PDA

Pogledaj cijelu verziju : Voynichev manuskript precizno datiran



croat1gamer
23-02-2011, 15:23
C/P via Tportal (http://www.tportal.hr/funbox/funtime/113128/Znanstvenici-precizno-datirali-rukopis-Voynich.html)

http://www.tportal.hr/ResourceManager/GetImage.aspx?imgId=180305&fmtId=20

Pretpostavlja se da je u pitanju neka vrsta koda, no ni profesionalni kriptografi ni amateri nisu ga uspjeli dešifrirati. Prije dvije godine Sveučilište u Arizoni počelo je datiranje pergamenta metodom radioaktivnog ugljika i došlo s 95 posto sigurnosti do zaključka da je izrađen početkom 15. stoljeća - između 1404. i 1438.

Znanstveni institut McCrone u Chicagu datirao je tintu i dobio rezultate koji ukazuju da je rukopis napisan i nacrtan u približno isto vrijeme, što je potvrdilo njegovu autentičnost. Rukopis Voynich trenutno je u vlasništvu Sveučilišta Yale u Knjižnici rijetkih knjiga i rukopisa Beinecke. Prije šest godina objavljene su prve moderne kopije rukopisa.

Kemičar i arheolog Greg Hodgins sa Sveučilišta u Arizoni:

Postoje šifre koje su skrivene u besmislicama, što znači da je čak i moguće da jedan velik dio teksta ne znači apsolutno ništa. Postoje i neke stare metode u kojima se na ključnim mjestima na stranicama teksta buše rupice te se tako čita skriveni tekst. No ja sam amater u tom području i moj je interes za dešifriranje potpuno neprofesionalan. Samo sam znatiželjan kao i drugi ljudi

[right:3r120bf7]Sori sto je cisti copy/paste, ali nemam dovoljno vremena da napisem samostalno cijeli tekst[/right:3r120bf7]

Kid A
23-02-2011, 15:30
Citao sam nedavno o ovom na crackedu. Misljenja su jos podijeljena; jedni kazu da je glupost a drugi pak ne. Svejedno, napisano je na nekom nepoznatom jeziku za koji se sumnja da je zapravo glossolalia, metoda pisanja neceg sto zapravo ne razumijes ali ti je preneseno od strane boga ili vanzemaljaca :|

The Boz
23-02-2011, 16:48
Svi znaju da je riječ o minus prvoj ediciji Dungeons & Dragonsa.

Totoro
23-02-2011, 19:45
Ovo je predobro, šteta da se ne dešifrira. Ne vjerujem da je nekom bilo toliko dosadno da je napisao cijelu knjigu besmislica :D

W3DR4N
23-02-2011, 21:52
Tada su kraljevi i drugi moćnici kupovali opskurne slike, knjige i predmete. Manuskript je navodno obična prijevara s kojom je autor izvukao dobru lovu.

Kid A
23-02-2011, 21:56
Mozda to cak i ima smisla. Jel se sjeca iko onog kauboja koji je tako ostavio nekih hrpu sifriranih papira koji bi navodno trebali biti mapa s blagom. Slici dosta Braillevom pismu ili tako nesto. Jel zna iko o cemu uopce pricam?

W1k1n6
23-02-2011, 22:55
To je bio film :)

Kid A
23-02-2011, 22:57
Hm, cak sam i siguran da nije. Ode sad prekopati par desetina brojeva Politikinog Zabavnika koje imam, sjecam se da sam tamo procitao to.

W1k1n6
23-02-2011, 23:05
To ti je bila neka komedija s Jackom Palanceom, Gradski kauboji 2 (City Slickers II: The Legend of Curly's Gold). Možda su inspiraciju našli u nekom stvarnom događaju,

Kid A
23-02-2011, 23:26
I da i ne :) Ali znam o kom filmu pricate
Dok ne nadjem spomenuti clanak, evo o cemu sam pricao
http://en.wikipedia.org/wiki/Beale_ciphers
http://bealetreasure.net/

In 1885, a small pamphlet was published in Virginia containing a story and three encrypted messages. According to the pamphlet, around 1820 a man named Beale buried two wagons-full of treasure at a secret location in Bedford County, Virginia. He then left a small locked box with a local innkeeper, and left town, never to be seen again. The pamphlet went on to state that the innkeeper, after having not heard from Beale for many years, opened the box and discovered encrypted messages. Never able to read them, he eventually passed them along to a young friend shortly before the innkeeper's death in 1863. According to the pamphlet, the friend spent the next 20 years trying to decrypt the messages, solving only one which detailed the tons of gold, silver and jewels that were buried, along with a general location. The still unsolved messages supposedly give exact directions, and a list of who the treasure belongs to. According to the story, the friend finally decided to walk away from the quest, and publish everything they knew about the situation in the (anonymous) pamphlet, which was supposedly published by another friend of the innkeeper. There have been many exhaustive searches for the treasure, and much effort spent on decoding the other messages, without (confirmed) success. There are many claimed solutions, usually bannered in combination with a book that someone is trying to sell, but no one has ever been able to produce a duplicatable decryption method. There have also been some pretty compelling arguments that the entire original story was a hoax.

W1k1n6
23-02-2011, 23:46
Aha, sad sam se sjetio, bio je dokumentarac o tome na Exploreru ili Historyu prije par mjeseci. Postoji masu Amera koji dan danas traže to blago, imaju brojne teorije i prekopali su mnoštvo njiva i vrtova :)