PDA

Pogledaj cijelu verziju : Gumeni meci za automatsko oružje



W1k1n6
10-03-2011, 00:43
Američka vojska želi proizvoditi metke s gumenim zrnom koji bi se mogli koristiti u automatskom oružju, u svrhu vojno policijske kontrole većih masa. Aktivisti za građanska prava groze se od ove ideje, smatrajući kako rafali gumenih metaka mogu izazvati katastrofalne rane, nepredvidiva rikoširanja, dok će pri pucanju na veće skupine ljudi stradavati veliki broj nedužnih prolaznika. Samo da ovo ne pročita naš ministar policije, jer bi mu moglo pasti na pamet da bi bilo zgodno naručiti par šlepera gumenjaka za obuzdavanje građanskih prosvjeda :)

http://crisisboom.files.wordpress.com/2011/02/rubber-bullet.jpg
Upoznajte XM1044, prvi metak s gumenim zrnom koji se može ispaljivati iz automatskog oružja.

Kid A
10-03-2011, 00:49
Bice fino kad se odbije pa nekom odleti u oko. Pametno, nema sta. Ocekivao sam ovako rigorozne mjere od Irana ili Libije, sta bi Americi odjednom?

W1k1n6
10-03-2011, 01:11
Možda se boje da prosvjedi iz Radićeve ne dođu do Capitol Hilla? :)

McPingvin_v2.0
10-03-2011, 01:51
Ne znam što će im pored ovog: xe-QP8s1ZJc

The Boz
10-03-2011, 01:55
Oš ti reloadat metal storm cijevi svaki put?

McPingvin_v2.0
10-03-2011, 02:03
Hoćeš ti stajati unutar kilometra od te sprave? :D

The Boz
10-03-2011, 10:47
Da. Odmah iza :D

Chieftain
10-03-2011, 19:39
Baš me zanima kak testiraju gumene metke :roll:

Nee Joe
10-03-2011, 19:44
Taman za Pernara

Tsaя
11-03-2011, 10:53
Gledao sam na Discovery-ju nešt bolje. Izmislili su neki senzor, izgleda kao top. Bio je montiran na auto (vojni).
Taj top je jako precizan i može djelovati s dosta velike udaljenosti. S njime uciljaju metu i taj senzor ju sprži, tj. drži nišan na meti
i metu to sprži (ne ostanu nikakve rane ili slično), ona nemopže izdržati tu toplinu i mora se odmaknut bar dva metra i vjerujte mi ne želi ponovno to osjetiti.
To mi se čini kao bolje riješenje od gumenih metaka, bolno je al bez posljedica i definitivno djeluje.
To je napravljeno prvenstveno za borbu protiv terorista, ali može se razmatra i u druge svrhe.

The Boz
11-03-2011, 10:57
Taj mikrovalni area denial system ima i svojih loših strana. Skuplji je od pucanja metak, a nestabilnosti u naponu zbog rata okolo ili panike operatera mogu imati stvarno strašne posljedice (pritisak gumba slučajno sprži oči svih ljudi u 300 metara dugoj liniji itd.).

11-03-2011, 11:00
Bice fino kad se odbije pa nekom odleti u oko. Pametno, nema sta. Ocekivao sam ovako rigorozne mjere od Irana ili Libije, sta bi Americi odjednom?
Pa zastitne naolcale mozda ....

Tsaя
11-03-2011, 11:21
Rekli su da to djeluje tako brzo (ili nešt slično :)) pa da ne ošteti oči.

11-03-2011, 11:40
Kolika je cijena po kompletu metaka ?
http://www.tportal.hr/2009/04/21/0055007.15.jpg

W1k1n6
11-03-2011, 16:52
Inače gumeni metak nije tako lako napraviti. Kada biste napravili klasično gumeno zrno, odnosno potpuno isto kao metalno samo od gume, ono bi bilo tek nešto malo manje ubojito. Stoga je ideja da se zrnu uspori brzina, a jedna od poteškoća je i kako ga napraviti da se ne sprži pri ispucavanju. Možete vidjeti kako ovaj metak ima malu rupicu te ravni vrh iza kojog dolazi jako zaobljena površina. Time se dobija usporavanje, no onda ostaje problem kako da zadrži balistiku, jer morate biti sigurni i da ćete pogoditi ono što ciljate. Kod automatskog oružja se javlja i problem trzanja pri pucanju rafala. Svatko tko je ikada pucao rafalno iz automatskog oružja zna kako nakon prvih par metaka cijev sve više počne poskakivati prema gore, što je jako teško kompenzirati pritiskanjem prema dolje. Automatsko oružje s gumenim mecima stoga je prilično neprecizno za rafalno pucanje kod većine današnjih automata. A što se desi ako te metke koristite u nekim automatima koji gotovo nemaju recoila poput Heckler & Koch MP5? Dobijete rafal metaka koji svi idu gotovo u istu točku. Na taj način dobijete nekoliko puta veću snagu i razornost pa se opet postavlja pitanje koji je smisao gumenih metaka ako stvaraju teške ozljede. Uglavnom, po meni automatsko oružje i gumeni meci nisu nikakva kombinacija za kontroliranje masa bez smrtonosnih posljedica.

11-03-2011, 18:09
Ono...ideja je super mozda bi mogli malo brzinu smanjiti i ovo sto si ti rekao +zastitno odjelo S NAOLČALAMA bi bilo ok nesto kao paintaball

croat1gamer
11-03-2011, 19:09
Reci mi, jesi li ti ikada igrao paintball?
I da, dati ce to sigurno u prodaju za igre.

Zasada najbolju primjenu ovakvih metaka bih vidio u vojnim simulacijama i treninzima regruta.

11-03-2011, 19:33
haha,jesam jos odavno u Portugalu pre zakon s tatom :P

FaTaL_mRkvA
11-03-2011, 20:04
Automatsko oružje s gumenim mecima nema smisla.

Gumeni meci su tu ne da ubijaju nego da zaustave ljude, a za civile je dovoljan i jedan metak jer se uspaniče i pobjegnu/zaustave/padnu na pod od straha. Poznati su slučajevi kad su ljudi padali samo od pucnja, a metak ih nije ni pogodio.

Slična stvar je i s policijskim pištoljima. Streljivo za njih nije napravljeno da ubija ljude nego da ih zaustavi, odnosno dovoljno oslabi (zbog šoka itd.) da više nisu opasni.

Ovo mi nekako više liči na to kao da jednostavno žele naći opravdanje da kad ubiju nekog mogu reći "koristili smo gumene metke, nismo mi odgovorni".


I još, kako je gazda rekao, o rikoširanju i iskopanim očima da i ne govorimo.

croat1gamer
11-03-2011, 20:36
.45 ACP runde tvrde drugacije.

Ali mislim da si promasio smisao, skoro pa svi metci su napravljeni da probiju tkivo i da nanesu stetu predajom te energije u tijelo (itd. da ne pisem esej o principu djelovanja metk), ovi tu su specijalno radeni da sprijece probijanje koze, tj. da sluze jednako kao beanbag municija, samo sto bi se mogli koristiti u standardnom vojnom oruzju cime bi se omogucio univerzalan pristup standardnog vojnika.

FaTaL_mRkvA
12-03-2011, 00:45
http://en.wikipedia.org/wiki/Stopping_power

Naravno da policijski pištolji ubijaju, no stvar je u tome da policajci ni ne pucaju da ubiju. Kakav god metak da te pogodi npr. u srce vjerojatno si mrtav.


I ne kužim potrebu za automatskim oružjem s gumenim streljivom osim da se vojnici malo iživljavaju na nenaoružanim civilima.

McPingvin_v2.0
12-03-2011, 01:44
Nije problem kada si na uskoj ulici i nekoliko ljudi krene na tebe. Problem je kada si na aveniji i 200.000 ljudi ide na 1000 policajaca. Tu ti treba nešto što puca brže od sačmarice :)

12-03-2011, 12:22
Strojnica. :D

FaTaL_mRkvA
12-03-2011, 14:16
Nije problem kada si na uskoj ulici i nekoliko ljudi krene na tebe. Problem je kada si na aveniji i 200.000 ljudi ide na 1000 policajaca. Tu ti treba nešto što puca brže od sačmarice :)
Eventualno da je poluautomatsko, ali ne vidim svrhu automatskog osim ako imaju namjeru rešetat ljude onak s po 10ak metaka u par sekundi ali to nema smisla. Za situaciju koju si opisao postoje vodeni topovi i tako to.

croat1gamer
12-03-2011, 14:22
Jesi li procitao moje?

Univerzalan pristup standardnog vojnika.

Tojest, da prasinar moze biti od vojnih (rat, etc.) i civilnih (civilna zastita, etc.) svrha do riot control uporabe.

FaTaL_mRkvA
12-03-2011, 14:30
To je drugo, ali za kontrolu civilnih masa definitivno ne odobravam.

Viper33
12-03-2011, 14:37
Najbolje je dovest vatrogasna kola spojit onaj smrk na hidrant i sve ih ljepo zalit pa ce im bit '' pusti vodu da misevi odu ''

m0dkayZ
12-03-2011, 14:52
To je drugo, ali za kontrolu civilnih masa definitivno ne odobravam.
Tko te jebene mase tera da idu po jebene batine ko na onim prosvjedima za kosoricu....idiot prvo jebe murijacima mater i gadja kamenjem ima mozda 20godina kad ga je policajac spicio pendrekom u glavu krenio je plakat ko pickica i zvat mamu.(znam jer sam gledo uzivo kad sam prolazio).
Jel nemogu odrzat jebeni prosvjed mirno bez kurcenja pogotovo u zagrebu dje se kurce najvise

FaTaL_mRkvA
12-03-2011, 15:04
Pa da, to i kažem. Za civile je dosta i malo, većina se skameni od pendreka, a kamoli neće kad ih samo jedan gumeni metak pogodi.

12-03-2011, 15:11
pa tko im je kriv što su se umješali.... treba ih sve previm mecima ili tenkovskom raketom...da,da... mašta može svašta

m0dkayZ
12-03-2011, 16:05
pa tko im je kriv što su se umješali.... treba ih sve previm mecima ili tenkovskom raketom...da,da... mašta može svašta
Tebe treba banat i nebi vise bilo prosvijeda

W1k1n6
13-03-2011, 19:44
Možda mu ispred prozora prosvjeduju pa lagano puko.