PDA

Pogledaj cijelu verziju : IBM-ov superkompjuter Watson rastura Jeopardy



Aerial
15-02-2011, 19:23
dr7IxQeXr7g

Watson je pravo malo čudo iz IBM-a, koji nije your average chess computer. Watson, naime:
- ima enciklopedijsko znanje natrpano u 17 TB memorije
- uči; može pamtiti nove podatke i povezivati s postojećima
- logički povezuje pojmove i stvara nove veze među njima
- shvaća metafore i insinuacije
- prepoznaje jezik i ljudsku sintaksu
- planira preuzeti nuklearno naoružanje pod svoje ovlasti

Ok, ovo zadnje je samo moja želja, ali sve ostalo vrijedi :D
Osobno, najviše me fascinira ovo s metaforama i kombinatorikom (pogledajte na videu jedan isječak kod kojeg treba odgovoriti na pitanje putem insinuacija na riječi/značenje, kojeg savršeno odgovori).

Simpatično je i da radi greške, ponekad krivo zaključi o čemu se radi ili se "umisli" pa odabere teže pitanje na koje faila :D

------

Dakle, što je sljedeće? Oće Watson pratiti Skynetov trend i zeznuti nas? Oće li shvatiti da nema dovoljno pametnih i zgodnih ženskih kompjutera da mu prave društvo i počiniti samoubojstvo?
Ja navijam za ono prvo :D


Evo i epizoda Jeopardyija u kojoj se natječe protiv dva najbolja natjecatelja:
4PSPvHcLnN0
CtHlxzOXgYs

McPingvin_v2.0
15-02-2011, 19:45
Računalo pametnije od većine ljudi na svijetu. Najs.

W1k1n6
15-02-2011, 21:11
Pitaj ga koji će brojevi biti izvučeni na 7 od 49 :)

Ogg The Dogg
20-02-2011, 00:16
mene zanima kakve bi odgovore dao kad bi ga pitali neke stvari što ni mi ne znamo, tipa: najbolji način za dobivanje električne energije, koji je najbolji automobil i slično. isto bi bilo zanimljivo vidjet šta bi reko kad bi u njegovu bazu podataka za pretragu ubacili sve njegove skripte i pitali ga koja od tih skripti ga je navela da krvi odgovori na neka pitanja. jao što bi to volio imat doma! :)

Delirium
23-02-2011, 21:02
17tb enciklopedijskog znanja, ono nezna više o struji nego što ljudski rod zna, jer je ljudski rod.... stvorio to enciklopedijsko znanje, on ga samo može pamtiti i povezivati bolje :D

W1k1n6
23-02-2011, 22:54
Inače među netočnim odgovorima Watsona na kvizu, najveća mi je fora što je na pitanje koja je zemlja nastala raspadom Jugoslavije već postala članica EU odgovorio - Srbija :)