PDA

Pogledaj cijelu verziju : freez u toku igranja - slika stoji ton i dalje ide



vulcanelf
18-02-2011, 00:11
sorry na debilnom naslovu posta, ali nisam znao kako drugacije da ga nazovem a da budem sto konkretniji.
evo problema: ima ovaj relativno novi racunar, i poprilicno me slusa kad je u pitanju igranje novih naslova. graficka je nvidia 9800 GT, i RAM 4 GB, ali u posljednjih par mjeseci poceo mi se desavati jedan problem koji me sve vise i vise zivcira. u toku igranja igara (nije vazno sta DAO, ME1 i 2, Sims3) mi se desava da računar zaledi. Slika u potpunosti stane, pojavi se kursor misa (najčešće isti kakav je i u toku igre) koji se moze pomjerati, i cuje se ton kao da se igra i dalje igra, ton traje neko vrijeme i onda se prekine. kad se to desi nista od onih konkretnih stvari ne pomaze (ctr-alt-del, esc, alt-f4 i slicno) jedino sto mi preostaje jeste da resetujem racunar. Problem je sto ovo desavalo prije puno rjedje, ali u zadnje vrijeme sve cesce i cesce. kad normalno funkcionise igra ista se komotno vrti na srednje visokim postavkama i to bez ikakvih usporavanja i slicno, medjutim samo se odjednom zaledi. opet ponavaljam ne zavisi mi od igara. Sve sam drivere za sve komponente updatovao pa da vidim sta vi mislite da je problem

hvala

C
18-02-2011, 04:21
Malo je teško za utvrditi točno problem.

Slika se zamrzne, mišonju možeš kretati, zvuk se nastavlja, to se inače dešava kada je south/northbridge preopterećen prometom, pa dođe do takvog zabušavanja diska, obično grafičke koja ima najveći promet. S obzirom da nemaš zastarijelu matičnu ploču, ne vjerujem da je do toga, pa u tom aspektu možeš pokušati s driverima za matičnu ploču. Imao sam takav problem davno prije, i bila je riječ u driverima.

Ako ti se desi da ti nakon nekog vremena sve zamrzne, kursor miša i muziku (ili se počne sjeckati i ponavljati; npr. svira tra-la-le-li-lu, i na jednom tr-tr-tr-tr-tr-tr...), to isto može biti do south/northbridge, ili čak do HDD-a, ali u tom slučaju se sve istantno smrzne.

S obzirom da vjerojatno imaš jaču konfu, ona može pogoniti Simse i slične jadne igre bez frke, ali to ne znači da se ne može pregrijati nešto, pa pokušaj pratiti temperature dok igraš. Ako je do temperature, vjerojatno je do grafičke kartice, međutim kada se grafička pregrije, obično se slika zacrni jer se ugasi i sl., ne ostane upaljena. Pokušaj s driverima ako je s grafičkom sve u redu, no znaj da novi driveri, iako su noviji i bolji, nose nove bugove sa sobom, pa je ponekad rješenje i spas jedino u starijim driverima.

Što se tiče napajanja, ne može biti do toga. A s softwareske strane, upali virtualnu memoriju na HDD-u, možda ti nešto vuče jednostavno previše RAM memorije i ne prazni ju, pa kada se napuni, PC zblokira grafičku kako bi očistio sve memorije, RAM, VRAM i ostale, prilikom čega se vjerojatno zblesavi i ne vrati u normalu da možeš nastaviti raditi gdje si i stao. Budi siguran isto i da nije neki virus, iako po opisu problema, malena šansa, ali ipak moguće.

S te strane mi upućuje na probleme s grafičkim driverima, malo moguće s DirectX-om, možda čak i s samom grafičkom, ili pak nelegalnim igrama.

Bilo bi dobro da uzmeš neku free aplikaciju za testiranje računala pod full loadom, s obzirom da ti se samo tada to dešava, kao i obično. Takav program će narinuti CPU i neki od programa i grafičku na 100% usage i vidjeti koliko dugo tako mogu durati, prateći temperature pomoću kojih možeš i sam zaključiti dali se nešto pregrijava. Nije ti na odmet testirati HDD i RAM memoriju, ako se nađe neki pokvareni sektor, nije nužno da je do njega trenutni problem, ali može biti.

vulcanelf
18-02-2011, 16:41
hvala na izdasnom odgovoru C, sve sam drivere updateovao, ali mislim da sam mozda zaboravio na maticnu, pa cu i to da obavim,
obavezno cu da nadjem neku free aplikaciju za testiranje računala pod full loadom (ako ima neka preporuka, bio bi zahvalan)
ne vjerujem da je do virusa (redovno kontrolisem disk, oprezno surfam, ne koristim usb stickove), ali cu i to da provjerim.
nelegalne igre ne nabavljam od kad sam postao punoljetan (vec 10 godina) :D
opet hvala na savjetima

vulcanelf
20-02-2011, 16:45
izgleda da se pregrijava graficka. Skinuo sam neki program koji pokazuje temperaturu (ne znam tacno kako se zove, ali sam ga nasao preko prepouke ovdje na forumu) i pokazuje da temperatura graficke (GPU - mislim barem da je to graficka) ide povisoko izmedju 55 i 65, i onda se zaledi slika kad ista predje 70

sad ako ima ko preporuku kako da najbolje ohladim racunar

C
20-02-2011, 18:45
Grafička ne bi smjela stati na 70°C, pa je vjerojatno u BIOS-u podešeno da stane. Uđi u BIOS i potraži opcije Fan-a, i slično, gdje ti prikazuje isto temperature, tamo negdje bi trebale biti opcije da PC stane kada se prijeđe određena temperatura za određenu komponentu, te temperature stavi na Disable ili ih povećaj.