownloadCen ... &dtype=ALL (http://www.cmedia.com.tw/EN/DownloadCenter_Detail2.aspx?pserno=0&dtype=ALL)

Evo pod Motherboard > Motherboard Physical Info > Integrated Device - Audio, Gigabit LAN, IEEE-1394, znači piše samo "Audio" što i ne pomaže puno.

Ovaj link koji si mi dao od Asusa to je ista ista matična kao i moja i tamo piše "C-Media Superior Quality Audio
C-Media CM6501 onboard 8-channel Superior audio CODEC (transfer audio signal over USB bus, Microsoft Vista ready.)"

Hmm znači to je taj USB bus nešto. Piše i verzija CM6501 ako se ne varam. Na C-media stranici nemogu nikako pronaći moju verziju kod onih drivera no najbliže što sam pronašao jest pod Products > ima puno verzija pod USB 1.1 i USB 2.0 ali nema CM6501. Link - http://www.cmedia.com.tw/ProductsIndex. ... fySerno=26 (http://www.cmedia.com.tw/ProductsIndex.aspx?ClassifySerno=26)

Možda je CM6501 posebna verzija napravljena za intergraciju s nvidiinom matičnom te nema drivera zasebno.

Što je točno USP ? Nešto kao zaštita za napajanje ? Ima toga za kupit kod nas ?

Edit: Ima nešto kao http://drivers.softpedia.com/get/SOUND- ... 4219.shtml (http://drivers.softpedia.com/get/SOUND-CARD/CMedia/CMedia-CM-6501-Sound-Series-32bit-5-12-2-4219.shtml)Sali budem još pogledao zato što je Last Updated: October 5th, 2006

marijanovic
12-03-2011, 10:24
Pa jesi li skinuo taj driver od Asusa? Zato sam ti i dao link što drugdje nisam pronašao neku noviju verziju.
Skini tu od Asusa za Vistu.

UPS je skraćeno od Uninterupted Power Supply, što bi doslovno značilo neprekidno napajanje.
To ti je jedan uređaj koji sadrži bateriju/akumulator, ispravljačke i regulacijske sklopove.
Njega ukopčaš u struju i u njega računalo, monitor i tako te sitnice.
Onda ti on ispravlja napon, ako dođe do pada napona razliku daje UPS tako da ti komp prima konstantno jednako.
Ako nestane napona potpuno, UPS daje sam neko vrijeme (kao baterija).

Deno
12-03-2011, 11:44
Pa jesi li skinuo taj driver od Asusa? Zato sam ti i dao link što drugdje nisam pronašao neku noviju verziju.
Skini tu od Asusa za Vistu.

UPS je skraćeno od Uninterupted Power Supply, što bi doslovno značilo neprekidno napajanje.
To ti je jedan uređaj koji sadrži bateriju/akumulator, ispravljačke i regulacijske sklopove.
Njega ukopčaš u struju i u njega računalo, monitor i tako te sitnice.
Onda ti on ispravlja napon, ako dođe do pada napona razliku daje UPS tako da ti komp prima konstantno jednako.
Ako nestane napona potpuno, UPS daje sam neko vrijeme (kao baterija).

Ajoj sorry nisam vidio da tamo ima dowload > AUDIO driver sorry tek sam sad skužio evo skidam.

Pa ovaj UPS je odlična stvar, pa jel to uopće postoji tu kod nas ? Može li se nabavit ? Jel skupo ?

EDIT:Ovaj driver se nemože pokrenuti; "Does not support operating system"... jbg. nema za Win. 7

marijanovic
12-03-2011, 13:10
Ne radi driver za Vistu? Čudno, morao bi.

UPS-ovi su relativno lako dobavljivi kod nas i nisu skupi.
Za tvoje računalo treba neki od barem 750-800 VA (400 - 500W) što se može naći za 500 - 700 Kn.
No uzeti samo UPS nije ti rješenje, moraš obavezno i napajanje novo uzeti.

Deno
12-03-2011, 18:50
Ne radi driver za Vistu? Čudno, morao bi.

UPS-ovi su relativno lako dobavljivi kod nas i nisu skupi.
Za tvoje računalo treba neki od barem 750-800 VA (400 - 500W) što se može naći za 500 - 700 Kn.
No uzeti samo UPS nije ti rješenje, moraš obavezno i napajanje novo uzeti.

Nope ne radi, probao sam više puta. Pronašao sam driver na nekoj drugoj stranici pa sad skidam.
Ma ionako planiram neki novi PC uzet... tako da je najbolje da uzmem sve skupa. Javilo mi se još problema npr. ekran se ledi moram restartirat ali Black Ops mogu igrat puno duže a Dragon Age: Origins i ostale igre još uvijek crash i BSOD... Mah zbilja mi se neda više drkat s time... ej al puno ti hvala na pomoći marijanovic... zbilja to cijenim... i hvala ostalima na odgovorima.

Kada budem neku konfu slagao ti se javim ako nije frka samo da pitam jel ok.

EDIT: Ej ipak sam uspio pokrent one drivere što si mi dao za audio sa asusove stranice, išao sam na compatibility with vista pa je pokrenuo, sve super prepoznao je.

marijanovic
12-03-2011, 19:11
Vidi ovako; UPS ako uzmeš, on ti ostaje mijenjao ti računalo ili ne. Nije to nešto što ugrađuješ u računalo pa da nije kompatibilno...

Napajanje novo uzmeš sad i imaš ga i za idući komp. Nema smisla da čekaš sad i da se patiš. Čak i da uzmeš napajanje a problem ostane (ako nije do napajanja, ali velika vjerojatnost je da je) opet ti je napajanje dobro za iduće računalo. Dobra napajanja imaju po 3-5 godina jamstva. Kužiš?

Imaš li i sad probleme nakon što si stavio noviji/bolji driver za zvuk?

Deno
12-03-2011, 19:51
Vidi ovako; UPS ako uzmeš, on ti ostaje mijenjao ti računalo ili ne. Nije to nešto što ugrađuješ u računalo pa da nije kompatibilno...

Napajanje novo uzmeš sad i imaš ga i za idući komp. Nema smisla da čekaš sad i da se patiš. Čak i da uzmeš napajanje a problem ostane (ako nije do napajanja, ali velika vjerojatnost je da je) opet ti je napajanje dobro za iduće računalo. Dobra napajanja imaju po 3-5 godina jamstva. Kužiš?

Imaš li i sad probleme nakon što si stavio noviji/bolji driver za zvuk?

Da imaš pravo mogao bih to uzet inako mi ostane sa drugu konfu. Hmm nakon instalacije ovih drivera zvuk je ok ali se pojavio neki CM6501 Sound Configuration dolje u tabu i nikako nemogu pokrenut baca errore i crasha... izgleda da zbilja nije kompatibilan sa sedmicom.

EDIT: Činjenica jest da je CM6501 moja integrirana zvučna na matičnoj i to su ti driveri... samo ne kužim zašto nemaju za Windows 7... ne razumijem...

marijanovic
12-03-2011, 19:55
Da imaš pravo mogao bih to uzet inako mi ostane sa drugu konfu. Hmm nakon instalacije ovih drivera zvuk je ok ali se pojavio neki CM6501 Sound Configuration dolje u tabu i nikako nemogu pokrenut baca errore i crasha... izgleda da zbilja nije kompatibilan sa sedmicom.

Izgleda da sam alat od drivera nije kompatibilan sa sedmicom. Ako možeš naći njegov .exe, stavi ga u compatibility mode.
Exe se nalazi vjerojatno negdje u windows folderu. A možda ni ne moraš pokretati taj alat, možeš ga nekako ukloniti iz boota (nekim alatom ili manualno putem msconfig.exe).

Deno
12-03-2011, 20:20
Da imaš pravo mogao bih to uzet inako mi ostane sa drugu konfu. Hmm nakon instalacije ovih drivera zvuk je ok ali se pojavio neki CM6501 Sound Configuration dolje u tabu i nikako nemogu pokrenut baca errore i crasha... izgleda da zbilja nije kompatibilan sa sedmicom.

Izgleda da sam alat od drivera nije kompatibilan sa sedmicom. Ako možeš naći njegov .exe, stavi ga u compatibility mode.
Exe se nalazi vjerojatno negdje u windows folderu. A možda ni ne moraš pokretati taj alat, možeš ga nekako ukloniti iz boota (nekim alatom ili manualno putem msconfig.exe).

Baš tako, to je bio alat po meni nepotreban maknuo sam ga sa boota.

marijanovic
12-03-2011, 21:54
Kako sada radi komp, isti problemi?

Deno
13-03-2011, 04:52
Kako sada radi komp, isti problemi?

Evo Black Ops vrti nešto bolje no opet crasha, Dragon Age još iskreno nisam probao sutra ću tj. danas, a onaj stability check od aide64 baca BSOD nakon 11 minuta rada. Ma iskreno bit će da je ovo užasno napajanje napravilo svoje... ipak komp radi više od 3 godine na ovom power supplyu...

marijanovic
13-03-2011, 08:54
Pa kada ćeš ga zamijeniti?

Deno
13-03-2011, 15:18
Pa kada ćeš ga zamijeniti?

Evo mislio sam ovaj tjedan nešto uzet, ali također razmišljam da uzmem i neki mid tower dobar + napajanje. Hmm mogu li sve ove komponente onda jednostavno "premijestiti u bolji tower"neću valjda morat čupat procesor van ?...Ovo sam napajanje dobio s kućištem... Microsoft.. tako da bih oboje zamijenio pod hitno.

Nego gdje bih mogao uzet taj tower+PSU ? Tu kod nas u Puli su zatvorili gotove sve poslovnice kao npr. Vemil - sad nekakav Unusmedia d.o.o http://www.vemil.hr/index.aspxSili HGSPOT - http://www.hgspot.hr/

Nemam pojma zbilja, a http://www.adm.hr/S?

marijanovic
13-03-2011, 16:29
Nemoj uzeti kućište koje dolazi s napajanjem već odvojeno neko kućište i odvojeno napajanje. Za dobro kućište treba barem 300 - 350 Kn. Za napajanje još i više.
Bez problema komponente možeš premjestiti u drugo kućište.

MS nije Microsoft već MS Industrial. Nema nikakve veze s Microsoftom. MS je kinez za određena tržišta (uglavnom područje bivše Jugoslavije). To je jeftinjak marka, proizvodi su uglavnom rebrandovi još jetinijih jeftinjaka. Samo par MS proizvoda može proći kao dobro (recimo određenu USB memorije i MP3/MP4 playeri).

Ako si u Puli, imaš Links (http://www.links.hr/). To je ok trgovina. Na HGSpot i Vemil zaboravi.
Ako namjeravaš proći jeftinije nego u Linksu, gledaj ADM ili neki web-shop tipa Protis, ...

Koliko novaca imaš za planiranu nadogradnju?

Deno
13-03-2011, 17:54
Nemoj uzeti kućište koje dolazi s napajanjem već odvojeno neko kućište i odvojeno napajanje. Za dobro kućište treba barem 300 - 350 Kn. Za napajanje još i više.
Bez problema komponente možeš premjestiti u drugo kućište.

MS nije Microsoft već MS Industrial. Nema nikakve veze s Microsoftom. MS je kinez za određena tržišta (uglavnom područje bivše Jugoslavije). To je jeftinjak marka, proizvodi su uglavnom rebrandovi još jetinijih jeftinjaka. Samo par MS proizvoda može proći kao dobro (recimo određenu USB memorije i MP3/MP4 playeri).

Ako si u Puli, imaš Links (http://www.links.hr/). To je ok trgovina. Na HGSpot i Vemil zaboravi.
Ako namjeravaš proći jeftinije nego u Linksu, gledaj ADM ili neki web-shop tipa Protis, ...

Koliko novaca imaš za planiranu nadogradnju?

Da da pa to sam i mislio odvojeno bih uzeo napajanje i kućište. Jao imaš pravo ja milsio MS Industrial ima veze Microsoftom. Spreman sam dati oko 1500 kn za oboje jer će mi to ionako ostati kasnije za jaču konfu.

marijanovic
13-03-2011, 18:12
A što kažeš da daš recimo 450-500 Kn za napajanje (Seasonic 430W ili neko slično) i neko kućište za 400 Kn a ostatak ostaviš za još neku komponentu ako zamjena napajanja ne riješi problem? Ako daš 1500 sad za kućište i napajanje a otišla ti je grafička, nemaš čime uzeti drugu.

Deno
13-03-2011, 18:26
A što kažeš da daš recimo 450-500 Kn za napajanje (Seasonic 430W ili neko slično) i neko kućište za 400 Kn a ostatak ostaviš za još neku komponentu ako zamjena napajanja ne riješi problem? Ako daš 1500 sad za kućište i napajanje a otišla ti je grafička, nemaš čime uzeti drugu.

Neznam dal mi se isplati sad to ovako kupovat ionako planiram krajem ljeta kupit cijelu novu konfu, including monitor, za nekih 10,000+ kuna. Možda mi bude uletio koji popust tamo za božić ili tako nešto.... Jedino mi je žao što mi trenutna konfa radi na ovako slabašnome napajanju... tako da ću ipak zasad uzeti samo PSU.

marijanovic
13-03-2011, 18:34
Za Božić nema popusta. Prošle godine (zadnji Božić) su čak imali skuplje nego mjesec prije ili poslije Božića.

Ono što sam ti govorio za napajanje, kako ti može ostati i za idući komp, isto ti vrijedi i za bilo koju komponentu.
Dakle ako sada uzmeš recimo jaču grafičku, nju možeš zadržati i za idući komp.
Zato mislim da ti je bolje riješiti probleme koje imaš s ovim računalom, pa onda s ispravnim čekati dok ne kupiš novo.
Savetujem ti da uzmeš neko napajanje što će biti dobro i za idući komp, pa ako to ne riješi probleme koje imaš radit ćemo dalje na rješenju.
1500 Kn koje sad uložiš neće ti propasti jer komponente koje sada uzmeš komotno možeš zadržati i za iduću konfiguraciju.

Računala vole da ih se nadograđuje. Ne vole da ih se uzme, koristi kakva jesu nekoliko godina i onda uzme neko drugo kompletno sve a staro baci ili proda. Nadogradnjama si uvijek u toku, računalo tako puno sporije zastarjeva.
Kužiš što hoću reći?

Deno
13-03-2011, 18:59
Za Božić nema popusta. Prošle godine (zadnji Božić) su čak imali skuplje nego mjesec prije ili poslije Božića.

Ono što sam ti govorio za napajanje, kako ti može ostati i za idući komp, isto ti vrijedi i za bilo koju komponentu.
Dakle ako sada uzmeš recimo jaču grafičku, nju možeš zadržati i za idući komp.
Zato mislim da ti je bolje riješiti probleme koje imaš s ovim računalom, pa onda s ispravnim čekati dok ne kupiš novo.
Savetujem ti da uzmeš neko napajanje što će biti dobro i za idući komp, pa ako to ne riješi probleme koje imaš radit ćemo dalje na rješenju.
1500 Kn koje sad uložiš neće ti propasti jer komponente koje sada uzmeš komotno možeš zadržati i za iduću konfiguraciju.

Računala vole da ih se nadograđuje. Ne vole da ih se uzme, koristi kakva jesu nekoliko godina i onda uzme neko drugo kompletno sve a staro baci ili proda. Nadogradnjama si uvijek u toku, računalo tako puno sporije zastarjeva.
Kužiš što hoću reći?

Kužim, samo mi treba malo da razmislim pa ti javim progress.

Daj mi molim te samo reci ovako malo Offtopic jer ja nisam siguran: Prijatelj je dobio Windows 7 Ultimate OEM DVD na trenutnoj konfi. koju je nedavno kupio, ali ima i Windows 7 Home Premium Retail, utječe li verzija na gejmanje i performansu ? Dal da stavi retail, ali Home ili da ostavi Ultimate OEM ? Hoće li to promijeniti nešto ? Hvala

marijanovic
13-03-2011, 19:20
OEM može instalirati samo na taj komp uz kojeg ga je dobio. Retail nije vezano uz konfiguraciju.
Usporedba Windows 7 verzija: http://windows.microsoft.com/en-US/wind ... ts/compare (http://windows.microsoft.com/en-US/windows7/products/compare)
U biti sve što jednom kućnom korisniku treba ima u Home Premium. Ultimate ima samo više fičera i zauzima više mjesta.
Što se samih performansi tiče, tu nema neke razlike.
Dakle ako ti prijatelj ima obje verzije x86 (32-bit) onda je isto; a ako je jedna x64 (64-bit) a druga x86 (32-bit) preporuka je da koristi x64 (pogotovo ako ima 4GB ili više RAM).

Deno
13-03-2011, 20:57
OEM može instalirati samo na taj komp uz kojeg ga je dobio. Retail nije vezano uz konfiguraciju.
Usporedba Windows 7 verzija: http://windows.microsoft.com/en-US/wind ... ts/compare (http://windows.microsoft.com/en-US/windows7/products/compare)
U biti sve što jednom kućnom korisniku treba ima u Home Premium. Ultimate ima samo više fičera i zauzima više mjesta.
Što se samih performansi tiče, tu nema neke razlike.
Dakle ako ti prijatelj ima obje verzije x86 (32-bit) onda je isto; a ako je jedna x64 (64-bit) a druga x86 (32-bit) preporuka je da koristi x64 (pogotovo ako ima 4GB ili više RAM).

Tako znači, thanks !

Dragon Age baca BSOD: DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL - google kaže da to može bit do nedavno instaliranog sofware-a ili hardware problema.

marijanovic
13-03-2011, 21:19
Čekaj, jesi li probao s reinstalacijom Windowsa? Ako nisi, to obavezno prvo probaj.
Kako sam ti samo zaboravio ukazati na to...

Deno
14-03-2011, 00:07
Čekaj, jesi li probao s reinstalacijom Windowsa? Ako nisi, to obavezno prvo probaj.
Kako sam ti samo zaboravio ukazati na to...

Ma daj nisi zaboravio, to se ne mora ni spominjati hehe. To sam prvo učinio ali BSOD dalje prži.

Deno
14-03-2011, 07:38
Hmm instalirao sam stare drivere za grafičku i nisam mogao igrat ni jednu igru... onda sam stavio drivere sa asusove stranice za grafu i sve radi (inače sam koristio on nvidie) i imao sam smart utility doctor na cd-u od grafe. Kaže your VGA is ok !

Malo sam se igrao s fan controlom i zasad je sve u redu al nekako sumnjam... moram u školu sad pa ću kasnije probat ćujemo se ! lol

marijanovic
14-03-2011, 09:31
Na Asusovoj stranici od grafe (zaključujem da ti je proizvođač grafičke Asus) također je driver od Nvidije, samo što vjerojatno nije najnoviji jer proizvođači kartica ne objavljuju često drivere kad većima korisnika zna da su driver dostupni od proizvođača grafičkog čipa. Asus ne pravi grafički procesor/čip već ga gotovog ugrađuje na pcb stoga bi ti driver s Nvidija stranica trebao raditi bez problema.

Deno
15-03-2011, 00:26
Na Asusovoj stranici od grafe (zaključujem da ti je proizvođač grafičke Asus) također je driver od Nvidije, samo što vjerojatno nije najnoviji jer proizvođači kartica ne objavljuju često drivere kad većima korisnika zna da su driver dostupni od proizvođača grafičkog čipa. Asus ne pravi grafički procesor/čip već ga gotovog ugrađuje na pcb stoga bi ti driver s Nvidija stranica trebao raditi bez problema.

Da, ipak neke igre nisu dobre funkcionirale jer su driveri za grafičku poprilično zastarjeli pa sam ponovno instalirao one od nvidie. Začudo, danas sam igrao Dragon Age punih četiri i pol sata !!! Bez ikakvog crasha ili BSOD-a, po prvi put. Izgleda da je ipak nešto oko drivera za grafu, ali te sam drivere od nvidine iste imao i prije tako da neznam... jedino što sam namjestio je asus smart fan control za određene temperature koji sam dobio uz grafičku, posebno dizajniran za EN8800 kartice. Al sve mi to nekako sumnjikavo.

marijanovic
15-03-2011, 14:27
Znaš što sam ja siguran -> GRAFA TI NEMA DOVOLJNO STRUJE. To ti stvara probleme.

marijanovic
16-03-2011, 10:10
I, hoće li bit šta od kupovine napajanja?

Deno
17-03-2011, 15:18
Znaš što sam ja siguran -> GRAFA TI NEMA DOVOLJNO STRUJE. To ti stvara probleme.


I, hoće li bit šta od kupovine napajanja?

Oj !

Da, želim kupit neko napajanje zasad, ali daj mi molim te preporuči ako nije frka... sad neznam dal da uzmem neki solidan CPU za ovu konfu. ili nešto jače tako da imam i za sljedeću nadogradnju.
Gledao sam ove:

http://www.links.hr/index.php?naziv=Nap ... 52.757.019 (http://www.links.hr/index.php?naziv=Napajanje+430W%2C+CORSAIR+CX+Serie s+CMPSU-430CXEU%2C+ATX2+v.2.3%2C+120mm+vent.&option=artikl&id_kategorija=052757&id_artikl=052.757.019)

http://www.links.hr/index.php?naziv=Nap ... 52.757.023 (http://www.links.hr/index.php?naziv=Napajanje+700W%2C+CORSAIR+GS+Serie s+CMPSU-700GEU%2C+ATX2+v2.3%2C+140mm+vent%2C+PFC&option=artikl&id_kategorija=052757&id_artikl=052.757.023)

http://www.links.hr/index.php?naziv=Nap ... 52.740.030 (http://www.links.hr/index.php?naziv=Napajanje+460W%2C+LC+POWER+Silent+ Giant+GREEN+POWER+LC6460GP3+V2.3%2C+140mm+vent.+&option=artikl&id_kategorija=052740&id_artikl=052.740.030)

Nwznam stvarno... išao bih do 700 kuna.

Uzeo bi si i kućište ako bi uzeo jače napajanje:

http://www.links.hr/index.php?naziv=Ku% ... 52.607.070 (http://www.links.hr/index.php?naziv=Ku%E6i%9Ate+COOLERMASTER+HAF+932+R C-932-KKN1-GP%2C+BIG%2C+crno%2C+bez+PS&option=artikl&id_kategorija=052607&id_artikl=052.607.070)

marijanovic
18-03-2011, 19:45
Napajanje: Corsair VX (450W ili 550W), Seasonic (430W, 520W ili 620W), Scythe (500W ili 600W), LC Power (650W Silent Giant ili 650W Metatron).
Uglavnom, od Corsair CX serije posebno dobro bilo je jedino CX400 koje su kad su izdali CX430 prestali proizvoditi. CX400 pravio je Seasonic, a novu CX seriju (sva) pravi CWT.
Nova Corsair GX serija je dobra, ali debelo precijenjena to jest cijena im je prevelika za ono što daju. Nisu loša, ali ima isplativijih puno.
Chieftec isto nisu loša, ali su teški prosijek. Enermax je izvrstan ali debelo preskup. CoolerMaster previše varira od modela do modela.
MS Industiral, CodeGen, InterTech i slična ne vrijedi ni spominjati; jeftinjak šrot.
Vidim da si u izbor stavio LC Power Silent Giant 460W vjerojatno zbog BB iz Buga. Mogu ti samo reći da im test nije urađen profesionalno tako da nije mjerodavan.
Sva napajanja koja sam ti naveo u prvoj rečenici su ti dobar izbor za sada, a vjerojatno su i više nego dobra i za idući komp.

Ajd za početak nemoj sada ništa mijenjati osim napajanja; (vjerojatno zamjena grafe ima veći prioritet nego procesor).

Za jače napajanje ne treba veće kućište; ako je napajanje teže ne znači da je veće. 98% napajanja koje uzmeš veličine su tog napajanja koje imaš.
No ako ćeš uzimati i kućište sada, njega biraj po vlastitoj preferenciji (koje ti se sviđa).
Ja ti ne bih preporučio HAF jer je to kućište po mom mišljenju ogromno (aka preveliko), prozračno (aka toliko šupljikavo da komponente unutar njega treba čistiti od prašine svakih tjedan dana) i vrlo mladalačko (aka sad ti je fora, ali za koju godinu htjeti ćeš nešto što ima ipak malo ozbiljniji izgled, a kućište ostaje za više generacija kompa...).

Deno
18-03-2011, 19:58
Šta da kažem...pro

Da, onog silent gianta 460W sam vidio u BB Bugu, nije mi se činio loš. Sad mi je izletila neka magnetska rezonanca moram dat 2000 kuna... probat ću kupit napajanje barem pa se javim.

Hvala

marijanovic
18-03-2011, 20:14
Ideš na MRI? Neka bolest ili?

Od LC Powera ništa ispod Silent Giant 600W, 650W ili Metatrona ne bih ti preporučio za budućnost.
Ok su i Silent Giant 460W, 500W i 560W no ona su za računala omanje ili osrednje potrošnje, definitivno ne za dugi niz godina (i više konfiguracija).
Držala bi ti taj komp sasvim OK, ali za iduće/novo računalo nisu preporuka.

Ako kupuješ u Linksu, za <500Kn imaš Scythe Stronger 500W ili recimo LC power Silent Giant 650W. Za 500+ Kn Corsair VX ili neko drugo što sam ranije nabrojao...

Deno
18-03-2011, 23:27
Ideš na MRI? Neka bolest ili?

Od LC Powera ništa ispod Silent Giant 600W, 650W ili Metatrona ne bih ti preporučio za budućnost.
Ok su i Silent Giant 460W, 500W i 560W no ona su za računala omanje ili osrednje potrošnje, definitivno ne za dugi niz godina (i više konfiguracija).
Držala bi ti taj komp sasvim OK, ali za iduće/novo računalo nisu preporuka.

Ako kupuješ u Linksu, za <500Kn imaš Scythe Stronger 500W ili recimo LC power Silent Giant 650W. Za 500+ Kn Corsair VX ili neko drugo što sam ranije nabrojao...

Ma neka ozljeda pri treningu...

Pa vjerovatno ću u Linksu nešto uzet vidjet ću drugi tjedan situaciju

marijanovic
19-03-2011, 13:09
Što čekati drugi tjedan kad možeš napajanje uzeti već početkom idućeg? :p

Deno
19-03-2011, 15:15
Što čekati drugi tjedan kad možeš napajanje uzeti već početkom idućeg? :p

:P

marijanovic
23-03-2011, 16:33
I, jesi uzeo?

Deno
28-03-2011, 14:16
I, jesi uzeo?

Ej u zadnje vrijeme uopće nema BSOD-a ni crasha otkad sam stavio ventilator veličine monitora uz kućište. Skinuo sam stranice i sad prolazi bura kroz komponente. Igra traje 10x dulje ali moram nosit one naočale ko aviatičar, slušalice, jaknu i kapu da nebih dobio meningitis i filter masku ko kirurug da ne gutam prašinu. Izgledam kao dobra ideja za neki novi horor, roditelji me gledaju čudno i nema susjeda već tjedan dana. Osim toga sve je ok.

Btw. napajanje je još uvijek u planu.

marijanovic
28-03-2011, 15:41
Ako ti je računalo čisto i cirkulacija zraka unutar kućišta normalna (dakle minimalno rupice za ulaz zraka + stražnji vent za ispuh toplog zraka) to što si napisao ne bi trebalo imati smisla. To s otvorenom stranicom i ventilatorom pomaže samo kad se nikako drugačije ne mogu spustiti temperature. No za temperature si rekao da su uredne...

Deno
29-03-2011, 19:36
Ja sam primjetio ogromnu razliku. Evo upalio komp i trenutna temp. grafičke je 42C, ali se strahovito brzo penje. Pustio sam komp da bude idle znači samo desktop i vratio se za pola sata. Upalio sam Asus Smart Doctor, program koji sam dobio s grafičkom i njime očitavam temperaturu. Očitao je 84C i to IDLE FFS, odmah je program upalio ventilator grafe na 100% i počelo je vrtit ko ludo. Također primjetio sam da je RAM memorija izuzetno topla. Kad sve to uzmeš u obzir skupa s napajanje, ne piše mi se dobro.

marijanovic
29-03-2011, 19:43
Čekaj, pa jel ranije nisi provjerio temperature (pogotovo pod opterećenjem)?

Edit:
Zavrti u FurMarku stability test i gledaj kako idu temperature u njemu (to je za grafičku).
Isto tako nakon toga optereti procesor s OCCT i nadziri temperature.
Javi temperature.

Deno
21-11-2011, 21:17
Čekaj, pa jel ranije nisi provjerio temperature (pogotovo pod opterećenjem)?

Edit:
Zavrti u FurMarku stability test i gledaj kako idu temperature u njemu (to je za grafičku).
Isto tako nakon toga optereti procesor s OCCT i nadziri temperature.
Javi temperature.

Ej kume evo našao sam thread hehehe. Poslao sam ti PM.

Evo nakon popravka "virtualne struje" zamijenio sam napajanje, stavio termalnu pastu na grafu i procesor. Temperature su odlične. Prije je grafa išla i do 90c sad ne prelazi 65c.

Jedino što mi sad fali je novi komp.... ali kako nemam novaca trenutno trebam nadogradit memoriju pod hitno. Poslao sam ti PM pa mi odgovori please. Možeš i tu.

I hvala na svim odgovorima dosad. You are the man.