PDA

Pogledaj cijelu verziju : IP adresa



FaTaL_mRkvA
17-02-2011, 19:36
Ako ja imam dva kompa spojena na jedan ruter, da li oni imaju istu ili različitu ip adresu?

Aral
17-02-2011, 20:23
Kak hoćeš, možes stavit automatsko dodjeljivanje ili si sam odabereš. Naravno, router i dalje ima svoju privatnu ip adresu koja se mijenja svaka 24h i koju ti dodjeljuje isp.

croat1gamer
17-02-2011, 20:27
Da ti aral ne zakomplicira.
Ne. Oba kompjutera dijele istu internet adresu kad su spojeni na jedan ruter, koji je 'nositelj' adrese.

FaTaL_mRkvA
17-02-2011, 20:30
A ako ja ruter ugasim i upalim onda će se IP adresa promijeniti jelda?

croat1gamer
17-02-2011, 20:37
Da, ali za oba kompa.
edit: Ako imas neki hrv ISP, neznam kako je u susjednim drzavama, kod nas se koristi dinamicki IP.

cham3leon
17-02-2011, 23:11
Svi koriste dinamičke IP-eve ako su obični korisnici, uobičajena praksa. Inače, ovo sam već dugo mislio provjeriti, nisam bio siguran da li u kućnoj mreži sva računala imaju isti IP. Iako, nekako bi mi logičnije bilo da nemaju, jer ako neki program traži vezu baš na moj desktop pc, a ne na laptop koji je spojen na isti ruter, kako će doći baš do mojeg PC-a?

C
18-02-2011, 03:52
Meni ISP ne dodjeljuje novi IP svaka 24 sata, već nikada, kada ja resetiram router ili kada njima padne ili resetiraju server što se još nije desilo.

U glavnom, tvoj router ima recimo adresu u rasponu od 79.58.23.0 do 79.58.23.255, i to je sve u tom jednom rangu te iste IP adrese, a kao bazu možeš zamisliti samo "79.58.23", a zadnji broj je pod tom bazom, tako da je realno jedna IP adresa na tvom routeru jednaka na svim ostalim računalima, samo im je zadnji broj različit, po kojem se može vidjeti da su računala u LAN-u, ili ti ga na istom routeru. Recimo PC ima 79.58.23.85, a laptop 79.58.23.47, odmah se vidi da su ta dva računala u LAN-u na istom routeru. Kada se spaja u LAN ručno, preporučljivo je da glavni PC ima X.X.X.1, drugi X.X.X.2, treći X.X.X.3 adresu, itd., no ako je automatski, onda nije čudo da se desi, da jedan bude X.X.X.1, a drugi X.X.X.255 i glavni.

Ako misliš hackati nešto pomoću IP adresa, recimo kreiranje botova, 255 botova u igri je ownanje, to će ti negdje proći gdje server ne detektira zadnji broj s obzirom da nekada dva igrača u LAN-u znaju igrati istu igru za sebe, pa nije u redu da ih se bana zbog multi-accounta, na takvim igrama će ti to proći, međutim neće na svim, recimo na BiteFightu, ja sam imao svoj acc, on svoj, svatko svoje dere, nikakvi multi-accountovi, uletili u neki dobar klan, sve super, zaiebancija, no međutim na kraju su od jednom bannali i mene i njega zbog multi-accounta na 5 godina što je van pameti, koji su kao otkrili preko IP-a, jedan je bio 79.58.23.1, drugi 79.58.23.2, i to je njima multi-account, bez pitanja dali su to dva brata.

Aral
18-02-2011, 05:09
Cudno da ti ne mijenja adresu, ako si u hrv trebal bi. Ja sam kompu dodijelio npr 192.168.1.57 ajmo rec, a lapu jednu drugu, tak da se unutar mreze mogu spajat s mobom preko remote desktopa, forwardat port na taj ip i slicno. Ipak, kad sam vani i zelim se spojit s mobom preko remotea, svaka 24h moram provjeravat ip adresu koju dobivam od isp-a jer u protivnom mi se nece spojit...zasad sve funkcionira.
Kad bi imao staticki ip,brijem da bi to morao ne bas jeftino placat. U stvarnom svijetu, barem kod nas, dinamicki ip je zakon.
I jos nesto, fizicki sam zgasio router navecer negdje i poprilicno sam siguran da svaki dan u to doba mijenja ip...a moze bit i da se varam.

W3DR4N
18-02-2011, 05:22
Ako ja imam dva kompa spojena na jedan ruter, da li oni imaju istu ili različitu ip adresu?

Naravno da imaju različite IP adrese, to je čista logika. No ukoliko te zanima za internet, to nije važno. Vanjski poslužitelj se zaustavlja na routeru koji (točnije NAT servis) proslijeđuje podatke računalu koje ih zahtjeva.
Tako da vanjski poslužitelj ne može znati točnu IP adresu tvog lokalnog računala, već izmjenjivu adresu tvog routera.

Tako da npr. želiš pristupiti računalu u svom Homegroupu, dovoljno je znati njegovu lokalnu IP adresu. Želiš li im pristupiti "izvana", to će biti problem. Lokalno računalo, iako spojeno na internet, za tebe ne postoji. Trebat ćeš koristiti DYMDNS ili sličan servis za konfiguriranje pristupa klijentu nakon što pristupiš svom routeru izvan Homegroupe.


Za što ti podatak uopće treba?

C
18-02-2011, 05:34
Moj PC je trenutno upaljen 97 sati u komadu (budem ga resetirao za dva mjeseca opet :) ) i ima stalno IP 89.17.27.28 u ovih 97 sati trenutno, tako da sam siguran da ga ne resetiraju svaka 24 sata (barem kod mene), jer koliko znam tada se tvoj router disconnecta s neta i connecta se opet s novim IP-om, prilikom čega ti se aktivni uploadi prekinu (ispravi me ako griješim), a recimo ja kada stavim jedan upload od 40 sati, uredno se uploada fakin 40 sati i IP ostane isti.
Prije mi se dešavalo da dobijem novi IP svaka, ne točno 24 sata, ali recimo da se to desi svaki dan u 2 sata u jutro ili u 23 sata u noći, nekada se znalo desiti u 16 ili 19 sati kada sam igrao s frendom, jednostavno se router disconnecta, nas sve izbije iz gejma i s neta, i nakon max. 5 min se connecta nazad s novom IP adresom, no to je bilo davno, sada već mjesecima to ne radi/e, jednostavno sam 24/7 connectan s istim IP-om, na router sam zašiljio antenu koja ima snagu za 1km daljine i ostavio ga otvorenog za sve, dnevno su minimalno njih dvoje na moj router spojeni i nešto skidaju (sada trenutno je samo jedan, taj dere po torrentima 100% :) ), max. ljudi istovremeno je bilo spojeno njih 6, neki avarege je 4-5.
Možda imaju neku tehnologiju, kada nitko nije na routeru, ili kada je na routeru promet = 0 neko vrijeme, da mu onda tada dodijele novi IP, a pošto moj router stalno šljaka s net prometom, nemaju šansu dodijeliti mu novi IP? Ne znam, ali zvuči mi dobro da se tako nešto napravi.

Evo čak i u helpu piše ovo:

Pitanje:

Mogu li s H1 Surf&Call uslugom koristiti statičku IP adresu?
Odgovor:

U osnovnoj ponudi H1 Surf&Call usluge korisnicima se automatski dodjeljuje dinamička IP adresa. Statička IP adresa trenutno je u ponudi samo pravnim osobama.

croat1gamer
18-02-2011, 06:48
Bravo, uspjeli ste ga zakomplicirati. :(

Aral
18-02-2011, 08:15
A gle, dečko je pitao :) U biti Veki je manje više sve rekao, a ovo ostalo je sve dobra i kvalitetna rasprava.

cham3leon
18-02-2011, 09:20
Očem raspravu dalje. Ono šta sam pitao gore me i dalje zanima.

Inače, što se tiče mijenjanja IP-jeva, H1 si sigurno može priuštiti toliko fiksnih IP-ova jer imaju manje korisnika od T-Coma. Svaki ISP na korištenje dobije određeni raspon IP adresa i na njima je kako će ga iskoristiti.

Aral
18-02-2011, 09:58
Ja bi rekao da nemaju računala isti ip, jer bi došlo do konflikta. Ako dodijeliš automatsko, sve ok. Ako hoćeš manualno, još bolje (u mom slučaju).

cham3leon
18-02-2011, 10:08
Nemaju isti lokalni ip, ali očito imaju isti javni. Pa me zanima ako neki paket stiže isključivo za jedno računalo spojeno na taj ruter s tom javnom ip adresom, kako ruter zna na koje računalo u mreži to ide?

Aral
18-02-2011, 10:23
Da, lokalni nemaju isti. Logika bi bila da stiže i jednom i drugom, makar nemora bit.

C
18-02-2011, 10:31
Šta nije Veki odgovorio već na to?

Bartuc
18-02-2011, 10:37
Nemaju isti lokalni ip, ali očito imaju isti javni. Pa me zanima ako neki paket stiže isključivo za jedno računalo spojeno na taj ruter s tom javnom ip adresom, kako ruter zna na koje računalo u mreži to ide?

Pa ruter zna adrese PC-a koji su spojeni na njega i zna tko mu je poslao zahtjev za koji paket. Ne idu paketi prema oba kompa već samo prema onome tko taj paket traži.

PS: Da idu na oba kompa odjednom, onda bi ovom drugom koji nije poslao zahtjev valjda iskočio Avast sa crvenim prozorčićem :D

C
18-02-2011, 10:40
Ne more da znade, pa on nemade mozag.

Bartuc
18-02-2011, 10:41
Ajde C ne kenjaj :(

C
18-02-2011, 10:42
Ustao si na lijevu nogu? :(

Bartuc
18-02-2011, 10:49
Ne, nego kenjaš :D

W3DR4N
18-02-2011, 11:29
Da se radi o switchu, podaci bi isli svim korisnicima na mrezi. Tada vi "krivo" racunalo odbilo neautorizirane data pakete. Nista strasno se ne bi dogodilo, posto su podaci s interneta znatno sporiji od brzine lokalne mreze. U routeru NAT umjerava podatke na pravo racunalo.

croat1gamer
18-02-2011, 16:24
Ruter prepoznaje odakle dolaze request packetsi te routa povratne informacije na izvor req packetsa. Prepoznavanje preko lokalnog ip'a, jel.

Systematic Reverse
19-02-2011, 10:36
dunno.

znam kad igram dotu na rgc-u ako se spojimo ja i frend koji smo u LAN-u piše "Systematic and frend_u_lanu share same IP address"

apple314
26-03-2011, 20:04
NAT=network address translation. Ako koristis nekoliko kompjutera umrezenih u LAN (local area network) i na internet ides preko routera. Pc1 ide na google. Pc2 ide na yahoo. Router prepoznaje pc-a po MAC-u (Media Access Control) izgleda ti kao 00:11:22:33:44:55.
Svaki NIC (network interface card - ili ti mrezna kartica) ima svoju "registarsku tablicu" koju ruter pamti. Uglavnom... Router prepoznaje kome poslati koji paket, informaciju po MAC-ovima koje cuva u memoriji...
Primjer za kucni router:
192.168.0.10 00:11:22:33:44:55
192.168.0.15 11:22:33:44:55:66
itd. Ako te zanima kako sve funkcionira poigraj se sa Wiresharkom.
Vidjeces da svaki paket koji odlazi s tvog kompjutera ima dodan Source MAC=tvoj pc i Destenation MAC=tvoj router...
Nadam se da nisam dodatno zakomplicirao stvari...
Piratbay CBTNuggets.