PDA

Pogledaj cijelu verziju : Jedan velik i abnormalno iritantan problem s računalom



Keltik
14-02-2011, 16:07
Pozdrav. Znam d anije popularno ovako prvi postovi pa odma pomoć.. ali stvarno više neznam koga da piutam, a ekipa ovdje bi trebala možda znati u ćem je problem..


Dakle prije nekog vremena kupio sam si novi hard disk... radilo je sve normalno jedno par mjeseci, a onda je komp počeo štekati, pri paljenju je obavezno izbacivao poruku.. "Wrong bott disc inserted.. insert boot cd " tako nešto.. možda redosljed riječi drugačiji... i uz nekoliko restartanja sam uspio ga dobiti da digne windowse.
Uskoro je osim te poruke počeo tražiti da sam radi nekakav repair, i to dvije vrste, prva valjda u dosu prije paljenja, samo na crnom ekranu onako ( laik sam za to jbg) a drugi je već bio kod ulaza u win, sa windowsovim sučeljem, prozorima.. ugl.. često je repair bio fail, ali uz ištekavanje uštekavanje uspio sam dići windowse...

Na nekoliko foruma su mi rekli da bi trebalo biti do hard diska da je riknuo, a ono bitno: kad god su se događali takvi zastoji ili kad mi se ledio komp.. čuo se iz kompa zvuk.. kao da pokušava okretati cd (samo usporedba s cdom) pa stane pa ga opet malo okrene pa stane ( i nakon što stane kao neki ispuh.. ) ( evo ja ću vam napisati kako to ide valjd ćete skontati ) Vruuuuu,,, Csssss probajte to pročitati... eto takav zvuk.. kao iz hard diska se čuo.. pregledan je hard, s nekim programom nađeno je par onih bad sektora... a niti 3 puta stavljeni novi windowsi nisu pomogli.

Opet sam kupio novi hard.. 2 dana nakon kupnje više manje isto, s time da je i poneki put bacio Blue screen.. znači opet iste poruke repairi nakon čega pola wina ne radi.. onaj zvuk se više ne čuje, ali i dalje imam potpuno isti problem a sve je upučivalo na hard.... inače, sad moram uvijek prije dizanja wina izabrat da starta normalno jer opet nudi repaire..

Ima li itko ideju o čemu se radi.. ?

Puno hvala

C
14-02-2011, 17:15
Imao sam takve probleme, pa znam točno u čemu je riječ. Kod mene nije bilo pokvarenih sektora, disk je bio ispravan, ali je znao tako stati, Csss i sl. zvukove stvarati, a BSOD izbacivati svake prijestupne.

U glavnom, ako je riječ o pokvarenim sektorima, to je do samog diska, obično znači da su mu neki sektori oštećeni, pa ono što zapiše u pokvaren sektor, to ne može više pročitati prilikom čega se javlja error da je file na tom sektoru pokvaren i da zahtjeva repair tog filea. S obzirom da je to neki file od Windowsa, bitan je i važan, da je neki drugi file ne tako važan, ne bi trenutno s time imao problema. S obzirom da je sektor uistinu pokvaren, repair tog filea ne može pomoći, jer će se taj file zapisati na novo, na isti pokvareni sektor koji nije čitljiv.

Disk se vrti huuuuuu...kada se disk počinje vrtiti, čuje se Vruuuuu...te kada se gasi, onda je u slobodnom hodu gdje se vrti nečujno, nakon čega se sam koči s zvukom Cssssssssss, nakon tog kočenja se čuje kao propeler tiho VIJU-VIju-viju-vijuus...
Ovisno od diskova, imaju razne zvukove, slične komponente, neki nemaju ovaj Csssssss i sl.

U tvojem slučaju, disk se gasi u radu, prilikom čega je moguće trenutno ili trajno smrzavanje računala ili bacanje BSOD-a, tokom toga disk može proizvoditi zvukove kao kada se gasi i pali, kada se pokrene, PC će se odmrznuti i cijeli rad se nastavlja.

Nestanak struje može biti iz više razloga. Slabo napajanje, loši kablovi i sl., uzevši u obzir i razne tehničke kvarove poput kvarova na matičnoj ploči. Obično se tu radi o kratkom spoju unutar kablova.

Ukoliko imaš HDD na IDE/PATA priključak, kupi mu novo 80-pinsko IDE kablo, staro izvadi iz njega, s HDD-a i s matične, na isto mjesto stavi novo kablo. Jednostavno rečeno, staro kablo otpoji s HDD-a i matične i spoji ih novim.
Ako imaš SATA, kupi obično SATA kablo i na isti princip ih spoji.

Ako nije do kabela, a u većini slučajeva jest, možeš uzeti HDD i spojiti ga na neki frendov PC i odvrtiti njegov test i vidjeti usput dali će taj HDD njega zezati, ako ga ne bude zezao znači da nije do tog HDD-a, ako ga bude zezao, znači da je do njega. Ukoliko nije, znači da je kvar unutar tvojeg računala na nekoj komponenti, a to bi bila zasigurno matična ploča.

Usput, kada se PC naglo ugasi ili nepravilno, prilikom sljedećeg startanja će ti pokazati opcije poput Safe Mode-a, Start Windows Normaly, itd. Ako ti se to dešava, znači da se PC nepravilno gasi, bilo da ga ti gasiš na silu ili neki od softwarea.