PDA

Pogledaj cijelu verziju : Glasno zujanje tijekom igranja igra



PsYcHo
13-02-2011, 18:39
Dobar dan :)... Imam prilicno ozbiljan problem. Pocelo je prije nekih 6-7 mjeseci. Za vrijeme igranja igra iz unutrasnjosti kucista cuje se nekakvu zujanje, usasno je glasno i iritantno. Događa se uglavnom kod onako malo zahtjevnijih igra, kod onih ne bas zahtjevnih to se rijetko cuje. Ponekad se desi cak i izvan igre, recimo antivirus skenira komp, ja sam na netu, jos neki program radi, i zujanje se opet pojavi.
zujanje pocne prvo u isprekidanim zvukovima, svake sekunde, a nakon par sekundi, zujanje je konstanto sve dok određenu igru ne zatvorim ili izađem na main menu.
gledao sam malo po drugim forumima i drugi kazu da je to mozda graficka (u mom slucaju Ati Radeon HD 4870x2).
pitao sam prijetelja koji je serviser i probao mi je zamjenit termalnu pastu na procesoru, i zujanje je prestalo na nekih mjesec dana, ali opet se pojavilo. ustvari pojavilo se u 6. mjesecu prosle godine, i od onda je neprestano.. jedino par dana nije zujalo u 8. 9. i 10. mjesecu. Nedavno je pocelo opet i stvarno me izluđuje. Garanciju vise nemam pa trazim pomoc od vas ako netko zna u cemu je problem. jedino sta bi jos mogao napomenut je da su temperature graficke u istoj igri (dragon age) u Ati control centeru pokazivale 80-85 °C dok u programu GPU-z, GPU MEMORY je bio 99°C.
Hvala svima unaprijed..

C
13-02-2011, 19:03
Neki od ventilatora šlajfa na većin okretajima, tj. nije neispravan, ali zuji što je iritantno. Nisi trebao mjenjati termalnu pastu i sl. Jednostavno pokreni nešto zahtjevno, otvori kućište i vidi koji ventilator zuji, dali se previše trese, možda nije jako pričvršćen, itd., i sam ćeš otkriti u čemu je točno problem.
Mojem frendu sam već dva ventilatora promjenio, isto su tako povremeno pilili, kasnije su zujali 24/7 kao motorka. Prvi nije bio dobro pričvršćen, pa se sve više i više labavio, a nije bio na šarafiće, već na uklještenu plastiku, a drugi je počeo šlajfati u elipsu.

PsYcHo
13-02-2011, 19:26
nekako sumnjam da je ventilator, iako mogao bih i to isprobat jer neznam ni sam sta bi vise..
btw nasao sam video na kojem se cuje isti zvuk kao i kod mene, osim sta se kod mene cuje konstatno, bez prekida (osim prvih par sekundi). Mozda bude nes jasnije sa ovim videom:
eDwUNDDSXqc&feature=related

flander
13-02-2011, 19:28
frendu je tak zujalo zbog tipkovnice

veli da je tipkovnicu uzel na posal da proba dali je stvarno prdnula i je, zujalo mu i na poslu

eto možda to pomogne

malo mi je tupav zvuk za ventilator, kad je vent u pitanju ona je više lupkanje, ovo baš pišti

C
13-02-2011, 19:31
Ventilator može imati razne zvukove. Ovisno o veličini ventilatora, debljini, lopaticama, materijalu, trenju, površini struganja, brzini okretaja, taktu vibracija, i da ne nabrajam dalje.
To je ventilator, čuješ da struže, jedino ventilator može strugati, nije pištanje, kad ti kažem, provjeri ventilatore, otvori kućište i kada krene derati diraj ventilatore, osluškuj i otkriji koji je.
Nemaš ništa od priče, prijeđi na stvar, otvori kućište i vidi odakle dolazi zvuk, zar je to tako teško.

Edit: Sada sam gledao nešto, HD4870 se ne čuje na 3000 rpm, dok se na 3100 rpm-a čuje kao avion.

PsYcHo
15-02-2011, 23:02
otvorio sam komp, polegnuo ga horizontalno i pokrenuo jednu od zahtjevnijih igra. pištanje je pocelo, i probao sam sa tankim komadicem gumirane žice taknut svaki ventilator, ali zvuk se nije promjenio.
kad sam malo priblizio glavu da cujem otkud dolazi zvuk primjetio sam da je to na mjestu gdje su zapravo vise stvari, tako da nemogu tocno odredit. uglavnom na tom mjestu je jedan dio graficke (sa ventilatorom koje sam isto taknuo i nije promjenio zvuk) i jedan dio hard diska, poslozeni su jedan iznad drugog, oko njih jos ide par kabela iz napajanja, dakle nesto od toga je, nekako mi se najvise cini da je hard disk, al nisam ni sam siguran. Jel je moguce da je nesto od ovoga?

btw hvala na savjetima za ventilatore al mislim da nisu jer sam sve provjerio, ako nitko ne bude imao vise prijedloga, vratit cu se opet na to xD..
i da jos jedna sitnica koju sam primjetio, pištanje se rjeđe pojavljuje kad je kuciste polegnuto horizontalno, neznam ako ima nekakve veze to, ali isprobao sam vise puta i siguran sam da je tako..

C
15-02-2011, 23:20
Nije dovoljno taknuti ih žičicom. :|
Takni prstom kao čovjek, pritisni ventilator kao muškarac, samo ga nemoj zaustaviti. Kreni od ventilatora na grafičkoj.

Neki diskovi su pravljeni da rade vertikalno, a ne horizontalno, tako da je moguće i da je do njega. Možeš ga pokušati odvidati i kada zuji okreni ga vertikalno, ako prestane zujati, znači da je do njega. U tom slučaju ili je pokvaren ili je pravljen da radi u vertikalnom položaju.

PsYcHo
15-02-2011, 23:52
evo probao sam taknut ventilator, i u kontaktu sa prstom proizvodi jako slican zvuk ali pistenja ipak ne stane, nit se imalo promjeni... al mogao bi pitat mog susjeda-servisera da proba ucvrstit to, posto ja inace ne prcam po hardwareu da ne zeznem nes xD, pa da onda javim sutra dal ima kakvih promjena..
sta se tice hard diska, ovako.. zujanje nije pocelo dok nisam kuciste vratio na normalno(vertikalno), nakon toga odmah sam ga vratio opet horizintalno i nakon par min zvuk je prestao, onda sam ga ostavio u tom polozaju i zatvorio poklopac da bi onda opet poceo.. i to mi nekako naslucuje da je mozda problem u temperaturi, ali nijedan program mi nije pokazao da su temp. previsoke. ako ne uspije ovo sa ventilatorom, mozda bi mogao postat temperature pa da vidim ipak sta vi mislite..

C
16-02-2011, 00:00
Može. :)

IGoR_2803
16-02-2011, 10:27
pa jebote, zaustavi vent prstom potpuno na sekundu i vidi da li će to prestati... znači, baš zaustavi svaki ventilator i vidjet ćeš da li oni proizvode zvuk... jedino nemoj baš u napajanje gurat ništa da ti ne bi zapelo unutra nešto...

C
16-02-2011, 17:06
Ma najžešće je žicom taknuti vent i reći da se ništa nije promjenilo. :D
Zuji mu na dnu kućišta, tako da je mala šansa da je do napajanja.

PsYcHo
18-02-2011, 16:32
evo napravio sam sta ste htjeli! Zabio sam kemijsku u svaki ventilator dok se nije zaustavio, i ne, nije promjenilo zvuk, i nije uopce stalo zujat! Nije stvar u ventilatorima..

C
18-02-2011, 19:37
Sada provjeri HDD, bilo bi dobro kada bi ga otpojio, upali PC i neka bude upaljen neko rijeme pa vidi hoće li doći dotični zvuk. Ako ne dođe, znači da je do HDD-a, ako dođe, HDD je isključen u potpunosti, znači da je do nečeg drugog.

Na kraju će biti da ti je speaker riknuo, pa vrišti. XD

PsYcHo
19-02-2011, 20:41
moram pokrenut nesto zahtjevno inace ne pisti. dakle morat cu nabavit od nekog drugi hd. to cu probat kroz sljedeci tjedan..

Ogg The Dogg
21-02-2011, 11:04
a performanse racunala? sve ok? mzda ti se vent od grafe najeo prasine pa iz biosa pisti zbog pregrijavanja? imas to negdje u opcijama biosa na kojoj temp daje signal za pregrijavanje. ugasi komp, ocisti ventove od prasine i probaj opet. ako se ne pregrijava iscupaj jebeni biper i amen. ja ga u kompu nemam otkad sam ga kupio jer je imo jebeno iritantan zbuk kod paljenja

PsYcHo
09-03-2011, 23:06
heh ok tnx, vidjet cu sta mogu napravit u vezi toga jos :)..